Przedszkolny festyn Małych Einsteinów

Dnia 10 czerwca 2022 roku był dla „Małych Einsteinów” dniem pełnym wrażeń. Już od rana przedszkolaki uczestniczyły w niesamowitym widowisku jakim był pokaz baniek mydlanych. Dzieci miały możliwość zobaczyć bańki zarówno mniejsze jak i większe, a także kolorowe i dymne. Ponadto obserwowały niezwykłe zjawisko jakim było klejenie baniek, tunele bańkowe, a także burza baniek mydlanych. Jednak największą atrakcją, która przysporzyła przedszkolakom ogrom radości okazało się zamykanie w bańce. Jednak nie była to jedyna atrakcja tego dnia. Przepiękna pogoda pozwoliła całej społeczności przedszkolnej przenieść się na plac przy OSP w Targowej Górce po to by tam dzieci wspólnie ze swoimi najbliższymi wzięły udział w festynie „W głębinach oceanu”. Wspólna zabawa rozpoczęła się od nurkowania w głębinach podczas tańca. Oczywiście nie zabrakło też ośmiornicy, kolorowych rybek, rekina, a także meduzy oraz niezwykle kochliwych śledzi. Jak wiadomo podczas festynu nie mogło zabraknąć muzycznych niespodzianek przygotowanych przez naszych przedszkolaków. Wynalazcy oczarowali wszystkich „Morskimi opowieściami”. Odkrywcy przenieśli wszystkich do największego statku wszechczasów, tańcząc do melodii z „Titanica”. Podróżnicy udowodnili, że w morskich głębinach wcale nie jest nudno i ponuro, a to za sprawną „Zumby rybek”. Natomiast Poszukiwacze wyśpiewali „Skarb oceanu”, a Badacze w swoim tańcu udowodnili, że morskie fale nie są im straszne. Dodatkowo na dzieci czekały różnorodne atrakcje takie jak: malowanie twarzy, tatuaże, lepienie muszelek z masy solnej, a także kącik plastyczny, gdzie dzieci mogły stworzyć swoje własne morskie zwierzątko oraz konkurencje sportowe. Był to dla wszystkich dzień pełen wrażeń, ale za to niezwykle słoneczny i udany. Oby takich więcej! ?

Dzień Dziecka w Naszym przedszkolu...

„Dziecko jest chodzącym cudem,
jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym.”

(Phil Bosmans)

 

Dzień Dziecka jest to znane święto obchodzone na całym świecie. W naszym kraju dzień ten obchodzony jest 1 czerwca. Tradycyjne tego dnia na naszych kochanych milusińskich czekały liczne atrakcję. Przedszkolny parking zamienił się w „Wesołe Miasteczko”. Dzieci miały możliwość  zanurzenia się w basenie wypełnionym kolorowymi piłeczkami, wspinaniu się po ściance na kosmiczny szczyt tylko po to by z radosnym okrzykiem zjechać w dół. Ponadto z wielką radością zasiadały na bajecznych postaciach, by wraz z nimi wybrać się na przejażdżkę karuzelą. W między czasie trenowali swoje oko rzucając do celu w przeogromną tarczę. Ponadto przedszkolaki ten dzień spędzili ze swoimi ciociami na licznych zabawach. Nie ma nic cenniejszego i piękniejszego niż uśmiech dziecka, a tego w tym dniu nie zabrakło.

Kolejne spotkanie z Filharmonią Pomysłów ...

W poniedziałek 30 maja po raz kolejny odwiedzili nas muzycy z Filharmonii Pomysłów. Podczas spotkania zapoznaliśmy się z rolą dyrygenta oraz jego atrybutem-batutą. Goście za pomocą pantomimy w spektaklu „Ziuta batuta” opowiedzieli nam historię o dyrygencie zaklętym w ramie starego obrazu, czarodziejskiej pałeczce i zapomnianym teatrze. A wszystko to przy akompaniamencie pianina i specjalnych efektów dźwiękowych. Dzięki nim mogliśmy rozwijać wrażliwość muzyczną i wspaniale się bawić.

Mali Einsteini poznają bliższe i dalsze okolice i nasze tradycje - wycieczka do Dziekanowic

W piątek 20 maja 2022 roku grupy „Wynalazcy”, „Odkrywcy”, „Podróżnicy”, „Poszukiwacze” oraz „Badacze” wybrały się na wycieczkę do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Jest to miejsce, które pozwala przenieść się w inne czasy, odprężyć i poobcować z naturą. Dzieci miały możliwość przenieść się w czasie i zobaczyć jak dawniej żyli mieszkańcy typowej, wielkopolskiej wsi. Wędrówka wiejskimi drogami, drewniane młyny, zaglądanie do chałup, w których znajdował się sprzęt domowy i gospodarczy tamtych czasów, oraz opowieści cioć były dla dzieci ciekawą lekcją historii. Poza domami mieszkalnymi, wśród których można znaleźć wiele ciekawych przykładów architektury drewnianej, jest oczywiście kościół, stara karczma, wiatraki i kuźnia. Całość uzupełnia kopia barokowego dworu ze Studzieńca. Oczywiście dawna wieś nie byłaby wsią gdyby zabrakło pól uprawnych, przydomowych ogródków, w których teraz kwitną wiosenne kwiaty. Weszliśmy również na wzgórze obok wiatraków, żeby móc podziwiać wspaniały widok na niezwykle malownicze jezioro Lednickie, które tworzy niezwykle urokliwe tło dla starych wiatraków. Tego dnia pogoda nam dopisała, był to bardzo udany dzień.

Dzień Mamy u Małych Einsteinów

„Matka – to najpiękniejsze słowo w językach świata.
Matka – to słowo, które oznacza miłość, miłość prawdziwą,
która nie zdradza, to słowo, które oznacza wierność,
które oznacza wielką ofiarę, nawet do śmierci, dla dobra dziecka.”

                                      abp Stanisław Wielgus

 

Dnia 26 maja jest to wyjątkowy dzień, o którym pamiętają zarówno ci młodsi jak i ci nieco starsi. Z okazji Dnia Matki w naszym przedszkolu w dniach 23-27.05.2022 odbyły się zajęcia otwarte we wszystkich grupach, na które zostały zaproszone wszystkie mamy. Jako pierwsi swoje mamy gościli w przedszkolu Badacza, którzy tego dnia wspólnie przenieśli się do świata pszczół i zwrócili uwagę na ich niezwykle ważną rolę w środowisku i życiu człowieka. Następnego dnia już od samego rana na swoje mamy czekali Odkrywcy, którzy zaprosili je do wspólnej zabawy, a następnie wybrali się do „Tajemniczego ogrodu” by w nim przypomnieć sobie co jest ważne dla rozwoju roślin i stworzyć niezwykle magiczny i kolorowy kwiatowy dywan. Nie zabrakło również małej muzycznej niespodzianki, Odkrywcy zaśpiewali dla swoich mam piosenkę „Uśmiechnięta mama” i zaprezentowali układ ruchowy do utworu „Bratnie dusze”. W środę mamy gościły w grupie Podróżników, tego dnia podobnie jak Badacze przenieśli się oni do środowiska życia pszczół, a wszystko po to wykonać dla nich poidełka i zwrócić uwagę na fakt, że należy o nie zadbać. Czwartek był wyjątkowym dniem dla Wynalazców, bo oni jako najmłodsi po raz pierwszy mieli okazję gościć swoje mamy w przedszkolu. Tego dnia Wynalazcy za sprawą wróżki Kwiatuszki trafili do Kwiatuszkowa, gdzie znalazł się ich skarb. Jednak, aby uwolnić prezent wykonywały różne zadania, w tym zaśpiewały dla swoich mam piosenkę i zatańczyły z serduszkami. Uwolniły w ten sposób skarb dla mam, które obejrzały filmiki o tym kim one są dla dzieci. Na zakończenie tego radosnego tygodnia w odwiedziny do Poszukiwaczy przyszły ich mamy. Wspólnie przenieśli się na kolorową majową łąkę, gdzie zgłębiali polisensorycznie wiedzę na temat kwiatów. Nie zabrakło zabaw ruchowych i doskonalenia kompetencji matematycznych. Ponadto zaśpiewali dla swoich mam piosenkę” Mamo dzisiaj śpiewam dla Ciebie”.  Był to tydzień wzruszeń, ale spędzony w niezwykłym towarzystwie naszych kochanych mam. Za co bardzo im dziękujemy ...

Mali Einsteini z wizytą na strażnicy OSP - obchodzą Dzień Strażaka

"Strażak- to nie osoba,
która pracuje dla pieniędzy,
strażak to ktoś kto ratuje ludzkie życie
poświęcając swoje..."

 

W miesiącu maju, swoje święto obchodzą strażacy . Z tej okazji całe nasze przedszkole wybrało się w odwiedziny do Pań i Panów strażaków w OSP Nekla. W czasie wizyty strażacy zaprezentowali dzieciom pojazdy pożarnicze, sprzęt ratowniczy i gaśniczy, dodatkowe wyposażenie specjalistyczne oraz ubrania i sprzęt ochrony osobistej. Dzieci mogły również zobaczyć jak wygląda wewnątrz kabina wozu strażackiego, a także przymierzyć strażacki kask. Z wielkim zainteresowaniem dzieci słuchały i zadawały pytania dotyczące specyficznej pracy strażaka. Ponadto dzieci miały okazję sprawdzić swoje predyspozycje fizyczne podczas zawodów sportowych przygotowanych przez swoje ciocie, bo jak wiadomo sprawność fizyczna w pracy strażaka jest bardzo ważna. Na zakończenie wspólnego spotkania razem z druhami strażakami wszyscy zjedliśmy przepyszne kiełbaski prosto z ogniska. W ramach podziękowania w imieniu całej naszej przedszkolnej społeczności Badacze zaśpiewali piosenkę i złożyli strażakom życzenia. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i możliwość spotkania na strażnicy.

 

Wśród koni i o koniach ... czyli Mali Einsteini obchodzą Dzień Konia

Dnia 29 kwietnia 2022 roku całą naszą przedszkolną społecznością udaliśmy się do Stajni w Kokoszkach.  Tego dnia obchodziliśmy Dzień Konia. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania stajni. Mieliśmy możliwość zobaczyć od środka jak wygląda stajnia, zwiedzić jej pomieszczenia, a także dowiedzieć się czym zajmują się i jakie obowiązki należą do osób w niej pracujących. Ponadto dowiedzieliśmy się czym karmi się konie, a także czego jeść nie powinny. Zobaczyliśmy jak zachowują się konie podczas pobytu w boksach, a jak podczas przebywania na pastwisku. Dowiedzieliśmy się jakie narzędzia są niezbędne do pielęgnacji koni, a nawet mieliśmy okazję sami wyczesać i zaprzęgnąć konie. Następnie kolejno przedszkolaki miały okazję zasiąść na grzbiecie Gwiazdeczki, Luckyego oraz Mośka i wybrać się na krótką przejażdżkę. Ponadto pracownicy stajni przygotowali dla „Małych Einsteinów” wiele atrakcyjnych zabaw. Był to cudowny dzień, pełen niezwykłych atrakcji i przeżyć. Spędzony czas w towarzystwie koni, wprawił naszych przedszkolaków w niezwykle dobry humor.

Dzień Niezapominajki i Dobrych uczynków u Małych Einsteinów ...

...gdyby każdy postępował tak jak należy, to świat byłby piękny.

                   Amelia Bartoszewicz-Kolman


Dnia 15 maja obchodzi się w naszym kraju Dzień Niezapominajki. Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest od 2002 roku. Powstało dzięki inicjatywie Andrzeja Zalewskiego z Ekoradia. "Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych - serdecznych Polaków" - powiedział w 2006 roku. Jest to święto, które ma na celu  zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji, a także zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go oraz przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.  W naszym przedszkolu przygotowywaliśmy się do obchodów tego święta już kilka dni wcześniej zaznajamiając się z historiami mówiącymi o tym, jak być dobrym i lubianym i w jaki sposób nie zapomnieć o innych. Ponadto zbieraliśmy niezapominajki za dobre uczynki, a to wszystko po to by 17 maja 2022 roku całą społecznością przedszkolną udać się do NOK-u i tam wspólnie obchodzić Dzień Niezapominajki w połączeniu z Dniem Dobrych Uczynków. Tego dnia zadaniem „Małych Einsteinów” było odnalezienie niezapominajki, a pomagała nam w tym niezawodna ciocia Ania. Zamieniła się w Leśną Wróżkę, która już na starcie przeniosła wszystkich na leśną polanę, gdzie poznaliśmy historię rosnących na niej kwiatów. Następnie zapoznaliśmy się z leśną księgą, w której znajdowały się rysopisy, a jednocześnie zmierzyliśmy się z zadaniami w niej przygotowanymi. Oczywiście jak podczas każdej wspólnej zabawy nie mogło zabraknąć integracji, zarówno młodsi jak i starsi wykazali się chęcią współpracy i wspólnej zabawy podczas tworzenia balonowych niezapominajek. Tym razem Leśna Wróżka przygotowała specjalne zadanie dla naszych przedszkolnych cioć, ich zadaniem było narysowanie właśnie  niezapominajek w ich naturalnym środowisku, ale z małym utrudnieniem- ciocie miały zasłonięte oczy. Jak się można domyślić była to świetna zabawa dla wszystkich. Otrzymaliśmy telegram, a w nim wskazówki do wykonania zadania- pomyśleć i napisać co dobrego można zrobić dla: rodziców, cioć, kolegów/koleżanek, starszych osób, zwierząt, przyrody i dla siebie. Wyruszyliśmy także na przechadzkę leśnymi alejkami w poszukiwaniu „zielonych płuc”, oczywiście pamiętając o właściwym zachowaniu w lesie i szanowaniu przyrody. Każda z grup miała okazję do stworzenia wspólną praca łąki pełnej niezapominajek. Ponadto Badacze, Poszukiwacze i Odkrywcy zaprezentowali piosenki, które zachęcają do dbania o naszą planetę i tłumaczą dlaczego to jest tak ważne; Wynalazcy oczarowali wszystkich piosenka o malutkiej niezapominajce, a Podróżnicy złożyli przyrzeczenie dbania o czystość środowiska. Wspólna zabawa była fantastyczna, udało nam się odnaleźć niezapominajkę, a były nią medale, które otrzymały przedszkolaki w zamian za swoją postawę i dobre uczynki. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne brawa za ich postawę i zaangażowanie, a nawet można stwierdzić, że stali się oni wzorem do naśladowania. Tutaj zwłaszcza dla Miłosza z grupy „Odkrywców”, który został rekordzistą i zebrał najwięcej niezapominajek….BRAWA

Mali Einsteini pamiętają, że książki ...

"Książki są lekarstwem dla umysłu"
                                        Demokryt

 

Dnia 9 maja 2022 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza. Z tej  okazji „Małych Einsteinów” odwiedzili niezwykli goście- Panie z Nekielskiego Klubu Seniora. Przedszkolaki ochoczo zaprosiły Panie do swoich sal zajęciowych i z uwagą wysłuchały ciekawostek dotyczących ich życia. Ponadto nasi goście zamienili się w przedszkolne ciocie i przeczytały dzieciom historię mówiące o tym, w jaki sposób być dobrym, jak być lubianym i w jaki sposób nie zapomnieć o innych. To spotkanie miało na celu nie tylko rozwijanie, pobudzanie wyobraźni i ciekawości dzieci oraz zwracania uwagi na ważne postawy i zachowania społeczne, ale także było doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej. Budowanie międzypokoleniowych relacji jest niezwykle istotne. Dzięki współpracy z Nekielskim Klubem Seniora nasi wychowankowie mają właśnie taką możliwość. Jak wiemy, przedszkole to dopiero początek drogi edukacyjnej. Przed dziećmi jeszcze wiele książek do przeczytania. Dobrze, że seniorzy postanowili otworzyć się na naszych najmłodszych mieszkańców i wzbudzić w nich zamiłowanie do książek. Zamiłowanie do książek ważne jest bardzo zwłaszcza w momencie rozpoczynania nauki czytania – wiedzą o tym doskonale BADACZE, którzy tego dnia wybrali się do biblioteki publicznej. Z ogromną radością przyjęli zaproszenie na spotkanie z paniami            w bibliotece…a tam czekała na przedszkolaków jeszcze dodatkowa niespodzianka… Najpierw dzieci miały możliwość poznać sztukę malowania na szkle, prowadzoną przez Panią Irenę Bajserowicz a następnie poczytać, pooglądać i pobyć w czytelni dla dzieci oraz wysłuchać kilku utworów czytanych przez panią dyrektor – Magdalenę Bielak. Jak dobrze było wrócić do takiej formy odwiedzin i współpracy z biblioteką…  Zwłaszcza, że dzieci poczęstowane zostały jeszcze smacznym popcornem…

To był dla wszystkich niezwykle udany dzień…

Dzień Florysty u Małych Einsteinów ...

Kalendarz podaje nam, że 27 kwietnia swoje święto obchodzą floryści. Z tej okazji 28 kwietnia 2022 roku – przygotowana została prezentacja multimedialna o pracy florysty, jego zadaniach, zdolnościach. Ponadto całą społecznością przedszkolną udaliśmy się do pobliskiej pracowni florystycznej. Na miejscu przywitała nas przesympatyczna Pani Asia, która z ogromną przyjemnością opowiedziała nam jak wygląda praca florysty. Dowiedzieliśmy się co należy zrobić, aby móc wykonywać ten zawód. Ponadto Pani Asia odpowiadała na nasze liczne pytania, dzięki czemu przekonaliśmy się, że praca może być pasją, a jej wykonywanie pomimo licznych trudów może dawać wiele radości i satysfakcji. Tego dnia nasz przedszkolny korytarz zdobiły przepiękne kwiatowe kompozycje. Był to niezwykle udany dzień, a zapach i kolorystyka kwiatów wprawiły nas w dobry humor. Uśmiech na dobre zagościł na twarzach „Małych Einsteinów”. Przepięknie dziękujemy za możliwość wizyty w kwiaciarni i udostępnienie nam kwiatowych kompozycji.

Mali Einsteini - dbają o środowisko i sprzątają świat ...

W dniu 22 kwietnia obchodziliśmy" Dzień Ziemi". Z tej okazji każda z grup miała do wykonania bardzo ważne zadania. Po pierwsze to zadbanie o najmniejsze stworzenia, bardzo ważne w naszym ekosystemie – owady. Ważnym zadaniem było więc, zadbanie o nasze przedszkolne ogródki. Dzieci z werwą siały różne warzywa ale w tym roku ważne były również kwiaty. Dzieci dowiedziały się dlaczego warto o nie zadbać, co to są kwiaty miododajne, jak zwabić owady i jaka jest ich rola. Było to bardzo ważne zadanie, które rozpierały dumą naszych podopiecznych. Ponadto przedszkolaki wzięły czynny udział w sprzątaniu okolicy. Zaopatrzone w rękawiczki jednorazowe, worki na śmieci i pozytywne nastawienie chętnie wysprzątały przydzielony im teren. Dzieci udowodniły, że każdy może zadbać o otaczającą przyrodę. Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków?

Spotkanie z Wielkanocnym Zajączkiem …czyli Wielkanoc u "Małych Einsteinów"

Mali Einsteini znani są z tego, że dbają o kultywowanie zwyczajów i tradycji. Tradycją stały się u nas śniadanka wielkanocne. W tym roku miało ono miejsce 13 kwietnia. Każda grupa razem ze swoimi ciociami zasiadła do świątecznie nakrytego stołu i wspólnie spożyliśmy wielkanocne śniadanie. Oczywiście nie mogło zabraknąć zabaw z wielkanocnym zajączkiem . Tego dnia nasze przedszkole odwiedził zając Kicek, w drodze do przedszkolaków ukrył w naszym ogrodzie prezenty. Jednak zanim dzieci je znalazły, miały do wykonania nie lada zadania. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki słuchowe i obrazkowe, zbierały przy użyciu zajęczych łapek kolorowe pisanki, a także naśladowały zwierzątka z wielkanocnego koszyczka. Ponadto dzieci świetnie bawiły się podczas zabaw muzyczno-ruchowych i śpiewały świąteczne piosenki. Po zakończonej zabawie wyruszyły do ogrodu na poszukiwania podarków od zająca Kicka. To był niezwykle udany dzień a dziecięcej radości nie było końca.

Mali Einsteini obchodzą Dzień Zdrowia – czyli zdrowo na ciele i ...

Dnia 6 kwietnia 2022 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Zdrowia. Punktem wyjścia tego dnia była Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia. Poruszaliśmy tematy związane z zachowaniami prozdrowotnymi, a także właściwym odżywianiem się. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe każda grupa obchodziła ten dzień w swojej sali.

Wynalazcy rozgrzewali swoje ciała zamieniając się w zwinne zwierzątka, rozwijali umiejętność rywalizacji i współpracy w drużynach. Ćwiczyli nie tylko sprawność ruchową, ale także koordynację wzrokowo-ruchową poruszając się po macie „Noga-ręka”. Przemierzali ścieżkę zdrowia wykonując napotykane na niej ćwiczenia i zadania. Oczywiście nie zabrakło u Wynalazców również skoków, rzutów, a także sprawdzenia swoich sił podczas przechodzenia przez tunel i mostek, a nawet zorganizowali w swojej sali wyścig ślimaków. Odkrywcy postanowili sprawdzić swoją koncentrację i odwagę przeskakując przez „Płonące obręcze”, przemierzali rzeczkę omijając napotkane przeszkody. Rozwijali swoją sprawność fizyczną czołgając się pod lodową taflą. Biegnąc z jajkiem na łyżce, a także skacząc we worku uczyli się rywalizacji i współzawodnictwa. Ponadto ćwiczyli równowagę przechodząc po kładce. Odkrywcy również przemierzali ścieżkę zdrowia wykonując napotykane na niej ćwiczenia i zadania. Podróżnicy tego dnia rozgrzewali swoje ciało podczas zabawy z piosenką „Moje ciało jest instrumentem”. Doskonalili umiejętność współpracy w grupie i przypominali sobie zasady Fair Play. Drużyny rywalizowały ze sobą podczas różnych konkurencji, a mianowicie: „Uwaga na jajo”, „Do celu”, „Kto szybszy”, „Skoczek”, „Tunel”. Zaciekła rywalizacja Podróżników zakończyła się zasłużonym remisem. Poszukiwacze dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi właściwego dbania o zdrowie, a także stworzyli podział przekąsek na zdrowe i  niezdrowe. Oczywiście również i u nich nie zabrakło pełnego niespodzianek toru przeszkód, który wspólnie pokonywali. Ponadto doskonalili swoją sprawność fizyczną podczas znanych i lubianych zabawa muzyczno-ruchowych. Podobnie obchodzony w przedszkolu Dzień Zdrowia minął u Badaczy. Oni również rozmawiali o tym jak dbać o zdrowie i sprawdzali swoje siły podczas pokonywania przygotowanego specjalnie dla nich toru przeszkód.

Po zakończonych sportowych zmaganiach na wszystkich przedszkolnych sportowców czekał zdrowy koktajl owocowy przygotowany przez nasze kochane ciocie Darię oraz Agnieszkę. Był to niezwykle intensywny, ale jakże udany dzień. Każda kropla spływająca po czole wywoływała coraz to większy uśmiech na naszych twarzach.

Badacze z wizytą u seniorów z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn ...

Miesiąc marzec, jak wszyscy wiemy jest miesiącem kiedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety. Z tej właśnie okazji 30 marca grupa Badaczy, jako przedstawiciele wszystkich przedszkolaków a przede wszystkim - chłopców z przygotowali występ dla seniorów, z okazji tego właśnie święta. Były piękne wiersze, piosenki a nawet taniec ludowy. Całe wydarzenie miało miejsce w lojalnej kawiarni „Latte”. Przybyli goście doświadczyli wiele radości, a także wzruszeń. Owacji na stojąco nie było końca. Na zakończenie w nagrodę dzieci otrzymały słodką niespodziankę .

Spotkanie z Filharmonia Pomysłów, czyli "Muzyczna Perpetuła"

Dnia 16 marca 2022 roku po raz kolejny mieliśmy okazję gościć w naszym przedszkolu Filharmonię Pomysłów. Jednak dzisiejsze spotkanie było bardzo wyjątkowe, gdyż Muzolek świętował swoje pierwsze urodziny, oczywiście jak się wszyscy domyślają zorganizowane zostało dla niego z naszym udziałem przyjęcie niespodzianka. Jednak przed przyjęciem wybraliśmy się do spiżarni z nastojami, w której to znajdowały się niezwykłe muzyczne „smaczki”: smutek, radość, szaleństwo, a także lekkość. Mieszaliśmy je ze sobą, a wszystko po to by przygotować dla Muzolka jego wymarzony prezent- „Perpetułę muzyczną”. Była to dla nas super zabawa, a dla Muzolka najpiękniejsza urodzinowa niespodzianka.

Dzień Matematyki, czyli "Łamanie Głów- Małych Einsteinów"

Istota matematyki
zawiera się w jej wolności.
Georg Cantor

 

Matematyka otacza nas wszędzie i mamy z nią do czynienia w niemal każdym aspekcie naszego życia. Jako królowa nauk ma swoje święto, które przypada na dzień 12 marca. W naszym przedszkolu pod hasłem „Łamanie Głów- Małych Einsteinów” obchodziliśmy Dzień Matematyki 15 marca 2022 roku. Matematyka kształtuje i uczy dzieci, jest fundamentem logicznego myślenia. Pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego świata. Dzieci nigdy nie są za małe na spotkanie z matematyką, czują ją intuicyjnie, mają w sobie niezwykły, cenny, naturalny potencjał. Z okazji Dnia Matematyki przygotowano dla dzieci wyjątkowe, matematyczne zajęcia. Celem takich zajęć jest wpływ na intelektualny rozwój, dzięki czemu dzieci lepiej poznają i rozumieją otaczający świat. Przedszkolaki brały udział zabawach, które pozwoliły na kształcenie kompetencji matematycznych zarówno u młodszych dzieci, jak i u trochę starszych. Przedszkolaki m. in. doskonaliły orientację przestrzenną oraz pamięć i koncentrację,  liczyły, rozpoznawały kolory i figury geometryczne, a także układały wzory. Dzień upłynął w wesołej atmosferze, a wszystkie grupy poradziły sobie wspaniale.

"Mali Einsteini" witają wiosnę i Dzień Motyla…

W tym roku „Mali Einsteini” przywitali wiosnę w nieco inny sposób niż robili to dotychczas. 21 marca 2022 roku rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, tego dnia każda z grup wybrała się na spacer podczas którego napotkanym osobom przesyłała wiosenne pozdrowienia, wręczając ręcznie wykonane kartki. Podczas spaceru spotkaliśmy różne osoby a nasz drobny podarek wywoływał na każdej twarzy uśmiech i wprawiał przechodniów w cudowny, wiosenny nastrój.

 

Natomiast 22 marca 2022 roku obchodziliśmy Dzień Motyla, bo kto by nie chciał choć przez chwilę kolorowym być motylem… Tego dnia całą przedszkolną społecznością udaliśmy się do NOK-u, gdzie czekała na nas niezastąpiona ciocia Ania, która tego dnia wcieliła się w jakże niezwykle czarującą gąsieniczkę. Podczas wspólnej zabawy poznaliśmy etapy rozwoju motyla. Trenując umiejętność współpracy w grupie stworzyliśmy malownicze, wiosenne łąki po to by nasza gąsieniczka znalazła dla siebie odpowiednie miejsce, a Mali Einsteini mogli razem z nią poruszać swoim ciałem w rytm muzyki. Mieliśmy też możliwość poćwiczyć percepcję i orientację odszukując swojej motylej pary. Tego dnia odwiedzili nas również wyjątkowi goście, a była to Pani Iwona W. i Pani Olga D. , które wspólnie coś dla nas wyczarowały… A mianowicie Pani Iwona wykonała przecudny makijaż zamieniając Panią Olgę w przepiękną wiosnę, jej powieki zamieniła w skrzydła kolorowego motyla, wyczarowała kwiecistą sukienkę, a na jej plecach i ramionach podczas, gdy my mogliśmy patrzeć na jej pracę namalowała pięć niezwykłych motyli, było to naprawdę ogromne przeżycie móc obserwować z jaką pasją i zaangażowaniem Pani Iwonka tworzy takie dzieło. Oczywiście bardzo dziękujemy naszym gościom za odwiedziny. Jak wiadomo ten magiczny wiosenny dzień nie mógłby się odbyć bez muzycznego akcentu w wykonaniu naszych cudownych przedszkolaków. Każda grupa przygotowała i pięknie wykonała dla swoich kolegów i naszych gości wiosenne piosenki, a Wynalazcy oczarowali wszystkich swoim tańcem motylków. Było to niecodzienne powitanie wiosny, ale jakże magiczne. Od razu wokoło zrobiło się piękniej i tak jakby weselej.

Spotkanie Małych Einsteinów z teatrem i ... " Królową Śniegu "

W marcu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, z tej okazji 4 marca 2022 roku całą przedszkolną społecznością udaliśmy się do Gniezna na spektakl pt. „Królowa Śniegu”. „Królowa Śniegu” jest to uniwersalna i wielowątkowa baśń, która dotyka różnorodnych tematów w tym przemijania, dorastania, uczuć, a także przeplata wątek walki dobra ze złem. Jednak tym razem mieliśmy okazję zetknąć się z nowoczesną adaptacją tej oto baśni. Oczywiście nie zabrakło głównych postaci takich jak: Gerda, Kaj czy Królowa Śniegu. Historia ta opowiadała o bezgranicznym wybaczeniu, potrzebie bliskości drugiego człowieka, a także ukazywała niezwykłą moc przyjaźni.

Nasze  przedszkolaki oprócz spektaklu i możliwości poznania tej historii, zobaczyły jak wygląda scena, kurtyna, scenografia, a także sprawdziły jak to jest być widzem kiedy na scenie występują prawdziwi aktorzy. Przedstawienie wzbudziło ogromne zainteresowanie dzieci, spektakl obejrzały bez odrywania wzroku. Była to przygoda, która rozbudziła w nas wiele emocji. Był to niezwykle udany dzień.

Dzień Kobiet u "Małych Einsteinów"

Dnia 8 marca obchodzi się Dzień Kobiet i tak też było w naszym przedszkolu. Tego dnia świętowaliśmy w swoich grupach. W tym roku dzień ten miał formę działalności literacko-plastycznej. Każda z grup na podstawie wybranej bohaterki literackiej  dokonywała analizy jej cech godnych naśladowania, a następnie prezentowała je podczas swoich plastycznych działań. Wynalazcy wybrali się do Arendel w odwiedziny do Anny, która ich zdaniem cechuje się dobrym serduszkiem, odwagą i poświęceniem, ale oprócz tego jest czuła, oddana i wytrwała. Odkrywcy natomiast wybrali się do pewnej francuskiej wioski, po to by poznać historię Belli.

Zdaniem odkrywców jest to bohaterka literacka, która może posłużyć za wzór do naśladowania, gdyż miała niezwykle dobre serce, była mądra, czuła i kochająca, pomagając innym nie oczekiwała niczego w zamian, a dodatkowo każdemu dawała szanse nie patrząc na to jak wygląda, kim jest i co posiada. Ponadto była niezwykle odważa, gotowa do poświęceń i oddana rodzinie.  Podróżnicy za to przemierzali wraz z Meridą Waleczną ląd, a wszystko po to by pokazać, że jest ona bohaterką mogącą służyć za wzór, ponieważ jest niezależna, odważna, a także zawsze ma na uwadze troskę o słabszych. Poszukiwacze ten dzień spędzili w towarzystwie Kopciuszka, który daje nam przykład tego, że warto wierzyć w swoje marzenia, należy być dobrym dla innych, a także pokazuje, że wytrwałość, poświęcenie i cierpliwość może przynieść nam niespodziewane efekty. Badacze jako już najstarsza grupa przybliżyła sobie cztery niezwykle interesujące literackie bohaterki: Pocahontas, Belle, Vaiane oraz Mulan.

Wszystkie te postacie łączyły podobne cechy, takie jak: odwaga, siła, mądrość, wewnętrzne piękno oraz dążenie do zdobywania określonego celu pomimo przeciwności. Każdy Badacz decydował samodzielnie, która z tych postaci jest dla niego wzorem kobiety. Oczywiście tego dnia nie zabrakło również pięknego „Sto lat” wyśpiewywanego przez chłopców, uścisków, miłych słów i gestów oraz życzeń i upominków dla naszych małych kobietek.

Śmiało można stwierdzić, że tegoroczny Dzień Kobiet w „Małych Einsteinach” upłynął w jakże wyborowym i bajkowym towarzystwie.

Pozdrowienia Małych Einsteinów na antenie Radia Września

Nasza miłość jest jak wiatr
– nie możesz jej ujrzeć,
lecz możesz ją poczuć.

Nicholas Sparks

 

W tygodniu poprzedzającym Walentynki tj. 11 lutego grupy młodsze przedszkola „Mali Einsteini” odwiedzili siedzibę Radia Września z walentynkowymi pozdrowieniami. Natomiast starsi wybrali się tam troszkę później – 16 lutego, aby również pozdrowić nie tylko rodziców, kolegów, koleżanki ale i wszystkich słuchaczy tego radia.

Zarówno pierwsze , jak i drugie pozdrowienia miały niezwykłą moc, niecodzienny klimat, gdyż zostały wyśpiewane przez młodszych i starszych prosto z małych serduszek. Ponadto „Podróżnicy’ podzielili się swoimi spostrzeżeniami odnośnie tego czym jest dla nich „miłość” a „Badacze” i „Poszukiwacze” mogli osobiście doświadczyć mocy pozdrowień radiowych bezpośrednio na antenie.

Ponadto naszych pozdrowień można było wysłuchać na antenie Radia Września w niedzielę 13 lutego oraz 20 lutego - podczas audycji radiowej dla dzieci.

Dzięki gościnności Pana Karola i Pani Marty przedszkolaki mogły zapoznać się z pomieszczeniami znajdującymi się w radio, dowiedzieć się jak wygląda praca dziennikarza i prezentera radiowego, a także zobaczyć jak wyglądają tzw. „wejścia na żywo”.  Podczas wizyty w studio mogliśmy zobaczyć jak przez chwilę ciocia Iza staje się postacią radiową i opowiada o powodzie naszej wizyty w studio, odpowiada na pytania zadawane przez Panią Martę i w imieniu całych przedszkolaków pozdrawia wszystkich tych, których kochamy, lubimy i darzymy uczuciem. To była niezwykła przygoda.

Balik karnawałowy "Na Madagaskarze" ...

„Wyginam śmiało ciało.. dla mnie to mało!..”  to słowa pochodzące z kultowego przeboju, który znają zarówno Ci młodsi jak i nieco starsi. Był to motyw przewodni tegorocznego baliku karnawałowego, który odbył się 24 lutego. Zaraz po śniadaniu całą przedszkolną społecznością wyruszyliśmy do NOK-u by przenieść się do klimatycznego Madagaskaru. Na miejscu czekał już na nas Aleks, w którego postać wcieliła się Pani dyrektor. Był to niezwykły bal dzikich zwierząt, jednak nie brakowało atrakcji przygotowanych przez Aleksa. Mieliśmy możliwość poznania i odszukania swojej bratniej duszy podczas zabawy z karnawałowymi maskami. Podczas baliku dobył się konkurs na degustatora,  a jak wiadomo Madagaskar w szczególności słynie z wanilii, zatem nasi przedszkolacy ścigali się, kto pierwszy wypije słodki napój.  Wszyscy doskonale wiemy, że zwierzęta mają niezwykłą moc pokonywania wielu przeszkód, tak też było podczas baliku. Wspólnie z lwem Aleksem przechodziliśmy pod liną, podczas zabawy w węża próbowaliśmy schwytać ogon.. Sprawdzaliśmy również swoje zdolności aktorskie naśladując różne zwierzęta. Oczywiście był to balik karnawałowy, więc nie mogło zabraknąć rywalizacji o tytuł króla i królowej, była to zawzięta walka o berło i tron. 

Jednogłośnie pobyt na  Madagaskarze zaliczyliśmy do udanych. Zabawa była świetna ;)

Kolejne spotkanie z Filharmonią Pomysłów ...

Dnia 22 lutego w naszym Przedszkolu mieliśmy przyjemność gościć Filharmonię Pomysłów . Przedstawienie pod tytułem „ Ciachuciachańce” było cudownym wydarzeniem, które przeniosło nas do świata ludowych opowieści, tradycji, zwyczajów. Mogliśmy usłyszeć między innymi takie piosenki jak : „Miała Baba koguta”, „Czerwone jabłuszko „,  „Hola holeczka”.

Wysłuchaliśmy opowiadania z łowickimi wycinankami, pięknie ilustrowane.

Dzieci bawiły się wspaniale, chętnie brały udział we wspólnym śpiewaniu oraz zgadywaniu tytułów piosenek .

Walentynkowy seans kinowy Małych Einsteinów

Dnia 14 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Walentynki. Jednak w tym roku miały one trochę inną formę, gdyż całą przedszkolną społecznościom udaliśmy się do Kina Trójka we Wrześni na projekcję filmu animowanego „Sing  2”.

„Sing 2” to komedia w formie musicalu. Tym razem wiecznie optymistyczny Buster Moon oraz jego gwiazdy muzyki, przebojowi wykonawcy znanych hitów, przygotowują się do jednej z największych tras koncertowych. Zamierzają wystąpić na deskach teatru w stolicy światowej rozrywki. Pomysł ten wiąże się z wieloma zaskakującymi i nieprzewidzianymi sytuacjami.

Razem z bohaterami mieliśmy możliwość przeżyć niezwykła historię. Czas w kinie minął nam bardzo szybko. Jednak emocje trzymały nas jeszcze długo po zakończeniu seansu. W muzycznych nastrojach wróciliśmy do przedszkola, gdzie w salach mogliśmy pobawić się, przesłać pozdrowienia i pobyć w duchu Walentynkowego Święta – nie tylko zakochanych… Był to niezwykle udany dzień.

Spotkanie wigilijne u Małych Einsteinów

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
(…) Niebo ziemi, niebu ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia,
Drzewa ptakom, ptaki drzewom,
Tchnienie wiatru płatkom śniegu.”
Krzysztof Dzikowski, „Jest taki dzień” Czerwone Gitary

 

Dnia 17 grudnia 2021 roku odbyła się coroczna przedszkolna wigilia, jednak ze względu na sytuację związaną z COVID nie wszystkie grupy mogły w niej uczestniczyć. Każda z grup przygotowała i nagrała dla swoich bliskich muzyczną niespodziankę. Wynalazcy, Odkrywcy oraz Podróżnicy ten dzień świętowali w swoich salach. Wspólna wieczerza poprzedzona została niezwykłą niespodzianką przygotowaną przez Panią dyrektor, która to wcieliła się w rolę Bosego Pastuszka i przytoczyła dzieciom w niezwykle przemyślany, magiczny i ciekawy sposób „Opowieść Wigilijną” przeplatając ją kolędami śpiewanymi przez Pana Rudolfa. Wspólny śpiew kolęd wprawił nas w świąteczny nastrój, stworzył niezwykłą atmosferę do złożenia bożonarodzeniowych życzeń i pozwolił rozpocząć nam kolację wigilijną. Oprócz tradycyjnych dań , na naszych stołach nie zabrakło sianka, nakrycia dla niespodziewanego gościa, a także blasku świec. Po zjedzonym posiłku nie mogło zabraknąć wyczekiwanych przez dzieci prezentów.  Dźwięk kolęd i magiczny nastrój świąt tego dnia nas nie opuszczał.

Wspieramy i pomagamy z WOŚP-em ... czyli gramy do końca świata i ...

„Instynktownie ciągniemy do dobra
I ono się zwraca”
J.Owsiak

 

Dnia 30 stycznia 2022 roku odbył się już po raz 30 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i teraz nasze przedszkole włączyło się w akcję. Pomimo niesprzyjającej pogody udało nam się zrealizować cel- wesprzeć WOŚP.  Zarówno dzieci jak i rodzice zaskoczyli nas swoją frekwencją, ofiarnością i pomocą. Pracownicy przedszkola tego dnia stali się wolontariuszami. Na odwiedzających nas w tym dniu rodziców i przedszkolaków czekały liczne niespodzianki. Ciocie wspólnie przygotowały kawiarenkę, która serwowała ciepłą kawę, herbatę, soczki oraz przepyszne słodkości. Ponadto nasi goście mieli możliwość obejrzeć niezwykłą wystawę- znalazły się na niej ekologiczne rzeźby, które wzbogacały odczucia etyczne, pobudzały wyobraźnię, a przede wszystkim wspomagały działania proekologiczne. Jest to dla nas ogromna radość, że nasza przedszkola społeczność nastawiona jest na pomaganie. Dziękujemy bardzo wszystkim tym, którzy włączyli się razem z nami „Małymi Einsteinami” do tej znaczącej akcji.

Spotkanie z …DŻWIĘKOKRĘCIOŁĄ

Dnia 05.11.2021 odbyło się kolejne już w tym roku szkolnym spotkanie z Filharmonią Pomysłów. Jak zawsze i tym razem podczas koncertu dzieci przeniosły się wraz z naszymi gośćmi w świat dźwięków, a dokładniej było to spotkanie „na granicy z pięciolinią”. Dzieci z dużym zaangażowaniem i radością obejrzały przedstawienie, którego głównymi bohaterami były: Tuptusia, Muzolinka oraz tajemnicza dźwiękokręciołą. Dzieci bawiły się i tańczyły do różnych stylów tanecznych, z zaangażowaniem pomagały Tuptusii odzyskać utracony głos, a uśmiechom nie było końca.

Już po świętach ... ale jeszcze Jasełkowo u "Małych Einsteinów"

Okres Bożego Narodzenia to niezwykle magiczny czas, który może trwać i trwać... 11 stycznia 2022 roku w naszym przedszkolu ponownie zabrzmiały kolędy. Pani Dyrektor wspólnie z Panem Rudolfem wcielili  się w postacie kolędników: króla i pastuszka i odwiedzając kolejno grupy zaprezentowali jasełka w nieco innej odsłonie.

W starszych grupach wykorzystując teatrzyk kamishibai pani Ania przestawiła dzieciom w niezwykle przemyślany, magiczny i ciekawy sposób „Boże Narodzenie” przeplatając jasełkowe spotkanie, kolędami śpiewanymi przez Pana Rudolfa. Podczas tego spotkania dzieci usłyszały wiele ciekawostek dotyczących kolęd, a także poznały tradycje związane z kolędowaniem i Kolędnikami. Wspólne kolędowanie wprawiło ponownie „Małych Einsteinów” w świąteczny nastrój.

Kolejne Spotkanie z Filharmonia Pomysłów ...

Dnia 13.12.2021 odbyło się kolejne spotkanie z Filharmonią Pomysłów. Jak zawsze tak i tym razem dzieci udały się na spotkanie z Muzolkiem. Tym razem wspólnie z nim zagościliśmy w Tiktakotece po to by poczuć i zrozumieć rytm. Dzieci z dużym zaangażowaniem i radością obejrzały przedstawienie,a także brały w nim aktywny udział. Poznaliśmy różne style taneczne, a także wykonywaliśmy różne zadania, ukryte pod zegarami, a wszystko po to by odnaleźć serce Tiktaktoteki-metronom. Bawiliśmy się świetnie. Spotkanie „na granicy z pięciolinią” wprawiło nas w wyśmienity nastrój.

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem ... czyli świąteczne niespodzianki i podarki...

Dnia 6 grudnia jak co roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Mikołajki, jednak w tym roku miały one inną, wyjątkową formę. Realizując swoje założenia włączyliśmy się w akcję #RazemNaŚwięta. Dzieci ze wszystkich grup wspólnie ze swoimi ciociami postanowiły przygotować świąteczne paczki dla potrzebujących, w tym roku powędrowały one do dzieci z Domu Dziecka w Pleszewie. Przygotowywaliśmy się do tego dnia bardzo długo. Przeprowadziliśmy zbiórkę różnego rodzaju ubrań. Piekliśmy pierniczki po to by móc słodkim upominkiem obdarować nie tylko wychowanków domu dziecka, ale również naszych seniorów z którymi wielokrotnie współpracujemy. Dodatkowo robiliśmy kartki świąteczne dzięki którym możemy złożyć życzenia świąteczne seniorom, dzieciom, a także osobom współpracującym z naszym przedszkolem, zwłaszcza w tym trudnym czasie związanym z pandemią.  Ponadto stworzyliśmy przepiękne anioły i  podkładki pod kubeczki po to by móc obdarować innych własnoręcznie przygotowanym upominkiem świątecznym. A wszystko po to by tego dnia każdy z nas mógł zamienić się w Świętego Mikołaja, bo przecież #RazemNaŚwięta „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Zarówno Wynalazcy, Odkrywcy, Podróżnicy jak i Poszukiwacze oraz Badacze właśnie tego dnia wraz ze swoimi ciociami spakowały zebrane ubrania, a także przygotowane upominki dla dzieci z domu dziecka, a następnie udali się na pocztę, po to by osobiście móc wysłać przygotowane prezenty. W ten oto sposób pokazaliśmy, że każdy może pomagać niezależnie od tego ile ma lat, a zwłaszcza w tym magicznym świątecznym okresie. Oczywiście Święty Mikołaj nie zapomniał o naszych milusińskich, po powrocie z poczty czekały na nich mikołajkowe prezenty. To był udany, ale jakże ważny dzień dla nas wszystkich. Okazało się, że możemy czerpać radość z pomagania innym.  

"Mali Einsteini" z myślą o innych ...

W dniach 29.11 - 03.12 u „Małych Einsteinów”  zapachniało świętami. Zapachniało w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż w powietrzu unosił się zapach cynamonu, miodu i przypraw korzennych.  Działo się to za sprawą naszych kochanych przedszkolaków, które wraz ze swoimi ciociami wypiekały pierniczki. A to wszystko po to, by móc w tym świątecznym okresie obdarować nimi potrzebujących, samotnych, a także swoich najbliższych. Nie ma przecież nic piękniejszego niż podarunek od serca, a w dodatku wykonany własnoręcznie przez dzieci. 

Andrzejki bajkowo i magicznie u Małych Einsteinów ...

W dniu 26 listopada całą naszą przedszkolną społecznościom udaliśmy się do Nekielskiego Ośrodka Kultury na wyjątkowy bal andrzejkowy. Jednak nie był to taki zwykły bal, gdyż przenieśliśmy się do niezwykłej krainy bajek, gdzie wróżyliśmy i bawiliśmy się z bajkowymi postaciami. Nasze bajkowe andrzejki rozpoczęły się od spotkania z jakże sympatyczna Baby Jagą, która wyjaśniła wszystkim kim jest czarodziej, a także pokazała nam po czym możemy go poznać. Otrzymaliśmy szczęśliwe amulety oraz nauczyliśmy się magicznego zaklęcia i...czarowaliśmy. Sprawdzaliśmy swój refleks podczas tańca z miotłą, dmuchaliśmy bańki mydlane i tańczyliśmy na pierniczkach, które to z chwili na chwilę robiły się coraz to mniejsze. Podczas baliku nie zabrakło zabawy ze Shrekiem, który przygotował dla nas zabawę w zamianę par oraz dla starszych grup magiczny eliksir dla cioć J. Wspólnie z nami bawiła się Roszpunka, która za zadanie przygotowała dla nas zbieranie kwiatów oraz kwiaty obdarzone magią,  z których stworzyliśmy lampion. Urocza bohaterka przygotowała dla nas również kwiatowe wróżby. Podczas naszej magicznej zabawy nie mogło zabraknąć także Meridy Waleczniej, z którą to szukaliśmy swoich sąsiadów, wróżb andrzejkowych w postaci Drzewka Szczęścia, a także wróżb w formie ciasteczek. Elza z Krainy Lodu zamieniała nas w lodowe figurki i wróżyła nam z kolorowych płatków śniegu. Na zakończenie dostaliśmy zadanie od samego Gargamela. Przygotował on dla nas smerfne puzzle. Było to niezwykle bajkowe, ale jakże udane spotkanie, podczas którego uśmiech nie znikał z naszych twarzy.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i Światowy Dzień Pluszowego Misia - jakże ważne i miłe dni dla Małych Einsteinów.

Kiedy śmieje się dziecko,
śmieje się cały świat.
(Janusz Korczak)

Dnia 20 listopada obchodzi się Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, a natomiast 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Oczywiście w naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć celebracji tych jakże ważnych dni. W tym roku z okazji Dnia Praw Dziecka postanowiliśmy stworzyć „Kartę Praw Małych Einsteinów”, było to dla nas nie lada wyzwanie. Wszystkie grupy wraz ze swoimi ciociami przygotowały i zobrazowały po dwa prawa. Wynalazcy-prawo do odpoczynku oraz prawo do przytulania, Odkrywcy-prawo do emocji oraz prawo do aktywności fizycznej, Podróżnicy- prawo do zabawy i prawo do szacunku , Poszukiwacze-prawo do uśmiechu oraz prawo do bezpieczeństwa i pomocy, a Badacze jako najstarsza grupa –prawo do nauki oraz prawo do ochrony zdrowia.

Święto Narodowe ... pamiętamy...

Dnia 15 listopada 2021 roku grupa „ Poszukiwaczy” i „ Badaczy”, jako najstarsi przedstawiciele całej społeczności przedszkolnej przyłączyli się do obchodów Dnia Niepodległości.

Dzieci wybrały się na spacer aby odwiedzić ważne dla Nekli miejsca. Dla upamiętnienia i uczczenia zamierzchłych wydarzeń oraz ku pamięci naszych rodaków, którzy poświęcili dla Polski to co najcenniejsze – życie, złożyliśmy znicze. Stanęliśmy przy „ Kamieniu Sybiraków”, przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, przy starej Szkole oraz w najważniejszym miejscu obchodów Świąt Narodowych- na rynku.

Spotkanie z historią… czyli PRACA KOWALA DAWNIEJ…

Dnia 10 listopada 2021 roku nasza przedszkola społeczność udała się na wycieczkę do znajdującego się nieopodal rezerwatu archeologicznego w Gieczu, po to by zgłębić swoją wiedzę na temat kowala. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość spacerować po terenie osady. Już na samym wejściu mogliśmy zobaczyć wykopaliska-kamienne fundamenty palatium. Każda z grup uczestniczyła w lekcji edukacyjnej podczas której dowiedzieliśmy się jak przed laty wyglądała praca kowala, jakie wykorzystywał narzędzia w swojej pracy, a także mieliśmy możliwość zobaczyć wytwory jego ciężkiej pracy. Następnie odwiedziliśmy muzeum, w którym podczas oglądania wystawy dzieci miały możliwość wykorzystać zdobytą już wiedzę i ocenić czy znajdujące się tam eksponaty zostały wykonane przez kowala czy też nie. Była to niezwykła przygoda, mieliśmy możliwość cofnąć się w czasie i zobaczyć jak kiedyś wyglądały przedmioty, których używamy na co dzień. Tego dnia słoneczko nie opuściło nas nawet na krok, co uczyniło ten dzień jeszcze lepszym.

" Mali Einsteini " pamiętają, wspominają, poznają KOWALA

Dzień 9 listopada rozpoczął się zupełnie inaczej niż zwykle. Już od samego rana na korytarzach przedszkolnych pojawiły się niezwykłe przedmioty i  wspaniałe rękodzieła. Stało się tak za sprawą naszych cioć ale i jednego z tatusiów /tata Marcela – PODRÓŻNIKA/.

Wchodząc do przedszkola mogliśmy podziwiać rycerza całego ze stali, kute ozdoby: lampy, świeczniki oraz inne najprzedziwniejsze przedmioty.

W salach obejrzeliśmy tego dnia prezentację multimedialną, gdzie dowiedzieliśmy się kim był kowal, co robił i kto mógł zostać kowalem. Dzieci poznały również naszych nekielskich kowali: Pana Władysława Siwiaka, Pana Romana Napierałę oraz Pana Ryszarda Pawlika.

Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem przyglądali się jakich narzędzi używał kowal, jak wyglądało jego miejsce pracy kuźnia.

Na koniec tego niezwykłego spotkania czekała nas krótka wycieczka do Nekielskiego Zakładu Stali – STALMETU – gdzie mogliśmy na własne oczy zobaczyć kute bramy, smoka ze stali oraz pająka na metalowej pajęczynie.

Był to niezapomniany dzień i zapowiedź kolejnej wycieczki…

Spotkanie z naszym podopiecznym ze Schroniska…i panem Tomkiem.

Dnia 20.10.2021 roku nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość-pies Saga wraz ze swoim właścicielem Panem Tomkiem. Przyjechali oni do nas z wizytą z zaprzyjaźnionego schroniska w Skałowie, w którym  to mieszkają zaadoptowane przez nas pieski Jami i Miko.

Spotkanie miało formę edukacyjną i odbyło się na przedszkolnym parkingu.  Podczas spotkania poznaliśmy najważniejsze zasady, o których należy pamiętać w kontaktach z pieskami. Wiemy już, że zanim podejdziemy do psa należy zapytać jego właściciela o pozwolenie, a następnie wysunąć naszą rękę tak by piesek mógł poznać nasz zapach. A także dowiedzieliśmy się, że dla pieska najważniejsza jest jego miska z jedzeniem i nie powinniśmy do niej zaglądać. Poznaliśmy też kilka obronnych pozycji jakie powinniśmy przyjąć kiedy obawiamy się reakcji pieska zarówno takiego, którego znamy jak i obcego, a mianowicie :drzewko i żółwik. Było to niezwykle emocjonujące spotkanie, które wywołało dziś niejeden uśmiech na twarzy i przegoniło wszystkie szare chmury.

Policjanci z wizytą u Małych Einsteinów….

Dnia 21 października 2021 roku w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantami. Podczas spotkania przypomnieliśmy sobie najważniejsze zasady dotyczące poruszania się po drodze , a także dowiedzieliśmy się dlaczego tak ważne jest noszenie kamizelek odblaskowych i odblasków. Ponadto mieliśmy możliwość usłyszeć z czym na co dzień  w swojej pracy zmaga się osoba wykonującą zawód policjanta. Nasi goście zapoznali nas również z policyjnymi atrybutami.

Jednej z grup udało się nawet wsiąść do policyjnego radiowozu…Niestety aura i padający deszcz skutecznie uniemożliwił to innym grupom.

Spotkanie z funkcjonariuszami było dla wszystkich dzieci bardzo pouczające, z którego z pewnością wiele wyniesiemy i na pewno zapamiętamy. 

Dzień Gier planszowych u Małych Einsteinów…

W dniach 08.10.-14.10.2021 r. w naszym przedszkolu trwał „Tydzień gier planszowych”. Gry planszowe nie tylko bawią, ale przede wszystkim uczą, rozwijają i budują więzi. Podczas zabawy dzieci ćwiczyły zdrową rywalizację, czyli umiejętność zarówno wgrywania jak i przegrywania. Wynalazcy wraz ze swoimi ciociami idąc śladem kolorowych stópek dotarli do „Figurkowa”, gdzie rozwijając swoją koordynację wzrokowo-ruchową, bawiąc się kolorowymi figurami, jednocześnie poruszając się po nich dotarli do mety. Odkrywcy sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności podczas gry „Jesienny dywanik”, rzucali kostką, przeliczali oczka, poruszali się pionkami po planszy, rozwiązywali różnorodne zadania, naśladowali zwierzątka, a także budowali proste zdania. Podróżnicy bawili się z Panią Jesienią, podczas swojej gry wykonywali różnorodne zadania, a także rzucali do celu. Poszukiwacze wraz ze swoimi ciociami świetnie bawili się podczas „Planszowego grania na dywanie”, ćwiczyli swoją pamięć, a także doskonalili umiejętność kodowania. Natomiast Badacze jako najstarsza grupa mieli nieco trudniejsze zadanie, zdobywali punkty , rozwiązywali zagadki słowne, wykazywali się ogromną wiedzą na temat jesieni, a także świetnie bawili się podczas rozwiązywania zadań matematycznych i językowych. Na zakończenie „Tygodnia gier planszowych” wszystkie grupy zagrały w grę „Kapelusz Pełen Zawodów” przygotowaną z okazji Dnia Nauczyciela. Podczas tej gry wszyscy mieliśmy możliwość świetnie się bawić, a także dowiedzieć w jakie inne zawody każdego dnia wciela się nauczyciel, a także jak ważna jest jego rola . Był to tydzień pełen wrażeń.

Witamy jesień… z wizytą w parku…

Dnia 4 października 2021 r., wszystkie grupy z przedszkola „Mali Einsteini”, kolejno autokarem wyruszyły w podróż do zaczarowanego parku. Zaczarowanego, gdyż park właśnie znajdować się zaczął pod magiczną władzą pani jesieni a dzieci, chciały zobaczyć na własne oczy tę magię.

Podczas spaceru dzieci odkrywały dary jesieni, uczuły się i aktywnie spędzały czas. Mieliśmy okazję pozbierać pierwsze jesienne liście, szukaliśmy pod dębem żołędzi a w alei kasztanowców – kasztanów. Grupa „Podróżników” miała ogromne szczęście, ponieważ spotkali rudą wiewiórkę. Wszystkie grupy bawiły się znakomicie, zwłaszcza, że dopisała nam piękna pogoda. Po wyczerpujących przygodach z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do przedszkola, gdzie mogliśmy swoje wrażenia przelać na papier..

Dzień z Filharmonią Pomysłów…

Dnia 05.10.2021 odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z Filharmonią Pomysłów. Jak zawsze i tym razem podczas koncertu dzieci przeniosły się wraz z naszymi gośćmi w świat dźwięków, który mieścił się w „muzycznej kamienicy”.
Dzieci z dużym zaangażowaniem i radością obejrzały przedstawienie, pt. „Pomyssawka muzyczna”, której głównymi bohaterami były: wesoła, pluszowa „Gitaśka” oraz gitara elektryczna.

Dzieci bawiły się i tańczyły do rytmów gitary elektrycznej i śpiewu aktora, a uśmiechom nie było końca.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne koncerty z Filharmonią Pomysłów.

Dzień Chłopca u Małych Einsteinów… czyli spotkanie z Bobem Budowniczym

Bob Budowniczy, zawsze da radę!
Bob Budowniczy, nie jest sam !

 

Tymi oto słowami 30 września 2021 roku „Mali Einsteini” rozpoczęli świętowanie Dnia Chłopca. Przedszkolny parking zamienił się w plac budowy. Przedszkolaki miały możliwość zobaczyć z bliska kilka budowlanych maszyn, poznać ich nazwy, a także ich przeznaczenie. Oczywiście każdy wie, że przedszkolak niczego nie boi się... O czym i tym razem mogliśmy się przekonać. Dzieci bez wahania postanowiły poznać maszyny od środka i tak oto jeden po drugim zasiadali na fotelach: koparki, koparko-ładowarki, wywrotki, a także wysięgnika teleskopowego.

Dla wszystkich był to dzień niezapomnianych emocji, a w szczególności dla naszych chłopców. Na zakończenie każde z dzieci otrzymało upominek ufundowany przez Radę Rodziców.

Serdecznie podziękowania dla naszych pomocników Boba Budowniczego – firm:  pana Szymona A. oraz pana Dariusza C.

Dzień Jabłka

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące...
Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

 

Dnia 22.09.2021 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Jabłka. Rozpoczęliśmy ten dzień od  rozmów na temat jego wyglądu  ,kolorów, wielkości, kształtu, smaku, a także różnych odmian i dyskusji dlaczego warto jeść jabłuszka i pod jaką postacią. Następnie nasze sale zamieniły się w „Kuchcikowo”, a w całym przedszkolu unosił się przepiękny zapach jabłek.

Wynalazcy rozwijali umiejętność posługiwania się nożykiem podczas krojenia jabłek, umieścili przygotowane jabłka w garnku i wspólnie ze swoimi ciociami przygotowali przepyszny kompot. Odkrywcy rozwijając kulinarne zainteresowania odmierzali, przesypywali, ugniatali, wałkowali, wykrawali, a nawet sprawdzali czy cukier na pewno jest słodki, ostatecznie przygotowując chrupiące „Jabłkowe całuski”. Podróżnicy postanowili przygotować rogale, odmierzali, dorzucali, przesypywali, a nawet sprawdzali jak rośnie drożdżowe ciasto. Ponadto udowodnili, że świetnie radzą sobie z posługiwaniem się nożem samodzielnie obierając i krojąc jabłka. Kiedy wszystko było już gotowe samodzielnie zawinęli rogale z jabłkowym nadzieniem. Poszukiwacze i Badacze jak na starszaków przystało przygotowali królową jabłkowych wypieków-szarlotkę. Odmierzali potrzebne produkty, przesiewali mąkę, a nawet perfekcyjnie rozbijali jaja i zagniatali ciasto. Oczywiście samodzielnie przygotowali niezbędny do ciasta mus jabłkowy. Był to bardzo udany dzień, który pokazał nam, że w murach „Małych Einsteinów” mamy wielu kandydatów na MasterChef.

Dzień Przedszkolaka u Małych Einsteinów ...

Dnia 21 września 2021 roku cała społeczność naszego przedszkola udała się do Szumi Boru, by tam w zgodzie z przyrodą świętować Dzień Przedszkolaka, a także powitać w naszych szeregach nowych przedszkolaków i dokonać ich pasowania.  Na „Małych Einsteinów” czekało nie lada wyzwanie-BIEG NA ORIENTACJĘ. 

Każda z grup otrzymała mapę, na której to zostały zaznaczone punkty kontrolne, a w nich specjalnie przygotowane zadania. Wynalazcy i Odkrywcy udowodnili, że chętnie pomagają zwierzętom w zdobywaniu pokarmu, doskonale radzą sobie z czynnościami konstrukcyjnymi –zbudowali kopczyk dla mrówek, ale również są niezwykle odważni i nie straszna jest im nawet mgła. Ponadto wykazali się spostrzegawczością i doskonałą umiejętnością przeliczania, a także sprawnością fizyczną podczas pokonywania zarówno trasy biegu jak i napotykanych przeszkód.  Podróżnicy, Poszukiwacze oraz Badacze mieli nieco trudniejszą trasę. Udowodnili, że świetnie znają odgłosy lasu oraz, że nawet w lesie można spotkać figury geometryczne.  Pokazali, że są z nich prawdziwi grzybiarze i potrafią odróżnić muchomorki od grzybów jadalnych, wykazując się przy tym doskonałą umiejętnością liczenia.  Świetnie poradzili sobie również z rozwiązywaniem zagadek o leśnych zwierzątkach i naśladowaniem ich. Oczywiście Oni również wykazali się doskonałą sprawnością fizyczną podczas biegu, spaceru po kamieniach, a także wędrówki wzdłuż rzeczki. Wszystkie grupy z powodzeniem, a także uśmiechem na twarzy dotarły do mety.

Po ukończonym biegu na orientację nadszedł czas na pasowanie i nagrodzenie wszystkich złotymi medalami. Wynalazcy wraz z Rodzicami, Odkrywcy, Podróżnicy, Poszukiwacze oraz Badacze wzięli udział we wspólnej zabawie, zaprezentowali przygotowane piosenki, a także powitali w szeregach „Małych Einsteinów” nowych przedszkolaków. Nowoprzyjęte dzieci otrzymały dyplom pasowania na przedszkolaka. Wszystkie dzieci otrzymały złoty medal za udział w  „Dniu Przedszkolaka-O przyrodę dbamy i z niej korzystamy”. To niezwykłe spotkanie na łonie natury zakończyliśmy zabawą przy piosence „Rozśpiewany las”.

Dzień Dziecka u Małych Einsteinów ...

My jesteśmy dzieci jak dzieci,
Czasem krnąbrne, czasem czupurne,
Ale chcemy, by księżyc świecił,
A noce nie były pochmurne...
Chcemy, by nie było dnia bez słońca,
Pracy bez pięknej radości.
Chcemy, by ziemia śpiewająca
Pełna była dobrej miłości.

                                        (T. Kubiak)

 

Dnia 1 czerwca 2021r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dziecka. W ten dzień, dzieci z poszczególnych grup naszego przedszkola zgodnie ze wskazaniami sanitarno-epidemiologicznymi zbierały się na parkingu, aby uczcić swoje święto i pobawić się na zamkach dmuchanych / jak co rocznie / oraz pojeździć kolejką.

Niestety z powodu niepogody – dzieci uczestniczyły tylko w części atrakcji przygotowanych dla nich tego dnia. Dalszy ciąg zabaw na zamkach wypadł nie 1-szego a 2-giego czerwca.

W ramach propagowania założeń tego święta, wszystkie nasze przedszkolaki w dniu swojego święta uczestniczyły w wesołych zabawach, przepełnionych radością i beztroską.

Inicjatorem Międzynarodowego Dnia Dziecka jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego.

W Polsce jest obchodzone 1 czerwca, a każdy rodzic o nim pamięta.

Wszystkiego najlepszego naszym milusińskim składają wszyscy pracownicy przedszkola.