Dnia 1 czerwca 2021r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dziecka. W ten dzień, dzieci z poszczególnych grup naszego przedszkola zgodnie ze wskazaniami sanitarno-epidemiologicznymi zbierały się na parkingu, aby uczcić swoje święto i pobawić się na zamkach dmuchanych / jak co rocznie / oraz pojeździć kolejką.

Niestety z powodu niepogody – dzieci uczestniczyły tylko w części atrakcji przygotowanych dla nich tego dnia. Dalszy ciąg zabaw na zamkach wypadł nie 1-szego a 2-giego czerwca.

W ramach propagowania założeń tego święta, wszystkie nasze przedszkolaki w dniu swojego święta uczestniczyły w wesołych zabawach, przepełnionych radością i beztroską.

Dnia 11 maja 2021r. przedszkolacy wyruszyli na wycieczkę do Poznańskiego ZOO. Zwiedzając ogród zoologiczny przedszkolaki poznały wiele gatunków zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świata. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. 

Podczas wycieczki dzieci zobaczyły tzw. wielką piątkę afrykańskich zwierząt. Nazwa ta ma długą historię. Myśliwi nazwali tak pięć zwierząt, które najtrudniej upolować – miało to miejsce zanim zwierzęta zostały wzięte pod ochronę. Z wielkiej piątki przedszkolacy zobaczyli słonia, lwa oraz nosorożca. Podczas ich oglądania dzieci poznały ciekawostki na ich temat.

Dnia 27 kwietnia 2021r. nasi przedszkolacy wyruszyli autokarem do nekielskiego parku, aby zobaczyć pomniki przyrody, pomnik Powstańców Wielkopolskich przy cmentarzu, starą szkołę i kościół pw. św. Andrzeja Apostoła oraz Urząd Miasta i Gminy Nekla. Celem wycieczki było poznanie dziedzictwa kulturowego naszej miejscowości w nawiązaniu do świąt patriotycznych w maju.

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest świętem państwowym, które jest upamiętnieniem uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Święto jest okazją do rozmowy o patriotyzmie, o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu, o rozbudzaniu poczucia tożsamości narodowej i szacunku do symboli narodowych. Podczas zajęć przedszkolacy dowiedzieli się o znaczeniu tego święta w historii naszej ojczyzny. Dzieci poznały również tło historyczne wydarzeń z 3 Maja 1791r.

Głównym celem naszego wyjazdu było wyrobienie wśród dzieci postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych mających na celu poczucie przynależności narodowej.

Dnia 23 kwietnia 2021r.obchodzony był Międzynarodowy Dzień Książki. W tym dniu w poprzednich latach odwiedzaliśmy zazwyczaj Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Nekla. Niestety w tym roku ze względu na warunki sanitarno – epidemiologiczne nie mogliśmy udać się do biblioteki i świętowaliśmy ten dzień w trochę inny sposób.

Każda grupa miała za zadanie zaprojektowanie i stworzenie własnej książki. Dzieci przygotowały do nich ilustracje.  Nauczycielki rozmawiały ze swoimi podopiecznymi jakie mają pomysły o czym mogłaby opowiadać ich książka. Pomysły, które padły dot. przygód przedszkolnych, uroczystości a także oczywiście osobowości dzieci.

Grupa wynalazców zrobiła książkę pt. „O tym jak Wynalazcy przedszkole odkrywali”. Książka ilustruje uroczystości, w których po raz pierwszy Wynalazcy uczestniczyli, takich jak Dzień Chłopca, Dzień Nauczyciela, pasowanie przedszkolaków, Dzień Pluszowego Misia, spotkanie z Mikołajem, Walentynki, Dzień Kobiet oraz bal zimowy. Przedstawiono również w książce jak przedszkolacy nauczyli się malować farbami, lepić z plasteliny i masy solnej oraz układać puzzle. Nie zabrakło również w tej historii sportu, który był wyrażany poprzez zabawy na świeżym powietrzu, tańce, gimnastykę. I najważniejsze – nie mogło zabraknąć leżakowania podczas którego odpoczywają.

W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!...

…W karnawale, w karnawale
Dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce
Tańczyć, śpiewać, bawić się.       

Zbigniew Dmitroca „W karnawale, w karnawale”

 

Bal karnawałowy dla przedszkolaków -to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w naszym przedszkolu, dnia 5 lutego br.

Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się głównie białe postacie, ponieważ w tym roku spotykaliśmy się w Magicznym Zimowym Zagajniku. W tym dniu sale przedszkolne były niesamowicie i magicznie przystrojone w kolorze białym a niektóre grupy zmieniły nazwę na: Śniegolandia, Lodowy Zakątek.

Dzieci przebrane były w duchu zimowym, w salach przedszkolnych można było spotkać Panie Zimy, śnieżynki, pingwiny, zajączki, niedźwiedzie polarne, bałwanki, słonie, księżniczki Elza z bajki „Kraina Lodu”… nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

Dnia 26 marca 2021r. w przedszkolu odbyło się Wielkanocne Śniadanie z udziałem dzieci i wszystkich pracowników przedszkola.

Na świątecznym stole nie mogło zabraknąć jajka to symbol nowego życia i płodności, chleba, który w święconce na Wielkanoc symbolizuje Ciało Chrystusa, jako oznaka dostatku,  białej kiełbasy, która jest pamiątką ofiary z baranka paschalnego, baby wielkanocnej, która symbolizuje wzrastanie wiary, nadziei i miłości.

O znaczeniu pokarmów, jako symbolach świątecznych, dzieci dowiedziały się wcześniej na zajęciach od swoich nauczycielek. Przed rozpoczęciem wspólnego śniadania złożyliśmy sobie ciepłe życzenia.

Po śniadaniu,  jak co roku wyruszyliśmy na plac zabaw w  poszukiwaniu zajączka wielkanocnego…. Jednak w tym roku coś nas zaskoczyło…

Dnia 24 marca 2021r. przedszkolacy wyruszyli na wycieczkę w poszukiwaniu wiosny na ścieżkę edukacyjną przy Centrum Leśnej Przygody „Szumi Bór” w Rajmundowie. Dzieci  podczas zabawy w podchody dowiedziały się jak w lesie można zaobserwować pojawiającą się wiosnę, jak ją odnaleźć. Dodatkowo dzieci miały okazję poznać pracę leśnika, a także zwierzęta i rośliny występujące w lesie w trakcie tej niezwykłej wędrówki po ścieżce edukacyjnej.

Każda grupa wraz ze swoimi paniami wyruszyła na wyprawę zgodnie z listem i mapą od pani wiosny. Podczas tego spaceru dzieci poruszały się po wyznaczonej kwiatami trasie, szukały listów z zadaniami od Pani Wiosny. Zadania dla przedszkolaków dot. m.in. znajomości leśnych zwierząt i roślin, naśladowania odgłosów zwierzyny leśnej, przygotowania gniazdek dla ptaków, zrobienia budki lęgowej dla ptaków i wiele innych ciekawych działań.

 

 

Dnia 12 lutego 2021r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Zakochanych zwany Walentynkami. W tym wyjątkowym dniu każdy przedszkolak miał na sobie c czerwonego i różowego, ponieważ są to kolory miłości. Przedszkolacy świętowali we własnych grupach przy ciekawych zadaniach walentynkowych oraz w rytmie muzyki. W tym dniu wszyscy byli uśmiechnięci i z przyjemnością robili kartki walentynkowe dla swoich kolegów i koleżanek oraz dla bliskich. Na koniec zrobiliśmy wspólnie zdjęcie walentynkowe. Przedszkolacy poznali również historię Walentynek.

 

*** Wielka Orkiestra *** 

*** Świątecznej Pomocy ***

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Od rana już wszystkim gra.
Jurek Owsiak dobrą radę da,
Bo woła do wszystkich siema.
I o zdrowie dzieci dba…


To już kolejny rok, kiedy nasze przedszkole przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowanej przez Jurka Owsiaka. Dni WOŚP zostały zorganizowane 28 i 29 stycznia 2021r. Tego dnia przedszkolacy przychodzili ubrani w koszulki, na których znajdowało się logo przedszkola, a także zabierały pieniążki, które chętnie wrzucano do puszek na parterze i piętrze naszego przedszkola. Przy współpracy z Nekielskim Ośrodkiem Kultury dzieci przygotowały serduszka za pomocą różnych technik plastycznych, a następnie zrobiliśmy zdjęcia z nimi i przekazaliśmy je do tutejszego sztabu.

To już pora na wigilię, to już czas,
A tu jeszcze kogoś nie ma pośród nas,
A tu jeszcze, a tu jeszcze ktoś ma przyjść,
Bo przy stole wolne miejsce czeka dziś.
Gwiazdo betlejemska, prowadź go przez świat,
Żeby razem z nami przy tym stole siadł. 
/Wanda Chotomska/

 

W naszym przedszkolu corocznie organizujemy uroczystą Wigilię, która jest już tradycją. Łacińska nazwa vigiliae  oznaczająca zwyczaj nocnych czuwań, czy też straży nocnych, przejęta została przez kościół katolicki na oznaczenie wieczoru poprzedzającego ważne święto kościelne, zwłaszcza Boże Narodzenie. Tym razem przedszkolna wigilia odbyła się 22 grudnia 2020r.

Wigilię przedszkolną w tym roku każda grupa obchodziła w swojej sali. Dzieci recytowały wiersze o tematyce świątecznej, śpiewały kolędy i pastorałki, a następnie otrzymywały prezenty. Pani dyrektor złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia. Zjedliśmy tradycyjne dania wigilijne, był barszcz czerwony, pierogi, a także ryba. To był bardzo wyjątkowy dzień i cieszymy się, że mogliśmy go wspólnie przeżyć.

Celem takiej uroczystości jest integracja wszystkich pracowników przedszkola oraz dzieci, wprowadzenie świątecznego nastroju przypomnienie nazw potraw świątecznych oraz wspólne kolędowanie.

Dnia 30 listopada 2020r. w naszym przedszkolu odbyły się Andrzejki. W tym dniu przedszkolacy byli przebrani za magiczne postacie jak: czarownice i czarodzieje, wróżki, np. Harrego Pottera, koty oraz inne ciekawe istoty magiczne.

Dzień Świętego Andrzeja jest ostatnim czasem na zabawę przed rozpoczynającym się adwentem. “Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby odbywały się w nocy z 29 listopada na 30 listopada. Miały one uchylić rąbka tajemnicy na temat przyszłości. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie “Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji zarówno dziewczętom jak i chłopcom.

Ten dzień przedszkolacy obchodzili w swoich grupach. Dzieci dowiedziały się o historii Andrzejek oraz o tym, jak przebiegały dawniej. Oczywiście nie zabrakło wróżb, które pozwalały dzieciom zobaczyć, co czeka ich w przyszłości. Wśród wróżb znalazły się: wyścig butów do drzwi, wróżby z kubeczkami, rzut monetą, wróżba z butelką o przyszły zawód oraz wiele innych ciekawych wróżb. Oczywiście nie zabrakło muzyki i tańca podczas wróżb.

Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże. Jednakże cała zabawa przyniosła przedszkolakom wiele radości, a uśmiech nie znikał z ich twarzy.

Dnia 4 grudnia 2020r. w naszym przedszkolu w każdej grupie obchodzono Mikołajki. W tym roku obchodziliśmy je nieco inaczej, ponieważ nie odwiedził nas Mikołaj w salach. W tym roku Mikołaj ze względu na PANDEMIĘ pozostawił po sobie tylko ślady w wejściu na dole i piętrze oraz listy… Napisał do każdej grupy list, dlaczego nie wejdzie do przedszkola i gdzie mamy szukać prezentów od niego oraz, że miło mu będzie gdy nas za oknami usłyszy…

Stąd w tym wyjątkowym dniu przedszkolacy przyszli ubrani z elementami mikołajkowymi takimi jak: czapki św. Mikołaja, rogi renifera, ubrani na czerwono oraz w świąteczne sweterki. Podczas tego dnia dzieci tańczyły, opowiadały wierszyki o św. Mikołaju oraz śpiewały świąteczne piosenki, aby otrzymać prezent.

Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia grupowe oraz indywidualne. Z dziecięcych twarzy nie znikał uśmiech. Z utęsknieniem czekamy na następny mikołajkowy dzień za rok i mamy nadzieję, że wtedy odwiedzi nas Św. Mikołaj.

Dnia 25 listopada 2020r. w przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu najmłodsi przedszkolacy mogli przyjść do przedszkola ze swoim ukochanym misiem pluszowym.

Podczas obchodów tego święta przedszkolacy zapoznali się z historią pluszowego misia. Poznawaliśmy razem z dziećmi różne ciekawe i inspirujące piosenki o tematyce misiów, a także posłuchaliśmy bajki o misiach. Dzieci czynnie uczestniczyły w zabawach ruchowych i plastycznych, niektórzy przedszkolacy podjęli się wyzwania i narysowali swojego ulubionego misia.

Podczas zajęć przedszkolacy poznali nie tylko misie pluszowe ale również należące misie – zwierzęta, m.in. niedźwiedzia polarnego, brunatnego, himalajskiego oraz pandę zwaną misiem bambusowym. Natomiast misie z bajek i filmów jakie poznaliśmy to: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Coralgol, Miś Paddington, Masza i Niedźwiedź, Troskliwe Misie, Gumisie, Miś Yogi, Niedźwiedź Baloo.

Dbałość o zdrowie dzieci, to jedno z zasadniczych zadań przedszkola. Przekazując dzieciom wiedzę, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić im zdrowy styl życia, a tym samym poprawić ich funkcjonowanie i wizerunek w społeczeństwie. Ważną aktywność, którą pragniemy wyuczyć jako nawykowe działanie, jest dbanie o higienę.

Przy tej okazji dnia 15 października 2020r. przedszkolacy świętowali Światowy Dzień Mycia Rąk. Dzieci w czasie zajęć dowiedziały się, co to jest higiena rąk, dlaczego warto myć ręce, co jest niezbędne do mycia rąk oraz kiedy myć ręce. Poznały również jak prawidłowo myje się ręce. Przedszkolacy obrazowo zobaczyli jak roznoszą się wirusy i bakterie, a następnie wraz z ciociami ćwiczyły poprawne mycie rąk.

Dnia 25 września 2020r. wszyscy przedszkolacy udali się na nekielski stadion, aby uczcić Dzień Przedszkolaka. Podczas imprezy najmłodsze dzieci mieli pasowanie na przedszkolaka. Na stadionie dzieci wykazywały się w sporcie, dyscyplinie oraz samodzielności. Przedszkolacy bardzo dobrze pokazali rodzicom jak dobrze radzą sobie z liczeniem, znajomością kolorów oraz owoców i warzyw.

Wspólnie bawiliśmy się z rodzicami przy dźwiękach: „Maskotki”, Shakiry, Zumby oraz przy przedszkolnych piosenkach jesiennych śpiewanych przez grupy. Podczas całej imprezy zarówno przedszkolacy jak i rodzice świetnie się bawili. Z twarzy nie znikał uśmiech i zadowolenie. Dla wszystkich przedszkolaków ciocie składają najserdeczniejsze życzenia.

Z okazji Dnia Chłopca 20 września 2020r. odwiedziła nas po raz pierwszy w tym roku Filharmonia Pomysłów z muzycznym przedstawieniem pt. „Bajka o dwóch myszkach co bawić się chciały”. Podczas przedstawienia dzieci udały się w podróż do przeszłości. W czasie występu dowiedzieliśmy się jak Józio i Józia umilały sobie czas, gdy nie było komputerów, telefonów oraz tabletów.

Podczas spotkania przedszkolacy poznali dawne zabawy, w które bawili się nasi dziadkowie oraz pradziadkowie, m.in. „Uciekaj myszko do dziury”, „Moja Julianko”, „Socu Baci Vira”, „Pani zo zo zo”, „Lata ptaszek po ulicy”. Przedszkolacy mogli również zobaczyć zabawki sprzed kilku lat, które były wykonywane własnoręcznie z drewna, m.in. koguty, piszczałki oraz kołatki.

Dnia 17 września 2020r. w naszym przedszkolu odbył się Dzień Programisty. W tym wyjątkowym dniu odwiedził nas Pan Bartek, który opowiedział w sposób ciekawy oraz interesujący o programowaniu i robotyce.

Światowy Dzień Programisty przypadał 12 września 2020r., choć jest to święto ruchome.  Dzień Programisty przypada w 256. Dniu roku i przypada 13 lub 12 września w rok przestępny. Liczba 256 nie jest przypadkowa, liczba ta jest symbolem wszystkich możliwych wartości bajta w 8-bitowej postaci, którą zna każdy programista. Twórcą tego święta jest Valentin Balt, który tworzy również strony.