Wycieczka przedszkolaków do "Szumi Boru" …

Dnia 5 czerwca dzieci wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę przyrodniczą do „Szumi Boru” – ośrodka edukacyjnego Nadleśnictwa Czerniejewo. Wyruszyliśmy wcześnie rano, aby po śniadaniu rozpocząć podróż ścieżkami edukacyjnymi i poznać las i jego mieszkańców.

Od początku spaceru bardzo dużą uwagę zwracaliśmy na zachowanie ciszy i spokoju, chcieliśmy korzystając z wyprawy do lasu zobaczyć i usłyszeć jak najwięcej, pamiętając o tym, iż las to mieszkanie zwierząt.

Naszą wyprawę podzieliliśmy wg stopni trudności i tak, najmłodsi „Wynalazcy” i „Odkrywcy” mieli najłatwiejszą ścieżkę a „Poszukiwacze”, „Badacze” i „Podróżnicy” zdecydowanie trudniejszą. Po leśnych ścieżkach oprowadzali nas pan Hubert i pani Maja, którzy z wielkim przejęciem i zaangażowaniem opowiadali o leśnych mieszkańcach, ich przygodach, codziennych kłopotach i życiu. Okazało się, że bardzo ważną rolę spełniają wszyscy mieszkańcy lasu, nawet ci najmniejsi jak mrówki, których bardzo dużo spotkaliśmy na swej drodze a które dbają o czystość i porządek w lesie. Dowiedzieliśmy się również, że leśnicy przygotowują dla swoich podopiecznych mieszkanka i budki /dla ptaków ale i nietoperzy/ oraz zimą karmniki ze specjalnie przygotowanymi lizawkami…

Podróż przez las była bardzo ciekawa i pouczająca, zdawaliśmy również egzamin na przyjaciela przyrody: chodziliśmy cichutko, dbaliśmy o porządek, a przede wszystkim z uwagą przysłuchiwaliśmy się opowieściom leśników.

Na terenie ośrodka mogliśmy też zabawić się specjalnymi pomocami edukacyjnymi, np.: poznaliśmy ślady różnych zwierząt i odciskaliśmy je na piasku, próbowaliśmy sił w skokach: daleko jak lis, zając…, podglądaliśmy ptaki, ich wielkość, budki lęgowe…

Bawiliśmy się w „Szumi Borze” wspaniale, mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam powrócimy, do zobaczenia…

Kolejny festyn rodzinny u Małych Einsteinów…

Dnia 1 czerwca 2019r. w Strażnicy OSP w Targowej Górce odbył się nasz kolejny festyn rodzinny pod hasłem: „Zwierzogród”.

Jak co roku w bardzo miłej, rodzinnej atmosferze bawiliśmy się razem: dzieci, rodzice i pracownicy przedszkola. Tegoroczny festyn uświetniły jak zawsze występy dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Każda grupa zatańczyła i zaśpiewała piękne piosenki związane z Dniem Mamy i Taty. Po każdym występie, dzieci z danych grup wręczały upominki rodzicom z okazji ich święta. Natomiast pani dyrektor dziękując rodzicom za pomoc i wsparcie wręczała dyplom przyjaciela przedszkola.

Były też wspólne, integrujące zabawy przy muzyce, w których uczestniczyli rodzice ze swoimi pociechami. Podczas festynu był pokaz puszczania baniek przez uczniów szkoły podstawowej w Nekli, którzy wspomogli festyn w postaci wolontariatu. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem i dzieci z radością w nim uczestniczyły. Wolontariusze malowali również twarze i robili tatuaże.

Ponadto do dyspozycji dzieci był sprzęt sportowy, z którego nasi milusińscy z radością korzystali.Na wszystkich gości czekał również poczęstunek w postaci napoi, jak również ciasta i sałatek przygotowane przez rodziców oraz kiełbaski z grilla.

Pragniemy wszystkim serdecznie podziękować za pomoc, wsparcie i obecność. Przy takich okazjach jak ta, przypominamy sobie, że najlepsze co możemy ofiarować swojemu dziecku, to nasz czas. Bo kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.

Dyrekcja przedszkola podkreśliła, że Rodzice naszych przedszkolaków mogą czuć się dumni, bo ich miłość i zaangażowanie procentują. „Wychowujecie wspaniałych młodych ludzi, którzy z pasją odkrywają świat i swoje możliwości”

Drogie Rodziny, dziękujemy za Waszą obecność i wspaniałą zabawę.

Mali Einsteini w Zagrodzie Pałuckiej na Szlaku Piastowskim w Gąsawie…

Dzień 29 maja był niezwykle emocjonującym dniem dla wszystkich przedszkolaków. Tego dnia wszystkie grupy wybrały się do zagrody Pałuckiej, gdzie powitała nas pani Henryka, która opowiedziała nam o starych zwyczajach, pracach, obrzędach. Na początku spotkania młodsze dzieci zbierały zioła i kwiaty i przygotowywały z nich bukieciki a starsze po poważnej przysiędze kucharskiej przystąpiły do pieczenia bułek. Bułki powstają z mąki a mąka ze zmielonego ziarna a z kolei ziarno młóciło się cepami. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądał cep, jak należało nim pracować i co pod wpływem uderzeń wydobywało się ze snopków zbóż. Okazało się, że młócenie przy pomocy cepa jest bardzo trudne i tylko nieliczni Einsteini byli w stanie sprostać temu zadaniu.

Ponadto przedszkolacy mogli wylepić z gliny ptaszka, ze śmietany zrobić w maselnicach masło, dowiedzieliśmy się także co to takiego tara i do czego dawniej służyła. Próbowaliśmy też uprać brudne ubrania bawiąc się w praczki.

Zajęć w zagrodzie nie brakowało a każde zadanie było bardzo ciekawe i niezwykle atrakcyjne dla dzieci. Każde działanie podejmowane było przez przedszkolaków z prawdziwą radością.

Pani Henryka opowiadała nam bardzo dużo różnych ciekawych historii i pokazywała jak dawniej wyglądało życie na wsi. Potrafiła w bardzo interesujący sposób opowiedzieć o dawnych zwyczajach i obrzędach a dzieci z nieukrywaną radością i uwagą przysłuchiwały się tym opowieściom.

Cała wycieczka była niezwykle udana, dzieci wróciły do przedszkola zmęczone ale bardzo szczęśliwe. Miejmy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się panią Henrykę odwiedzić…

Międzygminna Olimpiada Przedszkolaków

Dnia 15 maja 2019 roku grupa Badaczy reprezentowała nas w Międzygminnej Olimpiadzie Przedszkolaków. Organizatorzy rozpoczęli od powitania wszystkich reprezentacji przedszkolnych. Wszyscy wkroczyliśmy na salę gimnastyczną przy Zespole Szkół w Nekli, witani gromkimi brawami kibiców i przybyłych gości. Następnie było przywitanie przybyłych gości, zaniesienie przez przedszkolaków flagi olimpijskiej, a także zapalenie znicza olimpijskiego. Po części oficjalnej dzieci z zapałem przystąpiły do sportowej rywalizacji, która połączona była z dobrą zabawą i zasadą fair-play - najważniejszą z zasad przestrzeganych przez najmłodszych sportowców.

Konkurencje sportowe były dostosowane do wieku i możliwości dzieci i stanowiły podstawy dobrej i wesołej zabawy.

W tej olimpiadzie nie było pokonanych, wszyscy byli zwycięzcami. Wszystkim zawodnikom dopisywał humor i zdrowa rywalizacja. W oczekiwaniu na wyniki dzieci z Przedszkola Miś Uszatek, które było organizatorem, zaprezentowały taniec wraz ze swoją Panią Asią od tańca. Następnie wszystkie przedszkola do nich dołączyły i świetnie się bawiły podczas tańca.

I w końcu nadszedł długo wyczekiwany moment przez wszystkich przedszkolaków – ogłoszenie wyników. W tym roku nasi Badacze zajęli VII miejsce.

Wszyscy zawodnicy otrzymali medale, słodki upominek i atrakcyjne nagrody.

Organizacja olimpiady miała na celu: propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci młodszych, zachęcanie do aktywności ruchowej w formie zabawy i zasady fair play, wdrażanie do współpracy i współzawodnictwa zespołowego.

Olimpiada przebiegła w miłej atmosferze. Wszyscy wrócili szczęśliwi i zmęczeni do przedszkola.

Mali Einsteini u strażaków…

Dnia 14 maja 2019 roku przedszkolacy udali się do miejscowej remizy OSP w Nekli, która w tym roku obchodzić będzie 90-tą rocznicę powstania. 

Mimo deszczu, który pojawił się przed śniadaniem, przedszkolacy wytrwale postanowili odwiedzić dzielnych druhów i wybrali się na wycieczkę autobusem.

Strażacy zaprezentowali dzieciom swój garaż, gdzie skrywał się jeden ze strażackich samochodów. Okazało się, że po otwarciu kryje on wiele ciekawych i różnorodnych sprzętów w które wyposażeni są nasi strażacy. Każdy nawet najmniejszy drobiazg nie uszedł uwagi naszych przedszkolaków i druhowie wszystko musieli dokładnie tłumaczyć i pokazywać. Opowiedzieli zatem jaki sprzęt mają do różnych akcji i do czego jest on wykorzystywany. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób druhowie służą nam pomocą i jakie akcje wymagają odpowiedniego sprzętu. Widzieliśmy maski tlenowe, deskę – nosze, torbę pierwszej pomocy i wiele, wiele różnych innych sprzętów. Mogliśmy zobaczyć gdzie strażacy się ubierają i co jeszcze znajduje się w remizie.

Przedszkolacy wykazali ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły ogromną wiedzę.

Celem naszych odwiedzin było nabycie umiejętności odpowiedniego zachowania podczas pożaru, utrwalenie numeru alarmowego do straży pożarnej, wzbogacenie wiadomości dzieci na temat ochrony przeciwpożarowej, zapoznanie z pracą strażaka i budzenie szacunku do Druhów Strażaków.

Dużym przeżyciem dla dzieci okazała się przejażdżka samochodem pożarniczym, która przyniosła wiele radości.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem pięknego rysunku oraz kwiatów dla Druhów Strażaków.

 

Bardzo dziękujemy za spotkanie i życzymy udanych i bezpiecznych akcji.

Czy łatwo pisać książki? Rozmowa z autorem …

Dnia 7 maja 2019 roku odwiedził nas niesamowity gość – Pani Mirosława Woźniak, która jest autorką książek dla dzieci oraz utworów satyrycznych.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Autorka barwnie i dowcipnie opowiadała o swojej twórczości i pracy pisarza, czytała fragmenty książek, a także odpowiadała wyczerpująco na mnóstwo pytań ze strony dzieci.

Pani Mirosława zrelacjonowała przedszkolakom historię rozpoczęcia swojej pasji, czyli pisania. Początkowo nasz gość pisał bajki dla swoich dzieci, a dopiero w późniejszym czasie zdecydowała się wydać bajki, by także inne dzieci mogły poznać ciekawe historie. Pani Mirosława odtworzyła również przedszkolakom proces powstawania książki – czyli współpracy z ilustratorem, redaktorem a następnie z drukarzem jej książki.

Na końcu tego spotkania każdy mógł kupić książkę i otrzymać dedykację oraz autograf autorki. Kolejka ciągnęła się przez całą salę. Atmosfera spotkania była bardzo przyjacielska i swobodna. Dziękujemy Mirosławie Woźniak za arcyciekawą rozmowę i życzymy dalszych sukcesów.

Wielkanoc z jajkiem i ZAJĄCEM w naszym przedszkolu…

Dnia 17 kwietnia 2019r. już od samego rana w przedszkolu było bardzo uroczyście i odświętnie, gdyż odbyło się Wielkanocne Śniadanie z udziałem dzieci i nauczycieli.

Na świątecznym stole nie mogło zabraknąć jajka to symbol nowego życia i płodności, chleba, który w święconce na Wielkanoc symbolizuje Ciało Chrystusa , jako oznaka dostatku. białej kiełbasy, która jest pamiątką ofiary z baranka paschalnego, baby wielkanocnej, która symbolizuje wzrastanie wiary, nadziei i miłości.

O znaczeniu pokarmów, jako symbolach świątecznych, dzieci dowiedziały się wcześniej na zajęciach od swoich nauczycielek. Przed rozpoczęciem wspólnego śniadania złożyliśmy sobie ciepłe życzenia.

Po śniadaniu, dzięki pięknej pogodzie udało nam się wyruszyć na plac zabaw w poszukiwaniu Zajączka Wielkanocnego. W tym roku przybył on do nas na dłużej i mogliśmy pobawić się z nim, wykonać wiele ciekawych zabaw, konkursów i zadań, aby na samym końcu móc odnaleźć upragnione prezenty. Wszyscy przedszkolacy wraz z paniami fantastycznie się bawili a na koniec jak to bywa w Wielkanoc ruszyliśmy na poszukiwanie prezentów pozostawionych przez zajączka.

Cóż to była za radość, kiedy każdy i mały i duży odnalazł coś dla siebie…

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również odwiedzi nas wielkanocny zajączek i znajdzie czas na wspólną z nami zabawę.

Niezwykły gość związany ze Świętami u Małych Einsteinów …

Dnia 16 kwietnia 2019r. odwiedził nas niesamowity gość ze swoim pupilem – królikiem o imieniu Brajan. To spotkanie nie było przypadkowe, gdyż króliczek jest kuzynem zająca a czas przedświąteczny kojarzy nam się zwłaszcza z tym niezwykłym i hojnym zwierzątkiem. Króliczka przyniosła do nas mama Kasi, która opowiedziała dzieciom o swoim pupilu, który w domu potrafi być też niezwykłym towarzyszem.

Nasz gość zwrócił uwagę, że każdemu zwierzęciu trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu i uwagi, ponieważ opuszczone i zaniedbane zwierzęta te cierpią w milczeniu. Dowiedzieliśmy się, że zęby królików nigdy nie przestają rosnąć, dlatego bardzo ważne jest, aby nasz uszaty przyjaciel miał stale zapewniony dostęp do dobrej jakości siana. Dzięki niemu będzie mógł ścierać rosnące zęby. Oprócz tego królicza dieta powinna zawierać świeże warzywa i suszone zioła w odpowiednich proporcjach. W końcu dobre żywienie to podstawa, aby mieć zdrowego i radosnego zwierzaka.

Królik chętnie korzysta z kuwety i nie lubi załatwiać się w miejscu, gdzie odpoczywa. Spędza dużą część dnia, czyszcząc swoje futerko.

Ta niecodzienna wizyta sprawiła dzieciom niesamowitą radość, przedszkolaki mogły pogłaskać małe zwierzątko i poczuć jego delikatną, mięciutką sierść. Ponadto króliczek przypomniał dzieciom, że niedługo Święta Wielkanocne.

Naszemu gościowi bardzo dziękujemy za odwiedzimy i życzymy wszystkiego najlepszego.

Warsztaty Wielkanocnych ozdób w przedszkolu…

Dnia 11 kwietnia 2019r. nasi przedszkolacy miło i twórczo spędzili czas wspólnie na warsztatach twórczości artystycznej przygotowując ozdoby świąteczne razem z naszym gościem Panią Anią.

W prace zaangażowani byli zarówno starsi jak i młodsi uczestnicy spotkania. Każdy starał się wykonać najlepiej jak potrafił swój wielkanocny stroik, który stanowić miał formę niespodzianki dla potrzebujących. Podczas warsztatów dzieci wykonały prześliczne ozdoby z barankami, zajączkami oraz kurami. Przedszkolacy rozbudzali swoją wyobraźnię i kształtowali twórczą aktywność konstrukcyjno-plastyczną doskonaląc również sprawność manualną.

Twórczość plastyczna jest bardzo ważna na każdym etapie rozwoju daje dziecku możliwość samodzielnego badania, poszukiwania i odkrywania otaczającej go rzeczywistości. Wszystkie te zabawy prowadzą do rozwoju jednostki samodzielnie działającej i myślącej oraz osoby twórczej i kreatywnej.

Mamy nadzieję, że z naszym gościem spotkamy się na kolejnych warsztatach plastycznych, które pomagają kształtować rozwój naszych dzieci.

Z tematyką zdrowia w tle … witaminki…

Dnia 2.04.2019r. nasze przedszkole odwiedzili aktorzy z „Kulturki” z przedstawieniem pt. „Witaminki”. Jest to autorska kontynuacja znanego od pokoleń wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”.

Interaktywne przedstawienie teatralne jest stworzone specjalnie dla najmłodszych – stąd niewiele dialogów, mnóstwo gestów, duże rekwizyty, kolorowa i przyciągająca uwagą scenografia.

Poprzez wspólną zabawę przedszkolacy nauczyli się nazywać oraz odróżniać od siebie owoce i warzywa. Dzieci dowiedziały się w jakich produktach należy szukać poszczególnych witamin. Rozumieją potrzebę spożywania pięć razy dziennie owoców i warzyw oraz picia dużej ilości wody.

Występ bardzo podobał się wszystkim i z niecierpliwością oczekujemy na kolejne przedstawienie.

Kolejne spotkanie z Filharmonią Pomysłów…

Dnia 25 marca 2019 roku odwiedziła nas Filharmonia Pomysłów, dzięki której zawitaliśmy do Galerii Ustrojstw Muzycznych. Była ona pełna niepotrzebnych już melodii według Muzotronika, który poszukiwał współczesnych dźwięków - zupełnie innych od tych, które wszyscy znamy.

Do znalezienia tych nowych dźwięków służyła mu maszyna Muzolina, która jednak zawodziła za każdym razem. Na szczęście portier, który pracował w Galerii przechowywał wyrzucone przez Muzotronika utwory muzyczne w swojej gitarze, co pomogło w znalezieniu nut i dźwięków, które szef galerii chciał wykorzystać i stworzyć coś niesamowicie wspaniałego…

Bardzo dziękujemy za przepiękny występ, który podobał się wszystkim przedszkolakom. Czekamy z niecierpliwością na kolejne przedstawienie.

Wiosno, wiosenko bawimy się z Tobą…

Przyjście  nowej  pory  roku, czyli wiosny  jest  doskonałą  okazją  do  tego,  by  uzmysłowić  dzieciom, jak  wielkie  bogactwo  niesie  ze  sobą  budząca  się  do  życia  przyroda - pierwsze przebiśniegi, krokusy, śpiewające skowronki  przypominają nam  o nadejściu nowej pory roku. Lada dzień pojawią się bociany,  usłyszymy ich miły klekot.

Oficjalnie pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to 21 marca. Ta astronomiczna zaczyna się w momencie gdy Słońce przekracza równik. Jest to moment zwany przez astronomów równonocą wiosenną i przeważnie ma  miejsce około 20 marca, ale my wyjątkowo obchodziliśmy witaliśmy wiosnę i bawiliśmy się z nią - dnia 22 marca br.

Dzień był bardzo wesoły i spędziliśmy go w Nekielskim Ośrodku Kultury, w którym pojawiła się Pani Wiosna – kolorowa i radosna. Każda grupa zaśpiewała dla niej wyjątkową piosenkę i razem z nią zatańczyła. Przedszkolacy chętnie uczestniczyli w różnorodnych grach i zabawach nawiązujących do rozpoczynającej się właśnie pory roku. Było sporo ciekawych i trudnych zagadek do odgadnięcia, ale przedszkolacy świetnie sobie z nimi poradzili. Nawet ukochane ciocie poradziły sobie bardzo dobrze z zadaniem, które otrzymały od Pani Wiosny.

Te niezwykłe chwile z Panią Wiosną spędziliśmy w miłej i przyjemnej atmosferze. Od razu wszędzie wkoło zrobiło się zielono, a słońce zaczęło świecić mocniej. Bardzo się cieszymy, że udało nam się zabawą, tańcem i piosenką powitać wiosnę, która zostanie już z nami na długi czas.

Nawoływanie wiosny… słuchamy i czekamy…

Dnia 20 marca 2019 roku nasze przedszkole odwiedził niesamowity gość – Pani Zuzanna, która gra na flecie poprzecznym w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w orkiestrze podczas przedstawień min.: dla dzieci.

Pani Zuzanna uczyła się gry na flecie i gra około 15 lat. Przedszkolacy dowiedzieli się od czego należy zacząć naukę, próbowali kilku ćwiczeń oddechu. Pani Zuzanna opowiedziała w jaki sposób z jej instrumentu wydobywa się muzyka oraz w jaki sposób można na nim grać. Okazało się, iż potrzeba kilkunastu lat, aby nauczyć się tak dobrze grać na flecie. Dzieci miały okazję posłuchać ciekawej muzyki o tematyce wiosennej. Nasz gość zaprezentował kilka utworów: „Poranek” Edwarda Griega, Ptaszek przyjaciela Grida, Czarny Kos, Ptaszarnia, Wiosna z „4 pór roku” Vivaldiego, wszystkie utwory miały za zadanie wyczarować dla nas panią Wiosnę i przywołać powracające ptaki.

Pojawiły nam się one w postaci plansz i zagadek, które przedszkolacy z łatwością rozwiązali.

Podczas tego wyjątkowego spotkania towarzyszyło nam mnóstwo pozytywnych emocji. Serdecznie dziękujemy Pani Zuzannie za poświęcony nam czas i życzymy dalszych sukcesów.

Miasteczko Symfonia - kolejne spotkanie z Filharmonią Pamysłów

Piękna harfa, piękna baletnica, piękna Harfinka i tajemnicze glissando... wszystko to spotkać możecie w Miasteczku Symfonia wystawianym przez Filharmonię Pomysłu.

Podczas spotkania z artystami przedszkolacy dowiedzieli się jak zbudowana jest harfa oraz usłyszeli jej kojące brzmienie. Dzieci miały okazję, żeby zobaczyć fantastyczne pokazy taneczne w wykonaniu baletnicy, a także sami próbowali wykonać kilka baletowych figur, które przyznam szczerze nie należały do najłatwiejszych.

W muzycznej opowieści harfinka poszukiwała tajemniczego glissando… , które ukazywało się podczas tańca wyśmienitej tancerki i gry niesamowitej harfistki.

Występ bardzo podobał się dzieciom, które z zaciekawieniem się przyglądały. Z niecierpliwością czekamy na następny niesamowity spektakl w wykonaniu Filharmonii Pomysłów.

Kobieta zmienną jest… Taniec Brzucha – nie tylko taniec ale forma ćwiczeń

Dnia 14 marca 2019r. gościliśmy w naszym przedszkolu drugą niesamowitą kobietę, która zaprezentowała nam niezwykły i klimatyczny Taniec Brzucha. Był to występ w wykonaniu przedstawiciela szkoły tańca Alchemia Dance Studio z Wrześni.

Taniec brzucha to niezwykle subtelny i eksponujący kobiecość taniec, który pobudza do pracy całe ciało. Delikatne ruchy klatki piersiowej, bioder, dłoni i stóp mogą być wykonane przez każdą kobietę, niezależnie od jej wieku, figury i kondycji.

Bogactwo tego tańca pozwala na wykonywanie ruchów zgodnie z własnym upodobaniem i nastrojem: energicznie i skocznie, bądź delikatnie i powolnie Dzięki temu każda kobieta może poczuć się piękną i lekką w tańcu.

Tancerka pokazała nam swoje rekwizyty, które wykorzystuje w tańcu, są to różnego rodzaju woale, wachlarze, skrzydła, orientalne chusty a także elementy swojego stroju, mogą to być spodnie, spódniczki. Nasz gość – pani Maria, swoje stroje projektuje i ozdabia dekoracjami sama.

Tancerka zaprezentowała kilka styli tanecznych w różnych kompozycjach muzycznych. Nauczyła nas paru ruchów tańca z brzucha, które naszym milusińskim bardzo się spodobały i przedszkolacy postanowili, że zaczną już trenować. Wszystkim pokaz bardzo się podobał.

Piękne i utalentowane kobiety u "Małych Einsteinów"… "Taniec na Pointach i w Paczce"

W związku z minionym Dniem Kobiet przedszkolacy w następnych tygodniach będą gościć w przedszkolu trzy wybitne i niezwykłe kobiety. Pierwsza z nich pojawiła się u nas dnia 12 marca 2019r. kiedy to gościliśmy znaną tancerkę Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Była to pani Ula, która jest laureatką wielu prestiżowych nagród za osobowość taneczną i twórczość choreograficzną – Taniec na Pointach.

Taniec klasyczny wymaga przystosowania się do wysiłku fizycznego i odnalezienia właściwego toru odżywiania się, aby temu wysiłkowi podołać. Specyfika „baletówki” polega na łączeniu przedmiotów ogólnokształcących z zawodowymi, gdzie codziennie odbywają się lekcje tańca klasycznego i innych technik.

Oprócz lekcji tańca jakie brał nasz gość są też zajęcia kształcące w kierunku muzycznym: umuzykalnienie, rytmika oraz audycje muzyczne. Tancerka brała też lekcje z wiedzy o tańcu oraz z technik uzupełniających. Wśród zajęć tanecznych, podstawową techniką jest taniec klasyczny, ale także taniec współczesny oraz ludowy, hip-hop i taniec historyczny.

Taniec klasyczny jest bardzo trudną sztuką pod względem techniki, ale i tzw. taneczności. Oglądając spektakl baletowy, widzowie powinni mieć wrażenie, że tancerki są delikatne, lekkie i wdzięczne.

Nasz gość zaprezentował nam pokaz tańca z baletu „Jezioro Łabędzie” oraz tańce charakterystyczne dla innych krain: Japonii, Hiszpanii czy Rosji. Ponadto zaprezentowane zostały nasze tańce narodowe takie jak: krakowiak, polonez, mazur, oberek i kujawiak.

W formie warsztatowej przedszkolacy nauczyli się rozgrzewki jaką tancerka musi zrobić codziennie przed występem. Dowiedzieliśmy się również co to są puenty, czyli buty baletnicy oraz co to jest paczka, czyli rozkloszowana suknia baletnicy. Próbowaliśmy się również w naszym narodowym polonezie, który spodobał się wszystkim dzieciom.

Bardzo serdecznie dziękujemy za odwiedziny i niezwykłe spotkanie.

Spotkanie z pisarzem i podróżnikiem …

Dnia 7 marca 2019r. „Badacze”, „Poszukiwacze” i „Podróżnicy” udali się do Nekielskiego Ośrodka Kultury na spotkanie z podróżnikiem i pisarzem mieszkającym na stałe w Krakowie. Pan Roman Pankiewicz ponad trzy lata pracował w Moskwie, następnie również trzy lata we Frankfurcie nad Menem w Niemczech. Miłość do tatrzańskich szlaków, przełożyła się na późniejszą chęć poznawania świata. Swoje wyprawy opisuje w książkach.

Jest autorem książek zarówno dla dzieci i dorosłych, np. tryptyku Trzy żywioły: „Matuszka Rosija- pierwszy żywioł", „Niemcy- drugi żywioł", „Islandia- trzeci żywioł". Pan Roman, jak sam mówi o sobie jest fascynatą podróży i wędrówek, które później opisuje.

Seria „5 ważnych zawodów”, prezentowana w Nekielskim Ośrodku Kultury to zobrazowanie pięciu zawodów naszym pociechom. Pan Roman wcielał się w rolę żołnierza, policjanta, strażaka, ratownika medycznego oraz listonosza, czytając wierszowane opowieści, zadawał zagadki i pytania dla dzieci.

Spotkanie zawierało treści edukacyjne i było pełne humoru. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały utworów, aktywnie uczestniczyły w spotkaniu i obserwowały postaci, w które wcielał się pisarz.

Gromkie brawa jakie otrzymał autor na zakończenie swojego wystąpienia najlepiej świadczyły o tym, jak było ono udane. Uczestnicy mieli możliwość zakupu książki Romana Pankiewicza oraz otrzymania pamiątkowego wpisu z autografem.

Filcowanie na sucho – warsztaty dla przedszkolaków…

We wtorek 19 lutego nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość… Pani Małgosia na co dzień zajmuje się ciężko chorymi ludźmi i pracuje jako pielęgniarka ale aby odpocząć i oderwać się trochę od rzeczywistości zajmuje się ciekawymi ręcznymi robótkami.

Na początku pani Małgosia opowiedziała nam jak jako mała dziewczynka interesowała się już różnymi robótkami, które wykonywała jej babcia – szydełkowaniem. Pierwsze jej dzieła to właśnie obrusy i serwetki robione na szydełku. Jednak nasz gość szukał dalej i zajęła się malowaniem na szkle, powertexem, metodą decoupage, wyplataniem wikliny, lepieniem z gliny, itd. Pani Małgosia pokazywała nam przepiękne przedmioty, które sama wykonała a które dzieciom bardzo się podobały.

Po tej niecodziennej prezentacji nasz gość przeszedł do wyjaśnienia i pokazu zupełnie innej formy pracy ręcznej a mianowicie filcowania. Pani Małgosia na początku pokazała nam materiały potrzebne do filcowania czyli wełnę czesankową oraz igły i narzędzia do filcowania, które są niezbędne do tego rodzaju działania. Wszyscy z uwagą śledziliśmy w jaki sposób można wykonać filcowy domek, kwiatek lub serce i mimo, iż igła była dość groźna, wszyscy nawet najmłodsi ruszyli do działania i wkuwania wełny tworząc swój własny filcowy obrazek.

Młodsi przedszkolacy z zapałem wypełniali i wykonywali filcowe wzory, które pani Małgosia obiecała przypiąć na dużym obrazie. Natomiast starsi przedszkolacy na gąbkach samodzielnie układali wzory i wykonywali swoje własne kompozycje, które z radością zabrali do domu.

Praca tak się wszystkim spodobała, że dzieci z chęcią wkuwałyby swoje obrazki do popołudnia, niestety nasz gość musiał nas opuścić…może jeszcze kiedyś nas odwiedzi, mamy nadzieję, że tak będzie.

Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i takie wspaniałe chwile…

Z Walentynkowymi pozdrowieniami w Radiu Września…

Dnia13 lutego, jeden dzień przed Walentynkami, przedszkolacy wybrali się na niezwykłą wycieczkę aby przesłać pozdrowienia wszystkim, których kochamy, cenimy, lubimy i darzymy zaufaniem.

Nasze pozdrowienia były niecodzienne, ponieważ wyśpiewane i nie zostały wysłane w formie listownej ale jako dźwięk i głos radiowy. Tego dnia wszystkie grupy gościły bowiem w radiu … . Dzięki gościnności pana Tomka M. i za jego sprawą mieliśmy okazję nie tylko zobaczyć jak wygląda praca radiowca i prezentera, dziennikarza ale również mogliśmy sami stać się przez chwilę postacią radiową i przekazać życzenia swoim bliskim.

Grupy „Wynalazców”, „Odkrywców” i „Badaczy” rodzice mogli usłyszeć „na żywo” podczas audycji o godzinie 9.30 – wiadomości lokalne - właśnie 13 lutego br. Dzieci zaśpiewały min.: piękną piosenkę dla dziadków i babć oraz o przyjaźni i koleżeństwie.

Pozostałe grupy czyli „Poszukiwaczy” i „Podróżników” swoje piosenki pozdrowienia nagrały i bliscy mogli je usłyszeć podczas niedzielnej audycji „Świat dziecka” o 9.05.

Dla wszystkich przedszkolaków wizyta ta pełna była emocji i wzruszeń oraz bardzo ciekawych i interesujących wiadomości. Mieliśmy okazję poczuć się przez chwilę bardzo ważni, w centrum uwagi i słuchani przez wszystkich. Było to niezwykłe odczucie, jak się okazało nie tylko dla dzieci ale również dla pań.

Serdecznie dziękujemy całemu zespołowi radiowemu za możliwość odwiedzin i gościnę, być może któregoś dnia ktoś z naszych przedszkolaków trafi do Waszego zespołu? Kto wie?...

Włoski tydzień u Einsteinów…

Dnia 11 lutego 2019r. grupy „Poszukiwaczy” i „Podróżników” udały się do pizzerii „Słoneczna”, aby uczcić Narodowy Dzień Pizzy i zapoczątkować włoski, miłosny tydzień w przedszkolu. A w piątek 15 lutego grupy „Wynalazców”, „Odkrywców” i „Badaczy” ten przemiły tydzień w pizzerni zakończyły. Przedszkolaki wybrały się właśnie do tej pizzerni, gdyż właścicielami lokalu są rodzice naszej przedszkolanki Darii, której nie ma teraz z nami a której przez odwiedziny w pizzerni mogliśmy złożyć Walentynkowe życzenia i pozdrowienia.

Wszystkie dzieci zostały przez pracowników pizzerni ciepło przywitani i podjęta została praca nad… oczywiście pizzą, ponieważ wszystkie dzieci wybrały się do „Słonecznej”, aby stworzyć tam swoją, wymarzoną, niepowtarzalną pizzę z ulubionych składników.

Na początku wszyscy podzieliliśmy się na mniejsze grupy a następnie założyliśmy jak na prawdziwego kucharza przystało nakrycia głowy z nazwą pizzerii oraz fartuszki. Miejsce pracy było wspaniale zorganizowane i bogato zaopatrzone w różne dodatki do wykonania potrawy ( sos pomidorowy, pieczarki, kukurydza, szynka, salami, bazylia, pomidory i oczywiście ser mozzarella). Przedszkolaki miały też okazję zobaczyć piec, do którego ich pizza została włożona.

Każdy przedszkolak poznał tajniki przepisu na przepyszną pizzę i wykonał ją z dodatkami takimi jakie lubi. Po upieczeniu, dzieci czekała prawdziwa uczta – każdy przedszkolak zjadł własnoręcznie przygotowaną pizzę. Ciepła przekąska szybko znikała z talerzy, gdyż własnoręcznie przygotowany posiłek zawsze lepiej smakuje.

Wszystkim podopiecznym bardzo podobała się wizyta w lokalu gastronomicznym, a przygotowane pizze były wyśmienite. Bardzo dziękujemy właścicielowi pizzerii „Słoneczna” za ugoszczenie nas w swoim lokalu. Dzięki tej wizycie dzieci miały okazję poznać tajniki wykonania włoskiej pizzy, a także zobaczyły jak wygląda praca w pizzerii. DZIĘKUJEMY!!!

Już IX Przegląd Kolęd, a III z przedszkolem "Mali Einsteini"

Dnia 29 stycznia w godzinach późno popołudniowych w NOK-u odbył się organizowany przez pana Rudolfa – rytmika pracującego w przedszkolach na terenie naszej gminy i ościennych oraz nasze przedszkole Przegląd Kolęd dla dzieci przedszkolnych.

Zaproszonych zostało do udziału w przeglądzie kilka przedszkoli: min.: przedszkole „Akademia Talentów”, przedszkole „Miś Uszatek”, przedszkole przy Szkole podstawowej w Zasutowie i Targowej Górce oraz przedszkole z Osowa „Smerfy” oraz Czerniejewa „Wróbelek Elemelek”.

Dzieci występowały w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci młodszych 3,4-latków i 5,6,7-latków i prezentowały przepiękne polskie kolędy i pastorałki. W grupie młodszej stawiło się 14 uczestników natomiast w starszej 23.

Poziom występów był bardzo wysoki a zaangażowanie młodych wykonawców ogromne i pełne przejęcia. Jurorzy a były to niezwykle trzy piękne panie: Magdalena M. , Krystyna Cz. oraz Anna N. miały bardzo wielki dylemat z wyłonieniem zwycięzców i wręczeniem nagród.

Jednak jak to bywa na konkursach wszyscy z niecierpliwością oczekują wyłonienia zwycięzców. Tak było i tym razem, chociaż zwycięzcami byli wszyscy uczestnicy przeglądu, którzy wyszli i przed bardzo licznie zgromadzoną publicznością z niezwykłą odwagą zaśpiewali swoje wybrane kolędy.

Wszyscy otrzymali przepiękne książeczki z kolędami i pastorałkami polskimi, które ufundowała Rada Rodziców przy przedszkolu oraz przepiękne kolorowanki. Medaliści otrzymali dodatkowe nagrody ufundowane przez pana Rudolfa.

Wszyscy ogromnie zadowoleni i po ogromnych przeżyciach wrócili do domów i mamy nadzieję … snów dalszych sukcesów i spełnionych marzeń.

Świat złudzeń i iluzji, tajemnice i triki…

Dnia 28 stycznia nasze przedszkole odwiedzili niecodzienni goście. Było to spotkanie niezwykle emocjonujące i pełne niespodzianek. Nasze przedszkolaki przeniosły się na kilka chwil do świata czarów i magii. Ze swoim magicznym programem specjalnie dla naszych pociech wystąpił prawdziwy iluzjonista. Dzieci miały możliwość przeżycia niezapomnianych chwil dzięki aktywnemu uczestnictwu w przedstawieniu. Uczyły się tajemniczych zaklęć, a także wymyślały własne. W naszym przedszkolu nie mogło oczywiście zabraknąć odważnych ochotników, którzy z wielką radością pomagali mistrzowi iluzji w jego pokazie i sami też czarowali. Wszystkie dzieci zamieniły się w małych czarodziejów i opanowały do perfekcji sztuczkę „Przeskakująca gumka”, ale również napełniły wiaderko magicznymi monetami i czarowały kartami. Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwowały każdy ruch iluzjonisty oraz chętnie nagradzały każdą sztuczkę gromkimi brawami. Ta niezwykła magiczna wyprawa na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dzień Babci i Dziadka u Małych Einsteinów

Pierwszy tydzień po feriach zimowych był dla przedszkolaków wyjątkowy, ponieważ świętowali oni niedawno obchodzony Dzień Babci i Dziadka. Wszystkie grupy już od dawna przygotowywały się na te niezwykłe i bardzo ciepłe spotkania i z wielką niecierpliwością oczekiwała dnia, kiedy przybędą tak wyczekiwani goście.

Grupy najmłodsze tj.: Wynalazców i Odkrywców przygotowały wspólnie dla babć i dziadków program artystyczny, który zaprezentowały we wtorek 29 stycznia w NOK-u. Dzieci odważnie i z wielką radością stanęły na scenie aby przedstawić kochanym babciom i dziadkom swój występ. Po wielkich przeżyciach i niezwykle emocjonalnych wystąpieniach, zarówno dla widzów jak i małych artystów, dzieci wręczyły drobne, własnoręcznie wykonane upominki. Całość zakończyły wspólne rozmowy przy słodkim poczęstunku i oczywiście gorące życzenia.

Za to w czwartek 31 stycznia, swój ostatni już występ dla dziadków i babć w przedszkolu przedstawili najstarsi reprezentanci. Był to niezwykły i bardzo ambitny występ, gdzie przeplatały się wspomnienia przeżytych i niezwykle rodzinnych Świąt, magia pojawiającego się i nie gasnącego dobra oraz podziękowania i szacunek dla starszych i jakże oddanych nam bliskich. Dzieci wystąpiły z wielkim zaangażowaniem i niezwykłą powagą, którą wszyscy obserwujący występ zauważyli i z łezką w oku zapisali jako przyszłe wspomnienie beztroskich i szczęśliwych dziecięcych chwil.

Ostatnimi grupami, które gościły swoich wspaniałych gości były grupy „Podróżników” i „Poszukiwaczy”, które występ swój miały 1 lutego. Jak przystało na średniaków obie grupy postanowiły zaprezentować się swoim dziadkom i babciom indywidualnie i odważnie stanęły do recytacji swoich ról. Z ogromnym przejęciem zaśpiewane zostały piękne piosenki i z radością odtańczone dla gości tańce a wypowiedziane słowa na zawsze zapadły w pamięć zarówno babciom i dziadkom, którzy nie mogli się nadziwić, iż ich wnuczęta nie są już tymi maluszkami, które po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola.

Wszystkie uroczystości były niezwykle udane a dziadkowie i babcie żegnając się już nie mogą doczekać się kolejnych spotkań.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Dnia 13 stycznia 2019 roku odbył się już 27 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku tak i teraz dzieci z Przedszkola Mali Einsteini postanowiły wesprzeć tę wielką akcję i ofiarować to co mają najcenniejszego a więc siebie i swoje gorące serduszka.

W hali widowiskowo-sportowej podczas tego finału, przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności w części artystycznej, umilając czas zgromadzonej publiczności.

Wszystkie grupy pod czujnym okiem nauczycieli wystąpiły z zimowym repertuarem. Na scenie mogliśmy więc podziwiać dzieci w roli gwiazdek, śnieżynek, aniołków a nawet spotkać samego bałwanka czy też Panią Zimę.

Mimo deszczowego dnia udało się wprowadzić piękny zimowy nastrój, bo przecież jak wiadomo „zima lubi dzieci najbardziej na świecie…”. Dzieci z niezwykłą radością i pełnym zaangażowaniem prezentowały tańce i piosenki, które długo jeszcze brzmiały w uszach zgromadzonych rodziców, dziadków i innych mieszkańców naszego miasteczka.

Mamy nadzieję, że z takimi artystami orkiestra będzie grać do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej....

Spotkanie z Nekielskimi Diabetykami…

Dnia 9 stycznia 2019r. grupa Badaczy wybrała się na spotkanie z nekielskimi diabetykami, na którym zaprezentowała swoje świąteczne kolędy i pastorałki, przeplatane wspaniałymi i bardzo atrakcyjnymi tańcami. Spotkanie odbyło się w Nekielskim Ośrodku Kultury.

Seniorzy obejrzeli inscenizację podczas, której dzieci recytowały wiersze, śpiewały kolędy oraz przedstawiły taniec aniołków. Przedszkolaki przeniosły wszystkich uczestników spotkania w odświętny nastrój.

Seniorzy byli wzruszeni pięknym wystąpieniem Badaczy, włączali się w śpiewanie kolęd, nagradzali dzieci gromkimi brawami.

Starsi uczestnicy spotkania otrzymali od dzieci słodkie i bardzo ładne upominki, które będą miłym wspomnieniem tego spotkania. Na zakończenie podziękowano nam wszystkim za włożony trud w Jasełka, a dzieci otrzymały słodką niespodziankę.

Karnawałowy balik przedszkolaków

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem są zwłaszcza bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, bardzo kolorowy i wesoły, często wyczekiwany przez wiele tygodni.

Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu niesamowitych przeżyć i radości.

Dnia 8 stycznia 2019r. w Nekielskim Ośrodku Kultury odbył się balik karnawałowy „Małych Einsteinów”, który odbył się w niezwykłym klimacie bajki „Kraina Lodu”. Podczas balu spotkaliśmy się ze znanymi nam postaciami bajkowymi jak: Elzą, Christopher ’em oraz Olafem.

Oczywiście wszyscy przedszkolacy również wcielili się w niespotykane i ciekawe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było np.: spotkać królewny, delikatne motylki, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...nie sposób było zliczyć i wymienić te wszystkie postacie a rozpoznać poszczególne dzieci było bardzo trudno.

W trakcie balu odbyło się wiele konkursów m.in. taniec na krze lodu, znajomość bajki „Kraina Lodu”, śpiewanie piosenki „Ulepiłem dziś bałwana” oraz wiele innych bardzo ciekawych konkurencji.

Dzieci bardzo dobrze bawiły się podczas baliku w przepięknych i oryginalnych kreacjach. Na końcu zrobiono pamiątkowe grupowe zdjęcia, wspólnie z Olafem i Elzą.

Jasełka w Kościele na święto Trzech Króli…

"Do naszych serc do wszystkich serc uśpionych.

Dziś zabrzmiał dzwon ,już człowiek obudzony.

Bo nadszedł czas i dziecię się zrodziło.

A razem z Nim, Maleńka Przyszła Miłość."

 

Dnia 6 stycznia 2019r. grupa starszaków wystawiła swoje Jasełka Bożonarodzeniowe w Kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Nekli podczas mszy o godzinie 12.00. Dzieci przedstawiły obecnym na mszy przepiękne kolędy i dzieje narodzin Pana Jezusa Chrystusa w scenerii Bożonarodzeniowej szopki przy ołtarzu.

Wszystkim zgromadzonym w Kościele bardzo podobało się przedstawienie, które Badacze zaprezentowali. Przedszkolnych aktorów uhonorowano gromkimi brawami.

Wszyscy wspólnie śpiewaliśmy również kolędy wspólnie ze scholą, która uświetniała tę mszę świętą.

Mikołajkowe spotkanie u Poszukiwaczy

Dnia 19 grudnia, późnym popołudniem spotkali się rodzice dzieci z grupy „Poszukiwacze” na niecodziennym przedstawieniu, które przygotowały dla nich ich dzieci.

Dzieci odegrały dla rodziców scenkę ze spotkania z Mikołajem, podczas której pięknie recytowały świąteczne wierszyki, śpiewały zimowo-świąteczne piosenki a przede wszystkim zatańczyły dla rodziców śniegowe tańce…

Magia wieczoru sprawiła, iż mimo zmęczenia dzieci wspaniale przedstawiły się rodzicom i przepięknie wystąpiły ze swoim programem. A po występie skorzystały z przygotowanego przez rodziców pysznego poczęstunku.

Wszystkim taki rodzaj spotkania bardzo się spodobał i pozostawił w pamięci niezapomniany obraz…

Kiermasz Bożonarodzeniowy

Dnia 15 grudnia 2018r. w naszym przedszkolu odbył się już piąty Kiermasz Świąteczny, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem i budził wiele ciepłych i radosnych emocji.

Podobnie jak w ubiegłych latach wystawiane były na Kiermaszu prace dzieci w postaci przepięknych, niepowtarzalnych ozdób choinkowych, stroików i toreb do pakowania oraz upieczonych specjalnie na tę okazję pierniczków. W tym roku dołączyły również do dziecięcych prac ozdoby przygotowane przez rodziców i panie w przedszkolu. Wszystkie przygotowane bombki i stroiki były niezwykle efektowne i przyciągały wzrok każdego, kto odwiedził w tym dniu nasze przedszkole. Ponadto każda z grup przygotowała Świąteczny występ dla rodziców w formie inscenizowanej lub koncertowej.

W trakcie kiermaszu grupa „Poszukiwaczy” wystąpiła ze swoim przedstawieniem mikołajkowym, które bardzo zachwyciło wszystkich rodziców. Dzieci pięknie przebrane odgrywały scenkę ze spotkania z Mikołajem. Grupa „Badaczy” zdecydowała się na ukazanie rąbka tajemnicy z ich jasełek, a mianowicie na zaśpiewanie kolęd. Natomiast najmłodsi zaśpiewali gwiazdkowe i świąteczne piosenki, których nauczyli się w przedszkolu.

W tym roku wyjątkowo w występach brali udział również rodzice dzieci ze starszych grup, którzy mogli się zmierzyć w „Bitwie na głosy”. Znakomicie zdali oni egzamin ze znajomości kolęd i wspaniale wyśpiewali sobie zwycięstwo jednocześnie świetnie się bawiąc.

Ponadto można było również usiąść w kawiarence przedszkolnej i skosztować świątecznych wypieków…

Kiermasz miał wspaniały, niecodzienny klimat i budził prawdziwie świąteczne emocje, mimo, że do Świąt zostało jeszcze sporo czasu.

Wszystkim rodzicom i dzieciom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, wsparcie, dobre serce i wspaniałego świątecznego …ducha.

Filharmonia Pomysłów

Dnia 10 grudnia 2018r. nasze przedszkole odwiedziło Miasteczko Symfonia, której tematem przewodnim było Ministerstwo Muzyki. Przedszkolacy dzielnie poszukiwali mapy miasteczka, którą w kawałkach nasi podopieczni znajdowali oraz łączyli w całość. Nieoceniona była pomoc ministra Szarpidruta. Dzieci przypomniały sobie podział instrumentów, a także dowiedzieliśmy się kim chciał zostać Minister Muzyki w młodości.

Występ jak zawsze bardzo ucieszył dzieci, które z niecierpliwością czekają na następną filharmonię.

Święty Mikołaj u Einsteinów

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola.

Tym razem na Mikołaja czekała nie lada niespodzianka, ponieważ dzieci z grupy „Poszukiwacze” przygotowały świąteczne przedstawienie. Nasz gość z wielkim zainteresowaniem obejrzał z pozostałymi dziećmi przepiękny spektakl.

Był to bardzo niezwykły i świąteczny występ, w którym znalazła swoje miejsce choinka, Pani Zima, Święty Mikołaj, bałwanek i inne postacie. Przedstawienie opowiadało o historii, która miała miejsce podczas zimy, naszej białej pory roku.

Następnie dzieci, które uczęszczają na tańce, wspólnie z panem Michałem zaprezentowały przepiękny zimowy walczyk.

Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał duże paczki, a także zrobił sobie z każdym z nich pamiątkowe zdjęcie. Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami.

Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków. Będziemy z utęsknieniem czekać na ponowne z Nim spotkanie.

Niezwykłe ANDRZEJKI z czarnym kotem…

Dnia 30 listopada czyli w Andrzejki „Mali Einsteini” postanowili zamienić się w czarne koty i udowodnić wszystkim, że te niezwykłe, trochę tajemnicze i magiczne stworzenia nie przynoszą pecha a wręcz przeciwnie potrafią być świetnymi kompanami do wspólnej zabawy.

Pomysł na „Dzień czarnego kota” obchodzony w naszym przedszkolu powstał we Włoszech. Tam właśnie założono Ruch Obrony Czarnych Kotów. Ma on na celu ochronę czarnych kotów przed skutkami przesądów, jakie je otaczają.

U nas dzieci w tym dniu miały okazję dowiedzieć się jak żyją koty, jakie mają przyzwyczajenia, co lubią jeść oraz jak należy opiekować się nimi. Przedszkolaki dzięki tej uroczystości jeszcze bardziej polubiły koty i udowodniły, iż czarny kot nie przynosi pecha. Tym razem przyniósł wiele radości zwłaszcza przedszkolakom.

Dzieci rozwiązywały wiele zagadek i bawiły się w różnego rodzaju zabawy, w których sprawdzaliśmy m.in. kocią mowę, kocią gimnastykę, w której poruszaliśmy się jak koty; koci spryt to było łamanie szyfrów i kodów; koci (nie) pech to odczarowywanie kociego pecha; koci przysmak to nasi przedszkolacy musieli spróbować mleka; koci wzrok oraz kocią pamięć. Odbył się również quiz wiedzy na temat kotów, które występowały w bajkach lub filmach animowanych.

Dzieci były bardzo zadowolone z tego wyjątkowego dnia a niecodzienne Andrzejki upłynęły nam na wspaniałej, wspólnej zabawie.

Dzień pluszowego, troskliwego i kochanego przyjaciela - MISIA

W tym roku z małym opóźnieniem, ponieważ 27 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. Nie sposób zapomnieć o tym szczególnym dniu dla wszystkich przedszkolaków, zwłaszcza, że jego bohaterem jest ulubiony przez wszystkich pluszowy przyjaciel.

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu. Mimo coraz nowocześniejszych i bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija.

W naszym przedszkolu obchodziliśmy ten dzień wyjątkowo. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszowymi misiami. Kiedy spotkaliśmy się wszyscy odwiedził nas również niesamowity gość –miś Troskliwiś. Nasze spotkanie było podsumowaniem rozważań na temat troskliwości, której uczyliśmy się od małych troskliwych misiów. Był też mały konkurs na najbardziej troskliwego przedszkolaka, podczas którego dzieci zbierały serduszka lub kwiatki przedstawiające ich dobre uczynki i troskliwość. Podczas spotkania z misiem Troskliwisiem przedszkolacy opowiadali o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek, które razem z nimi stworzyły, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz wiele innych ciekawych zabaw. „Mali Einsteini” próbowali również powiedzieć i pokazać jak należy się zachowywać, kiedy chce się być dobrym i troskliwym przyjacielem. Pokazywaliśmy jaki jest troskliwy przedszkolak.

Dzieci dzięki przepięknej, ciekawej atrakcji jaką była fotobudka misiowa, mogły zamienić się w prawdziwego troskliwego misia i zrobić sobie zdjęcie.

Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Spotkanie na stacji bębnowej w miasteczku SYMFONIA

Dnia 26 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedziła kolejny raz w tym roku Filharmonia Pomysłów i Miasteczko Symfonia z przedstawieniem pt. „Stacja Bębnowa”, które poprowadzili przyjaciele z Afryki.

Muzyka, którą przedszkolacy słyszeli wydobywała się z różnego rodzaju bębnów i bębenków. Dzieci poznały historię powstania takich bębnów. Początkowo bębny były moździerzem, którym kobiety zdrabniały różnego rodzaju przyprawy. Pewnego dnia zrobiły w nim po prostu dziurę, którą nakryto skórą. Po wystawieniu tego przedmiotu na słońce, właściwości tej skóry się zmieniły i to spowodowało, że powstał bębenek. Jeden z bębenków nazywał się Djembe.

Nasi przedszkolacy wraz z małpką, która zgubiła swój grający bębenek uczestniczyli w konkursie tanecznym, w którym pokazali swoje najlepsze zdolności i atrybuty. Zachęcony naszym wspaniałym tańcem, tym razem szczególnie dla nas, specjalny taniec wykonał również jeden z przyjaciół z Afryki.

Dzieci dowiedziały się od niego dużo o afrykańskich zwierzętach, które naśladował podczas tego wspaniałego występu i które z radością chcieliśmy także naśladować.

Filharmonia bardzo podobała się wszystkim przedszkolakom, które nauczyły się słuchać tego, co do nich mówi bębenek. Była to wspaniała muzyczna przygoda.

Przedstawienie teatralne "Pszczółka Maja"

Dnia 22 listopada 2018r. nasi przedszkolacy pojechali na przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia wystawianego w WOK-u pt. „Pszczółka Maja”. Wszyscy z miłą chęcią przenieśliśmy się na teatralną łąkę, gdzie wspólnie z bohaterami mogliśmy przyjrzeć się jej życiu z bardzo bliska.

Dzieci zapoznały się z ciekawą historią bohaterki, która poznała świat i uczyła się w nim żyć. Obejrzana sztuka wzmocni naszą świadomość ekologiczną, pobudzi wrażliwość na piękno przyrody i nauczy naszych widzów szacunku dla każdego nawet najmniejszego istnienia. Okazuje się bowiem, że w naszym ekosystemie wszystkie stworzenia są potrzebne, a gdyby któregoś zabrakło, miało by to fatalny wpływ na pozostałych, także na człowieka.

Pszczółka Maja jest wzorem do naśladowania, ponieważ takie wartości jak dobroć, szacunek do innych, bezinteresowna pomoc, szlachetność, miłość do ludzi, wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka  jest bardzo potrzebna w dzisiejszym świecie. Przypomina jej o tym nieodłączny towarzysz Gucio, który często powtarza: „Pamiętaj droga Maju. Stare przysłowie pszczół mówi: Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.”

Przedszkolacy z przedstawienia wróciły bardzo zadowolone i zostały historią zainspirowane.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w przedszkolu Mali Einsteini

Dnia 20 listopada 2018r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. 

Święto to upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek posiadający swoje prawa. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

Dla dzieci najważniejszymi prawami są min.:

 • Prawo do swobody myśli, wolnego wyboru;

 • Prawo do życia bez przemocy, nietykalności osobistej;

 • Prawo do rozwijania zainteresowań;

 • Prawo do wypoczynku i czasu wolnego;

 • Prawo do tożsamości i tolerancji;

 • Prawo do życia w rodzinie i opieki;

 • Prawo do zachowania tajemnicy;

 • Prawo do edukacji i nauki;

Nasi przedszkolacy rozmawiali o swoich prawach przez dwa dni i mieli do wykonania różne ciekawe zadania związane z tym tematem. Zarówno dzieci na piętrze jak i młodsze mogły popisać się znajomością swoich praw i przystąpić do wywiadu prowadzonego właśnie na ten temat. Dzieci bardzo dobrze rozumieją i rozpoznają swoje prawa, potrafią o nich mówić tak starsi jak i młodsi. Znajomością praw dzieci mogły popisać się również panie pracujące w przedszkolu, które nie tylko wspominały swoje dzieciństwo i związane z nim przywileje ale również wykazały się bardzo dobrą znajomością praw dzieci jako nauczycielki.

Przedszkolacy bawili się więc znakomicie, odszukując takie same ilustracje, wykonując różnorodne zadania związane z treścią danego prawa np. do prawa do nauki dzieci pokazały i świetnie śpiewają i tańczą, prawo do zabawy – przedszkolacy bawili się w ciuciubabkę, prawo do wyrażania swoich myśli i uczuć – dzieci pokazywały uczucie smutku i radości. Wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy a na koniec starsze dzieci przedstawiły najbardziej istotne dla nich prawa w formie plastycznej…

Prawa dziecka są fundamentem dziecięcego szczęścia oraz prawidłowego procesu dorastania. Dbajmy o to, aby ich przestrzegać.

Spotkanie z żołnierzami

Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej to jeden z celów wychowania przedszkolnego. Spotkania z ludźmi reprezentującymi różne zawody umożliwia realizację tego celu.

W dniu 15 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedzili wyjątkowi goście zasłużony przedstawiciel służb wojskowych związany z marynarką wojenną oraz żołnierz polskich wojsk powietrznych. Nasi goście opowiedzieli przedszkolakom o tym co różni obie służby, wyjaśnili na czym polega służba wojskowa, na czym polega zadanie ścigacza okrętów podwodnych i jak się je odnajduje. Dowiedzieliśmy się również jak nawigować taki okręt i jak poruszać się w momencie kiedy nic nie widać. Przedszkolacy mieli okazję poznać nasze powietrzne statki i śmigłowce, w jaki sposób się na nich lata i czy to trudne zadanie.

Dzieci z uwagą słuchały wyjaśnień na temat tego, co żołnierz robi na poligonie, dlaczego jego mundur ma określoną kolorystykę. Panowie zaprezentowali przedszkolakom swoje mundury: polowy – codzienny oraz galowy - wyjściowy. Goście opisali wszystkie oznaczenia mundurowe, które bardzo interesowały naszych podopiecznych. Dzieci dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. Przedszkolacy mieli również wyjaśnione co to musztra wojskowa oraz zaprawa. Przed naszymi przedszkolakami były do wykonania trudne i niecodzienne zadania, z którymi przedszkolacy poradzili sobie znakomicie. Były to zadania dotyczące przemieszczania się wg podanego kodu, ćwiczenia na sprawność i tężyznę fizyczną oraz dyscyplina i reagowanie na polecenia. Nasze spotkanie było bardzo interesujące, zwłaszcza starsze dzieci miały do naszych bohaterów wiele pytań i dociekań. Po wyczerpujących odpowiedziach podziękowaliśmy żołnierzom po żołniersku, żołnierską piosenką: „Przybyli ułani”.

Wszyscy jesteśmy ogromnie wdzięczni za możliwość spotkania i poświęcony nam czas.

"Kochamy, cenimy, wspominamy - lokalnie" Pułkownik Mieczysław Chęciński

Dnia 14 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedzili niesamowici goście, którzy powspominali i opowiedzieli nam o zasłużonym w walce o wolną Polskę żołnierzu, pochodzącym z Targowej Górki Panu Mieczysławie Chęcińskim. Nasi specjalni goście, którzy odwiedzili przedszkole to pan Czesław Kozielski, pan Adam Stefaniak oraz dziennikarz gazety Radia Września pan Tomasz Małecki. Nasze spotkanie miało niezwykły charakter, dlatego że było podsumowaniem rozmów dotyczących naszej ojczyzny, obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości oraz upamiętnienia osoby związanej z naszym regionem a łączącym te wszystkie tematy. Wizyta ta rozpoczęła się pięknym wierszem, który zaprezentowała nam Patrycja Mielcarek o symbolach narodowych. Następnie dzieci miały okazję obejrzeć multimedialną prezentacje dotyczącą Święta Niepodległości, z której dowiedzieli się i usłyszeli wiele informacji o tym, jak to się stało, że Polska stała się Niepodległa, jakie są nasze symbole narodowe i kiedy Polska tak naprawdę się narodziła.

Jako podsumowanie zdobytych wiadomości dzieci obejrzały krótką bajkę o powstaniu państwa polskiego i polskich zwyczajach. Następnie pan Tomasz opowiedział wszystkim dzieciom na czym polega praca dziennikarza i jakie są jego narzędzia pracy, np. mikrofon, realizator dźwięku, słuchawki. Pan dziennikarz wybrał kilku śmiałków z naszego przedszkola i postanowił z nimi przeprowadzić wywiad na temat symboli narodowych naszego kraju. Podopieczni świetnie się spisali, ponieważ odpowiedzieli na bardzo trudne pytania.

Następnie dzieci przeprowadziły wywiad pod okiem specjalisty z naszymi gośćmi a dotyczący drugiej prezentacji poświęconej panu Chęcińskiemu. Obaj panowie mieli okazję poznać tego niezwykłego człowieka i wielkiego żołnierza. Przedszkolacy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o walecznym ułanie jazłowieckim , jego historii i życiu. Dzieci mogły przyjrzeć się bliżej postaci a przede wszystkim spróbować dowiedzieć różnych interesujących ich informacji samodzielnie zadając pytania i formułując wywiad.

Bardzo dziękujemy naszym gościom za przybliżenie nam osoby z najbliższego otoczenia, która była bardzo związana z naszą gminą i była gotowa nieść pomoc innym.

"My pierwsza brygada" - spotkanie z KULTURKĄ

Dnia 13 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedzili artyści z muzycznym koncertem. W swoim repertuarze artyści mieli utwory patriotyczne i żołnierskie, tj.: „My pierwsza brygada” , „Rozkwitały pąki białych róż” oraz inne, które zagrzewały do walki podczas I wojny światowej.

Kilku ochotników z naszego przedszkola rozłożyło mapę Polski z tego okresu oraz pokazało jej granicę i porównało z obszarem, jaki teraz zajmuje nasza ojczyzna. Podopieczni stwierdzili, że kilkadziesiąt lat temu Polska była o wiele większa. Dzieci dowiedziały się również dużo o Józefie Piłsudskim, jego psie o imieniu Pies oraz o ulubionej klaczy Kasztance. Przedszkolacy odpowiedzieli na kilka pytań związanych z Niepodległością naszej ojczyzny i symbolami narodowymi: godło, flaga i hymn – „Mazurek Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego.

Podczas tego niespotykanego koncertu usłyszeliśmy kilka pięknych patriotycznych pieśni zagranych z pomocą instrumentów muzycznych – trąbki, perkusji i keyboardu oraz towarzyszącego im pięknego głosu żołnierskiej brygady. Występ bardzo się wszystkim podobał i długo jeszcze nuciliśmy piosenki w przedszkolu a jednej, która wpadła nam w uszy – nauczyliśmy się samodzielnie śpiewać.

Konkurs recytatorski

Wieczorem 8 listopada bardzo nastrojowo i poważnie zrobiło się w NOK-u. Właśnie tam odbywał się konkurs recytatorski z udziałem naszych podopiecznych. Wspólnie z innymi dziećmi z naszych gminnych przedszkoli, dzieci spróbowały swoich sił podczas recytacji wierszy patriotycznych.

Z niezwykłą powagą i bardzo nastrojowo przedszkolacy recytowali wiersze naszych polskich poetów, mówiące o walce, pięknie ojczystego kraju, naszej małej i dużej ojczyźnie. Wszyscy uczestnicy bardzo się starali i przepięknie się prezentowali.

Z naszego przedszkola wystąpiło dziewięcioro dzieci z grup starszych. Wszyscy bardzo się starali i wspaniale reprezentowali nasze przedszkole. Ogromnie wszystkim Wam gratulujemy i trzymamy kciuki na dalsze śmiałe wystąpienia i piękne prezentacje.

Spotkanie z harcerzami

Dnia 8 listopada 2018r. odwiedzili nasze przedszkole niezwykli goście: harcerze wraz z komendantem Ośrodka ZHP Watra w Nekli Zdzisławem Pawlakiem, który opowiedział również o początkach Związku Harcerstwa Polskiego na naszych ziemiach i o ich założycielu Andrzeju Małkowskim.

Harcerze w bardzo przystępny sposób przedstawili ideę harcerstwa, opowiedzieli o harcerskich tradycjach, a także omówili elementy swojego ubioru.

Harcerki pokazały, iż noszą szare mundury, spódnice i rogatywki (nakrycie głowy) oraz mają naszywkę WAGGS na lewej kieszeni munduru. Natomiast harcerze noszą mundury i rogatywki koloru zielonego oraz mają naszywkę WOSM na lewej kieszeni munduru. W skład ubioru wchodzą jeszcze: parciany pas harcerski, bojówki (spodnie) również dla harcerek, getry oraz nakrycia głowy jak rogatywka i beret, chusta oraz pierścień.

Na prawym rękawie harcerze przyszywają sobie sprawności jakie zdobyli. Na lewym natomiast ramieniu znajduje się sznur funkcyjny: zielony – przyboczny, granatowy – drużynowy a brązowy – zastępowy. Nad lewą kieszenią munduru znajduje się krzyż harcerski. Niekiedy harcerze noszą również koszulki t schirty z lilijką lub kurtki i polary harcerskie.

 

Jednak nasi goście nie tylko pokazali nam i opowiedzieli jak wyglądają i czym zajmują się harcerze ale podczas spotkania zaśpiewali nam też kilka piosenek harcerskich.

Przedszkolacy mieli też okazję zdobyć sprawności zuchowe, jak np.: trudną sprawność milczka, sprawność muzyczną oraz sprawność zręczności i szybkości. Nasze umiejętności oceniał nasz gość, pan Zdzisław, który bardzo uważnie przyglądał się jak udaje nam się wypełnić zadania. Na koniec spotkania druhny i druhowie przygotowali dla przedszkolaków zabawy integracyjne, które sprawiły wszystkim wielką radość.

Filharmonia Pomysłów

Dnia 5 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedziła ponownie Filharmonia Pomysłów, która tym razem zabrała dzieci na koncert do Instytutu Nudynapudynazologii Stosowanej. Wszyscy przenieśli się do instytutu Doktora Pięciolinka, który wraz z artystami z Ameryki Południowej, a dokładniej z Peru, próbowali zaradzić nudzie i złej pogodzie. Muzycy przywieźli z sobą kilka instrumentów, różniących się nieco od tych które przedszkolaki już znały. Były to między innymi: quenacho – flet indiański, charango – mała gitara, chajchas – grzechotka indiańska, quena – bambusowy flet, fletnia Pana, zaklinacz deszczu – kij deszczowy oraz marakasy.

Przy muzyce peruwiańskiej, nasi milusińscy wspólnie z doktorem Pięciolinkiem i Panem Kotem próbowali uleczyć z nudy dziewczynkę o imieniu Julka, która była bardzo nieszczęśliwa i smutna a dzięki specjalnemu czarowi muzyki i odpowiedniemu lekarstwu opuściła ją nuda i powrócił do niej uśmiech i radość.

To magiczne lekarstwo składało się z dwóch szczególnych składników: pasji i dobrego towarzystwa, których w naszym przedszkolu nie brakuje. Lek przydał się bardzo Julce, lecz przedszkolakom nie był i miejmy nadzieję nigdy nie będzie potrzebny - co widać na zdjęciach.

Muzyczne Studio Nagrań

Dnia 31 października 2018 roku w naszym przedszkolu gościli niespotykani goście: pan Janusz i pan Marek, którzy dzięki niezwykłej opowieści wprowadzili nas w świat muzycznego studia nagrań. Wszystko to odbyło się za sprawą Janka Zdolnego i Janusza Głuchego, którzy byli bohaterami opowieści. Historia zaczęła się od przyjścia Janka, który chciał nagrać piosenkę w studio, lecz nie wiedział od czego zacząć. Z początku jednocześnie grał na gitarze elektrycznej i śpiewał piosenkę, której tekst nie był dopracowany. Realizator dźwięku Pan Głuchy wytłumaczył Jankowi, że najpierw nagrywa się akompaniament, a później się do niego śpiewa. Cała sztuka nagrania jest bardzo trudna i wymaga przygotowania oraz serii prób. Niekiedy można nagranie podzielić na części i nagrywać po kawałku dany utwór. Tak też się stało z nagraniem przedszkolaków, którzy postanowili spróbować swoich umiejętności wokalnych przed mikrofonem. Było to trudne zadanie, gdyż dzieci musiały nauczyć się najpierw tekstu a później jeszcze go zaśpiewać ale efekt okazał się bardzo ciekawy. Podopieczni śpiewali etapami pierwszą zwrotkę a wszystkie panie drugą. Całość pan Marek połączył i powstała piękna piosenka w wykonaniu dzieci i nauczycielek. Wszystkim przedszkolakom bardzo podobała się wizyta naszych gości i to w jaki sposób można utrwalić i zapisać głos ludzki oraz co można z nim zrobić /a można duuużżżo/.

Szkoda, że naszej piosenki nie uda się posłuchać na listach przebojów, chociaż może niedługo, kto to wie… oto nasza piosenka...

A kiedy chcesz nagrywać to pamiętaj, że
Do tego przygotować musisz dobrze się
I musisz wiedzieć co? Gdzie? Jak? I po co?
Jeżeli chcesz by inni chcieli słuchać Cię.

 

A kiedy już do studia zdecydujesz się
Nie wszystko na raz bo to będzie bardzo źle
Mikrofon, gitara, podkład czy śpiew
Do tego przygotować musisz dobrze się.
La, la, la …

Sygnalizatorek Jacek i jego przygody

Dnia 26 października 2018r. w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie pt. „Sygnalizatorek Jacek ”. Podczas występu dzieci dowiedziały się wiele o przepisach ruchu drogowego i ich przestrzegania. Artyści przedstawili problem nieodpowiedzialnych i nierozważnych kierowców.

Dzieci nauczyły się jak przechodzić przez ulicę, przypomniały sobie, że trzeba obejrzeć się najpierw w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo. Przedszkolacy dowiedzieli się również jak być widocznym na chodniku i podczas marszu poprzez zakładanie czapki, kamizelki odblaskowych. Przedstawienie opowiadało o pewnym małym jeżyku, który nie mógł wrócić do swojej mamy, gdyż wybudowano drogę w lesie. Mały jeż spotyka kilka zwierzątek, które proponują mu sposób przemieszczania się: kreta, muchę oraz spotyka sygnalizatorka Jacka, który bezpiecznie przeprowadza go na drugą stronę. Dzięki pomocy i właściwym zasadom, jeżykowi udaje się bezpiecznie przejść a przedszkolakom utrwaliło podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.

Występ bardzo się spodobał wszystkim przedszkolakom.

Spotkanie z Panami Policjantami

Dnia 24 października 2018r. grupy „Poszukiwaczy” i „Badaczy” udały się na komisariat policji we Wrześni. Celem wycieczki było poznanie pracy policjantów. Wizyta rozpoczęła się w sali edukacyjnej Komendy Powiatowej Policji, gdzie odbywają się spotkania, lekcje edukacyjne i policjanci mają również szkolenia i odprawy. W czasie pobytu pan policjant przypomniał dzieciom podstawowe numery alarmowe, które przedszkolacy doskonale pamiętali:

 • 112 – numer ogólny

 • 997 – policja

 • 998 – straż pożarna

 • 999 – pogotowie ratunkowe.

Pracownik komisariatu udzielał wskazówek jak zachowywać się w stosunku do nieznajomych, kiedy np.: w domu nie ma dorosłych. Zwrócił uwagę i polecił starszakom, aby ustalili hasło z rodzicami, które pomogłoby, ustalić czy osoba podająca się za znajomego, faktycznie nim jest. Funkcjonariusz przekazał informacje, jak zachowywać się w stosunku do zaczepiających nas nieznanych osób. Ważne jest wówczas, aby od nieznajomych nie brać nic do picia ani jedzenia, a w razie zagrożenia uciekać w miejsce, gdzie jest dużo ludzi. Policjant rozmawiał też z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy i przypomniał dzieciom o konieczności jeżdżenia w fotelikach samochodowych. Następnie przedszkolacy obejrzeli krótki film animowany podsumowujący tematy jakie poruszali z panem policjantem.

Bardzo dużą atrakcją dla dzieci było zwiedzenie innych pomieszczeń komisariatu takich jak: cela aresztu oraz dyżurka, gdzie bez przerwy dzwonił telefon i gdzie wzywa się pomocy i jednocześnie tę pomoc uzyskuje.

Na zakończenie przedszkolacy mogli obejrzeć duży radiowóz i zobaczyć jak wygląda w środku. Dzieci podziękowały bardzo panom policjantom i podarowały drobny upominek.

W tym samym czasie dzieci młodsze odwiedził w przedszkolu inny funkcjonariusz – dzielnicowy Komisariatu w Nekli, pan Maciej, który przybył do małych przedszkolaków prosto z interwencji i opowiedział jak wygląda praca policjanta w małej miejscowości.

Dzieci miały okazję poznać w jaki sposób policjanci ze sobą się kontaktują, jakich atrybutów używają w swojej pracy i do czego są im one potrzebne. Wspólnie też przypomnieliśmy sobie jak należy zachowywać się podczas wycieczek i spacerów, jak bezpiecznie poruszać po drodze, jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas kontaktu z nieznajomymi i jak postępować w sytuacji zagrożenia. Utrwaliliśmy sobie też najważniejszy numer telefoniczny: 112.

Wizyty i kontakty z policjantami są zawsze bardzo ciekawe i atrakcyjne dla dzieci, często jest to pierwsza funkcja i rola jaką dzieci chciałyby pełnić w przyszłości. Spotkania te wnoszą wiele ciekawych informacji, które w formie utrwalenia zapadają w pamięci na długie lata. Dziękujemy naszym dzielnym policjantom, że tak oddanie służą nam wszystkim i dbają o nasze bezpieczeństwo.

Z wizytą na Dniu Seniora

Dnia 17.10.2018r. grupa „Poszukiwaczy” udała się do Nekielskiego Ośrodka Kultury na uroczystość z okazji Dnia Seniora. Przedszkolacy przygotowali dla zebranych tam gości w formie krótkiej części artystycznej przepiękny występ. Była to związana z aktualną porą roku opowieść jesienna z wierszykami i piosenkami. Jesień przedstawiona była jako piękna, wesoła i kolorowa pani, pełna niespodzianek i dobrych myśli. Jesień zarówno ta za oknem, jak i związana z częścią naszego życia jest spełnieniem pragnień i kolorowym snem.

A jednym z nich były drobne upominki od dzieci dla naszych Seniorów. Występ podobał się wszystkim bardzo a zachęcone 5-latki, przedstawiły go zaraz następnego dnia swoim kolegom, koleżankom, którzy dowiedzieli się co to znaczy senior i kto nim może zostać.

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 12 października 2018 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy bardzo ważne święto Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji najstarsza grupa „Badaczy” przygotowała część artystyczną na którą zaprosiła kolegów i koleżanki z młodszych grup, wszystkie panie pracujące w przedszkolu, panią dyrektor, przedstawicieli z Rady Rodziców oraz właściciela przedszkola – organ prowadzący.

Starszacy przygotowali piękną formę artystycznego wyrazu z wierszykami, piosenkami i przepięknymi życzeniami, które płynęły prosto z serca i były wyrazem ich wdzięczności i radości. Nie zabrakło również pięknych niespodzianek i drobnych upominków. Wszystkie panie były bardzo wzruszone i ogromnie szczęśliwe przecież sensem pracy w przedszkolu jest właśnie radość i miłość okazywana przez wychowanków.

Po przedstawieniu był czas dla wszystkich grup na wręczenie upominków naszym Paniom. Również życzenia składali: Pani Dyrektor, Pan Łukasz oraz Rada Rodziców. W międzyczasie Pani Dyrektor, której występ „Badaczy” bardzo się spodobał poprosiła o dodatkową bisową piosenkę, zadała również zagadkę kierowaną do najstarszej grupy, w której zapytała ile Pań jest w przedszkolu i jak mają na imię. Starszacy świetnie sobie poradzili z tym pytaniem. Następnie ogłoszono oficjalnie Dzień Zabawy w przedszkolu. Występ podobał się wszystkim przedszkolakom i Paniom.

Wszystkim rodzicom i dzieciom dziękujemy za pamięć, życzenia, ciepłe słowa i uśmiech. To dzięki Wam jesteśmy i dla Was.

Czworonożni przyjaciele

W związku z tygodniem poświęconym zwierzakom, 4 października odwiedził nas pan Tomek, który na co dzień opiekuje się naszymi zaadoptowanymi pupilami. Tym razem zabrał ze sobą suczkę, która wabi się Saga. Jest to cudowny psiak, lecz jej życie nie było wcale takie kolorowe. Saga, dzięki panu Tomkowi nabiera coraz więcej zaufania do ludzi z czego bardzo się cieszymy. Piesek obwąchał każdego z nas i pozwolił się pogłaskać.

Pan Tomek opowiedział, jak należy prawidłowo dbać o czworonożnych przyjaciół. Pokazał przedszkolakom, jak powinny zachować się w razie ataku psa. Najważniejsze zasady to:

nie uciekać,
nie patrzeć psu w oczy,
nie okazywać strachu,
nie odwracać się, bo może nas przewrócić,
stać bokiem do psa, na lekko rozstawionych nogach.

Oprócz takiego zachowania warto postarać się, aby przyjąć pozycję „żółwia” lub „drzewka”. Chronimy wtedy te części ciała, które są najbardziej narażone na ugryzienia. Pies widząc taką postawę i brak reakcji ze strony ofiary szybko się zniechęca i odchodzi.

Bardzo lubimy spotkania z czworonożnymi pupilami, gdyż wzajemnie się uszczęśliwiamy. Nasi drodzy przedszkolacy, dziękujemy Wam za dotychczasową pomoc i pieniążki zamiast lizaków wrzucane na pomoc naszym pupilom. Wierzymy, że każdy z was mając dobre serce nie zapomni o psiakach i może samodzielnie odwiedzi jeszcze schronisko w Skałowie. Może, któryś z Was zakocha się w jakimś bezbronnym piesku i zechce go zaadoptować tak prawdziwie. Trzymamy kciuki i jesteśmy pewni, że każdy piesek znajdzie nowy dom.

Dzień Chłopca w przedszkolu

Dnia 28 września 2018 roku w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopca. W tym wyjątkowym dniu odwiedził nas specjalny gość Mirek Chudy wraz z przyjaciółmi: Aliną i Pawłem. Pan Mirek na powitanie przeczytał nam znany i lubiany wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima, a po wysłuchaniu sprawdził naszą uwagę zadając pytania dot. treści, np. ile wagonów miała lokomotywa lub jakie w niej zwierzęta podróżowały.

Dzieci z uwagą wysłuchały wierszyka, dlatego świetnie odpowiedziały na zadane pytania. Pan Mirek opowiedział również dzieciom swoją historię związaną z życiem przed i po wypadku. Przedszkolacy mieli okazję poznać reprezentanta Kadry Narodowej Polski w dziedzinie sportów obronnych, któremu wypadek drogowy miał przekreślić całkowicie karierę i spełnianie swojej pasji. Na szczęście tak się nie stało i pan Mirek przekonał nas, że wiara i mocne postanowienie dążenia do celu może pokonać wszystko i dać siłę do realizacji najwspanialszych planów. Nasz gość gdy trafił na wózek inwalidzki nie poddał się a wręcz przeciwnie, zaczął trenować w Koninie szermierkę na wózku inwalidzkim. Już po trzech miesiącach trafił na zawody, w których zdobył czwarte miejsce, a rok później wystartował ponownie w mistrzostwach i zdobył miejsce na podium.

Dzieci miały okazję zobaczyć na własne oczy, dotknąć i przymierzyć wspaniałe medale min.: z mistrzostw świata.

Pan Mirek pokazał też jak wygląda strój szermierczy i jak nazywa się broń szermierza oraz jak należy ją trzymać i przygotował mały pokaz z pomocą chętnych przedszkolaków. Wybrane dzieci ubrano w strój szermierza i przy pomocy Pani Aliny i Pana Pawła mogli spróbować walki szermierczej. Następnie wybrano także nauczycielki: Panią Anię i Panią Patrycję, które walczyły ze sobą dzielnie, a dzieci w tym czasie z niezwykłą aktywnością kibicowały.

Na zakończenie spotkania, każdy przedszkolak, który chciał, mógł przymierzyć strój i potrzymać broń.

Dzieci serdecznie podziękowały naszym gościom za spotkanie i wróciły do sal gdzie na wszystkich czekały super niespodzianki przygotowane z okazji Dnia chłopca.

Festyn w Targowej Górce

Dnia 22.09.2018r. w sobotę na OSP w Targowej Górce – dzięki gościnności zaprzyjaźnionych z nami druhów strażaków odbył się festyn z okazji Dnia Przedszkolaka oraz 5-tych urodzin naszego przedszkola. Podczas tej uroczystości przyjęci zostali do grona przedszkolaków nasi młodsi koledzy i koleżanki, którzy od września zaczęli uczęszczać do naszego przedszkola. Pamiętaliśmy też o nieobecnej a z pewnością całym sercem będącej z nami – Darii.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania przez przedszkolaków, rodziców i wszystkich uczestników festynu hymnu przedszkola. Powitano też gościnnie uczestniczącą w festynie panią Izabelę i naszą absolwentkę Marysię, które poprowadziły dla wszystkich Zumbę na rozgrzewkę. Zabawa bardzo się podobała i z chęcią uczestniczyły w niej przedszkolacy /młodsi i starsi/ a nawet rodzice i rodzeństwo. Następnie każda z grup przedszkolnych zaprezentowała się w swojej ulubionej piosence i zabawie. Mogliśmy usłyszeć piękne piosenki o przyjaźni, przedszkolu, kolegach i koleżankach. Przypomnieliśmy sobie również ulubione przedszkolne zabawy, które nie były obce również rodzicom, jak min.: „Chodzi księżyc nocą”, "Boogie - woogie", „Jawor, jawor”, „Chodzi lisek koło drogi…” czy „Balonik” i ”Karuzela”.

Następnie dzieci bawiły się z pomocą chust animacyjnych a w między czasie dzieci i rodzice mogli wypisać życzenia i dobre słowa z okazji urodzin przedszkola.

Po tych miłych zabawach nastąpiła pora na pasowanie na przedszkolaka, dyplomy i plakietki urodzinowe, a potem wjechał duży tort urodzinowy przedszkola z wystrzałowymi petardami.

Podczas festynu był słodki poczęstunek, zupy, które przygotował dla nas pan Przemek oraz popcorn, wata cukrowa i gofry. Na końcu dzieci mogły zrobić proporzec z logiem przedszkola.

Pomimo niesprzyjającej pogody uroczystość była bardzo udana a roześmiane buzie dzieci są na to najlepszym dowodem.

Akcja – segregacja u Małych Einsteinów

Sprzątanie świata – to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszego środowiska. Nie zdajemy sobie sprawy, że wyrzucenie najmniejszego papierka przyczynia się do zanieczyszczenia naszej planety. Dlatego nasi przedszkolacy już od najmniejszych lat uczą się, że należy dbać o piękną otaczającej nas przyrody. W tym roku przypadała jubileuszowa 25 akcja sprzątania świata pt: „Akcja Segregacja”.

Nasi przedszkolacy bardzo skrupulatnie przed rozpoczęciem sprzątania świata przygotowywali się i przypominali zasady dotyczące segregacji. Dzieci powtórzyły sobie co wrzuca się do worków odpowiedniego koloru: zielony – szkło, żółty- tworzywa sztuczne i metale, niebieski – papier. Przygotowani i gotowi 18 września wszyscy z pełnym zapałem wyruszyliśmy na wielkie sprzątanie świata. Pogody tego dnia nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszej, co spowodowało, że uśmiech gościł na twarzy u każdego dziecka.

Przed wyjściem zadbaliśmy o bezpieczeństwo podopiecznych /kamizelki odblaskowe/ oraz /rękawiczki jednorazowe, ochronne/.

Najmłodsze grupy czyli „Wynalazcy” i „Odkrywcy” zadbali o czystość w pobliżu naszego przedszkola. Natomiast starsze grupy tzn. „Podróżnicy”, „Poszukiwacze” i „Badacze” miały specjalne zadanie, gdyż wyruszyły ulicami Nekli na poszukiwanie porzuconych śmieci. Nasze worki stopniowo się zapełniały. Najbardziej było to widoczne u najstarszych grup. Dzieci wzorowo wykonały swoje zadanie. Żadne z nich nie ominęło ani jednego śmiecia. Akcja – Sprzątanie świata, bardzo nas wszystkich wymęczyła. Mimo to przedszkolaki były zadowolone, że mogły zadbać o czystość środowiska i piękno natury. Pozostaje być tylko dumnym z naszych dzieci, że tak dzielnie uczestniczyły w akcji. Wierzymy, że w przyszłości nasze kochane przedszkolaki będą nauczać innych jak należy dbać o przyrodę.

„Ach taniec! Międzynarodowy język przyjaźni wystukiwany nogami.”

Dnia 11 września nasi przedszkolacy mieli okazję gościć specjalnych gości. Zespół folklorystyczny postanowił rozszerzyć wartości kultury wielu regionów wśród naszych dzieci. Nastąpiła prezentacja pięknej muzyki, zachwycającego tańca oraz zadziwiających strojów. Goście zaprezentowali folklor z różnych zakątków świata m.in. z Włoch i Hiszpani. Oczywiście nie mogło zabraknąć naszego regionalnego folkloru krakowskiego. Dzieci poznały podstawowe elementy damskiego i męskiego stroju krakowskiego, aby później mogły rozpoznawać i nazywać poznane elementy. Goście nauczyli także przedszkolaków podstawowego kroku tanecznego krakowiaka. Nasi milusińscy z radością uczyli się krakowiaka. Fantastycznym tańcem tancerze zdołali porwać wszystkich do wspólnego tańca i zabawy. Dzieci także miały okazję posłuchać muzyki ludowej, co przyczyni się do ukształtowania wśród nich postawy patriotyzmu lokalnego. Naszym przedszkolakom nie jest obca ludowa muzyka ani tance, gdyż co roku najstarsze grupy biorą udział w Lokalnym Przeglądzie Tańca Ludowego. Tam prezentują swoje układy taneczne, których uczyli się wcześniej w naszym przedszkolu. Po tej niesamowitej wizycie dzieci z pewnością będą pamiętać, że folklor nadal tętni życiem.

„Coś się kończy, żeby coś mogło trwać…”

Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy, i dlatego też 21 czerwca, w sali Nekielskiego Ośrodka Kultury odbyło się pożegnanie naszych najstarszych dzieci, z grupy BADACZY i POSZUKIWACZY, którzy już po wakacjach, po raz pierwszy przekroczą szkolne progi.

Po serdecznym przywitaniu przez nauczycielki zebranych rodziców i zaproszonych gości, pięknym i w skupieniu wykonanym Polonezem, dzieci rozpoczęły uroczystość. Przedszkolaki z dumą zaprezentowały przygotowany program artystyczny, pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Nasi absolwenci w swoich wierszykach wyrazili, jak bardzo im żal opuszczać nasze przedszkole, pełne wspomnień i beztroskiej zabawy. W przygotowanie całej uroczystości, dzieci włożyły całe serce i wiele pracy, co zostało błyskawicznie nagrodzone gromkimi brawami. Młodsi koledzy z grupy Poszukiwaczy, którzy pozostają jeszcze w przedszkolu, pożegnali starszych kolegów przygotowana specjalnie dla nich piosenką, życząc im samych sukcesów i powodzenia w szkole. Pod koniec odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i upominków przedszkolakom. Nie zabrakło także wzajemnych życzeń, podziękowań i kwiatów. Szczególnymi gośćmi tego dnia byli oczywiście rodzice, którzy również otrzymali dyplomy, za bezinteresowną pomoc i aktywne uczestnictwo w życiu przedszkola. Pełnym wzruszenia momentem, był czas kiedy dzieci, z uśmiechem na twarzy a jednocześnie mając łzy w oczach udali się do swoich rodziców, dziękując im za wsparcie i miłość.

Kochani Rodzice, wspominając rok szkolny 2017/2018 pragniemy Wam podziękować za wszystko, za całoroczną współpracę, za zrozumienie i wspomaganie nas w codziennych sytuacjach, wspierających rozwój naszych absolwentów. Przede wszystkim dziękujemy za zaufanie, jakim obdarzyliście nas i nasze przedszkole, powierzając edukacje i wychowanie Waszych dzieci w nasze ręce. Chcemy się pochwalić, że mamy Rodziców, na których zawsze możemy liczyć. Gratulujemy Wam tak wspaniałych, mądrych, twórczych i inteligentnych dzieci. Życzymy Wam wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Nasi wspaniali ABSOLWENCI, wyfruwacie spod naszych opiekuńczych skrzydeł, ponieważ jesteście już na tyle silni i gotowi, by przekroczyć szkolne progi. Dziękujemy za każdy dzień spędzony razem, za uśmiech, wspólne chwile i niesamowita chęć pomocy w każdej sytuacji. Jesteście cudowni, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że doskonale poradzicie sobie w szkolnych ławkach. Wypełnia nas duma, że mogłyśmy współpracować z tak wspaniałymi dziećmi. Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce, abyście byli dumą dla rodziców i przykładem dla innych dzieci.

Wszystkim życzymy słonecznych, pełnych radości i spokoju wakacji, odpoczywajcie, zwiedzajcie, bawcie się, bo naprawdę na to zasłużyliście!

Nie żegnajmy się…powiedzmy sobie DO ZOBACZENIA