Dnia 30 listopada czyli w Andrzejki „Mali Einsteini” postanowili zamienić się w czarne koty i udowodnić wszystkim, że te niezwykłe, trochę tajemnicze i magiczne stworzenia nie przynoszą pecha a wręcz przeciwnie potrafią być świetnymi kompanami do wspólnej zabawy.

Pomysł na „Dzień czarnego kota” obchodzony w naszym przedszkolu powstał we Włoszech. Tam właśnie założono Ruch Obrony Czarnych Kotów. Ma on na celu ochronę czarnych kotów przed skutkami przesądów, jakie je otaczają.

W tym roku z małym opóźnieniem, ponieważ 27 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. Nie sposób zapomnieć o tym szczególnym dniu dla wszystkich przedszkolaków, zwłaszcza, że jego bohaterem jest ulubiony przez wszystkich pluszowy przyjaciel.

Dnia 26 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedziła kolejny raz w tym roku Filharmonia Pomysłów i Miasteczko Symfonia z przedstawieniem pt. „Stacja Bębnowa”, które poprowadzili przyjaciele z Afryki.

Muzyka, którą przedszkolacy słyszeli wydobywała się z różnego rodzaju bębnów i bębenków. Dzieci poznały historię powstania takich bębnów. Początkowo bębny były moździerzem, którym kobiety zdrabniały różnego rodzaju przyprawy. Pewnego dnia zrobiły w nim po prostu dziurę, którą nakryto skórą. Po wystawieniu tego przedmiotu na słońce, właściwości tej skóry się zmieniły i to spowodowało, że powstał bębenek. Jeden z bębenków nazywał się Djembe.

Dnia 22 listopada 2018r. nasi przedszkolacy pojechali na przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia wystawianego w WOK-u pt. „Pszczółka Maja”. Wszyscy z miłą chęcią przenieśliśmy się na teatralną łąkę, gdzie wspólnie z bohaterami mogliśmy przyjrzeć się jej życiu z bardzo bliska.

Dnia 20 listopada 2018r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. 

Święto to upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek posiadający swoje prawa. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej to jeden z celów wychowania przedszkolnego. Spotkania z ludźmi reprezentującymi różne zawody umożliwia realizację tego celu.

W dniu 15 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedzili wyjątkowi goście zasłużony przedstawiciel służb wojskowych związany z marynarką wojenną oraz żołnierz polskich wojsk powietrznych. Nasi goście opowiedzieli przedszkolakom o tym co różni obie służby, wyjaśnili na czym polega służba wojskowa, na czym polega zadanie ścigacza okrętów podwodnych i jak się je odnajduje. Dowiedzieliśmy się również jak nawigować taki okręt i jak poruszać się w momencie kiedy nic nie widać. Przedszkolacy mieli okazję poznać nasze powietrzne statki i śmigłowce, w jaki sposób się na nich lata i czy to trudne zadanie.

Dnia 14 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedzili niesamowici goście, którzy powspominali i opowiedzieli nam o zasłużonym w walce o wolną Polskę żołnierzu, pochodzącym z Targowej Górki Panu Mieczysławie Chęcińskim. Nasi specjalni goście, którzy odwiedzili przedszkole to pan Czesław Kozielski, pan Adam Stefaniak oraz dziennikarz gazety Radia Września pan Tomasz Małecki. Nasze spotkanie miało niezwykły charakter, dlatego że było podsumowaniem rozmów dotyczących naszej ojczyzny, obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości oraz upamiętnienia osoby związanej z naszym regionem a łączącym te wszystkie tematy.

Dnia 13 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedzili artyści z muzycznym koncertem. W swoim repertuarze artyści mieli utwory patriotyczne i żołnierskie, tj.: „My pierwsza brygada” , „Rozkwitały pąki białych róż” oraz inne, które zagrzewały do walki podczas I wojny światowej.

Wieczorem 8 listopada bardzo nastrojowo i poważnie zrobiło się w NOK-u. Właśnie tam odbywał się konkurs recytatorski z udziałem naszych podopiecznych. Wspólnie z innymi dziećmi z naszych gminnych przedszkoli, dzieci spróbowały swoich sił podczas recytacji wierszy patriotycznych.

Dnia 8 listopada 2018r. odwiedzili nasze przedszkole niezwykli goście: harcerze wraz z komendantem Ośrodka ZHP Watra w Nekli Zdzisławem Pawlakiem, który opowiedział również o początkach Związku Harcerstwa Polskiego na naszych ziemiach i o ich założycielu Andrzeju Małkowskim.

Harcerze w bardzo przystępny sposób przedstawili ideę harcerstwa, opowiedzieli o harcerskich tradycjach, a także omówili elementy swojego ubioru.

Dnia 5 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedziła ponownie Filharmonia Pomysłów, która tym razem zabrała dzieci na koncert do Instytutu Nudynapudynazologii Stosowanej. Wszyscy przenieśli się do instytutu Doktora Pięciolinka, który wraz z artystami z Ameryki Południowej, a dokładniej z Peru, próbowali zaradzić nudzie i złej pogodzie. Muzycy przywieźli z sobą kilka instrumentów, różniących się nieco od tych które przedszkolaki już znały. Były to między innymi: quenacho – flet indiański, charango – mała gitara, chajchas – grzechotka indiańska, quena – bambusowy flet, fletnia Pana, zaklinacz deszczu – kij deszczowy oraz marakasy.

Dnia 31 października 2018 roku w naszym przedszkolu gościli niespotykani goście: pan Janusz i pan Marek, którzy dzięki niezwykłej opowieści wprowadzili nas w świat muzycznego studia nagrań. Wszystko to odbyło się za sprawą Janka Zdolnego i Janusza Głuchego, którzy byli bohaterami opowieści. Historia zaczęła się od przyjścia Janka, który chciał nagrać piosenkę w studio, lecz nie wiedział od czego zacząć.

Dnia 26 października 2018r. w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie pt. „Sygnalizatorek Jacek ”. Podczas występu dzieci dowiedziały się wiele o przepisach ruchu drogowego i ich przestrzegania. Artyści przedstawili problem nieodpowiedzialnych i nierozważnych kierowców.

 

Dnia 24 października 2018r. grupy „Poszukiwaczy” i „Badaczy” udały się na komisariat policji we Wrześni. Celem wycieczki było poznanie pracy policjantów. Wizyta rozpoczęła się w sali edukacyjnej Komendy Powiatowej Policji, gdzie odbywają się spotkania, lekcje edukacyjne i policjanci mają również szkolenia i odprawy. W czasie pobytu pan policjant przypomniał dzieciom podstawowe numery alarmowe, które przedszkolacy doskonale pamiętali:

  • 112 – numer ogólny

  • 997 – policja

  • 998 – straż pożarna

  • 999 – pogotowie ratunkowe.

Dnia 17.10.2018r. grupa „Poszukiwaczy” udała się do Nekielskiego Ośrodka Kultury na uroczystość z okazji Dnia Seniora. Przedszkolacy przygotowali dla zebranych tam gości w formie krótkiej części artystycznej przepiękny występ. Była to związana z aktualną porą roku opowieść jesienna z wierszykami i piosenkami. Jesień przedstawiona była jako piękna, wesoła i kolorowa pani, pełna niespodzianek i dobrych myśli. Jesień zarówno ta za oknem, jak i związana z częścią naszego życia jest spełnieniem pragnień i kolorowym snem.

A jednym z nich były drobne upominki od dzieci dla naszych Seniorów. Występ podobał się wszystkim bardzo a zachęcone 5-latki, przedstawiły go zaraz następnego dnia swoim kolegom, koleżankom, którzy dowiedzieli się co to znaczy senior i kto nim może zostać.

Dnia 12 października 2018 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy bardzo ważne święto Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji najstarsza grupa „Badaczy” przygotowała część artystyczną na którą zaprosiła kolegów i koleżanki z młodszych grup, wszystkie panie pracujące w przedszkolu, panią dyrektor, przedstawicieli z Rady Rodziców oraz właściciela przedszkola – organ prowadzący.

W związku z tygodniem poświęconym zwierzakom, 4 października odwiedził nas pan Tomek, który na co dzień opiekuje się naszymi zaadoptowanymi pupilami. Tym razem zabrał ze sobą suczkę, która wabi się Saga. Jest to cudowny psiak, lecz jej życie nie było wcale takie kolorowe. Saga, dzięki panu Tomkowi nabiera coraz więcej zaufania do ludzi z czego bardzo się cieszymy. Piesek obwąchał każdego z nas i pozwolił się pogłaskać.

Dnia 22.09.2018r. w sobotę na OSP w Targowej Górce – dzięki gościnności zaprzyjaźnionych z nami druhów strażaków odbył się festyn z okazji Dnia Przedszkolaka oraz 5-tych urodzin naszego przedszkola. Podczas tej uroczystości przyjęci zostali do grona przedszkolaków nasi młodsi koledzy i koleżanki, którzy od września zaczęli uczęszczać do naszego przedszkola. Pamiętaliśmy też o nieobecnej a z pewnością całym sercem będącej z nami – Darii.

 

Dnia 28 września 2018 roku w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopca. W tym wyjątkowym dniu odwiedził nas specjalny gość Mirek Chudy wraz z przyjaciółmi: Aliną i Pawłem. Pan Mirek na powitanie przeczytał nam znany i lubiany wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima, a po wysłuchaniu sprawdził naszą uwagę zadając pytania dot. treści, np. ile wagonów miała lokomotywa lub jakie w niej zwierzęta podróżowały.

Sprzątanie świata – to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszego środowiska. Nie zdajemy sobie sprawy, że wyrzucenie najmniejszego papierka przyczynia się do zanieczyszczenia naszej planety. Dlatego nasi przedszkolacy już od najmniejszych lat uczą się, że należy dbać o piękną otaczającej nas przyrody. W tym roku przypadała jubileuszowa 25 akcja sprzątania świata pt: „Akcja Segregacja”.