Dzień Kobiet u Małych Einsteinów ...

"Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości.
Dla mamy, Pani, dla dziewczynek,
W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
Każdego dnia dobry uczynek -
To jest od chłopców upominek"

Zbigniew Jeżyna

 

W tym szczególnym dniu 8 marca 2019r. wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez drobnych upominków i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:)

Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech...

Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.

W tym wyjątkowym dniu „Podróżnicy” przygotowali dla całego przedszkola swój występ, w którym pokazano jak ważną rolę pełni kobieta w codziennym życiu i co by zrobili mężczyźni gdyby ich nie było? Kobiety w przedstawieniu można było zobaczyć w roli policjantki, nauczycielki, podróżniczki, księżniczki, baletnicy, sportowca i wielu innych … Również chłopacy z grupy Badaczy i Poszukiwaczy w tym dniu pokazali to, co kobiety lubią najbardziej, a mianowicie urządzili pokaz mody chłopięcej i męskiej. Wszystkie kobiety te małe i te duże nagrodziły aktorów gromkimi brawami …

Wszystkim paniom życzymy najpiękniejszych dni przepełnionych słońcem i ciepłym uśmiechem.

Dzień Dinozaura u Małych Einsteinów…

Dnia 28 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dinozaura, który odbył się w sali NOK-u. Data przypada na 26 lutego, wobec czego już 27 lutego oglądaliśmy bajkę o dinozaurach. W piątek cały dzień rozmawialiśmy o prehistorycznych stworach, które 65 milionów lat temu zamieszkiwały naszą planetę. Pani Dyrektor w roli dinozaura zabrała nas w podróż w czasie i w jednej chwili znaleźliśmy się wśród palm i zarośli z dinozaurami. Było bardzo dużo zagadek i zabaw ruchowych, które bardzo podobały się dzieciom. Każda grupa miała własnego dinozaura, który miał swoje imię, a także swój odgłos, które dzieci same wymyśliły. Był Triceratops, Pterodaktyl, Diplodok, Tyranozaur i Stegozaur, które ukryły się w sali. Kiedy dotarliśmy do nich po śladach, które zostawiły dowiedzieliśmy się czym żywili się nasi tematyczni koledzy, a także jak wyglądało ich życie na Ziemi. Rozmawialiśmy również o ekologii i jej roli wobec ochrony naszej ziemi. Próbowaliśmy dowiedzieć się na podstawie burzy mózgów i zagadek w jaki sposób uchronić się przed efektem cieplarnianym, jak chronić zagrożone gatunki, w jaki sposób dbać o nasze zasoby naturalne.

Było bardzo wesoło, a dzieci na długo zapamiętają tą niezwykłą podróż w czasie.

Dawno, dawno temu, czyli jak żyli, jak bawili się i czym zajmowano się w przeszłości?…

Dnia 24 lutego odwiedziły nasze przedszkole niesamowici goście- przedstawiciele Muzeum Archeologicznego z Giecza. Panie, które przyjechały do naszego przedszkola przeniosły nas w odległe, zamierzchłe czasy… Dowiedzieliśmy się jak żyli i wyglądali nasi przodkowie, a także czym się zajmowali. Goście przedstawili podopiecznym jak w Średniowieczu wyglądali rycerze i kobiety. Poznaliśmy zajęcia kobiet, które głównie gotowały i zajmowały się domem. Szyły ubrania takie jak czapki, rękawiczki, a także przedmioty codziennego użytku: garnki z gliny, łyżki z drewna, solniczki, itp.

Podczas tego spotkania sami mogliśmy spróbować zrobić własne krajki- paski przy pomocy urządzenia zwanego bardkiem. Panie z Muzeum pokazały nam jak wygląda wrzeciono i pokazały nam jak kiedyś uzyskiwano nitki do tkania z owczego runa. Wśród eksponatów były również tabliczki z miodem pszczelim, na których w Średniowieczu zapisywano ważne informacje. Sami próbowaliśmy wykonywać średniowieczne prace tworząc krajkę i korale z masy solnej.

Celem tego spotkania było poszerzenie wiedzy dzieci na temat pradziejów Ziem Polskich, zapoznanie ich z życiem w Średniowieczu. Mogliśmy dostrzec jak bardzo różniło się ono od naszego życia. Bardzo dziękujemy za spotkanie, za cenne informacje i doświadczenia.

Walentynkowo u Małych Einsteinów.…

Dnia 14 lutego 2020r. nasze przedszkole obchodziło coroczne Święto Zakochanych. Tradycja tego dnia jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i jest nieodłącznie związana z wysyłaniem anonimowych wyznań miłosnych lub też wręczeniem kwiatów osobie, którą się kocha. W tym dniu przedszkolaki przyszły ubrane w kolorze czerwonym, który jest symbolem Walentynek.

W związku z tym świętem został ogłoszony również konkurs na najpiękniejszą walentynkę dla … przedszkola wykonaną w dowolnej formie. Praca mogła zawierać informacje za co dzieci kochają przedszkole. Wśród prac, które zostały wykonane przez nasze dzieci dominowały w większości tradycyjne kartki, pojawiła się również walentynka w formie piernika.

Spośród wszystkich dzieł zostanie wyłoniony i nagrodzony zwycięzca, a wyniki konkursu zostaną przedstawione podczas naszego baliku.

Dzień ten był bardzo różnie obchodzony w grupach. „Badacze” i „Poszukiwacze” wykonali prace plastyczną i ciekawe zadania w tematyce Święta Zakochanych. Dzień został zakończony wyjątkowymi zdjęciami w specjalnie przygotowanym kąciku, a także zabawą walentynkową, podczas której dzieci wspaniale się bawiły i tańczyły. Młodsze dzieci pracowały w ten dzień sensorycznie, wykonały własne serduszka z masy solnej, a także walentynki.

To był wspaniały dzień, pełen miłości, w naszym przedszkolu. Zakończyliśmy go słodkościami, które były drobnym upominkiem dla naszych dzieci.

Kolejne spotkanie z Filharmonią Pomysłów…

Cicho- sza!

Oto prosiła Szeptułka podczas kolejnego spotkania z Filharmonią Pomysłów. 23 stycznia odbyło się nasze cykliczne spotkanie z muzycznym światem dźwięków mieszczących się NA GRANICY PIĘCIOLINII w spektaklu „ Zaciszne Cicho-sza!”. Tym razem Muzolek spotkał szeptułkę, która była przerażona hałasem. Na domiar złego podsłuchiwała pewną rozmowę przez co jej uszy zmieniły swój rozmiar. Pomagaliśmy jej pozbyć się tych uszu grając w pewną grę, w której odkryliśmy, że w świecie muzycznym istnieją pewne symbole- p- piano, mf- mezzo forte i f- forte. Dzieci dowiedziały się po co w muzyce jest dynamika, która była zdobytym hasłem w grze. Dzięki temu uratowaliśmy Zaciszne Cicho- sza! Nauczyliśmy się podczas tego spotkania, że nie wolno podsłuchiwać. To była cenna lekcja! Do zobaczenia za miesiąc!

Dni Babci i Dziadka u "Małych Einsteinów"…

Dziś dla babci słońce mamy

i całuski dla dzidziusia.

Dziś życzenia wnuczek składa

i piosenki śpiewa wnusia!”

 

To słowa, które mogli usłyszeć nasi goście w ostatnich dniach, a dokładniej ukochane Babcie i ukochani Dziadkowie od swoich wnuków. W dniach 21- 23 stycznia dzieci z naszego przedszkola gościły swoje Babcie i Dziadków podczas uroczystości z okazji ich święta. Dzieci z niecierpliwością wyczekiwały ich wizyty, ponieważ przygotowały programy artystyczne, w których powiedziały za co tak bardzo kochają swoje Babcie i swoich Dziadków. Wszystko odbywało się w sali NOK’u, nasi dziadkowie mogli napić się kawy, herbaty, a także skosztować przepysznych wypieków mam. W tak miłej atmosferze podziwiali swoje wnuki na scenie. Bardzo miło wspominamy te dni! Dziękujemy za miłe odwiedziny i życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom zdrowia, pociechy z wnucząt i nieschodzącego z twarzy uśmiechu!

Mali Einsteini dołączają do wspólnego śpiewania i pomagania na WOŚP…

Co roku, na drugą niedzielę stycznia przypada finał WOŚP, w którym z radością najmłodsi mieszkańcy naszego miasteczka biorą udział. 

W tym roku również, 12 stycznia w niedzielę, w Hali Widowiskowo-Sportowej przy Szkole Podstawowej w Nekli, stawili się przedszkolacy z naszego przedszkola.

Pomagać chcieli wszyscy i uczestnictwo w koncercie zgłosiło pięć grup przedszkolnych. „Mali Einsteini” wystąpili widowiskowo pod wspólnym tytułem „Aniołkowo i świątecznie z darem serc”.

Podczas występów nie zabrakło więc, piosenek z tańcem, tańca i pokazów muzycznych, właśnie z takim przesłaniem. Wszystkie grupy do występów podeszły z bardzo dużym zaangażowaniem i z radością. Występy choć dość długie były bardzo dobrze przez dzieci przygotowane i profesjonalnie wykonane, mimo dużej sceny, tremy i wielu świateł.

Oczywiście, występy nie odbyły by się gdyby nie zaangażowanie rodziców za co serdecznie dziękujemy..

Teatr i aktorzy z występem Jasełkowym , czyli spotkanie z teatrem cieni Szkoły Podstawowej w Nekli…

Dnia 9 stycznia nasze przedszkole zostało zaproszone na jasełka w wykonaniu klasy 3a szkoły podstawowej w Nekli. Jasełka te były nie typowe, ponieważ zostały przedstawione w formie teatru cieni. Było to niesamowite doświadczenie dla naszych dzieci, które mogły poznać tą formę prawdopodobnie po raz pierwszy. Dzieci były bardzo zainteresowane cieniami, które przedstawiały historię pierwszych ludzi Adama i Ewy A także narodzin Jezusa. Spektaklowi towarzyszyła muzyka, która została bardzo dobrze dobrana do scenerii. Budziła napięcie i duże emocje. Na koniec poznaliśmy dzielnych aktorów, którzy podjęli się wystąpienia. Jasełka były bardzo wzruszające i zabieraly dech w piersiach. Niezwykłe doświadczenie. Nasze przedszkolaki miały okazję porozmawiać z aktorami twarzą w twarz. Zadawaliśmy pytania z widowni co było najtrudniejsze w tym przedstawieniu, a co sprawiło że było im łatwiej wystąpić przed publicznością. Następnie sami mogliśmy poczuć się jak aktorzy i wystąpić na scenie. Badacze przedstawili kolędę z wykorzystaniem instrumentów muzycznych Anioł Pasterzom mówił, Poszukiwacze zaśpiewali kolędę Gdy Śliczna Panna, a najmłodsi-podróżnicy zatańczyli dla nas zimowy taniec. To zaproszenie pozwoliło nam poznać pracę aktora, a także sami mogliśmy sprawdzić się w tej roli wchodząc na scenę. Dziękujemy uczniom klasy 3a za niesamowite doświadczenie, które dla naszych przedszkolaków było czymś nowym i niespotykanym. Wielkie brawa dla młodych aktorów za odwagę!!

Mali Einsteini z Koncertem Jasełkowym w Kościele…

Dnia 5 stycznia w Kościele parafialnym pw. Św. Andrzeja Apostoła w Nekli odbył się koncert Jasełkowy z udziałem dzieci z grupy „Badacze”. Dzieci licznie wzięły udział w tym niezwykłym przedstawieniu dla wszystkich mieszkańców naszej miejscowości obecnych na Mszy Świętej.

Bardzo pięknie i dużym zaangażowaniem każdy powiedział swoją rolę a wszyscy „Badacze” razem przepięknie zaśpiewali przygotowane kolędy i pastorałki.

Podczas mszy świętej grał dla nas pan Rudolf z solistką i dodatkowo mieliśmy okazję pokazać ile kolęd i pastorałek znają dzieci i jak pięknie potrafią je zaśpiewać.

Wszystkim „Badaczom” i ich rodzicom wielkie i szczególne podziękowania za to, iż w niedzielę znaleźli czas aby z dziećmi przyjść na ten przepiękny koncert.

Mali Einsteini i GÓRALSKIE KOLĘDOWANIE Z KAPELĄ KARPATI

Dnia 19 grudnia odbyła się w przedszkolu nasza wspólna wigilia ale zanim usiedliśmy do stołu, złożyliśmy sobie życzenia i przełamaliśmy się opłatkiem odwiedziła nas nietypowa kapela góralska.

Kapela przywiozła z sobą zupełnie inny /choć nasz/ język i w pierwszej chwili jej opowiadanie nie do końca zostało przez dzieci zrozumiane … A było to tak: …”W mroźne, grudniowe dni przeniysiyme Wos do góralskiyj chaty, ka wesoło trzasko kominek. Śpiywać bedziyme nojpiykniyjse polskiy kolyndy a Wy razem z nami, hej!

Dzieci uwidzcie jak wyglądo strój góralski – przyjedziymy łodzioci w portki z wyhaftowanymi parzenicami, kosule góralskom i kapeluse. Uwidziciy tyz jak siy łodziewo górolecka. Po tych słowach usłyszeliśmy piękne kolędy i wszystko stało się jaśniejsze, milsze i nasze, gdyż do śpiewania kolęd wszystkie dzieci się z radością włączyły.

Najwspanialszym jednak prezentem kapeli było to, iż przywiozła z sobą Gwiazdorka z prezentami i … pogodoł z nami, doł prezenty i zaśpiewoł….

Każde dziecko indywidualnie ten prezent miało wręczone. Wszyscy byli bardzo przejęci i szczęśliwi a wspólna już po występach wigilia przebiegała w nastroju świątecznym, radosnym i podniosłym…

Wielki aniołkowy koncert Małych Einsteinów

Dnia 12 grudnia w późnych godzinach popołudniowych odbył się w Nekielskim Ośrodku Kultury wspaniały i niecodzienny koncert w wykonaniu wszystkich dzieci z przedszkola „Mali Einsteini”.

Był to koncert niezwykły, aniołkowy dar serc dla wszystkich gości zgromadzonych na Sali ale również dla nieobecnych…

Dedykowany był min.: nieobecnej na koncercie Darii dla której licytowane były dary sympatyków przedszkola i naszych gości.

Koncert rozpoczął się przepiękną pastorałką „Aniołka malutkiego jak wróbelek” – którą przybliżyła i powitała gości pani dyrektor. Był też specjalny gość: pan Czesław Szalaty, którego dwie kolędy zaprezentowały najstarsze grupy przedszkolne.

Cały koncert to przeplatane z sobą przepiękne występy dzieci z polskimi kolędami i pastorałkami, które nawiązywały do tradycji najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia. Mogliśmy usłyszeć starym zwyczajem: „Gdy śliczna panna” i „Wśród nocnej ciszy”, najmłodsi pięknie zaśpiewali kolędy: „Pójdźmy wszyscy” czy „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Dzisiaj w Betlejem”. Były również nowocześniejsze aranżacje kolęd dziecięcego zespołu ARKI NOEGO: „Skrzypi wóz” , „Świeć gwiazdeczko” i wiele, wiele innych.

Wszystkie dzieci starały się z całej mocy aby ich występ był najpiękniejszy. Było świątecznie, miło, nastrojowo i cudownie. Wszystkim udzielił się ten magiczny i świąteczny nastrój. Z wielu oczu popłynęły łzy wzruszenia i radości.

Mamy nadzieję, że ten piękny koncert pozostanie w naszych sercach i pamięci na zawsze i będzie powodem na podtrzymanie tradycji takiego koncertu w przyszłości.

Wszystkim darczyńcom, uczestnikom, gościom a przede wszystkim naszym kochanym dzieciom – występującym podczas koncertu serdeczne podziękowania i ogromne całusy.

BEZ WAS NIC NIE BYŁOBY MOŻLIWE - DZIĘKUJEMY

Święty Mikołaj zawitał do "Małych Einsteinów"

Wizyta Mikołaja w Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Od samego ranka w dniu 6 grudnia 2019r. dzieci z niecierpliwością wyczekiwały na gościa z siwą brodą, spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowego” dzwoneczka. I nieoczekiwanie już rankiem, pomimo braku białego puchu, przed przedszkolem zjawił się upragniony gość witając dzieci słodkim cukierkiem i podzwaniając cudownym dzwoneczkiem.

Tym razem Mikolaj przybył do przedszkola, samochodem… i z radością pojawił się na uroczystości.

Mikołaj – kochany przez wszystkich, cały rok czekał na ten dzień, aby wręczyć prezenty. Dzieci się bardzo ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. Śmiechu i radości było wiele. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie.

Jednakże najpierw przedszkolacy wraz Mikołajem obejrzeli występ przygotowany przez Poszukiwaczy, w którym mogliśmy spotkać królową śniegu, bałwana, krasnoludków, którzy w cudowny sposób przedstawili swoje perypetie poprzez taniec, śpiew i wierszyki. Bardzo dziękujemy za przepiękne przedstawienie Poszukiwaczom i życzymy im dalszych sukcesów.

Po występach Mikołaj obdarował dzieci drobnymi upominkami zaczynając od najmłodszych aż do najstarszych przedszkolaków. Dzieci Mikołajowi wręczyły drobny upominek i przy okazji podziękowały za prezenty. Był to bardzo radosny dzień, a w sercach dzieci pojawiła się już tęsknota za Mikołajem, które postanowiły już na niego czekać, aby dotarł również i w przyszłym roku.

Spotkanie w "zakątku dźwiękowierszy"

Dnia 5 grudnia 2019r. odwiedziła nas filharmonia pomysłów z muzycznym spektaklem pt. „Zakątek dźwiękowierszy”. Podczas spotkania ponownie widzieliśmy się z Muzolinką, która była zrozpaczona, a inni aktorzy próbowali ją rozśmieszyć i poprawić humor.

Podczas muzycznego spotkania mogliśmy posłuchać wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima w formie piosenki. Usłyszeliśmy takie utwory jak: „Zosia samosia”, „Idzie Grześ przez wieś”, „Lokomotywa”, „Kaczka dziwaczka” i wiele innych wierszy, który każdy przedszkolak zna.

Dzieci bardzo przeżywały całe spotkanie i kibicowały Muzolince w poprawieniu jej nastroju.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z filharmonią i na przygody Muzolinki.

Mali Einsteini i orkiestra górnicza - spotkania bliższe i dalsze

Dnia 28 listopada, w czwartek odwiedzili nas wspaniali goście z Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Koninie. Pan Kapelmistrz zaprezentował przedszkolakom instrumenty, na których grali dla nas członkowie orkiestry. Omówił także elementy ich ubioru, gdyż był to niecodzienny strój górniczej orkiestry i różnił się zdecydowanie od klasycznych mundurów i strojów innych orkiestr. Kapelmistrz miał bardzo dobry kontakt z naszymi przedszkolakami i chętnie wchodził z nimi w interakcję poprzez różnego rodzaju zadania, zagadki i wspólne aktywne słuchanie.

Nasi goście zaprezentowali nam kilka utworów, były to: „Zielone pchełki”, „Piosenka o różowych tulipanach”, „Rytm i melodia”, „ Stand by me”, „Jozin z Bazin”, a na koniec „Hej sokoły!”.

Dzieci miały okazję poznać brzmienie i wygląd instrumentów dętych takich jak: puzon, trąbka, tuba, sakshorn.

Bardzo miło było nam gościć tak wspaniałych muzyków, którzy pełni pasji i zamiłowania prezentowali nam swój artystyczny dorobek.

Życzymy im wielu sukcesów i miłego koncertowania podczas różnych uroczystości!

Spotkania z pluszakowem… czyli teatr Przygody Tomka Wszędobylskiego

Dnia 26 listopada nasze przedszkole odwiedził teatrzyk lalek ze spektaklem „Przygody Tomka Wszędobylskiego – Podróż do Afryki”. Było to niesamowite doświadczenie dla naszych przedszkolaków. Narratorem przedstawienia była lalka zajączka, która stała się głównym zainteresowaniem dzieci. Narrator wszystkie dzieci przywitał i zaprosił na spotkanie z Tomkiem Wszędobylskim z którym wybraliśmy się w świat Afryki.

Celem podróży Tomka było złapanie lwa, który miał trafić do Zoo. Niestety razem z Tomkiem w podróż wybrało się dwóch przemytników, którzy pod pozorem pomocy, chcieli przemycić do Afryki cenne przedmioty. Mieli do tego skrzynię, którą chcieli podsunąć Tomkowi dla lwa, aby zamknął go w skrzyni.

Ich niecne zamiary zostały odkryte i Tomek, przejrzał złe plany współpodróżników. W całym tym działaniu pomagał dzielnie złapany lew, który wzbudził zainteresowanie dzieci – zwłaszcza że był pluszowy…

Niebezpieczna sytuacja zakończyła się szczęśliwie. Spektakl bawił, jak i zarówno zaciekawiał swoją formą. Pacynki bardzo przypadły do gustu naszym maluchom. Szczególnie pacynka lwa, która wprowadzała wiele emocji w scenerii jak i wśród publiczności. Dzieci były zachwycone! Wspaniale było poczuć afrykański klimat i podążać za bohaterem, gdzie przeżyliśmy przygodę i płomienne uczucia. "Tomka Wszędobylskiego" to bardzo ciekawa historia, którą wspominamy z uśmiechem na twarzy!

Filharmonia pomysłów "DZIWNODŹWIĘKI…"

Dnia 21 listopada 2019 r. wyjątkowo w Nekielskim Ośrodku Kultury odwiedziła nas Filharmonia Pomysłów ze spektaklem „Dziwnodźwięki”. W tym dniu odwiedziła nas Muzolinka z którą poszukiwaliśmy dziwnodźwięków.

Razem znaleźliśmy dużo instrumentów, które wydają dziwne i nieoczekiwane dźwięki takie jak: flet prosty, kalimba, piszczałka, szałamaja oraz banjo (bandżo) i zamknęliśmy je w specjalnej Wielkiej Księdze Dziwnodźwięków.

Oczywiście było przy tym sporo zabawy, za którą bardzo dziękujemy. I z niecierpliwością czekamy na następny spektakl muzyczno-teatralny.

Prawa dziecka inaczej, czyli przedstawienie: ciocie dla dzieci…

Dnia 21 listopada przedszkolacy udali się do Nekielskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie, w którym aktorami były nasze przedszkolne ciocie: Iza, Karolina, Anita, Magda oraz dwie ciocie Marty. Występ był związany z obchodzonym dzień wcześniej Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka.

Ciocie w tematyce znanych bajek takich jak: „Czerwony kapturek”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Kopciuszek” przybliżyły dzieciom ich prawa oraz podpowiedziały jak należy o nie zabiegać i w jaki sposób przestrzegać. Oprócz praw oczywiście omówione zostały też obowiązki, które wiążą się ściśle z prawami. Mówiono min.: o

 • prawie do wyrażania własnych poglądów

 • prawie do informacji

 • prawie do nietykalności osobistej

 • prawie do posiadania obywatelstwa

 • prawie do wyrażania własnych poglądów, swobody wyznania

 • prawie do godnych warunków życia i odpowiedniego poziomu życia

 • prawie do opieki zdrowotnej

 • prawie do odpoczynku

  • prawie do nauki

Przedszkolaki żywo reagowały na przedstawienie. Radości było bardzo dużo. Ten dzień miał wielkie znaczenie dla dzieci. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa i że mimo, iż są mali trzeba je szanować i dbać o przestrzeganie ich praw.

Nasz przedszkolny projekt "Wspominamy, cenimy, kochamy - lokalnie…"

W ramach realizowanego w przedszkolu projektu, postanowiliśmy w tym roku zaprosić znamienitego, znanego i zasłużonego mieszkańca naszej miejscowości, pana Czesława Szalatego. W tym roku tematem projektu były: „Wojny dorosłych historie dzieci”. Omawiane tematy wiązały się przede ze świętem narodowym 11 listopada i kształtowaniem postaw patriotycznych ale i czytaniem książki o losach wojennych dziecka – „Asiuni”. Podsumowaniem projektu były dwa dni, kiedy odwiedzili nas seniorzy nekielscy.

Dnia 14 listopada 2019 r. nasze przedszkole odwiedzili więc seniorzy, którzy z wielką chęcią przeczytali nam fragmenty książki „Asiunia”. Książki o dziewczynce, która ma pięć lat w chwili wybuchu wojny i nie rozumie dlaczego znikają po kolei członkowie jej rodziny i dlaczego mieszka u obcych ludzi. Podczas tego spotkania pani Danusia w grupie Badaczy opowiedziała również o swoim dzieciństwie – kiedy oglądano tylko jeden program telewizyjny czarno-biały pt. „Jacek i Agatka”, w jakie zabawy się bawiła, a także o wspomnieniach z wojny jej mamy.

Natomiast 15 listopada br. odwiedzili nas goście właśnie w związku z podsumowaniem projektu, byli to: Pan Czesław, Pan Przemek, Pani Danuta z mężem. 

Podczas spotkania bardzo wiele się działo. Przedszkolacy z grupy Badacze i Poszukiwacze recytowali wiersze takie jak: „Kto ty jesteś?”, „Dziś idę walczyć mamo”, a także śpiewali piosenki: „Szara Piechota”, „Płonie ognisko”, „Idzie zuch”.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jakie „prezenty” przyniosła wojna dzieciom i dorosłym, a także jakie prezenty przynosi wolność. Mogliśmy posłuchać opowiadań zarówno literackich jak i prawdziwych Pana Czesława, który jest Sybirakiem i opowiedział nam historię swojej rodziny, jak to się stało, że zostali wywiezieni na Sybir, jak przetrwali ten czas i powrócili. Mimo, iż temat był bardzo trudny, nasi przedszkolacy podeszli do niego bardzo dojrzale i z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowiadań i przeżyć naszego gościa.

Nasi podopieczni mieli wiele pytań i nie wahali się ich zadać naszym gościom, którzy z chęcią na nie odpowiadali.

Spotkanie było dla nas wszystkich ogromnym przeżyciem. Bardzo dziękujemy naszym gościom za poświęcony nam czas i niezapomniane chwile.

Mali Einsteini i rogale świętomarcińskie …

Dnia 8 listopada 2019 r. nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość, babcia Dominika z grupy Poszukiwacze. Postanowiła ona wspólnie z dziećmi zgodnie z tradycją wielkopolską upiec tego dnia rogale świętomarcińskie. Zdradziła przedszkolakom bardzo dobry przepis na rogale, choć nie do końca były to rogale zgodne z tradycją, za to smaczne i ulubione przez dzieci.

Przepis babci zapamiętała najstarsza grupa Badacze, na który składają się:

1 opakowanie drożdży /niecałe – troszkę zostawić/

2 szklanki mąki

1 kostka margaryny lub ¾ kostki

2 żółtka i jedno całe jajko

2 łyżki ukwaszonej śmietanki

szczyptę soli i proszku do pieczenia

• 2 łyżki cukru i trochę mleka do drożdży

I oczywiście powidła śliwkowe.

Po wyrobieniu ciasta przez naszego gościa przedszkolacy wałkowali je, smarowali powidłami a następnie zwijali i tak powstały przepyszne rogale. Po upieczeniu zostały one skonsumowane z apetytem, bo najlepiej smakuje nam to co sami zrobimy.

W międzyczasie przedszkolacy rozwiązywali ciekawe zadania z rogalami, a także dowiedziały się o jego historii. Jako ciekawostka - najstarsza potwierdzona wzmianka o rogalach pochodzi z roku 1852. Zamieszczona została 10 listopada 1852 roku w Gazecie Wielkiego Księstwa Poznańskiego przez, powstałą trzy lata wcześniej przy ulic Wrocławskiej w Poznaniu, cukiernię Antoniego Pfitznera.

Bardzo dziękujemy za wizytę i mamy nadzieję, że wkrótce babcia Dominika również nas odwiedzi i ponownie będziemy mogli razem coś pysznego upiec.

Mali Einsteini wiedzą jak dbać o swoje bezpieczeństwo …

Jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię? Jak bronić się przed obcymi zwierzętami? Jakie znamy numery alarmowe? Na wszystkie te pytania i nie tylko, wspólnie z naszym gościem próbowali odpowiedzieć młodsi przedszkolacy podczas spotkania z funkcjonariuszem Powiatowej Komendy Policji ze Wrześni.

Pan Tomek odwiedził nas 25 października, a celem jego wizyty było zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się pieszych po drogach. Pokazał dzieciom swoje wyposażenie – kajdanki, lizak i czapkę, a także przypomniał nam numery alarmowe. Pan Policjant zwrócił uwagę na bezpieczeństwo dzieci podczas podróży autem i podkreślił, że każde dziecko powinno jeździć w foteliku i zapiętych pasach. Omówiliśmy również światła sygnalizacji świetlnej, które umożliwiają nam bezpieczne przejście po pasach, bądź zakazują tego przejścia. Nasi „Podróżnicy” przedstawili przedszkolakom rymowankę, która zwróciła uwagę na nasze bezpieczeństwo na drodze. Pięknie im podziękowaliśmy po czym Pan Policjant zaprosił każdą grupę do swojego radiowozu. Dzieci były zafascynowane i chętnie siadały w radiowozie, oglądając jego wyposażenie. Największą jednak atrakcją była syrena policyjna.

Wizyta Pana Policjanta zostanie nam na długo w pamięci. Wiązała się z ona z wielkim zaciekawieniem i ogromnymi emocjami. Teraz nasze przedszkolaki z jeszcze większą uwagą będą dbać o własne bezpieczeństwo i innych. Dziękujemy panu Tomkowi za cenną lekcję i mamy nadzieję, że do zobaczenia.

Dnia 28 października natomiast starszacy z naszego przedszkola, czyli Badacze i Poszukiwacze udali się na wycieczkę na komisariat Policji we Wrześni.

Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa: unikanie kontaktów z nieznajomymi oraz widoczność dzieci na drodze, a także bezpieczeństwo w samochodzie. Przy tej okazji dzieci nauczyły się hasła: „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”, które pozwoliło im zrozumieć, że każda osoba, nawet dzieci jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo. Policjant udzielił informacji na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy i przypomniał przedszkolakom o konieczności jeżdżenia w fotelikach samochodowych.

Jednak przedszkolaki najbardziej były zafascynowane radiowozem policyjnym. W podziękowaniu za ciekawe zajęcia dzieci wręczyły pracownikom policji upominek. Bardzo dziękujemy za spotkanie i z niecierpliwością czekamy na następne.

Spotkanie z SZEFEM KUCHNI czyli PIECYK NA WYJEŹDZIE…

Dnia 22 października w naszym przedszkolu dominowała pizza, a każde dziecko zamieniło się w PIZZAIOLE, czyli osobę, która robi pizzę. Pani Weronika z firmy „Piecyk na wyjeździe” przedstawiła nam swoje narzędzia pracy, które są jej potrzebne do przygotowania pizzy. Bardzo dokładnie wymieniła nam składniki, których używa do zrobienia pizzy, a dzieci starały się je zapamiętać. Następnie przeszliśmy do stanowisk pracy i każdy przedszkolak miał okazję przygotować własną pizzę. Składniki, których użyliśmy to pomidory i ser. Pizza została wypieczona w specjalnym piecyku, który pani Weronika zabrała ze sobą. To było miłe doświadczenie, każdy przedszkolak samodzielnie wykonał swój posiłek, który zjadł ze smakiem. Bardzo dziękujemy Pani Weronice za odwiedziny i świetne doznania kuchenne! Było pysznie! Dziękujemy!

Dzień Drzewa z Małymi Einsteinami …

Dnia 18 października 2019 r. nasze przedszkole obchodziło Dzień Drzewa. Z racji tego święta każda grupa przedszkolna przygotowała własne drzewo: gruszę, śliwę, jabłoń, kasztanowca i dąb. Sale na parterze i na piętrze zamieniły się w las, gdzie jesiennym liściom, kasztanom, żołędziom i szyszkom towarzyszyły nam odgłosy leśnych zwierząt,.

Największą niespodzianką dnia był nasz gość – Pan Marcin pracujący w służbie leśnej. Przedstawił nam makiety drzew liściastych i iglastych. Opowiedział nam o szkółkach leśnych, w których znaleźć można młode drzewa gotowe do posadzenia. Mieliśmy okazję zobaczyć maluchy wśród drzew, była to mała jabłoń, świerk i sosna, które posadziliśmy na terenie naszego przedszkola. Każda grupa ma teraz swoje własne drzewko, o które będzie dbać i doglądać jego wzrostu.

Podczas spotkania Pan leśniczy uświadomił dzieciom, w jaki sposób ludzie mogą dbać o naturalne leśne środowisko i jak często zapominają o tym poprzez zanieczyszczanie lasów śmieciami i stwarzaniem zagrożeń pożarowych.

Leśniczy wyjaśnił również jak prawidłowo dokarmiać zwierzęta zimą - głównie ptaki. Podkreślał, że w czasie srogiej zimy dokarmianie jest koniecznością, a jeśli zacznie się dokarmiać zwierzęta, nie można tego zaniechać. Zaznaczył także, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających.

Następnie przedszkolacy zaśpiewali jesienne piosenki, do których również zatańczyli, a także odpowiadali na zagadki, które Pan Leśniczy zadawał.

Zostaliśmy obdarowani drobnymi upominkami, które sprawiły wiele radości. Z całego serca dziękujemy Panu Marcinowi za wprowadzenie nas w tematykę lasu i świetną zabawę podczas sadzenia drzewek.

Nasze przedszkolaki dowiedziały się dlaczego warto sadzić drzewka i dlaczego należy dbać o lasy. To bardzo cenne doświadczenie, które kształtuje cenne nawyki w naszych przedszkolakach.

Dziękujemy za tak owocne odwiedziny i zapraszamy ponownie.

Wizyta Sonostworków

Dnia 17 października odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Na granicy pięciolinii” prowadzone przez Filharmonię Pomysłów. Tematem były „Zakamarki Sonostworków”.

Podczas występu przedszkolacy poznali Uku, który jest sonostworkiem i mieszka w ukulele oraz Heli, który ma swój dom w helikonie.

Podczas koncertu spotkaliśmy rownież Muzolka, który nagle stracił głos po tym jak obraził sonostworki, które są bardzo pamiętliwe. Uku i Heli uświadomiły przedszkolakom, że miłe słowa są bardzo ważne i warto ich używać na co dzień.

Sonostworki dały do zrozumienia Muzolkowi, że miłe słowa w życiu codziennym są bardzo ważne, a za złe należy przeprosić. Gdy Muzolek zrozumiał swój błąd, odzyskał głos.

Oprócz historii i morału dzieci miały również czas, aby zaśpiewać, zatańczyć i posłuchać muzyki płynącej z nowo poznanych instrumentów. Było to piękne doświadczenie.

Już czekamy na kolejne wspaniałe, muzyczne doznania...

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony przez Małych Einsteinów …

Dnia 14 października 2019 r. przypada bardzo ważne Święto dla każdego przedszkolaka. W tym dniu swoje święto mają wszystkie panie – ciocie w naszym przedszkolu.

W tym roku święto to przypadało w poniedziałek i z tej okazji najstarsza grupa „Badaczy” zaprosiła wszystkich min. przedstawicieli Rady Rodziców, panią dyrektor, właściciela przedszkola oraz wszystkie grupy i panie na specjalnie przygotowaną na ten Dzień uroczystość.

Starszacy powiedzieli wiele pięknych wierszyków i zaśpiewali przepiękne piosenki wśród których znalazły się: „Kolorowe listki”, „Nasza Pani”, ”Nasze przedszkole…”, a także zatańczyli dwie piosenki: „I love you baby” oraz „Sofia”.

Po udanej części artystycznej był czas na złożenie życzeń oraz wręczenie upominków naszym Paniom, wspólne odśpiewanie sto lat.

Następnie ogłoszono oficjalnie Dzień Zabawy w przedszkolu, z czego ucieszyli się zarówno ci najmłodsi jak i trochę starsi.

Występ podobał się wszystkim przedszkolakom i Paniom.

Wszystkim ciociom życzymy radości w wypełnianiu swojej wychowawczej misji, cierpliwości i nieustającej pasji w kontynuowaniu pracy dydaktycznej oraz uśmiechu i miłości ze strony zadowolonych wychowanków.

Mali Einsteini dbają o swoje bezdomne pieski…

Dnia 3 października 2019r. nasi przedszkolacy udali się na wycieczkę do Schroniska dla Zwierząt w Skałowie, w którym odwiedziliśmy nasze zaadoptowane psy /Jamiego i Miłka/, o które nieustannie dbamy.

W schronisku wszystkie dzieci powitał pan Tomek, który od wielu już lat zajmuje się tresurą psów a teraz dodatkowo jeszcze prowadzi spotkania z dziećmi nt.: właściwego zachowania się wobec nieznanego psa.

Najmłodsi przedszkolacy wspólnie obejrzeli bajkę z psem Reksem, który zdradzał tajemnice pieskiego zachowania a później z uwagą słuchali i uczyli się właściwych postaw obronnych: drzewka i żółwika. Zarówno „Odkrywcy” jak i „Wynalazcy” z tymi zadaniami poradzili sobie znakomicie. W nagrodę mogliśmy pogłaskać pieska, który był z panem Tomkiem. W tym czasie starsi przedszkolacy Podróżnicy, Poszukiwacze i Badacze udali się na zwiedzanie schroniska. Mogliśmy zobaczyć kuchnię, w której są przygotowywane posiłki dla podopiecznych. Następnie zobaczyliśmy magazyn, w którym jest przechowywana karma i nie tylko. Zaobserwowaliśmy również salę zabiegową, w której są wykonywane drobne zabiegi medyczne. Całość podobnie jak nasi młodsi koledzy starsi przedszkolacy zakończyli wspólnym oglądaniem filmu animowanego Reksio – ratownik oraz spotkaniem z panem Tomkiem. Nasi starsi podopieczni, którzy już o pieskach troszkę więcej wiedzieli, mogli porozmawiać i pochwalić się znajomością zasad postępowania z nieznanymi psami. Wspólnie z panem Tomkiem powtórzyliśmy sobie także 5 zasad jak zachowywać się wobec psa. A mianowicie:

 1. Podchodź do psa tylko w obecności właściciela.

 2. Przywitaj się z psem.

 3. Gdy biegnie do Ciebie nieznany pies przyjmij pozycję „Drzewko”.

 4. Lub pozycję „Żółwik” – gdy biegnie z impetem.

 5. Nie zbliżaj się do miejsc ważnych dla życia psa /legowisko, miska/.

Na końcu naszego spotkania tak jak młodsze dzieci, wszyscy mogli pogłaskać Sagę, z którą przybył Pan Tomek. Śmielsi przedszkolacy mogli nawet podać jej smakołyk w nagrodę.

Wszystkie dzieci były zachwycone wycieczką a odwiedziny naszych psiaków sprawiły im dużo radości, mimo, iż z uwagi na pogodę nie udało się zakładane wcześniej wyprowadzenie naszych podopiecznych na spacer.

Jak zawsze bardzo dziękujemy za miłe spotkanie wszystkim opiekunom schroniska i obiecujemy, nadal opiekować się naszymi pupilami. Do zobaczenia…

Dzień Chłopaka z naszym gościem…

Dnia30 września nasze przedszkole odwiedził Pan Tomasz Kramski – nasz lokalny numer wśród maratończyków. Nasz gość biega, dodajmy że od ośmiu lat i tak pokochał ten sport, iż zgodził się podzielić tą pasją z naszymi przedszkolakami. Pan Tomek pokonuje teraz ogromne dystanse i maratony, chociaż zaczynał od krótkich tras. Będąc w przedszkolu nasz gość rozmawiał z przedszkolakami na temat sportu i dobrego odżywiania. Dowiedzieliśmy się skąd wzięła się nazwa "maraton" i dlaczego warto biegać. Próbowaliśmy również nauczyć się kilku ćwiczeń, które służą rozgrzewce. Nasz gość pokazał nam swoje medale i puchary, które zdobył nie tylko w Polsce ale i poza granicami. Próbowaliśmy również z panem Tomkiem pobiegać, choć było to troszkę utrudnione ze względu na niesprzyjającą pogodę i konieczność przeprowadzenia małych warsztatów w przedszkolu.

Wszyscy przedszkolacy z ogromnym entuzjazmem podeszli do biegania i ruchu, dlatego też zasłużyli na małą niespodziankę na koniec spotkania. Każdy przedszkolak dostał drobny upominek.

Dziękujemy Panu Tomaszowi za odwiedziny i za cenne rady dotyczące zdrowego trybu życia! Życzymy wielu sukcesów!

Spotkania z FILHARMONIA POMYSŁÓW – tym razem w miejscu gdzie mieszkają dźwięki

Dnia 26 września 2019r. nasze przedszkole po raz pierwszy w tym roku odwiedziła Filharmonia Pomysłów z koncertem pt. „Gdzie mieszkają dźwięki?”, które jest pierwszym spotkaniem z cyklu „Na granicy pięciolinii”.

Przedszkolaki podczas spektaklu muzycznego poznały Ministra Szarpidruta, a także Muzolka i Muzolinkę – nowe maskotki Filharmonii, które są przesympatyczne i są słodziakami.

Aktorzy przedstawili ciekawą historię, w której poszukiwali miejsca, gdzie można znaleźć dźwięki. Oczywiście, z pomocą dzieci szybko stwierdziliśmy, że takie miejsce powinno być kolorowe, duże, gdzie swobodnie można usłyszeć dźwięki z instrumentów.

Bohaterowie wprowadzili nas w tematykę spotkań, której podstawą będą dźwięki: głośne, ciche, znane i mniej znane.

Podczas całego przedstawienia nasi przedszkolacy bardzo dobrze się bawili. Było dużo śmiechu i krzyków, gdyż bardzo się wczuli w utwory, które były prezentowane. Czas nam bardzo szybko minął i czekamy na kolejne spotkanie już w październiku.

Europejski Tydzień Sportu – młodsi i starsi bawią się wesoło przy muzyce

Dnia 25 września 2019r. nasze przedszkole odwiedzili niesamowici goście, a mianowicie członkowie naszej lokalnej społeczności – seniorzy. Goście w nawiązaniu do Europejskiego Tygodnia Sportu postanowili promować sport i aktywność fizyczną wśród najmłodszych.

Tego dnia wszyscy przedszkolacy, a także ich ciocie przyszli do przedszkola ubrani w stroje sportowe. Celem tego spotkania z seniorami było integrowanie się grup przedszkolnych razem z seniorami oraz zachęcanie najmłodszych do aktywności na świeżym powietrzu.

Zarówno dzieci jak i seniorzy świetnie się bawili i wykonywali wspólnie wiele fajnych ćwiczeń i zabaw przy piosenkach. Nie zapomnieliśmy również o rozgrzewce, która jest bardzo ważna i dzięki której można uniknąć kontuzji, która mogłaby nam się stać gdybyśmy się dobrze nie rozgrzali. Zarówno seniorzy jak i przedszkolacy pokazali nam ćwiczenia, który każdy zna jak również takie, które są mniej spotykane wśród najmłodszych. Jednakże nasi przedszkolacy świetnie dali sobie radę ze wszystkimi zadaniami, a w przedszkolu czekał ich słodki poczęstunek.

Bardzo dziękujemy seniorom, którzy nas odwiedzili. Miło z Wami spędziliśmy czas i czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie.

Dzień Przedszkolaka 2019 – czyli nowi koledzy w szeregach "Małych Einsteinów "

Dnia 21 września w sobotę spotkaliśmy się wspólnie z rodzicami wyjątkowo z dwóch powodów: pierwszy to Dzień Przedszkolaka, a drugi to uroczyste pasowanie na „Małego Einsteina”. Nasze spotkanie nie odbyło się w przedszkolu ale gościliśmy się tego dnia w Grabach, na świetlicy i terenie wokół niej, gdzie odbył się Festyn Przedszkolny.

Ostatniego dnia lata dopisała nam zarówno świetna pogoda, jak i dobre humory. Nasi przedszkolacy wspólnie z rodzicami licznie zjawili się już przed godz. 10.00 na miejscu, gdzie już od samego początku na nie atrakcje przygotowane przez zaprzyjaźnioną z przedszkolem FILHARMONIĘ POMYSŁÓW.

Dzieci wspólnie z panią Klaudią / królową bajek / przeniosły się do magicznego świata fantazji i muzyki. Przypomnieliśmy sobie utwory z bajek i wspólnie zaśpiewaliśmy … „ulepimy dziś bałwana…” czy też „Kolorowy wiatr” z Pocahontas…

Później wspólnie z niebieskim Kocurkiem, bawiliśmy się w kotki dwa i kółko graniasta…

Nasi najmłodsi przedszkolacy, zaprezentowały w piosence jak bawimy się w przedszkolu i co robią rączki i nóżki a następnie włączeni zostali do grona przedszkolaków – poprzez PASOWANIE.

Podobnie inne grupy prezentowały swoje umiejętności i bawiąc się wesoło włączały w swoje grono nowe dzieci. Było dużo zabaw, śpiewu, tańca i uśmiechu na twarzach.

Podczas Festynu wspieraliśmy również naszą kochaną Darunię, której jeszcze z nami nie ma, ale mamy nadzieję iż niebawem do nas dołączy. Sprzedawane były w tym celu balony, wata cukrowa i popcorn przez wolontariuszy.

Wszystkim, którzy włączyli się do pomocy serdecznie dziękujemy…

Nie śmiecimy – sprzątamy- zmieniamy świat

Dnia 20 września to bardzo ważna data dla wszystkich Małych Einsteinów, ponieważ tego dnia podjęliśmy po raz kolejny akcję sprzątania świata. Tematem tegorocznej edycji było "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" . Czyli sprzątanie, ale i zmienianie swoich nawyków i przyzwyczajeń oraz zachęcanie, zwracanie uwagi na podejmowanie działań bardziej odpowiedzialnych i świadomych (np. rezygnacja z jednorazowych plastików).

Już od samego rana dzieci z wszystkich grup przygotowywały się do wyruszenia na pomoc naszej ukochanej planecie Ziemi. Zaopatrzeni zostaliśmy w stosowne rękawice jednorazowe i worki do segregacji śmieci, które otrzymaliśmy z Zakładu Gospodarki Komunalnej Miasta i Gminy Nekla.

Tak przygotowani wszyscy ruszyliśmy do działania.

Przedszkolacy podzielili się jednak obowiązkami i najbliższą okolicę naszego przedszkola porządkowały dzieci z grup najmłodszych, tj.: „Wynalazcy” i „Odkrywcy”. Troszkę dalej wyruszyli „Podróżnicy” i „Poszukiwacze”, którzy to dzielnie sprzątali okolice stadionu w Nekli oraz ulice Czereśniową, Stadionową i Małą.

Na prawdziwą wyprawę wyruszyli najstarsi przedszkolacy, czyli „Badacze”, którzy sprzątali część ulicy Czereśniowej, Wiosny Ludów, Dworcowej, następnie Sikorskiego, Słoneczną, Dąbrowskiego oraz Szczepańskiego, Malwową do Konwaliowej.

Z wielkim poświęceniem wszyscy przedszkolacy podnosili i wrzucali do właściwych worków różnorodne, znalezione śmieci. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem porządkowały przemierzane tereny i skwerki zieleni. Dbaliśmy o to aby wszystkie napotkane śmieci umieścić we właściwych pojemnikach, przenosząc wypchane worki nawet na duże odległości.

Akcja powiodła się znakomicie, pełne worki zostały zebrane przez pracowników komunalki i posegregowane a my sami pamiętając o tym aby niepotrzebnie nie zbierać śmieci i odpowiedzialnie kupować – rezygnując z jednorazowych woreczków, będziemy akcję kontynuować za rok.

Mamy nadzieję, iż śmieci będzie coraz mniej a nasz świat znowu pokaże się piękny i czysty.

Pierwsze spotkanie z teatrzykiem

Dnia 10 września 2019r. nasze przedszkole odwiedził teatrzyk ARLEKIN ze studia artystycznego Białegostoku z przedstawieniem pt. „Zuzia w zaczarowanej krainie” dla dzieci z grup Wynalazcy, Odkrywcy i Podróżnicy, a także „Nasz nowy kolega Mambo” dla grupy Poszukiwaczy i Badaczy.

Zuzia w zaczarowanej krainie” to opowieść o dziewczynce, która miała pójść pierwszy raz do przedszkola. Zuzia była zrozpaczona, nie wyobrażała sobie opuścić mamy. Sytuację uratował dziadek, który pomógł Zuzi. Przedstawił jej różne osoby, niektórzy z nich stali się jej przyjaciółmi. Ostatecznie Zuzia przekonała się do przedszkola. Po tym przedstawieniu utwierdziliśmy się w przekonaniu, że przedszkole jest miejscem, które nas uczy i pozwala spędzić czas bawiąc się z przyjaciółmi.

Przedstawienie „Nasz nowy kolega Mambo” przedstawia Murzynka, który trafił do nowej szkoły w Afryce. Mambo bardzo chce poznać nowych przyjaciół, choć bywa to czasem bardzo trudne zaakceptować nowego kolegę. Dzieci, które spotkał Mambo, czyli papugę, węża i małpkę, wyśmiewają „Nowego”, że nie jest taki szybki, silny i zwinny jak one. Jednak szybko koledzy zmienili zdanie o Murzynku, który uratował lwa, wyciągając mu z łapy ciernie, podczas gdy wszyscy jego koledzy się go bali i schowali przed nim. To właśnie mądrość i pomysłowość Murzynka uratowały sytuację. Przesłaniem bajki jest to, iż każdy zasługuje, aby dać mu drugą szansę, a także że warto mieć przyjaciół.

Dzieci były zachwycone teatrzykiem i oglądały go z entuzjazmem. Dzieci, w roli widza, przeżywały każde rozterki bohaterów- murzynka Mambo, a także Zuzi. Z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienie!

Przedszkolacy witają wakacje…

Dnia 18 czerwca dzieci młodszych grup żegnały rok szkolny i z radością powitały wakacje. „Poszukiwacze” i „Podróżnicy” przygotowali z tej okazji letnie przedstawienie, które zabrało nas w podróż dookoła świata i nie tylko. W kolorowych strojach dzieci żegnały rok szkolny i witały lato. Był wakacyjny pociąg, wakacyjny taniec, wakacyjne piosenki i zabawy….

Wszystkie dzieci w niezwykle wesołych nastrojach odebrały dyplomy ukończenia grup przedszkolnych i z radością powitają się w nowych grupach od września…

"Uroczyste zakończenie roku szkolnego"

Dnia 19 czerwca w sali NOK Nasi tegoroczni absolwenci postanowili pożegnać się z przedszkolem i z lekkim niepokojem powitać szkołę .

Na tę uroczystość „Badacze” zaprosili wszystkich rodziców dzieci 6-letnich oraz honorowych gości.

Występ najstarsi przedszkolacy rozpoczęli od przepięknego narodowego tańca… POLONEZA, a po uroczystym wejściu zaprezentowali swój program artystyczny. Było sentymentalnie, podniośle ale i wesoło, z humorem. Dzieci recytowały, śpiewały, a przede wszystkim pięknie tańczyły.

Były słowa podziękowań i tutaj nasi przedszkolacy o nikim nie zapomnieli i w niepowtarzalny, swój własny sposób pożegnały wychowawczynię, wszystkie wchodzące do grupy ciocie, panią dyrektor. Nie zabrakło w tym momencie łez i smutku z powodu straty bliskich im osób ale przecież jeszcze się zobaczymy… szkoła w końcu nie jest tak daleko…

Było nam z Wami bardzo miło i dziękujemy za te wspaniałe lata nasi drodzy absolwenci. Życzymy Wam samych sukcesów, radości i spełnienia swoich pragnień i marzeń. Rozwijajcie skrzydła aby móc polecieć wysoko i daleko…