Dzień Dziecka u Małych Einsteinów ...

My jesteśmy dzieci jak dzieci,
Czasem krnąbrne, czasem czupurne,
Ale chcemy, by księżyc świecił,
A noce nie były pochmurne...
Chcemy, by nie było dnia bez słońca,
Pracy bez pięknej radości.
Chcemy, by ziemia śpiewająca
Pełna była dobrej miłości.

                                        (T. Kubiak)

 

Dnia 1 czerwca 2021r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dziecka. W ten dzień, dzieci z poszczególnych grup naszego przedszkola zgodnie ze wskazaniami sanitarno-epidemiologicznymi zbierały się na parkingu, aby uczcić swoje święto i pobawić się na zamkach dmuchanych / jak co rocznie / oraz pojeździć kolejką.

Niestety z powodu niepogody – dzieci uczestniczyły tylko w części atrakcji przygotowanych dla nich tego dnia. Dalszy ciąg zabaw na zamkach wypadł nie 1-szego a 2-giego czerwca.

W ramach propagowania założeń tego święta, wszystkie nasze przedszkolaki w dniu swojego święta uczestniczyły w wesołych zabawach, przepełnionych radością i beztroską.

Inicjatorem Międzynarodowego Dnia Dziecka jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego.

W Polsce jest obchodzone 1 czerwca, a każdy rodzic o nim pamięta.

Wszystkiego najlepszego naszym milusińskim składają wszyscy pracownicy przedszkola.

... Dzień Mamy u Małych Einsteinów ...

Choć serduszko jeszcze małe,
Tobie chcę je oddać całe.
Abyś zawsze pamiętała
w nim podziękę zawsze miała.
Za to wszystko co zrobiłaś,
za to, że mnie urodziłaś,
zawsze byłaś mi ostoją
i że jesteś mamą moją.
Ślę życzenia oraz kwiatki
No i miłość w ten Dzień Matki.

            

W poniedziałek 31 maja 2021r. odbył się w naszym przedszkolu wernisaż prac, których tematem była mama w różnych rolach. Prace były zrobione różnymi technikami plastycznymi artystycznymi. Poniżej przedstawiono tematy prac oraz technikę i narzędzia do jej wykonania:

 • Moja mama anioł. Został zrobiony przy pomocy pasteli suchych, które były rozcierane.
 • Mama – dobra wróżka został stworzony przy użyciu kolorowych farb plakatowych oraz pasteli olejnych.
 • Łąka dla Mamy - użyto farb plakatowych w różnych kolorach.
 • Dłonie mojej Mamy - wykorzystano kolorowe kartki. Praca jest wykonana techniką wydzieranki.
 • Odbicie lustrzane mojej Mamy - użyto folii aluminiowej, markerów oraz farb akrylowych.
 • Oko Mamy – wykorzystano kolorowe małe kwadraciki.
 • Tort dla kochanej Mamy – został zrobiony przy pomocy kolorowych pasków z papieru przyklejanych poziomo oraz świeczek.
 • Usta mojej Mamy – technika wydzieranki z kolorowych kartek papieru.
 • Kwiaty dla Mamy – wykorzystano farby plakatowe.
 • Moja Mama i jej królestwo – zrobiony przy pomocy kredek akwarelowych, które po użyciu wody dają efekt malowania farbami.
 • Mama jako mistrz kuchni – wykorzystano pastele olejne.
 • Mama – najważniejsza postać w domu – stworzone za pomocą pasteli olejnych i kolorowych figur geometrycznych z papieru.
 • Mama jako super bohaterka – za pomocą pasteli suchych.
 • Mama czarodziejka – wykorzystano pastele olejne.
 • Serce mojej Mamy – użyto bibuły pomarszczonej oraz brokatu.
 • Ramiona mojej Mamy – wykorzystano węgiel rysunkowy, który został rozmazany.
 • Relaksujący sen mamy – wykorzystano kredki akwarelowe oraz czarne kartki papieru.

 

W godzinach popołudniowych cały wernisaż był udostępniony nie tylko mamom ale i pozostałym członkom rodzin, tak więc zarówno dorośli jak i dzieci podziwiali różnorodne ekspozycje wskazując, co chwila na którąś z prac. Słychać było śmiechy i okrzyki. Podczas wernisażu mamy mogły usłyszeć nagrania o tym jak postrzegają ją dzieci, poczęstować się pysznym ciastkiem i wypić napój.

Wystawa powstała, aby ukazać postać mamy, która jest tak  najważniejszą postacią w codziennym życiu każdego dziecka. Celem wernisażu było nakreślenie portretu dzisiejszej mamy, a także zmierzenie się ze związanymi z nią stereotypami. To także próba zarysowania problemów, z jakimi kobiety mierzą się na co dzień.

Przypomnijmy jeszcze, że ta mini-wystawa powstała z okazji Dnia Matki, które obchodzone było 26 maja.

Mali Einsteini z wycieczką w ZOO

Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo (…)

„Dziecięce Przeboje”

 

 

             

Dnia 11 maja 2021r. przedszkolacy wyruszyli na wycieczkę do Poznańskiego ZOO. Zwiedzając ogród zoologiczny przedszkolaki poznały wiele gatunków zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świata. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. 

Podczas wycieczki dzieci zobaczyły tzw. wielką piątkę afrykańskich zwierząt. Nazwa ta ma długą historię. Myśliwi nazwali tak pięć zwierząt, które najtrudniej upolować – miało to miejsce zanim zwierzęta zostały wzięte pod ochronę. Z wielkiej piątki przedszkolacy zobaczyli słonia, lwa oraz nosorożca. Podczas ich oglądania dzieci poznały ciekawostki na ich temat.

Słonie są największymi zwierzętami afrykańskimi. Mogą ważyć nawet 5-6 ton, a żyją nawet 70-80 lat. Mają bardzo dobrą pamięć i utrzymują więzi rodzinne; Lwy są duże i groźne, Osiągają 2 metry długości a ich waga dochodzi do 350 kg. Ryk lwa słychać z odległości 8 km. Polując, biegnie z prędkością 80 km na godzinę. Lwy są leniwe, dlatego na sen i odpoczynek przeznaczają nawet 20 godzin na dobę. Nosorożce są najbardziej zagrożonym gatunkiem. Są dwa rodzaje nosorożców: białe i czarne. Mają grubą skórę, są duże a ich waga sięga 3,5t. Jedzą tylko rośliny. Mama nosorożca jest w ciąży przez 16 miesięcy.

Oprócz słoni, lwów i nosorożca przedszkolacy zobaczyli żyrafę, która jest najwyższym zwierzęciem na świecie i osiąga do 6 m wysokości. Żyrafa oprócz długiej szyi ma również długi język, który osiąga nawet 50 cm. Z kolei flamingi, które spotkaliśmy swój kolor zawdzięczają algom w swojej diecie. Znoszą tylko jedno jajko w roku i jeśli zostanie zniszczone to pozostają bez potomstwa. Natomiast zebra jest spokrewniona z osłem. Jej paski są jak linie papilarne u człowieka – każde inne. Kiedy zebry są w stadzie to polującym na nie lwom ciężko wyodrębnić jedną sztukę. Podczas wycieczki spotkaliśmy jeszcze strusie, lamy, orłosępy, wielbłądy, niedźwiedzie, bociany, tapiry, fokę i wiele innych ciekawych zwierząt.

Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również doskonałą lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.

Z uśmiechem na twarzach, troszkę zmęczeni, ale pełni wrażeń i przeżyć wróciliśmy do przedszkola.

… Cudze chwalicie swego nie znacie… „Mali Einsteini” poznają swoją miejscowość, zwłaszcza piękny nekielski park wiosną….

Dnia 27 kwietnia 2021r. nasi przedszkolacy wyruszyli autokarem do nekielskiego parku, aby zobaczyć pomniki przyrody, pomnik Powstańców Wielkopolskich przy cmentarzu, starą szkołę i kościół pw. św. Andrzeja Apostoła oraz Urząd Miasta i Gminy Nekla. Celem wycieczki było poznanie dziedzictwa kulturowego naszej miejscowości w nawiązaniu do świąt patriotycznych w maju.

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest świętem państwowym, które jest upamiętnieniem uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Święto jest okazją do rozmowy o patriotyzmie, o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu, o rozbudzaniu poczucia tożsamości narodowej i szacunku do symboli narodowych. Podczas zajęć przedszkolacy dowiedzieli się o znaczeniu tego święta w historii naszej ojczyzny. Dzieci poznały również tło historyczne wydarzeń z 3 Maja 1791r.

Głównym celem naszego wyjazdu było wyrobienie wśród dzieci postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych mających na celu poczucie przynależności narodowej.

… Międzynarodowy Dzień Książki u „Małych Einsteinów”….

Dnia 23 kwietnia 2021r.obchodzony był Międzynarodowy Dzień Książki. W tym dniu w poprzednich latach odwiedzaliśmy zazwyczaj Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Nekla. Niestety w tym roku ze względu na warunki sanitarno – epidemiologiczne nie mogliśmy udać się do biblioteki i świętowaliśmy ten dzień w trochę inny sposób.

Każda grupa miała za zadanie zaprojektowanie i stworzenie własnej książki. Dzieci przygotowały do nich ilustracje.  Nauczycielki rozmawiały ze swoimi podopiecznymi jakie mają pomysły o czym mogłaby opowiadać ich książka. Pomysły, które padły dot. przygód przedszkolnych, uroczystości a także oczywiście osobowości dzieci.

Grupa wynalazców zrobiła książkę pt. „O tym jak Wynalazcy przedszkole odkrywali”. Książka ilustruje uroczystości, w których po raz pierwszy Wynalazcy uczestniczyli, takich jak Dzień Chłopca, Dzień Nauczyciela, pasowanie przedszkolaków, Dzień Pluszowego Misia, spotkanie z Mikołajem, Walentynki, Dzień Kobiet oraz bal zimowy. Przedstawiono również w książce jak przedszkolacy nauczyli się malować farbami, lepić z plasteliny i masy solnej oraz układać puzzle. Nie zabrakło również w tej historii sportu, który był wyrażany poprzez zabawy na świeżym powietrzu, tańce, gimnastykę. I najważniejsze – nie mogło zabraknąć leżakowania podczas którego odpoczywają.

Grupa Odkrywców przygotowała książkę pt. „Wiosenna przygoda”. Ich pomysł na książkę wpadł niespodziewanie, ponieważ po wiosennym spacerze postanowili, że opiszą to, co na nim zobaczyli. W książce możemy przeczytać m.in. o wróbelkach, bocianim gnieździe i poszukiwaniu przez bociany pożywienia dla swojego potomstwa, puchatych psiakach odpoczywających po zabawie, a także zazdrosnej wiewiórce. Podczas obserwowania oznak wiosny - Odkrywcy przypomnieli sobie również o tym jak należy zachowywać się wobec dzikich zwierząt.

Grupa Podróżników stworzyła książkę pt. „Wielkie podróże małych podróżników”. Książka ilustruje marzenia i podróże przedszkolaków. Kiedy pewnego dnia postanowili udać się w podróż, której początek zaczął się w ich wyobraźni. Dzieci zilustrowały swoje marzenia, dokąd chciałyby się udać, m.in. odwiedzić park dinozaurów, spotkać prawdziwe księżniczki, pojechać do dżungli, do stadniny koni, wybrać się w podróż w góry lub nad morze, pojechać do Egiptu lub Ameryki oraz wiele innych ciekawych marzeń… 

Z kolei grupa Poszukiwaczy zrobiła książkę pt. „Poszukiwacze ciekawych przygód”. Książka przestawia historię przedszkolaków, która jednemu z nich się przyśniła. Historia opowiada o tropieniu tajemniczych śladów, odkodowaniu zamkniętej uliczki na kłódkę oraz przejściu na niezwykłą łąkę. W opowiadaniu pojawia się również deszcz cukierków, tor przeszkód, a także ptaszek, który po uratowaniu zabrał przedszkolaków do swoich przyjaciół: pająka, sarny i wielkiego motyla. W historii motyl zabrał przedszkolaków na skrzydła i odlecieli na Księżyc, na którym znaleźli jaskinię pełną słodyczy i „Czokopotowora”, aby następnie po tęczy wrócić do przedszkola.

Grupa Badaczy wpadła na trochę inny i niezwykły sposób napisania swojej książki, ponieważ już jedną zrobili, kiedy byli odkrywcami. Badacze postanowili napisać ciekawą opowieść o ich umiejętnościach i o tym, co ją potrafią. Ponadto w książce każdy badacz ma swoją niezwykłą stronę, na której znajduje się zdjęcie i cechy osobowości, a na odwrocie narysowane są portrety przedszkolnych cioć, autoportrety, najfajniejsze chwile w przedszkolu, najbardziej ulubiona zabawa lub zabawka w przedszkolu oraz oczywiście nasze przedszkole. Na końcu niesamowitej opowieści Badaczy znajdują się ich ukochane ciocie: Iza i Daria. Każdy badacz ma nadzieję, że dzięki książce przedszkolacy nie zapomną o nich, gdyż niedługo staną się oni pierwszoklasistami.

Ponadto podczas tego tygodnia dzieci podczas zajęć poznały najważniejsze zasady korzystania z książek:

- Zawsze myj ręce przed czytaniem

- Nie czytaj, gdy pijesz i jesz

- Odkładaj książki na półkę

- Używaj zakładki

- Nie pisz i nie rysuj po książce

- Nie wyrywaj i nie wyrzucaj kartek z książki

- Nie rzucaj, nie kop i nie siedź na książkach

- Staraj się naprawiać stare i zniszczone książki.

Na koniec przedszkolacy dowiedzieli się dlaczego tak ważne jest czytanie książek. Czytanie pobudza wyobraźnię zarówno dzieci jak i dorosłych, kształtuje samodzielne myślenie, wzbogaca słownictwo, uwrażliwia, rozbudza zainteresowania.

Mamy nadzieję, że z chęcią obejrzycie nasze przedszkolne książki. I nie możemy się doczekać jak będziemy mogli ponownie odwiedzić naszą Bibliotekę Publiczną.

…Wielkanocne spotkanie u Małych Einsteinów….

„Pogody, słońca, radości,
w niedzielę dużo gości,
w poniedziałek dużo wody
- to dla zdrowia i urody.
Dużo jajek kolorowych,
Świąt wesołych oraz zdrowych!”

 

Dnia 26 marca 2021r. w przedszkolu odbyło się Wielkanocne Śniadanie z udziałem dzieci i wszystkich pracowników przedszkola.

Na świątecznym stole nie mogło zabraknąć jajka to symbol nowego życia i płodności, chleba, który w święconce na Wielkanoc symbolizuje Ciało Chrystusa, jako oznaka dostatku,  białej kiełbasy, która jest pamiątką ofiary z baranka paschalnego, baby wielkanocnej, która symbolizuje wzrastanie wiary, nadziei i miłości.

O znaczeniu pokarmów, jako symbolach świątecznych, dzieci dowiedziały się wcześniej na zajęciach od swoich nauczycielek. Przed rozpoczęciem wspólnego śniadania złożyliśmy sobie ciepłe życzenia.

Po śniadaniu,  jak co roku wyruszyliśmy na plac zabaw w  poszukiwaniu zajączka wielkanocnego…. Jednak w tym roku coś nas zaskoczyło…

Na naszym placu zagościła znana nam już Filharmonia Pomysłów, która przedstawiła …i tu niespodzianka WIELKĄ KURĘ - czyli Koko i Kucharkę. Z tymi bohaterami bawiliśmy się przy dźwiękach różnych zabawnych piosenek i przygotowywaliśmy wielkanocną potrawę …. Z wykorzystaniem chust animacyjnych oraz wielkanocnych jajeczek  wykonywaliśmy wiele ciekawych zabaw, konkursów i zadań. Wszyscy przedszkolacy bawili się znakomicie wspólnie ze swoimi ciociami.

Na koniec nie zabrakło zadania kończącego i poszukiwania olbrzymiego gniazda, gdzie zamiast jajek …dzieci odnalazły przepiękne prezenty Wielkanocne przygotowane przez Radę Rodziców.

Z wypiekami na twarzy wróciliśmy do przedszkola, gdzie czekała kolejna niespodzianka – prezenty na grupę od przedszkola i małe ale jakże wymowne jajeczko …/Kinder niespodzianka/ dla każdego przedszkolaka.

Mamy nadzieję, że te radosne przeżycia na długo pozostaną w pamięci naszych podopiecznych.

…Mali Einsteini poszukują wiosny…

Dnia 24 marca 2021r. przedszkolacy wyruszyli na wycieczkę w poszukiwaniu wiosny na ścieżkę edukacyjną przy Centrum Leśnej Przygody „Szumi Bór” w Rajmundowie. Dzieci  podczas zabawy w podchody dowiedziały się jak w lesie można zaobserwować pojawiającą się wiosnę, jak ją odnaleźć. Dodatkowo dzieci miały okazję poznać pracę leśnika, a także zwierzęta i rośliny występujące w lesie w trakcie tej niezwykłej wędrówki po ścieżce edukacyjnej.

Każda grupa wraz ze swoimi paniami wyruszyła na wyprawę zgodnie z listem i mapą od pani wiosny. Podczas tego spaceru dzieci poruszały się po wyznaczonej kwiatami trasie, szukały listów z zadaniami od Pani Wiosny. Zadania dla przedszkolaków dot. m.in. znajomości leśnych zwierząt i roślin, naśladowania odgłosów zwierzyny leśnej, przygotowania gniazdek dla ptaków, zrobienia budki lęgowej dla ptaków i wiele innych ciekawych działań.

Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic: np. poznały czyścicieli lasu (mrówki, żuka gnojowego). Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste,  krzewy, mchy i runo leśne.

Wycieczka do lasu wzbogaciła wiedzę przedszkolaków oraz miała walory zdrowotne. Dzieci spędziły miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej. Na koniec szczęśliwe otrzymały wiadomość od pani wiosny.

Wiosna ukazała się już w przedszkolu za pomocą wiadomości mailowej…i wykorzystania technologii informacyjnej… przekazała nam niespodzianki i ostatnie testowe zadania…

Wszystko udało się wspaniale a przedszkolacy pełni wrażeń po spotkaniu z leśną przyrodą będą czekać na ponowną wycieczkę i podobny wyjazd.

Dzień Zakochanych w przedszkolu "Małych Einsteinów"

Dnia 12 lutego 2021r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Zakochanych zwany Walentynkami. W tym wyjątkowym dniu każdy przedszkolak miał na sobie c czerwonego i różowego, ponieważ są to kolory miłości. Przedszkolacy świętowali we własnych grupach przy ciekawych zadaniach walentynkowych oraz w rytmie muzyki. W tym dniu wszyscy byli uśmiechnięci i z przyjemnością robili kartki walentynkowe dla swoich kolegów i koleżanek oraz dla bliskich. Na koniec zrobiliśmy wspólnie zdjęcie walentynkowe. Przedszkolacy poznali również historię Walentynek.

Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Tego dnia wysyłamy sobie kartkę z wierszykiem bądź wyznaniem miłosnym (tzw. walentynkę) albo też obdarowujemy się prezencikami. W Polsce Walentynki obchodzone są zaledwie od kilku lat. Obchodzi je każdy bez względu na to, ile ma lat i jakiej jest płci.

Historia powstania Walentynek nawiązuje do czasów pogańskich – w Starożytnym Rzymie 14 lutego obchodzono wigilię Luperkaliów, na cześć Fauna, bożka płodności. Urządzano wtedy huczne zabawy: młodzi mężczyźni losowali imiona dziewcząt, z którymi mieli tańczyć przez resztę wieczoru, a być może: przez resztę życia. Święto utrzymało się aż do końca V stulecia, kiedy papież Gelazy I zastąpił je świętem liturgicznym na część męczennika i patrona miłości, Walentego.

Z kolei kartki walentynkowe zaczęły powstawać w XVII-XVIII wieku Brytyjczycy i Francuzi wysyłali ukochanym bogato zdobione listy miłosne. Natomiast walentynkowe tradycje rozpowszechniono  dzięki słowom sir Waltera Scotta, który twierdził, że 14 lutego ptaki na całych Wyspach Brytyjskich łączą się w pary, a ludzie idą za ich przykładem. Z kolei Szkoci 14 lutego opierali się na tradycji wróżenia. Podczas obrzędów, przyszłość młodych panien i kawalerów oddawano w siły losu: wylosowane kartki z nazwiskami były podstawą do przepowiadania, kto i z kim pobierze się w przeciągu najbliższego roku.

Historia walentynek w Polsce rozpoczęła się dopiero w latach 90. XX wieku. Wcześniej takim  dniem w roku była Sobótka (zwana także Nocą Kupały) pogańskie święto ognia, wody, miłości, namiętności i płodności. Obrzędy i tańce wykonywane tego dnia owiane były aurą tajemniczości i przygody.

W zimowym zagajniku, czyli Mali Einsteini wybierają się na bal ...

W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!...

…W karnawale, w karnawale
Dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce
Tańczyć, śpiewać, bawić się.       

Zbigniew Dmitroca „W karnawale, w karnawale”

 

Bal karnawałowy dla przedszkolaków -to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w naszym przedszkolu, dnia 5 lutego br.

 Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się głównie białe postacie, ponieważ w tym roku spotykaliśmy się w Magicznym Zimowym Zagajniku. W tym dniu sale przedszkolne były niesamowicie i magicznie przystrojone w kolorze białym a niektóre grupy zmieniły nazwę na: Śniegolandia, Lodowy Zakątek.

Dzieci przebrane były w duchu zimowym, w salach przedszkolnych można było spotkać Panie Zimy, śnieżynki, pingwiny, zajączki, niedźwiedzie polarne, bałwanki, słonie, księżniczki Elza z bajki „Kraina Lodu”… nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach prowadzonych przez nauczycielki. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal był okazją do zintegrowania się dzieci, ale tylko w grupie. Pozostawił wiele niesamowitych wrażeń i przeżyć. 

Mamy nadzieję, że zapamiętany zostanie na długo.

Mali Einsteini wspierają WOŚP

*** Wielka Orkiestra *** 

*** Świątecznej Pomocy ***

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Od rana już wszystkim gra.
Jurek Owsiak dobrą radę da,
Bo woła do wszystkich siema.
I o zdrowie dzieci dba…


To już kolejny rok, kiedy nasze przedszkole przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowanej przez Jurka Owsiaka. Dni WOŚP zostały zorganizowane 28 i 29 stycznia 2021r. Tego dnia przedszkolacy przychodzili ubrani w koszulki, na których znajdowało się logo przedszkola, a także zabierały pieniążki, które chętnie wrzucano do puszek na parterze i piętrze naszego przedszkola. Przy współpracy z Nekielskim Ośrodkiem Kultury dzieci przygotowały serduszka za pomocą różnych technik plastycznych, a następnie zrobiliśmy zdjęcia z nimi i przekazaliśmy je do tutejszego sztabu.

Nasze przedszkole corocznie w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od kilku lat brało czynny udział poprzez prezentowanie piosenek, tańca i przedstawień naszych pociech. W tym roku przeprowadziliśmy w przedszkolu zbiórkę pieniędzy, która łączy się z edukacją młodych pokoleń m.in. na temat podstaw udzielania pierwszej pomocy.

Przedszkolaki wiedzą, jak ważna jest pomoc osobom potrzebującym, że nawet najmniejszy grosik to dar od serca, który dla wszystkich chorych ma ogromne znaczenie. Dyrekcja przedszkola cieszy się, że przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami oraz pracownicy przedszkola tak chętnie wsparli szczytny cel akcji WOŚP.

Mikołajki

6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.

Dźwiga swój worek niezmordowanie
 I każde dziecko prezent dostanie. 

Dla Asi ma piłkę, dla Bartka – sanki
i figurówki dla Zuzanki.
Kasi książeczkę da z obrazkami
i lalkę Barbie z ubrankami.

Dla Krzysia ma czapkę i rękawiczki,
Bliźniaczkom z Płocka da dwa szaliczki.
a dla Jędrusia z Zakopanego
ma narty i piękne klocki lego.

A kiedy rozda już prezenty,
Wraca do nieba uśmiechnięty.
Choć może czasem przykro świętemu,
że nikt prezentów nie daje Jemu.


Dnia 4 grudnia 2020r. w naszym przedszkolu w każdej grupie obchodzono Mikołajki. W tym roku obchodziliśmy je nieco inaczej, ponieważ nie odwiedził nas Mikołaj w salach. W tym roku Mikołaj ze względu na PANDEMIĘ pozostawił po sobie tylko ślady w wejściu na dole i piętrze oraz listy… Napisał do każdej grupy list, dlaczego nie wejdzie do przedszkola i gdzie mamy szukać prezentów od niego oraz, że miło mu będzie gdy nas za oknami usłyszy…

Stąd w tym wyjątkowym dniu przedszkolacy przyszli ubrani z elementami mikołajkowymi takimi jak: czapki św. Mikołaja, rogi renifera, ubrani na czerwono oraz w świąteczne sweterki. Podczas tego dnia dzieci tańczyły, opowiadały wierszyki o św. Mikołaju oraz śpiewały świąteczne piosenki, aby otrzymać prezent.

Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia grupowe oraz indywidualne. Z dziecięcych twarzy nie znikał uśmiech. Z utęsknieniem czekamy na następny mikołajkowy dzień za rok i mamy nadzieję, że wtedy odwiedzi nas Św. Mikołaj.

Spotkanie Wigilijne u Małych Einsteinów

To już pora na wigilię, to już czas,
A tu jeszcze kogoś nie ma pośród nas,
A tu jeszcze, a tu jeszcze ktoś ma przyjść,
Bo przy stole wolne miejsce czeka dziś.
Gwiazdo betlejemska, prowadź go przez świat,
Żeby razem z nami przy tym stole siadł. 
/Wanda Chotomska/

 

W naszym przedszkolu corocznie organizujemy uroczystą Wigilię, która jest już tradycją. Łacińska nazwa vigiliae  oznaczająca zwyczaj nocnych czuwań, czy też straży nocnych, przejęta została przez kościół katolicki na oznaczenie wieczoru poprzedzającego ważne święto kościelne, zwłaszcza Boże Narodzenie. Tym razem przedszkolna wigilia odbyła się 22 grudnia 2020r.

Wigilię przedszkolną w tym roku każda grupa obchodziła w swojej sali. Dzieci recytowały wiersze o tematyce świątecznej, śpiewały kolędy i pastorałki, a następnie otrzymywały prezenty. Pani dyrektor złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia. Zjedliśmy tradycyjne dania wigilijne, był barszcz czerwony, pierogi, a także ryba. To był bardzo wyjątkowy dzień i cieszymy się, że mogliśmy go wspólnie przeżyć.

Celem takiej uroczystości jest integracja wszystkich pracowników przedszkola oraz dzieci, wprowadzenie świątecznego nastroju przypomnienie nazw potraw świątecznych oraz wspólne kolędowanie.

Andrzejki

…Andrzejkowe wróżby znam
Z wosku dziś powróżę wam
Spójrz tu konik a tu kwiatek
A to duży piękny statek
Wróżby bardzo są magiczne
Spełnia się marzenia liczne
W listopadzie ciepło bywa
Magia czarów dziś ożywa…

 

Dnia 30 listopada 2020r. w naszym przedszkolu odbyły się Andrzejki. W tym dniu przedszkolacy byli przebrani za magiczne postacie jak: czarownice i czarodzieje, wróżki, np. Harrego Pottera, koty oraz inne ciekawe istoty magiczne.

Dzień Świętego Andrzeja jest ostatnim czasem na zabawę przed rozpoczynającym się adwentem. “Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby odbywały się w nocy z 29 listopada na 30 listopada. Miały one uchylić rąbka tajemnicy na temat przyszłości. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie “Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji zarówno dziewczętom jak i chłopcom.

Ten dzień przedszkolacy obchodzili w swoich grupach. Dzieci dowiedziały się o historii Andrzejek oraz o tym, jak przebiegały dawniej. Oczywiście nie zabrakło wróżb, które pozwalały dzieciom zobaczyć, co czeka ich w przyszłości. Wśród wróżb znalazły się: wyścig butów do drzwi, wróżby z kubeczkami, rzut monetą, wróżba z butelką o przyszły zawód oraz wiele innych ciekawych wróżb. Oczywiście nie zabrakło muzyki i tańca podczas wróżb.

Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże. Jednakże cała zabawa przyniosła przedszkolakom wiele radości, a uśmiech nie znikał z ich twarzy.

Światowy Dzień Mycia Rąk

Dziś od rana plusk w łazience.
To maluchy myją ręce.
Najpierw w wodzie opłukują,
potem mydłem nasmarują.
Znowu woda - istny cud.
W umywalkę pup -puk -puk.
Jeszcze tylko kran zakręcę
i już czyste mamy ręce.

 

 

 

Dbałość o zdrowie dzieci, to jedno z zasadniczych zadań przedszkola. Przekazując dzieciom wiedzę, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić im zdrowy styl życia, a tym samym poprawić ich funkcjonowanie i wizerunek w społeczeństwie. Ważną aktywność, którą pragniemy wyuczyć jako nawykowe działanie, jest dbanie o higienę.

Przy tej okazji dnia 15 października 2020r. przedszkolacy świętowali Światowy Dzień Mycia Rąk. Dzieci w czasie zajęć dowiedziały się, co to jest higiena rąk, dlaczego warto myć ręce, co jest niezbędne do mycia rąk oraz kiedy myć ręce. Poznały również jak prawidłowo myje się ręce. Przedszkolacy obrazowo zobaczyli jak roznoszą się wirusy i bakterie, a następnie wraz z ciociami ćwiczyły poprawne mycie rąk.

Celem tegorocznych obchodów święta było zwrócenie uwagi na wciąż istniejący problem chorób, spowodowanych właśnie brakiem higieny rąk u dzieci oraz podkreślenie konieczności mycia rąk w wielu sytuacjach w ciągu dnia.

Wszystkie zajęcia i zabawy miały charakter samodzielnych działań dzieci, wspomaganych prezentacją multimedialną. W tym dniu dzieci dowiedziały się jak ważna jest codzienna higiena mycia rąk, o którą trzeba dbać od najmłodszych lat.

Pasowanie na przedszkolaka

Jestem sobie przedszkolaczek,
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku marsza gram,

Ram tam tam, ram tam tam.

Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej,
Bo kolegów dobrych mam,
Ram tam tam, ram tam tam.

Mamy klocki, kredki, farby,
To są nasze wspólne skarby,
Bardzo dobrze tutaj nam,
Ram tam tam, ram tam tam.

Kto jest beksą i mazgajem,
Ten się do nas nie nadaje,
Niechaj w domu siedzi sam,
Ram tam tam, ram tam tam.

(Autor: Maria Terlikowska)

 

Dnia 25 września 2020r. wszyscy przedszkolacy udali się na nekielski stadion, aby uczcić Dzień Przedszkolaka. Podczas imprezy najmłodsze dzieci mieli pasowanie na przedszkolaka. Na stadionie dzieci wykazywały się w sporcie, dyscyplinie oraz samodzielności. Przedszkolacy bardzo dobrze pokazali rodzicom jak dobrze radzą sobie z liczeniem, znajomością kolorów oraz owoców i warzyw.

Wspólnie bawiliśmy się z rodzicami przy dźwiękach: „Maskotki”, Shakiry, Zumby oraz przy przedszkolnych piosenkach jesiennych śpiewanych przez grupy. Podczas całej imprezy zarówno przedszkolacy jak i rodzice świetnie się bawili. Z twarzy nie znikał uśmiech i zadowolenie. Dla wszystkich przedszkolaków ciocie składają najserdeczniejsze życzenia.

Naprawiamy Misia

Kto misiowi urwał ucho?
No kto? - pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
Urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para,
naprawimy szkodę zaraz.
Ot! Już sterczą uszka oba.
Teraz miś się nam podoba.

Dnia 25 listopada 2020r. w przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu najmłodsi przedszkolacy mogli przyjść do przedszkola ze swoim ukochanym misiem pluszowym.

Podczas obchodów tego święta przedszkolacy zapoznali się z historią pluszowego misia. Poznawaliśmy razem z dziećmi różne ciekawe i inspirujące piosenki o tematyce misiów, a także posłuchaliśmy bajki o misiach. Dzieci czynnie uczestniczyły w zabawach ruchowych i plastycznych, niektórzy przedszkolacy podjęli się wyzwania i narysowali swojego ulubionego misia.

Podczas zajęć przedszkolacy poznali nie tylko misie pluszowe ale również należące misie – zwierzęta, m.in. niedźwiedzia polarnego, brunatnego, himalajskiego oraz pandę zwaną misiem bambusowym. Natomiast misie z bajek i filmów jakie poznaliśmy to: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Coralgol, Miś Paddington, Masza i Niedźwiedź, Troskliwe Misie, Gumisie, Miś Yogi, Niedźwiedź Baloo.

Podczas tego dnia nie znikał uśmiech z twarzy dzieci. Z zaciekawieniem przysłuchiwały się opowieściom o wszystkich misiach zarówno tych dużych jak i małych. Najstarsza grupa poznała również gwiazdozbiory związane z tematyka misiów: Wielką Niedźwiedzicę, Małą Niedźwiedzicę. Oczywiście nasze pluszowe misie kochamy przez cały rok ale niewątpliwie będziemy z niecierpliwością  czekać na następny Dzień Pluszowego Misia.

Dzień chłopca w przedszkolu

Z okazji Dnia Chłopca 20 września 2020r. odwiedziła nas po raz pierwszy w tym roku Filharmonia Pomysłów z muzycznym przedstawieniem pt. „Bajka o dwóch myszkach co bawić się chciały”. Podczas przedstawienia dzieci udały się w podróż do przeszłości. W czasie występu dowiedzieliśmy się jak Józio i Józia umilały sobie czas, gdy nie było komputerów, telefonów oraz tabletów.

Podczas spotkania przedszkolacy poznali dawne zabawy, w które bawili się nasi dziadkowie oraz pradziadkowie, m.in. „Uciekaj myszko do dziury”, „Moja Julianko”, „Socu Baci Vira”, „Pani zo zo zo”, „Lata ptaszek po ulicy”. Przedszkolacy mogli również zobaczyć zabawki sprzed kilku lat, które były wykonywane własnoręcznie z drewna, m.in. koguty, piszczałki oraz kołatki.

Dzień Programisty..

Dnia 17 września 2020r. w naszym przedszkolu odbył się Dzień Programisty. W tym wyjątkowym dniu odwiedził nas Pan Bartek, który opowiedział w sposób ciekawy oraz interesujący o programowaniu i robotyce.

Światowy Dzień Programisty przypadał 12 września 2020r., choć jest to święto ruchome.  Dzień Programisty przypada w 256. Dniu roku i przypada 13 lub 12 września w rok przestępny. Liczba 256 nie jest przypadkowa, liczba ta jest symbolem wszystkich możliwych wartości bajta w 8-bitowej postaci, którą zna każdy programista. Twórcą tego święta jest Valentin Balt, który tworzy również strony.

Pan Bartek pokazał dzieciom stworzone roboty z klocków Lego, które były w kształcie kobry, samochodu oraz transportera. Programista wytłumaczył przedszkolakom jak buduje się takie roboty i jak są zaprogramowane. Nasz gość pokazał również roboty, które poruszały się po specjalnych puzzlach, na których były specjalne kody. Każdy z puzzli ma określony kod, który robot odczytuje a następnie wykonuje.

Wszystkim przedszkolakom bardzo podobał się Dzień Programisty. U dzieci przez całe spotkanie gościł uśmiech i radość. Już nasi przedszkolacy nie mogą się doczekać ciekawych i fascynujących zajęć z programowania i robotyki. Z niecierpliwością czekamy na Pana Bartka.