Mali Einsteini wiedzą jak dbać o swoje bezpieczeństwo …

Jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię? Jak bronić się przed obcymi zwierzętami? Jakie znamy numery alarmowe? Na wszystkie te pytania i nie tylko, wspólnie z naszym gościem próbowali odpowiedzieć młodsi przedszkolacy podczas spotkania z funkcjonariuszem Powiatowej Komendy Policji ze Wrześni.

Pan Tomek odwiedził nas 25 października, a celem jego wizyty było zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się pieszych po drogach. Pokazał dzieciom swoje wyposażenie – kajdanki, lizak i czapkę, a także przypomniał nam numery alarmowe. Pan Policjant zwrócił uwagę na bezpieczeństwo dzieci podczas podróży autem i podkreślił, że każde dziecko powinno jeździć w foteliku i zapiętych pasach. Omówiliśmy również światła sygnalizacji świetlnej, które umożliwiają nam bezpieczne przejście po pasach, bądź zakazują tego przejścia. Nasi „Podróżnicy” przedstawili przedszkolakom rymowankę, która zwróciła uwagę na nasze bezpieczeństwo na drodze. Pięknie im podziękowaliśmy po czym Pan Policjant zaprosił każdą grupę do swojego radiowozu. Dzieci były zafascynowane i chętnie siadały w radiowozie, oglądając jego wyposażenie. Największą jednak atrakcją była syrena policyjna.

Wizyta Pana Policjanta zostanie nam na długo w pamięci. Wiązała się z ona z wielkim zaciekawieniem i ogromnymi emocjami. Teraz nasze przedszkolaki z jeszcze większą uwagą będą dbać o własne bezpieczeństwo i innych. Dziękujemy panu Tomkowi za cenną lekcję i mamy nadzieję, że do zobaczenia.

Dnia 28 października natomiast starszacy z naszego przedszkola, czyli Badacze i Poszukiwacze udali się na wycieczkę na komisariat Policji we Wrześni.

Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa: unikanie kontaktów z nieznajomymi oraz widoczność dzieci na drodze, a także bezpieczeństwo w samochodzie. Przy tej okazji dzieci nauczyły się hasła: „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”, które pozwoliło im zrozumieć, że każda osoba, nawet dzieci jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo. Policjant udzielił informacji na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy i przypomniał przedszkolakom o konieczności jeżdżenia w fotelikach samochodowych.

Jednak przedszkolaki najbardziej były zafascynowane radiowozem policyjnym. W podziękowaniu za ciekawe zajęcia dzieci wręczyły pracownikom policji upominek. Bardzo dziękujemy za spotkanie i z niecierpliwością czekamy na następne.

Spotkanie z SZEFEM KUCHNI czyli PIECYK NA WYJEŹDZIE…

Dnia 22 października w naszym przedszkolu dominowała pizza, a każde dziecko zamieniło się w PIZZAIOLE, czyli osobę, która robi pizzę. Pani Weronika z firmy „Piecyk na wyjeździe” przedstawiła nam swoje narzędzia pracy, które są jej potrzebne do przygotowania pizzy. Bardzo dokładnie wymieniła nam składniki, których używa do zrobienia pizzy, a dzieci starały się je zapamiętać. Następnie przeszliśmy do stanowisk pracy i każdy przedszkolak miał okazję przygotować własną pizzę. Składniki, których użyliśmy to pomidory i ser. Pizza została wypieczona w specjalnym piecyku, który pani Weronika zabrała ze sobą. To było miłe doświadczenie, każdy przedszkolak samodzielnie wykonał swój posiłek, który zjadł ze smakiem. Bardzo dziękujemy Pani Weronice za odwiedziny i świetne doznania kuchenne! Było pysznie! Dziękujemy!

Dzień Drzewa z Małymi Einsteinami …

Dnia 18 października 2019 r. nasze przedszkole obchodziło Dzień Drzewa. Z racji tego święta każda grupa przedszkolna przygotowała własne drzewo: gruszę, śliwę, jabłoń, kasztanowca i dąb. Sale na parterze i na piętrze zamieniły się w las, gdzie jesiennym liściom, kasztanom, żołędziom i szyszkom towarzyszyły nam odgłosy leśnych zwierząt,.

Największą niespodzianką dnia był nasz gość – Pan Marcin pracujący w służbie leśnej. Przedstawił nam makiety drzew liściastych i iglastych. Opowiedział nam o szkółkach leśnych, w których znaleźć można młode drzewa gotowe do posadzenia. Mieliśmy okazję zobaczyć maluchy wśród drzew, była to mała jabłoń, świerk i sosna, które posadziliśmy na terenie naszego przedszkola. Każda grupa ma teraz swoje własne drzewko, o które będzie dbać i doglądać jego wzrostu.

Podczas spotkania Pan leśniczy uświadomił dzieciom, w jaki sposób ludzie mogą dbać o naturalne leśne środowisko i jak często zapominają o tym poprzez zanieczyszczanie lasów śmieciami i stwarzaniem zagrożeń pożarowych.

Leśniczy wyjaśnił również jak prawidłowo dokarmiać zwierzęta zimą - głównie ptaki. Podkreślał, że w czasie srogiej zimy dokarmianie jest koniecznością, a jeśli zacznie się dokarmiać zwierzęta, nie można tego zaniechać. Zaznaczył także, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających.

Następnie przedszkolacy zaśpiewali jesienne piosenki, do których również zatańczyli, a także odpowiadali na zagadki, które Pan Leśniczy zadawał.

Zostaliśmy obdarowani drobnymi upominkami, które sprawiły wiele radości. Z całego serca dziękujemy Panu Marcinowi za wprowadzenie nas w tematykę lasu i świetną zabawę podczas sadzenia drzewek.

Nasze przedszkolaki dowiedziały się dlaczego warto sadzić drzewka i dlaczego należy dbać o lasy. To bardzo cenne doświadczenie, które kształtuje cenne nawyki w naszych przedszkolakach.

Dziękujemy za tak owocne odwiedziny i zapraszamy ponownie.

Wizyta Sonostworków

Dnia 17 października odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Na granicy pięciolinii” prowadzone przez Filharmonię Pomysłów. Tematem były „Zakamarki Sonostworków”.

Podczas występu przedszkolacy poznali Uku, który jest sonostworkiem i mieszka w ukulele oraz Heli, który ma swój dom w helikonie.

Podczas koncertu spotkaliśmy rownież Muzolka, który nagle stracił głos po tym jak obraził sonostworki, które są bardzo pamiętliwe. Uku i Heli uświadomiły przedszkolakom, że miłe słowa są bardzo ważne i warto ich używać na co dzień.

Sonostworki dały do zrozumienia Muzolkowi, że miłe słowa w życiu codziennym są bardzo ważne, a za złe należy przeprosić. Gdy Muzolek zrozumiał swój błąd, odzyskał głos.

Oprócz historii i morału dzieci miały również czas, aby zaśpiewać, zatańczyć i posłuchać muzyki płynącej z nowo poznanych instrumentów. Było to piękne doświadczenie.

Już czekamy na kolejne wspaniałe, muzyczne doznania...

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony przez Małych Einsteinów …

Dnia 14 października 2019 r. przypada bardzo ważne Święto dla każdego przedszkolaka. W tym dniu swoje święto mają wszystkie panie – ciocie w naszym przedszkolu.

W tym roku święto to przypadało w poniedziałek i z tej okazji najstarsza grupa „Badaczy” zaprosiła wszystkich min. przedstawicieli Rady Rodziców, panią dyrektor, właściciela przedszkola oraz wszystkie grupy i panie na specjalnie przygotowaną na ten Dzień uroczystość.

Starszacy powiedzieli wiele pięknych wierszyków i zaśpiewali przepiękne piosenki wśród których znalazły się: „Kolorowe listki”, „Nasza Pani”, ”Nasze przedszkole…”, a także zatańczyli dwie piosenki: „I love you baby” oraz „Sofia”.

Po udanej części artystycznej był czas na złożenie życzeń oraz wręczenie upominków naszym Paniom, wspólne odśpiewanie sto lat.

Następnie ogłoszono oficjalnie Dzień Zabawy w przedszkolu, z czego ucieszyli się zarówno ci najmłodsi jak i trochę starsi.

Występ podobał się wszystkim przedszkolakom i Paniom.

Wszystkim ciociom życzymy radości w wypełnianiu swojej wychowawczej misji, cierpliwości i nieustającej pasji w kontynuowaniu pracy dydaktycznej oraz uśmiechu i miłości ze strony zadowolonych wychowanków.

Mali Einsteini dbają o swoje bezdomne pieski…

Dnia 3 października 2019r. nasi przedszkolacy udali się na wycieczkę do Schroniska dla Zwierząt w Skałowie, w którym odwiedziliśmy nasze zaadoptowane psy /Jamiego i Miłka/, o które nieustannie dbamy.

W schronisku wszystkie dzieci powitał pan Tomek, który od wielu już lat zajmuje się tresurą psów a teraz dodatkowo jeszcze prowadzi spotkania z dziećmi nt.: właściwego zachowania się wobec nieznanego psa.

Najmłodsi przedszkolacy wspólnie obejrzeli bajkę z psem Reksem, który zdradzał tajemnice pieskiego zachowania a później z uwagą słuchali i uczyli się właściwych postaw obronnych: drzewka i żółwika. Zarówno „Odkrywcy” jak i „Wynalazcy” z tymi zadaniami poradzili sobie znakomicie. W nagrodę mogliśmy pogłaskać pieska, który był z panem Tomkiem. W tym czasie starsi przedszkolacy Podróżnicy, Poszukiwacze i Badacze udali się na zwiedzanie schroniska. Mogliśmy zobaczyć kuchnię, w której są przygotowywane posiłki dla podopiecznych. Następnie zobaczyliśmy magazyn, w którym jest przechowywana karma i nie tylko. Zaobserwowaliśmy również salę zabiegową, w której są wykonywane drobne zabiegi medyczne. Całość podobnie jak nasi młodsi koledzy starsi przedszkolacy zakończyli wspólnym oglądaniem filmu animowanego Reksio – ratownik oraz spotkaniem z panem Tomkiem. Nasi starsi podopieczni, którzy już o pieskach troszkę więcej wiedzieli, mogli porozmawiać i pochwalić się znajomością zasad postępowania z nieznanymi psami. Wspólnie z panem Tomkiem powtórzyliśmy sobie także 5 zasad jak zachowywać się wobec psa. A mianowicie:

  1. Podchodź do psa tylko w obecności właściciela.

  2. Przywitaj się z psem.

  3. Gdy biegnie do Ciebie nieznany pies przyjmij pozycję „Drzewko”.

  4. Lub pozycję „Żółwik” – gdy biegnie z impetem.

  5. Nie zbliżaj się do miejsc ważnych dla życia psa /legowisko, miska/.

Na końcu naszego spotkania tak jak młodsze dzieci, wszyscy mogli pogłaskać Sagę, z którą przybył Pan Tomek. Śmielsi przedszkolacy mogli nawet podać jej smakołyk w nagrodę.

Wszystkie dzieci były zachwycone wycieczką a odwiedziny naszych psiaków sprawiły im dużo radości, mimo, iż z uwagi na pogodę nie udało się zakładane wcześniej wyprowadzenie naszych podopiecznych na spacer.

Jak zawsze bardzo dziękujemy za miłe spotkanie wszystkim opiekunom schroniska i obiecujemy, nadal opiekować się naszymi pupilami. Do zobaczenia…

Dzień Chłopaka z naszym gościem…

Dnia30 września nasze przedszkole odwiedził Pan Tomasz Kramski – nasz lokalny numer wśród maratończyków. Nasz gość biega, dodajmy że od ośmiu lat i tak pokochał ten sport, iż zgodził się podzielić tą pasją z naszymi przedszkolakami. Pan Tomek pokonuje teraz ogromne dystanse i maratony, chociaż zaczynał od krótkich tras. Będąc w przedszkolu nasz gość rozmawiał z przedszkolakami na temat sportu i dobrego odżywiania. Dowiedzieliśmy się skąd wzięła się nazwa "maraton" i dlaczego warto biegać. Próbowaliśmy również nauczyć się kilku ćwiczeń, które służą rozgrzewce. Nasz gość pokazał nam swoje medale i puchary, które zdobył nie tylko w Polsce ale i poza granicami. Próbowaliśmy również z panem Tomkiem pobiegać, choć było to troszkę utrudnione ze względu na niesprzyjającą pogodę i konieczność przeprowadzenia małych warsztatów w przedszkolu.

Wszyscy przedszkolacy z ogromnym entuzjazmem podeszli do biegania i ruchu, dlatego też zasłużyli na małą niespodziankę na koniec spotkania. Każdy przedszkolak dostał drobny upominek.

Dziękujemy Panu Tomaszowi za odwiedziny i za cenne rady dotyczące zdrowego trybu życia! Życzymy wielu sukcesów!

Spotkania z FILHARMONIA POMYSŁÓW – tym razem w miejscu gdzie mieszkają dźwięki

Dnia 26 września 2019r. nasze przedszkole po raz pierwszy w tym roku odwiedziła Filharmonia Pomysłów z koncertem pt. „Gdzie mieszkają dźwięki?”, które jest pierwszym spotkaniem z cyklu „Na granicy pięciolinii”.

Przedszkolaki podczas spektaklu muzycznego poznały Ministra Szarpidruta, a także Muzolka i Muzolinkę – nowe maskotki Filharmonii, które są przesympatyczne i są słodziakami.

Aktorzy przedstawili ciekawą historię, w której poszukiwali miejsca, gdzie można znaleźć dźwięki. Oczywiście, z pomocą dzieci szybko stwierdziliśmy, że takie miejsce powinno być kolorowe, duże, gdzie swobodnie można usłyszeć dźwięki z instrumentów.

Bohaterowie wprowadzili nas w tematykę spotkań, której podstawą będą dźwięki: głośne, ciche, znane i mniej znane.

Podczas całego przedstawienia nasi przedszkolacy bardzo dobrze się bawili. Było dużo śmiechu i krzyków, gdyż bardzo się wczuli w utwory, które były prezentowane. Czas nam bardzo szybko minął i czekamy na kolejne spotkanie już w październiku.

Europejski Tydzień Sportu – młodsi i starsi bawią się wesoło przy muzyce

Dnia 25 września 2019r. nasze przedszkole odwiedzili niesamowici goście, a mianowicie członkowie naszej lokalnej społeczności – seniorzy. Goście w nawiązaniu do Europejskiego Tygodnia Sportu postanowili promować sport i aktywność fizyczną wśród najmłodszych.

Tego dnia wszyscy przedszkolacy, a także ich ciocie przyszli do przedszkola ubrani w stroje sportowe. Celem tego spotkania z seniorami było integrowanie się grup przedszkolnych razem z seniorami oraz zachęcanie najmłodszych do aktywności na świeżym powietrzu.

Zarówno dzieci jak i seniorzy świetnie się bawili i wykonywali wspólnie wiele fajnych ćwiczeń i zabaw przy piosenkach. Nie zapomnieliśmy również o rozgrzewce, która jest bardzo ważna i dzięki której można uniknąć kontuzji, która mogłaby nam się stać gdybyśmy się dobrze nie rozgrzali. Zarówno seniorzy jak i przedszkolacy pokazali nam ćwiczenia, który każdy zna jak również takie, które są mniej spotykane wśród najmłodszych. Jednakże nasi przedszkolacy świetnie dali sobie radę ze wszystkimi zadaniami, a w przedszkolu czekał ich słodki poczęstunek.

Bardzo dziękujemy seniorom, którzy nas odwiedzili. Miło z Wami spędziliśmy czas i czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie.

Dzień Przedszkolaka 2019 – czyli nowi koledzy w szeregach "Małych Einsteinów "

Dnia 21 września w sobotę spotkaliśmy się wspólnie z rodzicami wyjątkowo z dwóch powodów: pierwszy to Dzień Przedszkolaka, a drugi to uroczyste pasowanie na „Małego Einsteina”. Nasze spotkanie nie odbyło się w przedszkolu ale gościliśmy się tego dnia w Grabach, na świetlicy i terenie wokół niej, gdzie odbył się Festyn Przedszkolny.

Ostatniego dnia lata dopisała nam zarówno świetna pogoda, jak i dobre humory. Nasi przedszkolacy wspólnie z rodzicami licznie zjawili się już przed godz. 10.00 na miejscu, gdzie już od samego początku na nie atrakcje przygotowane przez zaprzyjaźnioną z przedszkolem FILHARMONIĘ POMYSŁÓW.

Dzieci wspólnie z panią Klaudią / królową bajek / przeniosły się do magicznego świata fantazji i muzyki. Przypomnieliśmy sobie utwory z bajek i wspólnie zaśpiewaliśmy … „ulepimy dziś bałwana…” czy też „Kolorowy wiatr” z Pocahontas…

Później wspólnie z niebieskim Kocurkiem, bawiliśmy się w kotki dwa i kółko graniasta…

Nasi najmłodsi przedszkolacy, zaprezentowały w piosence jak bawimy się w przedszkolu i co robią rączki i nóżki a następnie włączeni zostali do grona przedszkolaków – poprzez PASOWANIE.

Podobnie inne grupy prezentowały swoje umiejętności i bawiąc się wesoło włączały w swoje grono nowe dzieci. Było dużo zabaw, śpiewu, tańca i uśmiechu na twarzach.

Podczas Festynu wspieraliśmy również naszą kochaną Darunię, której jeszcze z nami nie ma, ale mamy nadzieję iż niebawem do nas dołączy. Sprzedawane były w tym celu balony, wata cukrowa i popcorn przez wolontariuszy.

Wszystkim, którzy włączyli się do pomocy serdecznie dziękujemy…

Nie śmiecimy – sprzątamy- zmieniamy świat

Dnia 20 września to bardzo ważna data dla wszystkich Małych Einsteinów, ponieważ tego dnia podjęliśmy po raz kolejny akcję sprzątania świata. Tematem tegorocznej edycji było "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" . Czyli sprzątanie, ale i zmienianie swoich nawyków i przyzwyczajeń oraz zachęcanie, zwracanie uwagi na podejmowanie działań bardziej odpowiedzialnych i świadomych (np. rezygnacja z jednorazowych plastików).

Już od samego rana dzieci z wszystkich grup przygotowywały się do wyruszenia na pomoc naszej ukochanej planecie Ziemi. Zaopatrzeni zostaliśmy w stosowne rękawice jednorazowe i worki do segregacji śmieci, które otrzymaliśmy z Zakładu Gospodarki Komunalnej Miasta i Gminy Nekla.

Tak przygotowani wszyscy ruszyliśmy do działania.

Przedszkolacy podzielili się jednak obowiązkami i najbliższą okolicę naszego przedszkola porządkowały dzieci z grup najmłodszych, tj.: „Wynalazcy” i „Odkrywcy”. Troszkę dalej wyruszyli „Podróżnicy” i „Poszukiwacze”, którzy to dzielnie sprzątali okolice stadionu w Nekli oraz ulice Czereśniową, Stadionową i Małą.

Na prawdziwą wyprawę wyruszyli najstarsi przedszkolacy, czyli „Badacze”, którzy sprzątali część ulicy Czereśniowej, Wiosny Ludów, Dworcowej, następnie Sikorskiego, Słoneczną, Dąbrowskiego oraz Szczepańskiego, Malwową do Konwaliowej.

Z wielkim poświęceniem wszyscy przedszkolacy podnosili i wrzucali do właściwych worków różnorodne, znalezione śmieci. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem porządkowały przemierzane tereny i skwerki zieleni. Dbaliśmy o to aby wszystkie napotkane śmieci umieścić we właściwych pojemnikach, przenosząc wypchane worki nawet na duże odległości.

Akcja powiodła się znakomicie, pełne worki zostały zebrane przez pracowników komunalki i posegregowane a my sami pamiętając o tym aby niepotrzebnie nie zbierać śmieci i odpowiedzialnie kupować – rezygnując z jednorazowych woreczków, będziemy akcję kontynuować za rok.

Mamy nadzieję, iż śmieci będzie coraz mniej a nasz świat znowu pokaże się piękny i czysty.

Pierwsze spotkanie z teatrzykiem

Dnia 10 września 2019r. nasze przedszkole odwiedził teatrzyk ARLEKIN ze studia artystycznego Białegostoku z przedstawieniem pt. „Zuzia w zaczarowanej krainie” dla dzieci z grup Wynalazcy, Odkrywcy i Podróżnicy, a także „Nasz nowy kolega Mambo” dla grupy Poszukiwaczy i Badaczy.

Zuzia w zaczarowanej krainie” to opowieść o dziewczynce, która miała pójść pierwszy raz do przedszkola. Zuzia była zrozpaczona, nie wyobrażała sobie opuścić mamy. Sytuację uratował dziadek, który pomógł Zuzi. Przedstawił jej różne osoby, niektórzy z nich stali się jej przyjaciółmi. Ostatecznie Zuzia przekonała się do przedszkola. Po tym przedstawieniu utwierdziliśmy się w przekonaniu, że przedszkole jest miejscem, które nas uczy i pozwala spędzić czas bawiąc się z przyjaciółmi.

Przedstawienie „Nasz nowy kolega Mambo” przedstawia Murzynka, który trafił do nowej szkoły w Afryce. Mambo bardzo chce poznać nowych przyjaciół, choć bywa to czasem bardzo trudne zaakceptować nowego kolegę. Dzieci, które spotkał Mambo, czyli papugę, węża i małpkę, wyśmiewają „Nowego”, że nie jest taki szybki, silny i zwinny jak one. Jednak szybko koledzy zmienili zdanie o Murzynku, który uratował lwa, wyciągając mu z łapy ciernie, podczas gdy wszyscy jego koledzy się go bali i schowali przed nim. To właśnie mądrość i pomysłowość Murzynka uratowały sytuację. Przesłaniem bajki jest to, iż każdy zasługuje, aby dać mu drugą szansę, a także że warto mieć przyjaciół.

Dzieci były zachwycone teatrzykiem i oglądały go z entuzjazmem. Dzieci, w roli widza, przeżywały każde rozterki bohaterów- murzynka Mambo, a także Zuzi. Z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienie!

Przedszkolacy witają wakacje…

Dnia 18 czerwca dzieci młodszych grup żegnały rok szkolny i z radością powitały wakacje. „Poszukiwacze” i „Podróżnicy” przygotowali z tej okazji letnie przedstawienie, które zabrało nas w podróż dookoła świata i nie tylko. W kolorowych strojach dzieci żegnały rok szkolny i witały lato. Był wakacyjny pociąg, wakacyjny taniec, wakacyjne piosenki i zabawy….

Wszystkie dzieci w niezwykle wesołych nastrojach odebrały dyplomy ukończenia grup przedszkolnych i z radością powitają się w nowych grupach od września…

"Uroczyste zakończenie roku szkolnego"

Dnia 19 czerwca w sali NOK Nasi tegoroczni absolwenci postanowili pożegnać się z przedszkolem i z lekkim niepokojem powitać szkołę .

Na tę uroczystość „Badacze” zaprosili wszystkich rodziców dzieci 6-letnich oraz honorowych gości.

Występ najstarsi przedszkolacy rozpoczęli od przepięknego narodowego tańca… POLONEZA, a po uroczystym wejściu zaprezentowali swój program artystyczny. Było sentymentalnie, podniośle ale i wesoło, z humorem. Dzieci recytowały, śpiewały, a przede wszystkim pięknie tańczyły.

Były słowa podziękowań i tutaj nasi przedszkolacy o nikim nie zapomnieli i w niepowtarzalny, swój własny sposób pożegnały wychowawczynię, wszystkie wchodzące do grupy ciocie, panią dyrektor. Nie zabrakło w tym momencie łez i smutku z powodu straty bliskich im osób ale przecież jeszcze się zobaczymy… szkoła w końcu nie jest tak daleko…

Było nam z Wami bardzo miło i dziękujemy za te wspaniałe lata nasi drodzy absolwenci. Życzymy Wam samych sukcesów, radości i spełnienia swoich pragnień i marzeń. Rozwijajcie skrzydła aby móc polecieć wysoko i daleko…