Dzień Zakochanych w przedszkolu "Małych Einsteinów"

Dnia 12 lutego 2021r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Zakochanych zwany Walentynkami. W tym wyjątkowym dniu każdy przedszkolak miał na sobie c czerwonego i różowego, ponieważ są to kolory miłości. Przedszkolacy świętowali we własnych grupach przy ciekawych zadaniach walentynkowych oraz w rytmie muzyki. W tym dniu wszyscy byli uśmiechnięci i z przyjemnością robili kartki walentynkowe dla swoich kolegów i koleżanek oraz dla bliskich. Na koniec zrobiliśmy wspólnie zdjęcie walentynkowe. Przedszkolacy poznali również historię Walentynek.

Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Tego dnia wysyłamy sobie kartkę z wierszykiem bądź wyznaniem miłosnym (tzw. walentynkę) albo też obdarowujemy się prezencikami. W Polsce Walentynki obchodzone są zaledwie od kilku lat. Obchodzi je każdy bez względu na to, ile ma lat i jakiej jest płci.

Historia powstania Walentynek nawiązuje do czasów pogańskich – w Starożytnym Rzymie 14 lutego obchodzono wigilię Luperkaliów, na cześć Fauna, bożka płodności. Urządzano wtedy huczne zabawy: młodzi mężczyźni losowali imiona dziewcząt, z którymi mieli tańczyć przez resztę wieczoru, a być może: przez resztę życia. Święto utrzymało się aż do końca V stulecia, kiedy papież Gelazy I zastąpił je świętem liturgicznym na część męczennika i patrona miłości, Walentego.

Z kolei kartki walentynkowe zaczęły powstawać w XVII-XVIII wieku Brytyjczycy i Francuzi wysyłali ukochanym bogato zdobione listy miłosne. Natomiast walentynkowe tradycje rozpowszechniono  dzięki słowom sir Waltera Scotta, który twierdził, że 14 lutego ptaki na całych Wyspach Brytyjskich łączą się w pary, a ludzie idą za ich przykładem. Z kolei Szkoci 14 lutego opierali się na tradycji wróżenia. Podczas obrzędów, przyszłość młodych panien i kawalerów oddawano w siły losu: wylosowane kartki z nazwiskami były podstawą do przepowiadania, kto i z kim pobierze się w przeciągu najbliższego roku.

Historia walentynek w Polsce rozpoczęła się dopiero w latach 90. XX wieku. Wcześniej takim  dniem w roku była Sobótka (zwana także Nocą Kupały) pogańskie święto ognia, wody, miłości, namiętności i płodności. Obrzędy i tańce wykonywane tego dnia owiane były aurą tajemniczości i przygody.

W zimowym zagajniku, czyli Mali Einsteini wybierają się na bal ...

W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!...

…W karnawale, w karnawale
Dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce
Tańczyć, śpiewać, bawić się.       

Zbigniew Dmitroca „W karnawale, w karnawale”

 

Bal karnawałowy dla przedszkolaków -to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w naszym przedszkolu, dnia 5 lutego br.

 Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się głównie białe postacie, ponieważ w tym roku spotykaliśmy się w Magicznym Zimowym Zagajniku. W tym dniu sale przedszkolne były niesamowicie i magicznie przystrojone w kolorze białym a niektóre grupy zmieniły nazwę na: Śniegolandia, Lodowy Zakątek.

Dzieci przebrane były w duchu zimowym, w salach przedszkolnych można było spotkać Panie Zimy, śnieżynki, pingwiny, zajączki, niedźwiedzie polarne, bałwanki, słonie, księżniczki Elza z bajki „Kraina Lodu”… nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach prowadzonych przez nauczycielki. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal był okazją do zintegrowania się dzieci, ale tylko w grupie. Pozostawił wiele niesamowitych wrażeń i przeżyć. 

Mamy nadzieję, że zapamiętany zostanie na długo.

Mali Einsteini wspierają WOŚP

*** Wielka Orkiestra *** 

*** Świątecznej Pomocy ***

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Od rana już wszystkim gra.
Jurek Owsiak dobrą radę da,
Bo woła do wszystkich siema.
I o zdrowie dzieci dba…


To już kolejny rok, kiedy nasze przedszkole przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowanej przez Jurka Owsiaka. Dni WOŚP zostały zorganizowane 28 i 29 stycznia 2021r. Tego dnia przedszkolacy przychodzili ubrani w koszulki, na których znajdowało się logo przedszkola, a także zabierały pieniążki, które chętnie wrzucano do puszek na parterze i piętrze naszego przedszkola. Przy współpracy z Nekielskim Ośrodkiem Kultury dzieci przygotowały serduszka za pomocą różnych technik plastycznych, a następnie zrobiliśmy zdjęcia z nimi i przekazaliśmy je do tutejszego sztabu.

Nasze przedszkole corocznie w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od kilku lat brało czynny udział poprzez prezentowanie piosenek, tańca i przedstawień naszych pociech. W tym roku przeprowadziliśmy w przedszkolu zbiórkę pieniędzy, która łączy się z edukacją młodych pokoleń m.in. na temat podstaw udzielania pierwszej pomocy.

Przedszkolaki wiedzą, jak ważna jest pomoc osobom potrzebującym, że nawet najmniejszy grosik to dar od serca, który dla wszystkich chorych ma ogromne znaczenie. Dyrekcja przedszkola cieszy się, że przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami oraz pracownicy przedszkola tak chętnie wsparli szczytny cel akcji WOŚP.

Mikołajki

6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.

Dźwiga swój worek niezmordowanie
 I każde dziecko prezent dostanie. 

Dla Asi ma piłkę, dla Bartka – sanki
i figurówki dla Zuzanki.
Kasi książeczkę da z obrazkami
i lalkę Barbie z ubrankami.

Dla Krzysia ma czapkę i rękawiczki,
Bliźniaczkom z Płocka da dwa szaliczki.
a dla Jędrusia z Zakopanego
ma narty i piękne klocki lego.

A kiedy rozda już prezenty,
Wraca do nieba uśmiechnięty.
Choć może czasem przykro świętemu,
że nikt prezentów nie daje Jemu.


Dnia 4 grudnia 2020r. w naszym przedszkolu w każdej grupie obchodzono Mikołajki. W tym roku obchodziliśmy je nieco inaczej, ponieważ nie odwiedził nas Mikołaj w salach. W tym roku Mikołaj ze względu na PANDEMIĘ pozostawił po sobie tylko ślady w wejściu na dole i piętrze oraz listy… Napisał do każdej grupy list, dlaczego nie wejdzie do przedszkola i gdzie mamy szukać prezentów od niego oraz, że miło mu będzie gdy nas za oknami usłyszy…

Stąd w tym wyjątkowym dniu przedszkolacy przyszli ubrani z elementami mikołajkowymi takimi jak: czapki św. Mikołaja, rogi renifera, ubrani na czerwono oraz w świąteczne sweterki. Podczas tego dnia dzieci tańczyły, opowiadały wierszyki o św. Mikołaju oraz śpiewały świąteczne piosenki, aby otrzymać prezent.

Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia grupowe oraz indywidualne. Z dziecięcych twarzy nie znikał uśmiech. Z utęsknieniem czekamy na następny mikołajkowy dzień za rok i mamy nadzieję, że wtedy odwiedzi nas Św. Mikołaj.

Spotkanie Wigilijne u Małych Einsteinów

To już pora na wigilię, to już czas,
A tu jeszcze kogoś nie ma pośród nas,
A tu jeszcze, a tu jeszcze ktoś ma przyjść,
Bo przy stole wolne miejsce czeka dziś.
Gwiazdo betlejemska, prowadź go przez świat,
Żeby razem z nami przy tym stole siadł. 
/Wanda Chotomska/

 

W naszym przedszkolu corocznie organizujemy uroczystą Wigilię, która jest już tradycją. Łacińska nazwa vigiliae  oznaczająca zwyczaj nocnych czuwań, czy też straży nocnych, przejęta została przez kościół katolicki na oznaczenie wieczoru poprzedzającego ważne święto kościelne, zwłaszcza Boże Narodzenie. Tym razem przedszkolna wigilia odbyła się 22 grudnia 2020r.

Wigilię przedszkolną w tym roku każda grupa obchodziła w swojej sali. Dzieci recytowały wiersze o tematyce świątecznej, śpiewały kolędy i pastorałki, a następnie otrzymywały prezenty. Pani dyrektor złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia. Zjedliśmy tradycyjne dania wigilijne, był barszcz czerwony, pierogi, a także ryba. To był bardzo wyjątkowy dzień i cieszymy się, że mogliśmy go wspólnie przeżyć.

Celem takiej uroczystości jest integracja wszystkich pracowników przedszkola oraz dzieci, wprowadzenie świątecznego nastroju przypomnienie nazw potraw świątecznych oraz wspólne kolędowanie.

Andrzejki

…Andrzejkowe wróżby znam
Z wosku dziś powróżę wam
Spójrz tu konik a tu kwiatek
A to duży piękny statek
Wróżby bardzo są magiczne
Spełnia się marzenia liczne
W listopadzie ciepło bywa
Magia czarów dziś ożywa…

 

Dnia 30 listopada 2020r. w naszym przedszkolu odbyły się Andrzejki. W tym dniu przedszkolacy byli przebrani za magiczne postacie jak: czarownice i czarodzieje, wróżki, np. Harrego Pottera, koty oraz inne ciekawe istoty magiczne.

Dzień Świętego Andrzeja jest ostatnim czasem na zabawę przed rozpoczynającym się adwentem. “Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby odbywały się w nocy z 29 listopada na 30 listopada. Miały one uchylić rąbka tajemnicy na temat przyszłości. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie “Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji zarówno dziewczętom jak i chłopcom.

Ten dzień przedszkolacy obchodzili w swoich grupach. Dzieci dowiedziały się o historii Andrzejek oraz o tym, jak przebiegały dawniej. Oczywiście nie zabrakło wróżb, które pozwalały dzieciom zobaczyć, co czeka ich w przyszłości. Wśród wróżb znalazły się: wyścig butów do drzwi, wróżby z kubeczkami, rzut monetą, wróżba z butelką o przyszły zawód oraz wiele innych ciekawych wróżb. Oczywiście nie zabrakło muzyki i tańca podczas wróżb.

Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże. Jednakże cała zabawa przyniosła przedszkolakom wiele radości, a uśmiech nie znikał z ich twarzy.

Światowy Dzień Mycia Rąk

Dziś od rana plusk w łazience.
To maluchy myją ręce.
Najpierw w wodzie opłukują,
potem mydłem nasmarują.
Znowu woda - istny cud.
W umywalkę pup -puk -puk.
Jeszcze tylko kran zakręcę
i już czyste mamy ręce.

 

 

 

Dbałość o zdrowie dzieci, to jedno z zasadniczych zadań przedszkola. Przekazując dzieciom wiedzę, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić im zdrowy styl życia, a tym samym poprawić ich funkcjonowanie i wizerunek w społeczeństwie. Ważną aktywność, którą pragniemy wyuczyć jako nawykowe działanie, jest dbanie o higienę.

Przy tej okazji dnia 15 października 2020r. przedszkolacy świętowali Światowy Dzień Mycia Rąk. Dzieci w czasie zajęć dowiedziały się, co to jest higiena rąk, dlaczego warto myć ręce, co jest niezbędne do mycia rąk oraz kiedy myć ręce. Poznały również jak prawidłowo myje się ręce. Przedszkolacy obrazowo zobaczyli jak roznoszą się wirusy i bakterie, a następnie wraz z ciociami ćwiczyły poprawne mycie rąk.

Celem tegorocznych obchodów święta było zwrócenie uwagi na wciąż istniejący problem chorób, spowodowanych właśnie brakiem higieny rąk u dzieci oraz podkreślenie konieczności mycia rąk w wielu sytuacjach w ciągu dnia.

Wszystkie zajęcia i zabawy miały charakter samodzielnych działań dzieci, wspomaganych prezentacją multimedialną. W tym dniu dzieci dowiedziały się jak ważna jest codzienna higiena mycia rąk, o którą trzeba dbać od najmłodszych lat.

Pasowanie na przedszkolaka

Jestem sobie przedszkolaczek,
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku marsza gram,

Ram tam tam, ram tam tam.

Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej,
Bo kolegów dobrych mam,
Ram tam tam, ram tam tam.

Mamy klocki, kredki, farby,
To są nasze wspólne skarby,
Bardzo dobrze tutaj nam,
Ram tam tam, ram tam tam.

Kto jest beksą i mazgajem,
Ten się do nas nie nadaje,
Niechaj w domu siedzi sam,
Ram tam tam, ram tam tam.

(Autor: Maria Terlikowska)

 

Dnia 25 września 2020r. wszyscy przedszkolacy udali się na nekielski stadion, aby uczcić Dzień Przedszkolaka. Podczas imprezy najmłodsze dzieci mieli pasowanie na przedszkolaka. Na stadionie dzieci wykazywały się w sporcie, dyscyplinie oraz samodzielności. Przedszkolacy bardzo dobrze pokazali rodzicom jak dobrze radzą sobie z liczeniem, znajomością kolorów oraz owoców i warzyw.

Wspólnie bawiliśmy się z rodzicami przy dźwiękach: „Maskotki”, Shakiry, Zumby oraz przy przedszkolnych piosenkach jesiennych śpiewanych przez grupy. Podczas całej imprezy zarówno przedszkolacy jak i rodzice świetnie się bawili. Z twarzy nie znikał uśmiech i zadowolenie. Dla wszystkich przedszkolaków ciocie składają najserdeczniejsze życzenia.

Naprawiamy Misia

Kto misiowi urwał ucho?
No kto? - pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
Urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para,
naprawimy szkodę zaraz.
Ot! Już sterczą uszka oba.
Teraz miś się nam podoba.

Dnia 25 listopada 2020r. w przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu najmłodsi przedszkolacy mogli przyjść do przedszkola ze swoim ukochanym misiem pluszowym.

Podczas obchodów tego święta przedszkolacy zapoznali się z historią pluszowego misia. Poznawaliśmy razem z dziećmi różne ciekawe i inspirujące piosenki o tematyce misiów, a także posłuchaliśmy bajki o misiach. Dzieci czynnie uczestniczyły w zabawach ruchowych i plastycznych, niektórzy przedszkolacy podjęli się wyzwania i narysowali swojego ulubionego misia.

Podczas zajęć przedszkolacy poznali nie tylko misie pluszowe ale również należące misie – zwierzęta, m.in. niedźwiedzia polarnego, brunatnego, himalajskiego oraz pandę zwaną misiem bambusowym. Natomiast misie z bajek i filmów jakie poznaliśmy to: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Coralgol, Miś Paddington, Masza i Niedźwiedź, Troskliwe Misie, Gumisie, Miś Yogi, Niedźwiedź Baloo.

Podczas tego dnia nie znikał uśmiech z twarzy dzieci. Z zaciekawieniem przysłuchiwały się opowieściom o wszystkich misiach zarówno tych dużych jak i małych. Najstarsza grupa poznała również gwiazdozbiory związane z tematyka misiów: Wielką Niedźwiedzicę, Małą Niedźwiedzicę. Oczywiście nasze pluszowe misie kochamy przez cały rok ale niewątpliwie będziemy z niecierpliwością  czekać na następny Dzień Pluszowego Misia.

Dzień chłopca w przedszkolu

Z okazji Dnia Chłopca 20 września 2020r. odwiedziła nas po raz pierwszy w tym roku Filharmonia Pomysłów z muzycznym przedstawieniem pt. „Bajka o dwóch myszkach co bawić się chciały”. Podczas przedstawienia dzieci udały się w podróż do przeszłości. W czasie występu dowiedzieliśmy się jak Józio i Józia umilały sobie czas, gdy nie było komputerów, telefonów oraz tabletów.

Podczas spotkania przedszkolacy poznali dawne zabawy, w które bawili się nasi dziadkowie oraz pradziadkowie, m.in. „Uciekaj myszko do dziury”, „Moja Julianko”, „Socu Baci Vira”, „Pani zo zo zo”, „Lata ptaszek po ulicy”. Przedszkolacy mogli również zobaczyć zabawki sprzed kilku lat, które były wykonywane własnoręcznie z drewna, m.in. koguty, piszczałki oraz kołatki.

Dzień Programisty..

Dnia 17 września 2020r. w naszym przedszkolu odbył się Dzień Programisty. W tym wyjątkowym dniu odwiedził nas Pan Bartek, który opowiedział w sposób ciekawy oraz interesujący o programowaniu i robotyce.

Światowy Dzień Programisty przypadał 12 września 2020r., choć jest to święto ruchome.  Dzień Programisty przypada w 256. Dniu roku i przypada 13 lub 12 września w rok przestępny. Liczba 256 nie jest przypadkowa, liczba ta jest symbolem wszystkich możliwych wartości bajta w 8-bitowej postaci, którą zna każdy programista. Twórcą tego święta jest Valentin Balt, który tworzy również strony.

Pan Bartek pokazał dzieciom stworzone roboty z klocków Lego, które były w kształcie kobry, samochodu oraz transportera. Programista wytłumaczył przedszkolakom jak buduje się takie roboty i jak są zaprogramowane. Nasz gość pokazał również roboty, które poruszały się po specjalnych puzzlach, na których były specjalne kody. Każdy z puzzli ma określony kod, który robot odczytuje a następnie wykonuje.

Wszystkim przedszkolakom bardzo podobał się Dzień Programisty. U dzieci przez całe spotkanie gościł uśmiech i radość. Już nasi przedszkolacy nie mogą się doczekać ciekawych i fascynujących zajęć z programowania i robotyki. Z niecierpliwością czekamy na Pana Bartka.