„Coś się kończy, żeby coś mogło trwać…”

Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy, i dlatego też 21 czerwca, w sali Nekielskiego Ośrodka Kultury odbyło się pożegnanie naszych najstarszych dzieci, z grupy BADACZY i POSZUKIWACZY, którzy już po wakacjach, po raz pierwszy przekroczą szkolne progi.

Po serdecznym przywitaniu przez nauczycielki zebranych rodziców i zaproszonych gości, pięknym i w skupieniu wykonanym Polonezem, dzieci rozpoczęły uroczystość. Przedszkolaki z dumą zaprezentowały przygotowany program artystyczny, pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Nasi absolwenci w swoich wierszykach wyrazili, jak bardzo im żal opuszczać nasze przedszkole, pełne wspomnień i beztroskiej zabawy. W przygotowanie całej uroczystości, dzieci włożyły całe serce i wiele pracy, co zostało błyskawicznie nagrodzone gromkimi brawami. Młodsi koledzy z grupy Poszukiwaczy, którzy pozostają jeszcze w przedszkolu, pożegnali starszych kolegów przygotowana specjalnie dla nich piosenką, życząc im samych sukcesów i powodzenia w szkole. Pod koniec odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i upominków przedszkolakom. Nie zabrakło także wzajemnych życzeń, podziękowań i kwiatów. Szczególnymi gośćmi tego dnia byli oczywiście rodzice, którzy również otrzymali dyplomy, za bezinteresowną pomoc i aktywne uczestnictwo w życiu przedszkola. Pełnym wzruszenia momentem, był czas kiedy dzieci, z uśmiechem na twarzy a jednocześnie mając łzy w oczach udali się do swoich rodziców, dziękując im za wsparcie i miłość.

Kochani Rodzice, wspominając rok szkolny 2017/2018 pragniemy Wam podziękować za wszystko, za całoroczną współpracę, za zrozumienie i wspomaganie nas w codziennych sytuacjach, wspierających rozwój naszych absolwentów. Przede wszystkim dziękujemy za zaufanie, jakim obdarzyliście nas i nasze przedszkole, powierzając edukacje i wychowanie Waszych dzieci w nasze ręce. Chcemy się pochwalić, że mamy Rodziców, na których zawsze możemy liczyć. Gratulujemy Wam tak wspaniałych, mądrych, twórczych i inteligentnych dzieci. Życzymy Wam wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Nasi wspaniali ABSOLWENCI, wyfruwacie spod naszych opiekuńczych skrzydeł, ponieważ jesteście już na tyle silni i gotowi, by przekroczyć szkolne progi. Dziękujemy za każdy dzień spędzony razem, za uśmiech, wspólne chwile i niesamowita chęć pomocy w każdej sytuacji. Jesteście cudowni, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że doskonale poradzicie sobie w szkolnych ławkach. Wypełnia nas duma, że mogłyśmy współpracować z tak wspaniałymi dziećmi. Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce, abyście byli dumą dla rodziców i przykładem dla innych dzieci.

Wszystkim życzymy słonecznych, pełnych radości i spokoju wakacji, odpoczywajcie, zwiedzajcie, bawcie się, bo naprawdę na to zasłużyliście!

Nie żegnajmy się…powiedzmy sobie DO ZOBACZENIA

Wycieczka do wioski norweskiej ARENDEL

Dnia 20 czerwca nadszedł długo oczekiwany przez naszych przedszkolaków dzień. Tego dnia mieliśmy wybrać się na wycieczkę do Zagórowa, wioski norweskiej Arendel i zobaczyć na własne oczy renifery i kucyki fiordzkie, szetlandzkie, koty, pieska i króliki.

Wyjeżdżaliśmy zaraz po śniadaniu autobusami, pełni dobrych humorów i gotowi na niespodziankę. Wiedzieliśmy, że podróż będzie trwała dość długo, dlatego wygodnie usiedliśmy i gotowi ruszyliśmy w nieznane.

Wioska przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, piękne tereny, niezwykłe domki i urocze zwierzaki. To wszystko czym powitało nas ARENDEL. Do tego olbrzymia stodoła, gdzie mogliśmy odpoczywać i zjeść drugie śniadanie i wspaniała góra z piasku, po której mogliśmy pobiegać, poturlać się lub zjechać.

Uczyliśmy się również jak opiekować zwierzętami, jak je karmić, czesać i dbać o nie; próbowaliśmy strzelać też z łuku.Mieliśmy też pokaz wspaniałych, olbrzymich baniek mydlanych i poznaliśmy tajemnice związane z reniferami i małymi kucykami… Pobyt minął nam bardzo szybko i trzeba było wracać do przedszkola. Pełni wspaniałych wspomnień ruszyliśmy w drogę powrotną, szkoda, że dla niektórych z nas była to ostatnia przedszkolna wycieczka…

„Zielony mosteczek ugina się…”

Pod takim hasłem przewodnim, 14.06.2018 na sali w Nekielskim Ośrodku Kultury odbył się już III Lokalny Przegląd Tańca Ludowego, zorganizowany przez nasze przedszkole. Kolejny już raz, zaproszeni gości mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu mającym na celu poszerzanie wiedzy na temat ludowych tradycji regionów Polski, zwyczajów i obrzędów. W przeglądzie wzięły udział zaproszone przedszkola: Miś Uszatek z Nekli, Akademia Talentów z Nekli oraz przedszkole przy Zespole Szkół w Zasutowie.

Kolejno, wszystkie dzieci, pięknie ubrane w stroje ludowe zaprezentowały się w przygotowanych przez siebie tańcach i piosenkach ludowych, przenosząc nas tym samym w różne regiony naszej Ojczyzny. Po występach nagrodzonych gromkimi brawami, jury udało się na obrady, by podsumować wszystkie występy uczestników przeglądu. W tym czasie nasi milusińscy mieli okazję posilić się słodkim poczęstunkiem, by nabrać sił na dalsze wspólne zabawy. Po burzliwych obradach, jury ogłosiło werdykt, wręczając wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy i upominki. Dzieci, które swoim tańcem szczególnie zwróciły uwagę, jury przyznano wyróżnienia.

Dziękujemy wszystkim dzieciom, opiekunom i zaproszonym gościom za przybycie, zabawę i wspólną „podróż” przez ludowe tradycje naszego regionu.

Z wizytą w szkole

Dnia 5 i 7 czerwca dzieci z grupy „Poszukiwacze” i „Badacze” wybrały się z wizytą do starszych kolegów ze szkoły. Dzieci miały możliwość uczestniczyć w lekcji klasy pierwszej. Przedszkolaki obejrzały jak wygląda klasa, co dzieje się podczas lekcji. Miały możliwość siedzieć w ławkach szkolnych oraz poznać starszych kolegów oraz koleżanki. Przedszkolaki z wielką uwagą i radością wysłuchały występu przygotowanego przez starszych kolegów ze szkoły. Był również czas na wspólne gry i zabawy. W miłej atmosferze czas szybko minął i trzeba było wracać do przedszkola. Jednak już niedługo nasze przedszkolaki będą uczniami klasy pierwszej. Mamy nadzieję, że dzięki tej wizycie, przekonały się na własne oczy, że w szkole jest bezpiecznie, miło i niezwykle ciekawie.

Dzień Dziecka w przedszkolu

Dzień 1 czerwca to najważniejszy dzień dla wszystkich dzieci, ponieważ tego dnia mają swoje święto. My przygotowywaliśmy się do tego dnia już wcześniej planując niespodziankę dla dzieci…podczas organizacji kiermaszu Bożonarodzeniowego.

Ten szczególny dla wszystkich przedszkolaków dzień przypadł na 4 czerwca br. Już od samego rana zapowiadało się, że będzie to wyjątkowy dzień, przede wszystkim dopisała wspaniała pogoda.

Ponadto na naszym przedszkolnym parkingu zaroiło się od kolorowych dmuchanych zamków, trampolin, zjeżdżalni, które przygotowywane były dla naszych milusińskich do wykorzystania zaraz po śniadaniu.

Przyjechała również kolorowa kolejka, która zabierała dzieci na wspaniałą, wesołą przejażdżkę po okolicy. Był to niezapomniany i wspaniały dzień dla wszystkich dzieci. Wesoły gwar słychać było w najbliższej okolicy. Ponadto dzieci otrzymały prezenty tak od rodziców jak i od przedszkola.

Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wracali do domu, szkoda, że Dzień Dziecka jest tylko 1 raz w roku…

Dzień Białego Bociana

W minionym tygodniu, w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Białego Bociana”. Aby dowiedzieć się jak najwięcej o tych ptakach, zaprosiliśmy p. Stygar, która przez swoje liczne podróże i zainteresowania przyrodnicze postanowiła przybliżyć nam świat widziany oczami tych niezwykłych ptaków. Dlaczego niezwykłych? Ano dlatego, że wszystko co bociany robią, jak się zachowują ma swój cel. Jak się okazało, w Polsce możemy spotkać dwa gatunki bocianów: bociana białego, którego możemy spotkać na łące, spacerującego po polu rolnym, szukającego pożywienia, ale również bociana czarnego, zamieszkałego w lasach, bardzo rzadko spotykanego, ponieważ każdy, nawet najmniejszy szelest płoszy tego ptaka, powodując ukrycie się przed ludźmi. Podczas tego niezwykle interesującego spotkania, mogliśmy dowiedzieć się czym tak naprawdę żywią się bociany, jak i gdzie budują swoje gniazda, po co tak naprawdę im te dłuuuuugie nogi i dziób oraz dlaczego opuszczają nas na zimę i odlatują do ciepłych krajów. Każdy z przedszkolaków miał okazję wykonać z kolorowego papieru czerwony, bociani dziób, co sprawiło dzieciom mnóstwo radości i uzupełniło bocianią stylizację.

III Rodzinno-Przedszkolny Rajd Rowerowy

Dnia 26 maja odbył się III rodzinno-przedszkolny rajd rowerowy. Około 100 rowerzystów na różnych rowerach pokonało ponad 5-kilometrową trasę. Tradycyjnie wystartowaliśmy spod remizy OSP w Nekli i dróżkami leśnymi dojechaliśmy do schroniska młodzieżowego w Nekielce. Na mecie czekały na nas wypieki przygotowane przez rodziców oraz regeneracyjna zupa. Oczywiście przedszkolaki nie zapomniały o swoich mamach, które w tym dniu obchodziły swoje święto. Były wspólne zabawy, piosenka, upominki, a nawet staraliśmy się stworzyć „Czysty świat dla mamy”. Wszystkim uczestnikom rajdu bardzo dziękujemy i do zobaczenia następnym razem.

Olimpiada Przedszkolaków..

Każde dziecko o tym wie: chcesz być zdrowy – ruszaj się!
Sport to bardzo ważna sprawa, są reguły, jest zabawa.

 

W czwartkowe przedpołudnie, 17 maja na hali widowiskowo – sportowej w Nekli odbyła się XV Jubileuszowa Międzygminna Olimpiada Sportowa Przedszkolaków organizowana przez przedszkole Miś Uszatek w Nekli. W tym niezwykle sportowym wydarzeniu nie mogło oczywiście zabraknąć Małych Einsteinów, dlatego też najstarsze dzieci z grup Badaczy, Poszukiwaczy i Wynalazców wybrały się na salę, by wspólnie wziąć udział w zmaganiach przedszkolaków. Aby zachować wszelkie reguły zawodów, ceremonię rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego wraz z wniesieniem flagi olimpijskiej. Oficjalnego otwarcia dokonał pan Burmistrz, Karol Balicki, życząc wszystkim zawodnikom udanej zabawy.

Nasi zawodnicy dzielnie zmagali się w różnych konkurencjach, z dumą prezentując swoją sportową postawę. Różnorodne konkurencje sprawiały przedszkolakom mnóstwo radości, przez co starały się wykonywać ćwiczenia najlepiej jak tylko potrafiły. Przy ogromnym aplauzie przybyłych gościnnie rodziców oraz licznie zgromadzonych kibicach dzieci zmagały się w dyscyplinach biegowych i zręcznościowych. W krótkiej przerwie, przed ogłoszeniem wyników na wszystkich czekał słodki poczęstunek oraz występ „najmłodszych gospodarzy”, którzy swoim tańcem z pomponami zachęcili pozostałe dzieci do wspólnej, tanecznej zabawy. Niespodzianką był występ iluzjonisty, który zaczarował dzieci swoimi niespotykanymi zdolnościami. Jesteśmy bardzo dumni z występu naszej reprezentacji. Przedszkolacy dali z siebie całą moc i energię – zarówno występujący w konkurencjach jak i kibicujący.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie, kapitalną atmosferę, ducha sportowej „mini” rywalizacji i fantastyczną oprawę całej imprezy. Do zobaczenia już za rok.

Z wizytą w Skałowie

Dnia 14 maja wszystkie dzieci z całego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Skałowa aby w schronisku dla zwierząt odwiedzić naszych podopiecznych: adoptowane pieski Miłka i Jamiego. Dzieci jak zawsze już od dłuższego czasu przygotowywały się do wizyty i zbierały dla swoich pupili pieniążki na karmę, leki, smakołyki.

Na to jakże wyczekane spotkanie pojechaliśmy w dwóch grupach. Dzieci starsze pierwsze wyruszyły na spotkanie – najpierw z panem Tomkiem i Pawłem /dyrektorem schroniska/, którzy przypomnieli nam zasady właściwej postawy wobec napotkanych nieznanych nam psów ale i piesków znajdujących się w schronisku. Na koniec pan Tomek przeprowadził wśród dzieci mały sprawdzian, który z dumą zdaliśmy na 6-stkę.

Później wybraliśmy się na wyznaczone miejsce gdzie część przedszkolaków mogła pobawić się z ciociami i pobiegać, korzystając z pięknej pogody. Druga część dzieci, wspólnie ze starszymi dziewczętami-wolontariuszkami z III klasy Gimnazjum /które specjalnie pojechały z nami, aby pomóc nam w opiece nad naszymi pieskami/-mogła wyprowadzić psy, pobiegać z nimi, pogłaskać i pozwolić im choć przez chwilę poczuć się jak z właścicielem na spacerze.

Nasi najmłodsi przedszkolacy pojechali do schroniska tylko na spotkanie z panami ale było ono wzbogacone ciekawymi edukacyjnymi bajkami, gdzie przedstawiona została właściwa postawa w stosunku do psów i innych zwierząt. Niezwykłą atrakcją była też mała Basia – pies pana Tomka, szczeniaczek, z którym dzieci mogły się zaprzyjaźnić, zapoznać. Mimo, iż Basia jak każdy szczeniaczek nie do końca była panu Tomkowi posłuszna udało się dzieciom z nią poznać. Oczywiście tak jak to powinno wyglądać, każde chętne dziecko najpierw przedstawiło się i zapytało czy Basia chce poznać je.

Nasza wizyta była niezwykle atrakcyjna i sympatyczna, nawet nie wiedzieliśmy kiedy trzeba już było wracać do przedszkola. Wszystkie dzieci obiecały, że w jak najszybszym czasie postarają się ponownie odwiedzić nasze pieski i nadal będziemy opiekować się opuszczonymi zwierzętami – jakże one tego potrzebują i jakie są nam za to wdzięczne…

Nasza wycieczka do Poznania

Dnia 7 maja wszystkie dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Poznania. Mieliśmy do zrealizowania pewne plany, a piękna pogoda tego dnia tylko nam w tym pomagała. Zaraz po przyjeździe udaliśmy się do Teatru Muzycznego, by wziąć udział w przedstawieniu pt. „Śpiąca Królewna”. Znana nam doskonale z czytanych, na co dzień książek, bajka Charlesa Perraulta została ukazana nam w nieco inny sposób. Za pomocą muzycznych czarów zostaliśmy przeniesieni do krainy Wierszolandii, gdzie mogliśmy spotkać nie tylko postacie z tej bajki. Niesamowicie barwne kostiumy, zabawna choreografia, efekty specjalne i przede wszystkim porywająca muzyka pozostaną na długo w naszej pamięci. Wesołe myszki, które tańczyły i pięknie śpiewały umilały nam cały występ. Zaskakująca interpretacja bajki bardzo spodobała się dzieciom, które w zaciekawieniu oglądały całe przedstawienie. Korzystając z okazji odwiedziliśmy również Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po krótkim omówieniu zasad właściwego zachowywania się w tym niezwykle zielonym miejscu ruszyliśmy na zwiedzanie. Za sprawą przewodników, którzy oprowadzali nas po tym niezwykłym miejscu mogliśmy dokładnie zapoznać się z różnymi roślinami, drzewami i kwiatami znajdującymi się w ogrodzie. Dzieci z zaciekawieniem słuchały ciekawostek o roślinach, uważnie się im przyglądały i niektóre wąchały. Przedszkolaki mogły podziwiać piękno otaczającej nas przyrody, poznać rośliny egzotyczne, krajowe oraz gatunki roślin znajdujących się „pod ochroną”. Troszkę zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

W nekielskiej strażnicy ...

Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.”

 

Dzieci z naszego przedszkola doskonale wiedzą, że bycie dobrym i pomocnym to fundament szczęścia i prawidłowej współpracy między wszystkimi ludźmi. A z kogo mamy brać wzorowy przykład jak nie z naszych „bohaterów”, którzy, na co dzień wykonują różne zawody? Kiedy syrena strażacka zawyje swoim donośnym sygnałem, spieszą, co sił, by nieść pomoc ludziom, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Mowa oczywiście o strażakach…ludziach, którzy bezpieczeństwo i zdrowie innych stawiają na pierwszym miejscu. Aby przybliżyć dzieciom tajniki pracy strażaków, wszyscy 25 kwietnia wybraliśmy się ochoczo do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Nekli. Panowie strażacy, z uśmiechem na ustach serdecznie nas przywitali, za co od razu odwdzięczyliśmy się radosną piosenką. W trakcie całego spotkania, zostaliśmy zapoznani z różnymi ciekawostkami związanymi z ich niezwykłą pracą. Ogromne wrażenie wywarły na dzieciach pojazdy pożarnicze oraz sprzęt, którym strażacy dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Każdy z przedszkolaków miał okazję wsiąść do samochodu, przymierzyć hełm strażacki i poczuć się, chociaż przez chwilkę prawdziwym strażakiem. Z niezwykłym zaciekawieniem wysłuchaliśmy ważnych informacji dotyczących niebezpieczeństw i zagrożeń pożarowych, przy okazji utrwalając sobie numer do straży pożarnej – 998 oraz numer alarmowy – 112. Co więcej, druhowie zaznajomili nas z tym, jak udzielać pierwszej pomocy, prezentując cały sprzęt ratowniczy i wyposażenie ogromnej torby, zawierającej mnóstwo, niezbędnych przedmiotów służących do ocalenia ludzkiego życia. Zachwycone dzieci, z przyjemnością i zaciekawieniem nabywały cenną wiedzę, którą utrwalać będziemy przy każdej okazji. Za przemiłe spotkanie nasi milusińscy wręczyli strażakom w podziękowaniu za gościnę śliczną kartkę i kwiaty, obiecaliśmy również, iż po powrocie do przedszkola przygotujemy wspaniałą książkę o naszych odważnych i honorowych druhach, którą z wielką przyjemnością im sprezentujemy.

Kolejne spotkanie z Filharmonią Pomysłów

Ponownie w tym miesiącu odwiedziła nas muzyczna kamienica i aktorzy z Filharmonii Pomysłów, którzy przybyli do nas 23 kwietnia z przedstawieniem pt. „ Och!Mistrz!”.

Okazało się, że w znanej już przez nas Namuzowywalni pojawił się nie lada problem – szybciutko trzeba było napisać piosenkę na podstawie tekstu wierszyka muzy światowej sławy kompozytora Och!Mistrza, który tym razem nie mógł spełnić prośby Ani. W ostatnim czasie przydarzyła mu się bardzo smutna historia, otóż zgubił swoje natchnienie. I co teraz? Jak skomponować utwór bez natchnienia? Na szczęście z pomocą przyszła Agencja Detektywistyczna „Niuchacz”, która razem z naszymi przedszkolakami odnalazła och!mistrzowe! natchnienie, którym okazała się Flecia – uroczy flet poprzeczny. Uśmiechnięta dżdżownica pomogła nam zrozumieć, na czym polega komponowanie i dlaczego tak bardzo jest do tego potrzebne natchnienie. Wyobraźnia, zwłaszcza u dzieci jest n i e o g r a n i c z o n a, więc postanowiliśmy po spektaklu, że nasze zajęcia i zabawa w czasie wolnym będą wytworem naszej twórczości i w jak najmniejszym stopniu opierać się będą na mediach i technologii. A aktorom, którzy mobilizują naszych przedszkolaków do twórczej zabawy bardzo dziękujemy i postaramy się, uprawiać dyscyplinę „dziwnodźwiękowania” , zamiast ciągłego na telefonach pisania

Świat Bajek...

Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka”

Nasze przedszkolaki już doskonale wiedzą jak ważną rolę w życiu każdego człowieka zajmują książki. I dlatego, aby jeszcze bardziej wzbogacić naszą wiedzę i poznać nową literaturę, kolejno wszystkie dzieci wraz z paniami odwiedziły w tym tygodniu naszą miejscową bibliotekę. Niektóre dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, bardzo podekscytowane przekroczyły próg czytelniczej krainy, by móc zapoznać się z tym niezwykłym miejscem. Nasi milusińscy z pełnym zaciekawieniem zwiedziły bibliotekę, z ogromnym zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach. W trakcie pobytu w miały również możliwość wykonania własnoręcznie swojej jedynej, niepowtarzalnej zakładki do książki, którą jak obiecały umieszczą w swoich ulubionych bajkach. Świat i bajki zawarte w wielu różnych egzemplarzach wywarły tak ogromne wrażenie na małych einsteinach, że wspólnie postanowiliśmy napisać opowiadania i umieścić je w … naszych książkach. I tak, ja za dotykiem czarodziejskiej różdżki, powstało 5 przepięknych, twórczych i jedynych w swoim rodzaju bajek, opowiadających życie przedszkolne dzieci każdej z naszej grup. Przepełnione dziecięcą wyobraźnią i twórczością naszych wychowanków książki trafiły w ręce zaproszonych przez nas gości, którzy odwiedzili nas 20 kwietnia, by wspólnie, oficjalnie zapoznać wszystkich z wynikiem naszej pracy.

Mieliśmy zaszczyt gościć panią Wiceburmistrz Annę Mizgajską, Panią Natalię Łuczak i Panią Dyrektor Biblioteki Magdalenę Bielak.

Ale ale, to nie wszystko…dzień stał się jeszcze bardziej niezwykły, gdyż nasze przedszkole odwiedziły bajkowe postacie, które doskonale znamy z bajek dla dzieci. Czerwony Kapturek, rudowłosa Pipi, Harry Potter, Kopciuszek, Elza i Anna, Kapelusznik z Alicją z Krainy Czarów oraz Bolek i Lolek jeszcze bardziej rozbudziły wyobraźnię dzieci i wywołały wśród dzieci uśmiech na twarzy a to dla nas wszystkich jest najważniejsze.

Kochani Rodzice, pamiętajmy, że głośne czytanie dziecku już od najmłodszych lat ułatwia samodzielne czytanie, kształtuje nawyk czytania przez całe życie. Wspólne czytanie z dzieckiem chroni przed uzależnieniem od telewizji, buduje więź między dorosłym i dzieckiem. A bajka czytana dziecku na dobranoc tak naprawdę nigdy się nie kończy…

Przedszkolny ogródek

W piątek 13 kwietnia, korzystając z pięknej wiosennej pogody, wszystkie grupy przedszkolne podjęły się bardzo ważnego zadania. 

Przez cały tydzień nawiązując do minionego Światowego Dnia Zdrowia, rozmawialiśmy o nim, gościliśmy osobę z nim związaną i zwracaliśmy uwagę na dbanie o …zdrowie.

Przedszkolacy jednak już wiedzą, że aby być zdrowym należy się zdrowo odżywiać. I podobnie jak to było w roku ubiegłym postanowiliśmy zagospodarować nasz przedszkolny ogródek. Chcieliśmy aby był piękny, czyli aby nie zabrakło w nim kwiatów, ale ważne było również by były tam zdrowe warzywa, które z apetytem zjadać będziemy na śniadanko.

Zadanie było dość trudne, gdyż w tym roku sami podjęliśmy się zadania obsiania naszych grupowych skrzynek. Każda grupa zaplanowała sobie jak będzie wyglądać ich ogród. Okazało się, że przedszkolacy wiedzą co jest zdrowe i smaczne i wszędzie z pewnością wiosną pojawi się rzodkiewka, sałata, szczypiorek… co jeszcze to nasza tajemnica. Teraz tylko musimy bacznie się przyglądać, pielęgnować, pielić i podlewać a po niedługim czasie pierwsze smakołyki pojawią się na naszych przedszkolnych stolikach… smacznego…

Światowy Dzień Zdrowia

Dnia 10 kwietnia w naszym przedszkolu świętowaliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Zaprosiliśmy z tej okazji wyjątkowego gościa którego znają prawie wszystkie dzieci pana Adama Dopierałę. Przy tej okazji sprawdziliśmy, co na temat zdrowia i higieny osobistej wiedzą przedszkolaki, które wspólnie z paniami wykonały plakaty mówiące o tym czym jest dla nich zdrowie. O zdrowiu jeszcze nigdy nie powiedziano za dużo, dlatego wykorzystując naszego gościa jak i dziecięcą ciekawość oraz zdolność dzieci do zadawania tysiąca pytań w ten dzień przybliżyliśmy przedszkolakom podstawowe zagadnienia związane ze zdrowiem i odpornością.

Pan Adam, z ogromną pasją opowiedział nam o swojej pracy, prezentując przy tym mnóstwo przyrządów przyniesionych w torbie lekarskiej, stetoskop, patyczki, pieczątka to tylko niektóre z elementów niezbędnych do pracy lekarza. Dzieci dowiedziały się, w jakim celu wypisuje się receptę i dokąd trzeba się udać, aby ją zrealizować. Z ogromnym zaangażowaniem słuchały wszystkich przekazywanych informacji. Przedszkolaki oprócz pięknych i kolorowych plakatów, zaprezentowały naszemu gościowi piosenki i wierszyki o tematyce związanej ze zdrowiem, było więc wesoło, radośnie i ciekawie. Pan Adam, który występy dzieci bardzo się spodobały obdarował wszystkich naklejkami „dzielnego pacjenta” .

Bardzo dziękujemy panu Adamowi za wizytę i mamy nadzieje, że będziemy mieli okazję się jeszcze spotkać…na spacerze oczywiście...

Kuba-Buba

W miniony czwartek, 5 kwietnia wszystkie dzieci z naszego przedszkola wybrały się do Wrzesińskiego Ośrodka Kultury, by wspólnie wziąć udział w przedstawieniu pt.: „Kuba i Buba”. Była to opowieść o niesfornym rodzeństwie, parze bliźniaków Kubie i Bubie, którzy to jak na rodzeństwo przystało miało lepsze i nie raz gorsze dni. Sprzeczali się, bowiem praktycznie o wszystko. Na początku, słuchając awantur rodzeństwa mieliśmy wrażenie, że dzieci się nie znoszą, jednak nic bardziej mylnego. My już wiemy, że słynne przysłowie „kto się czubi, ten się lubi” sprawdza się w tej sytuacji idealnie albowiem Kuba i Buba czubili się non stop, co sprawiało, że co raz bardziej się lubili. Wiele utrapień i zmartwień miała z dziećmi babcia Joasia, która miała już dość słuchania wiecznych kłótni ukochanych wnucząt i dlatego też postanowiła wprowadzić dzieci w świat prawidłowych zasad panujących w społeczeństwie. Savoir – vivre, czyli wiedza o tym jak człowiek dobrze wychowany zachowuje się w rożnych sytuacjach okazała się strzałem w dziesiątkę. W nauczaniu dzieci dobrych manier niezwykle pomocny okazał się znajomy babci, pan Waldemar, który odkrył przed dziećmi tajemnice swojej pracowni i zapoznał ze swoim najnowszym wynalazkiem, robotem Bon – Tonem. Dzieci bardzo polubiły przemiłego i dobrze zaprogramowanego robota, jednak cały czas zdarzały im się wpadki i sprzeczki. Dopiero wspólne zjednoczenie i determinacja w poszukiwaniu przyjaciela sprawiły, że rodzeństwo zdało sobie sprawę z siły, jaka w nich drzemie, kiedy tylko współdziałają a nie kłócą się ze sobą.

Sztuka dobrego wychowania nie należy do najłatwiejszych, ale my już wiemy, że wszystkim wokoło robi się cieplej na sercu, kiedy potrafimy wyciągnąć rękę do zgody, ustąpić miejsca bądź pierwszeństwa starszej osobie i co najważniejsze, nie zapominamy o najważniejszych dla nas wszystkich, magicznych 3 słowach : „przepraszam, proszę i dziękuję”.

Wielkanocne śniadanko w przedszkolu

W naszym przedszkolu bardzo starannie przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych. Piekliśmy ciastka, wykonywaliśmy wiele ozdób świątecznych (zajączki, kurczaczki, baranki) aż wreszcie nadszedł ten wyjątkowy dzień, środa 28 marca. Już od rana dzieci czekały na Zajączka widząc ślady jakie zostawił w przedszkolu.  Najpierw jednak było śniadanie wielkanocne przy pięknie udekorowanych stołach z tradycyjnymi pokarmami: jajkiem, szynką, kiełbaską, chlebem i babeczką. Złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia
i z apetytem zjedliśmy śniadanko. Następnie dzieci zebrały się wspólnie w sali, gdzie czekała na nie niespodzianka. Okazało się że Wielkanocny Zając zostawił dla nas mnóstwo zadań i jeśli uda nam się je wykonać, czeka na nas duża niespodzianka. Wszystkie grupy z wielkim zaangażowaniem rozwiązywały swoje zadania, a nie było to w cale takie proste. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek okazało się, że czas odszukać wielkanocnych upominków. Trzeba przyznać, że Zając bardzo sprytnie ukrył prezenty lecz każdej z grup udało się odnaleźć swoje wielkanocne gniazdko. Cieszymy się, że i w tym roku Zając o nas pamiętał!!!

Wiosenne śnidanko

Zaraz po powitaniu wiosny w czwartek, wszystkie dzieci w przedszkolu „Mali Einsteini” tak starsze, jak i młodsze - postanowiły zaakcentować i udowodnić, że wiosna już jest z nami.

Tego dnia wiosenne miało być zwłaszcza II śniadanko, które przedszkolacy przygotowywali sami.

Wiosna to czas wiosennych warzyw i kolorowych, zdrowych kanapek. Wszyscy o tym wiemy, dlatego wspólnie zabraliśmy się do przygotowywania naszego posiłku. Oczywiście przed przystąpieniem do pracy wszystkie dzieci dobrze się przygotowały, umyły ręce, przygotowały i umyły warzywa – niektóre należało poobierać lub pokroić.

Kiedy już wszystkie produkty były gotowe przedszkolacy mogli przystąpić do przygotowywania wspaniałych, ciekawych i wiosennych kanapek. Każdy mógł wymyślić swój własny wzór, który mógł być ciekawym zajączkiem, świnką, kotem, pieskiem i innymi wspaniałymi postaciami.

Okazało się, że w tym względzie fantazja dziecięca jest ogromna i niewyczerpana a wspaniałe wzory były bardzo ciekawe i kolorowe.

Aż szkoda było zjadać te wspaniałości ale okazało się, że kanapki były nie tylko przepiękne ale i przepyszne, co dało się zauważyć, kiedy z ogromnym apetytem dzieci przystąpiły do ich zajadania. Gdyby tak mogły wyglądać wszystkie śniadania w przedszkolu i obiadki, z pewnością i panie i rodzice bardzo by się cieszyli.

Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś powiedz nam?

Nasze cudowne przedszkolaki już od samego rana zadawały sobie to pytanie, dokładnie rozglądając się dookoła, wypatrując pierwszych zwiastunów wiosny. A to za sprawą wypadającego akurat dziś, 21 marca pierwszego dnia kalendarzowej wiosny.

Mimo, że aura za oknem nie wyglądała zbyt wiosennie, nieśmiałe promienie słońca zachęciły wszystkich do poszukiwań tej najpiękniejszej, bo budzącej do życia naszą przyrodę pory roku.

Po długiej i mroźnej zimie zapragnęliśmy już więcej ciepła, śpiewających ptaszków, zielonych drzew, dlatego po śniadanku udaliśmy się, do Nekielskiego Ośrodka Kultury, by wspólnie przywołać, wyczarować, wyśpiewać wiosnę.

Sala NOKu w mig zamieniła się w wiosenną łąkę, ponieważ każda z naszych grup przedszkolnych przeobraziła się w mieszkańców zielonej polany; zebrane biedronki, motylki, żabki i pszczółki rozgościły się na krzesełkach wśród bardzo kolorowych kwiatków. Wszystkie dzieci, z ogromnym zapałem przystąpiły do szukania wiosennych zwiastunów i odnalezienia wiosny, która wskazówki przekazała przedszkolakom w liście. Dzieci rozwiązywały zagadki, naśladowały i przedstawiały wiosenne zwierzęta, rośliny. Wraz z paniami zaprezentowały mnóstwo przygotowanych piosenek i wierszyków, pełne radości i uśmiechu tańce, które miały zachęcić naszą jak do tej pory nieśmiałą wiosnę, aby się ukazała. I udało się, upragniona, wyczekiwana Pani Wiosna pojawiła się na naszej scenie. Przyszła cichutko, wygrywając na skrzypcach i dzwonkach przepiękny wiosenny utwór, ulubiony, znany wszystkim – „Wiosnę Vivaldiego.

Nasza wiosenka zapewniła nas, że już z nami zostanie i odtąd będzie coraz piękniej i radośniej na świecie. Wspólnie jeszcze się zabawiliśmy i usatysfakcjonowani wróciliśmy do przedszkola w promieniach wiosennego słońca. Tym niesamowicie uroczym akcentem pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę z ogromna nadzieją, że już za parę dni, w przyszłym tygodniu będzie nie tylko świątecznie, ale i wiosennie.

Kolejne spotkanie z Filharmonią Pomysłów

Dnia 19 marca, po raz kolejny mieliśmy okazję gościć zaprzyjaźnioną z nami poznańską Filharmonię Pomysłów z przedstawieniem pt.: „Stuk i pukpukpuki”. Tym razem, głównym bohaterem był bębenek BENEK, który w muzyczny sposób oprowadzał naszych przedszkolaków po świecie instrumentów perkusyjnych. Natrafili tym samym za zakład szewski, mieszczący się w znanej już przez nas muzycznej kamienicy. Rozśpiewana i uśmiechnięta Pani szewc okazała się bardzo pomysłowa i dlatego tez udało jej się stworzyć magiczne, muzyczne buty, które z każdym rytmicznym krokiem wydawały dźwięki, wydobywające się z zaprezentowanych podczas pokazu instrumentów perkusyjnych. Mieliśmy okazję poznać między innymi tamburyno, perkusję, pudełka akustyczne, bębny, klawesyn, bongosy, marakasy. Jak zwykle było bardzo wesoło i muzycznie. Cieszymy się, że kolejne aktywne spotkanie umożliwiają nam bliższe poznanie świata instrumentów muzycznych.

Dzień Kobiet w przedszkolu

Dzień kobiet to wyjątkowy dzień szczególnie dla wszystkich Pań zarówno tych dużych jak i małych. Z tej okazji spotkaliśmy się wszyscy razem aby wspólnie uczcić ten dzień. W tym roku postanowiliśmy pokazać dzieciom jak wiele kobiet jest wokół nas bo przecież kobietą jest babcia, mama, koleżanka i przedszkolna ciocia. Każda  z grup przedstawiła jedną z wyjątkowych kobiet opisując ją poprzez śpiew, taniec, recytując wiersze. Można było również zobaczyć wszystkie piękne panie przedstawione w postaci artystycznie wykonanych plakatów – gdzie każda grupa mogła wykazać się swoją inwencja twórczą. Po części artystycznej chłopcy złożyli wszystkim paniom oraz dziewczynkom życzenia wręczając im przygotowane upominki.

Dzień czekolady w przedszkolu

Potrzebujemy czekolady, musimy ją zjeść, nie mamy na to rady!

Z orzechami, z bakaliami, zwykła, mleczna, gorzka, biała

dla nas każda jest wspaniała..

 

Ach, co to był za słodki dzień…a to za sprawą Dnia Czekolady, który odbył się 7 lutego w naszym przedszkolu. Czekolada to jeden z najbardziej popularnych smakołyków na całym świecie, dlatego też ten niezwykle apetyczny temat bardzo zaciekawił dzieci. Wszyscy zapoznaliśmy się z historią pochodzenia, sposobem pozyskiwania czekolady oraz jej dobroczynnych dla nas właściwościach. Ilustracje przedstawiające kolejne etapy powstawania popularnej dla każdego tabliczki czekolady wywołały zainteresowanie wśród małych smakoszy. Wiemy już, że wszystko rozpoczyna się od małego ziarenka kakaowego, które otrzymujemy z drzewa zwanego kakaowcem. Następnie ziarenko przechodzi smaczną podróż przez kolejne etapy, by w końcu trafić do naszych brzuszków. Czekoladowe zabawy, konkursy i tańce cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci. Przedszkolaki z apetytem degustując najróżniejsze rodzaje czekolady, przekonały się, że najwłaściwsza jest czekolada gorzka i chociaż najmniej słodka w mig została skonsumowana przez naszych milusińskich. Oczywiście nie próżnując, sale przedszkolne zamieniły się w mini fabrykę czekolady i wspólnymi siłami, używając zdrowych składników wyczarowaliśmy cudownie słodkie, czekoladowe przekąski.

W niesamowicie dobrych humorach, bo przecież powszechnie wiadomo, że czekolada poprawia nastrój zakończyliśmy naszą czekoladową podróż przepysznymi ciasteczkami!

W karnawale to są bale...

W karnawale to są bale… i u nas też był. Już od samego rana 30 stycznia w przedszkolu było bardzo kolorowo i karnawałowo. Wszystkie dzieci były przepięknie poprzebierane, począwszy od księżniczek, po strażaków, policjantów, superbohaterów… Tak przygotowani i nastawieni na świetną zabawę przybyliśmy do NOKu, który jak się okazało zamienił się w Królestwo Słodyczy. Abyśmy się nie zgubili naszymi przewodnikami była niezastąpiona Babeczka i słodka Beza.

Były super zabawy i wspólne tańce. Bawiliśmy się fantastycznie i już czekamy na kolejny bal......

Kolorowe, okrągłe, mięciutkie kłębuszki wełny...

Pozostając w uroczystym nastroju po obchodzonym odświętnie Dniu Babci i Dziadka, nasze przedszkole odwiedzili niesamowici goście. 26 stycznia swoje ręczne zdolności przedstawiły dzieciom pani Maria, pani Aldona oraz pani Ula. Jak się okazało, wszystkie zaproszone Panie łączy wspólna pasja. Byliśmy bardzo ciekawi, jakie to hobby połączyło naszych gości i dlatego też z uwagą i pełnym skupieni zasiedliśmy na dywanie, byśmy mogli odkryć tą zagadkę. Kiedy nasze przedszkolaki zobaczyły przyniesione przez panie produkty, wszystko stało się jasne. Najróżniejsze, kolorowe, okrągłe, mięciutkie kłębuszki wełny, które aż wysypywały się z koszy bardzo zaciekawiły dzieci. Nasze kochane babcie i ciocia Ula pokazały jak się szydełkuje, jakim sposobem, ich zręczne dłonie tworzą istne cuda: czapki, szaliki, serwetki, skarpetki a nawet sukienki, w które były ubrane okazały się ich dziełem. Nasi goście wspominali jak to było kiedyś, jak bardzo popularne były własnoręcznie wykonywane różne gadżety do ubrania i do domu, a jak bardzo dziś jest to zapominane i niestety zanika. Niektóre dzieci mogły spróbować swoich sił w robieniu na drutach i szydełkowaniu.

Bardzo dziękujemy naszym gościom za uchylenie rąbka tajemnicy odnośnie robótek ręcznych a ciocię Ule, w jej sklepie ZAMOTANE z pewnością odwiedzimy.

Dzień Babci i Dziadka

W dniach 23,24 i 25 stycznia nasi przedszkolacy uczestniczyli w niezwykle ważnych i miłych uroczystościach, które miały miejsce w NOK-u.

W tych dniach odbyły się spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka, w których uczestniczyły kolejno wszystkie grupy przedszkolne oraz ich wyjątkowi gości: kochane babcie i dziadkowie.

 

Pierwsze wtorkowe spotkanie rozpoczęła samodzielnie najmłodsza grupa „Odkrywców”. Przedszkolacy, którzy tę uroczystość przeżywali po raz pierwszy i dla których było to również pierwsze tak emocjonujące przeżycie na scenie z radością i uśmiechem podjęli wyzwanie.

Grupa maluszków stawiła się w tym dniu bardzo licznie i z urokiem, tylko dla nich typowym wystąpiła przed swoimi najbliższymi. Ich artystyczny repertuar bogaty był zarówno w piosenki, wierszyki jak też tańce, którymi zachwycili dziadków, obserwujących swoje pociechy ze łzami w oczach…

Nic tak nie wzruszy jak występ wnuczka/wnuczki, tak małego a jednocześnie WIELKIEGO…

 

W środę natomiast wybrały się do NOK-u dwie starsze grupy: „Poszukiwaczy” i „Badaczy”.

Przedszkolacy nie mogli doczekać się spotkania z dziadkami, dla niektórych było to już ostatnie takie spotkanie w przedszkolu, dlatego zjawili się na miejscu z dużym wyprzedzeniem. Czas oczekiwania zajęli sobie jeszcze zabawami i zagadkami i punktualnie, z powagą wyszli na scenę. Starsze dzieci występowały i jednocześnie prowadziły swoją uroczystość dla dziadków. Wnuczęta indywidualnie prezentowali się w wierszach, śpiewali piosenki a na koniec zaprosili wszystkich do wspólnego wesołego, bańkowego tańca…

Dziadkowie wdzięczni i szczęśliwi po części artystycznej wspólnie z naszymi przedszkolakami zasiedli do słodkiego poczęstunku….

 


Ostatnimi grupami, które miały spotkać się z dziadkami i babciami były grupy średniaków: „Podróżników” i „Wynalazców”.

Spotkanie czwartkowe było najliczniejszym spotkaniem w Sali Nekielskiego Ośrodka Kultury, bowiem najliczniejsze były też grupy przedszkolaków. Podobnie jak poprzednicy nasi milusińscy zaprezentowali się dziadkom i babciom w bardzo bogatym repertuarze, składającym się z wierszyków, piosenek na cześć swoich ukochanych najbliższych. Jednak i tutaj specjalne wzruszenia wywołały niezapomniane i wspaniałe tańce wnucząt i wnuków z obu grup.

Dzieci zaprezentowały się w tańcu parami, tańcach grupowych oraz bardzo bogatym wizualnie i niezwykle inspirującym tańcu w rytmach hiszpańskich.

Na zakończenie podobnie jak wszystkie inne grupy i tym razem dziadkowie otrzymali wspaniałe i niezwykle urocze prezenty, które same dzieci dla nich wykonywały.

Po wielu wzruszeniach i łzach radości był też czas na słodkie co nieco…

 

Dziękujemy wszystkim dziadkom i babciom za niesamowitą atmosferę, bezgraniczną akceptację i wyrozumiałość, za słowa podziękowań i otuchy, za uśmiech i szczerą radość oraz za wszelkie słodkości, które jeszcze wzbogaciły i urozmaiciły nasze uroczystości. Jeszcze raz dziękujemy i do miłego…

Filharmonia po raz drugi…

W poniedziałek 22.01 nasze przedszkole odwiedziła… tak właśnie… Filharmonia pomysłów”. W grudniu jeden z mieszkańców muzycznej kamienicy poważnie rozchorował się i nie mogliśmy wówczas spotkać się z nim a okazało się, że to niezwykła osobistość, której nie poznać byłaby wielka szkoda. Dlatego też w ten zimowy poniedziałek, troszkę później jak zwykle, odwiedziła nas Monia Kakofonia…

W trakcie przedstawienia dzieci razem z Monią ruszyły na poszukiwania najstarszego instrumentu świata – głosu. Nie zabrakło wspólnego śpiewu przy akompaniamencie pianina, zabaw i muzycznych zagadek. Dzieci z radością powitały pana Kota i innych, wspaniałych mieszkańców muzycznej kamienicy i bawiąc się z nimi odkrywały wszystkie zalety i walory naszego głosu – instrumentu, na którym można pięknie grać.

VIII Bożonarodzeniowy Przegląd Kolęd

18 stycznia 2018 r. w sali Nekielskiego Ośrodka Kultury odbył się VIII Bożonarodzeniowy Przegląd Kolęd, którego organizatorem był Zespół Muzyczny - Rudi Band Świat Muzyki - Rudolfa Topolskiego, a współorganizatorem nasze przedszkole oraz NOK.

Podczas tego przepięknego koncertu dzieci z różnych przedszkoli min: Akademii Talentów, Wróbelka Elemelka z Czerniejewa, z wrzesińskiego niepublicznego przedszkola „Bajka”, przedszkola przy szkole w Targowej Górce oraz naszego prezentowały swoje umiejętności nie tylko wokalne ale i artystyczno - sceniczne.

Przegląd podzielony był na dwie kategorie wiekowe: 3,4-latków oraz 5,6-latków.

W pierwszej kategorii prezentowało się dziesięcioro dzieci, które swoim wdziękiem, urokiem i dziecięcą naturalnością chwyciły za serca jurorów. Z wielką trudnością wybrano trójkę zwycięzców i przydzielono I, II, i III miejsca:

I miejsce zajęła Natalia Musiałkiewicz

II miejsce przypadło w udziale naszej wychowance z najmłodszej grupy „Odkrywców” min:

Antoninie Marii Markiewicz, która zaśpiewała kolędę pt: „Przybieżeli do Betlejem”. Antosia zaśpiewała z takim profesjonalizmem i swobodą, jak gdyby scenę znała już od dawna. Byłaś niesamowita Antosiu...

III miejsce zajęła Aleksandra Balicka

Druga kategoria miała liczne grono prezentujących się przedszkolaków, gdyż udział zapowiedziało aż 36 dzieci. Kilkoro nie dojechało na występ ale i tak grupa prezentujących się początkujących artystów była bardzo liczna.

Podobnie jak poprzednio jurorzy wybierając zwycięzców mieli wielki kłopot, ponieważ wszystkie dzieci włożyły w występ całe swoje serduszka i z całej mocy starały się zaśpiewać wybraną kolędę najpiękniej jak potrafili. Nie wystarczyło więc znać tekst i melodię, w ocenie brana była pod uwagę swoboda sceniczna, artystyczny image.

Po długich obradach wybrano zwycięzców:

I miejsce zajęła Katarzyna Kierzenkowska

II miejsce i w tym przypadku -z czego ogromnie się cieszymy-przypadło w udziale naszej wychowance z grupy „Badacze”:

Alicji Sajdak, która zaśpiewała kolędę pt: „Lulajże Jezuniu” .

Ala swoim urokiem, skromnością i niezwykle ciepłym głosem ujęła całą komisję, która uznała, iż zasługuje ona na zwycięstwo. Byłaś cudowna...

III miejsce zajęła Nadia Rozrażewska

Występy dzieci miały tak wysoki poziom, iż jurorzy postanowili przyznać jeszcze wyróżnienia. Wybrano siedmioro dzieci, które otrzymały tę nagrodę.

Czworo wyróżnionych to nasi podopieczni:

Marta Jackowiak „Wynalazca”

Jakub Andersz „Poszukiwacz”

Marcel Rzepecki „Poszukiwacz”

Marcel Bambrowicz „Badacz”

Wszystkim uczestnikom przeglądu serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w dalszej karierze. Jesteśmy niezwykle dumni z naszych wychowanków, którzy stawili się na przegląd i przepięknie zaprezentowali ze swoimi kolędami i pastorałkami. Jesteśmy z Was bardzo, bardzo dumni.

Koncert kolęd w kościele…

Z okazji przypadającego święta Dnia Babci i Dziadka, w niedzielę 21 stycznia dzieci z naszych najstarszych grup, Badaczy i Poszukiwaczy postanowiły uczcić to w wyjątkowy sposób. Mimo, że była to niedziela prawie wszyscy spotkali się przed godz. 12.00, w kościele pw. Świętego Andrzeja Apostoła w Nekli. Przedszkolacy wraz z Paniami przygotowali szczególny koncert kolęd, który dedykowali swoim dziadkom z okazji ich święta.

Pomimo, że okres Świąt Bożego Narodzenia minął, właśnie śpiewanie kolęd i pastorałek powoduje niezwykłe poruszenie w sercach ludzi, zwłaszcza, kiedy są wykonywane przez dzieci. Nasze kochane przedszkolaki z dumą zaprezentowały przygotowane wierszyki, które pozwoliły nam przypomnieć sobie ten niezwykły, magiczny czas, kiedy to na naszym świecie pojawiła się Boża Dziecina. Przy akompaniamencie wykonywanym przez pana Rudolfa Topolskiego, mury naszego parafialnego kościoła wypełniły się niesamowitą energią i radością, co sprawiło, że zgromadzeni na mszy ludzie słuchali nas z zapartym tchem. Na zakończenie, dzieci trzymając się za rączki, przekazali wszystkim znak pokoju, wyśpiewując oczywiście piękny tekst piosenki. Po zakończonym występie, licznie zgromadzeni na mszy wierni nagrodzili naszych cudownych starszaków gromkimi brawami. Nie zabrakło także wyśpiewanych życzeń, do których włączyli się wszyscy…

Bardzo dziękujemy księdzu proboszczowi, za możliwość występu podczas mszy; panu Rudolfowi Topolskiemu, za współpracę i zapewnienie niezwykłej oprawy muzycznej, która niesamowicie wzbogaciła nasz występ oraz Wam, drodzy Rodzice, że tak licznie przybyliście ze swoimi pociechami do kościoła, umożliwiając nam w ten sposób wspólny występ. DZIĘKUJEMY

Zimowe przedstawienie…

19 stycznia, w piątek, zaraz po śniadanku, wszystkie dzieci wyruszyły autobusem w stronę Nekielskiego Ośrodka Kultury, by wspólnie uczestniczyć w spektaklu pt. „Bałwanek Gałganek i przyjaciele”.

Kiedy wszystkie dzieciaczki dotarły na miejsce i wygodnie rozsiadły się na przygotowanych miejscach, z niecierpliwością czekały na rozpoczęcie przedstawienia.

Na scenie przy dźwiękach prześlicznej piosenki pojawił się uroczy Bałwanek Gałganek, który bardzo tęsknił za swoja ukochaną porą roku, zimą. Martwił się, iż, mimo, że nadszedł czas, aby na świecie pojawił się już śnieg - zima nie nadchodziła. Obwiniał się za to, ponieważ myślał, ze za bardzo cieszył się latem. Nasz główny bohater przekonał nas jednak, ze jeśli czegoś bardzo mocno w życiu pragniemy, uda nam się to osiągnąć i dlatego też wspólnymi siłami próbowaliśmy przywołać zimę. Bałwanek robił co mógł, by odnaleźć upragnioną porę roku. Odważnie wyruszył w podróż pełną przygód, podczas której spotkał na swojej drodze wielu przyjaciół, którzy zaoferowali swoją pomoc. Jak się okazało, współpraca powiodła się, i otulona białym puchem Pani Zima, zachęcona przez wspólne i radosne śpiewanie, przybyła do nas. Przekonaliśmy się o tym wracając pełni wrażeń po przedstawieniu do przedszkola, kiedy to z nieba, zaczął prószyć biały puszysty śnieg.

Bałwanek Gałganek wraz z dziećmi przekonali się, że z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji jest wyjście, bo my mamy tę moc

Filharmonia pomysłów i kolejne spotkanie w muzycznej kamienicy…

15 stycznia w naszym przedszkolu po raz kolejny gościliśmy Filharmonię Pomysłów. Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w spektaklu pt.: „Brzdęko- brzdęccy”, podczas którego poznały kolejnych mieszkańców „Muzycznej Kamienicy” oraz brzmienie, wygląd i charakterystyczne cechy gitary.  Odwiedziły nas aż trzy rodzaje gitar: klasyczna, elektryczna i basowa. Głośnej i niezwykle rytmicznej zabawie przy świetnej muzyce, towarzyszyły specjalne i ciekawe zadania dla przedszkolaków. Oczywiście z wszelkimi zadaniami poradziliśmy sobie znakomicie a wspaniałe instrumenty opuszczały nasze przedszkole w wyśmienitych humorach…

„Mali Einsteini” kolejny rok wspomagają i pomagają grać wspólnie WOŚP-em

14 stycznia w całej Polsce, po raz kolejny zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Organizacja ta w niezwykły sposób, bezinteresownie wspomaga leczenie najmłodszych dzieci, a niekiedy nawet ratuje życie bezbronnych i niewinnych dzieciaczków. Nasze przedszkolaki oczywiście ochoczo włączyły się do tej wspaniałej akcji, występując w hali widowiskowo – sportowej w Nekli.

Każda grupa, wraz z Paniami, z wielką radością i ogromnym przejęciem zaprezentowała się wokalnie i tanecznie, wyśpiewując najpiękniejsze misiowe piosenki. Tak, właśnie miś pluszowy był hasłem przewodnim naszych występów, bo któż jak nie on najlepiej zrozumie dziecięce rozterki i dochowa dziecięcych sekretów…

Gromkie brawa, którymi nagradzane były przedszkolaki po swoich występach spowodowały, że na twarzach małych einsteinów gościło zadowolenie i radość.

Pamiętajmy, że dobro, które dajemy, zawsze powraca, a my, zawsze jesteśmy gotowi do niesienia pomocy. I w następnym roku obiecujemy grać z Wielką Orkiestra Świątecznej Pomocy do końca świata i o jeden dzień dłużej 

" ... Wszyscy wszystkim ślą życzenia..."

"Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory 
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski"


Wigilia rozpoczyna święta Bożego Narodzenia – rodzinne święta pełne pięknych tradycji i podniosłego nastroju. Wieczór wigilijny jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem w roku.
Podtrzymując tradycję dzielenia się białym delikatnym i kruchym opłatkiem spotkaliśmy się we wspólnym gronie ,  aby przeżyć  kolejne spotkanie wigilijne.

Życząc sobie wzajemnie dobroci , miłości szacunku i radości rozpoczęliśmy cudowny i magiczny czas...i już nie możemy doczekać się spotkań wigilijnych z naszymi kochanymi przedszkolakami bo przecież  "Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem. Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze ".

Świąteczny kiermasz w przedszkolu

Okres przedświąteczny to czas przygotowywania różnych ozdób choinkowych jak i pieczenia pierniczków, dlatego też w sobotnie przedpołudnie, 16 grudnia przedszkole odwiedziły nasze wspaniałe dzieci wraz z rodzinami, aby wziąć udział w kolejnym już Kiermaszu Bożonarodzeniowym.

Pracownicy naszego przedszkola jak zwykle stanęli na wysokości zadania, co sprawiło, że sale przedszkolne zmieniły się nie do poznania. Wszelkie ozdoby świąteczne, będące dziełem rąk dzieci, rodziców i pań można było zakupić w sali kiermaszowej, wypełnionej po brzegi różnego rodzaju świątecznymi ozdobami. Wśród nich można było znaleźć : stroiki, aniołki, bombki, szyszki, ozdobne słoiczki jak i wiele innych rzeczy, które cieszyły się niesamowitym zainteresowaniem. Ogromnym powodzeniem cieszyły się pierniczki, własnoręcznie robione i ozdabiane przez dzieci. Po zakupach wszyscy bardzo chętnie korzystali z naszej przedszkolnej kawiarenki, gdzie można było skorzystać z ciepłej kawy, herbatki i pysznych słodkości.

Aby potrzymać świąteczny klimat nie mogło zabraknąć oczywiście występów naszych milusińskich. Świąteczne piosenki i kolędy sprawiły, że jeszcze bardziej mogliśmy poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Serdecznie dziękujemy dzieciom i ich najbliższym za tak liczny udział w naszym spotkaniu. Mamy nadzieję, że nabyte rzeczy będą piękną ozdobą i znajdą szczególne miejsce w Waszych domach.

 

 

Goście z Nekielskiego Chóru "Wrzos"

W piątek 15 grudnia gościliśmy kolejny raz w naszym przedszkolu wyjątkowych gości, przedstawicielki Nekielskiego Chóru Wrzos. Jak i w zeszłym roku tak i w tym spotkanie przebiegło w wyjątkowo świątecznej atmosferze ponieważ nasi goście wystąpili w typowo świątecznym repertuarze. Usłyszeliśmy najbardziej znane kolędy przy akompaniamencie Pana Rudolfa Topolskiego. Nie zabrakło również kolęd śpiewanych przez dzieci, okazję do śpiewania miała każda z grup.

Mikołajki w przedszkolu

Mikołajki w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci, również w naszym przedszkolu ten dzień był bardzo szczególny. Już od samego rana słychać było dzwonki Mikołaja, który witał dzieci przychodzące do przedszkola. Po śniadaniu nasze przedszkolaki wraz z Mikołajem wzięły udział w przedstawieniu pt.: „Zmartwienie Śnieżynek, które zostało przygotowane przez grupę Wynalazców. Gość z Dalekiej Północy był zachwycony występami dzieci a tym samym wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Na zakończenie Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami i obiecał że wróci do nas za rok.

Siła przyjaźni...Spotkanie z teatrem

Kontynuując obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia, 24 listopada nasze przedszkole odwiedził teatrzyk ze spektaklem marionetkowym, pt. „Tymoteusz i jego przyjaciel Psiuńcio”. To niezwykła bajka opowiadająca o przygodach Tymoteusza, niesfornego misia, który ciekawy świata, stale pakuje się w tarapaty. Miś Tymoteusz, mimo nadmiaru energii i przygód, które mu się przydarzają, czuje się samotny. Do czasu, kiedy spotyka i przygarnia bezdomnego psa Psiuńcia, który za sprawą wielu niezwykłych sytuacji staje się jego przyjacielem.

Oprócz wspaniałego przesłania: „pies, najwierniejszy przyjaciel”, sztuka zawierała cały repertuar cennych wskazówek, trafiających do dzieci. Poznały one czym jest prawdziwa przyjaźń, odpowiedzialność i przywiązanie. Pomysłowe rekwizyty, niezwykła muzyka oraz pluszowe marionetki poruszane prze animatorów wywołały wśród dzieci wiele pozytywnych emocji.

Czary mary….magiczne spotkanie z iluzjonistą

Bim sala Bim – to krótkie zaklęcie, wypowiadane z ogromną chęcią przez dzieci, pozwoliło nam przenieść się w niesamowita krainę magii. A to za sprawą niezwykłego gościa, który czekał na nas na sali Nekielskiego Ośrodka Kultury. Pan Arkadiusz gotowy i pełen uśmiechu przywitał naszych milusińskich. Dzieci odwdzięczając się gromkimi brawami, zasiadły na swoich miejscach z niecierpliwością oczekując przedstawienia. Iluzjonista niezwykłym pokazem ognia rozpoczął swój pełen tajemnic i magii występ, wprowadzając wszystkich we wspaniały humor. Dzieci z dużym zaangażowaniem obserwowały każdy ruch iluzjonisty, aby przynajmniej nauczyć się jednej sztuczki.

Wspaniałe widowisko zapierało dech w piersiach małych widzów, szczególnie, kiedy nie wiadomo, w jaki sposób chusteczki nie dosyć, że same się łączyły to jeszcze zmieniały kolor, supełki na sznurku przesuwały się za pomocą oddechu, drewniane sylwety królików zmieniały miejsce, mimo, że cały czas bacznie je obserwowaliśmy. Zabawa w czarowanie bardzo wszystkim się podobała, szczególnie, gdy samemu można było pełnić przez chwilę rolę asystenta profesjonalnego iluzjonisty i brać udział przy Jego boku w prawdziwej magii. Przedszkolaki same były zaskoczone, że potrafią czarować. Przedstawienie było dla dzieci niesamowitym przeżyciem i świetną atrakcja, która wprowadziła nas w świat magii i wróżb. Postanowiliśmy bawić się więc dalej i dlatego też za sprawą Pani Dyrektor, która wcieliła się w role czarodziejki kontynuowaliśmy wspaniałą, andrzejkową zabawę. Nie zabrakło oczywiście wróżb, muzyki jak i zadań, które nasze dzielne przedszkolaki wykonywały wzorowo. Wspólne zabawy przy chuście sprawiły, że był to niezwykle kolorowy dzień, pełen wrażeń, uśmiechu jak i odpowiedzi na jakże andrzejkowe pytanie…Co przyniesie przyszłość? Oczywiście, jesteśmy przekonani, że dla naszych wychowanków, będzie ona tak kolorowa i wspaniała jak nasza wspólna zabawa ..

 

Mały miś, śmieszny miś do przedszkola przyszedł dziś…

Małe, duże, kolorowe, mięciutkie, wesołe…23 listopada wraz z naszymi przedszkolakami przybyły do przedszkola ulubione pluszaki naszych milusińskich, aby wspólnie obchodzić Święto Pluszowego Misia i wybrać się do NOK-u na przygotowywany przez przedszkole Misiowy Festiwal.

Zaraz po śniadaniu wszystkie dzieci wraz z opiekunami wybrały się właśnie do NOK-u, gdzie odbyła się cała uroczystość. Na wstępie dzieci dowiedziały się jak to się stało, że obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia i co to jest festiwal. Powitał nas oczywiście miś Krzyś, który pierwszy zaprezentował swoje zdolności wokalne. Niestety trema misia była tak ogromna, że poprosił o pomoc dzieci z przedszkola. Wszystkie grupy chętnie postanowiły misiowi pomóc i każda zaprezentowała swój niepowtarzalny występ artystyczny. Przedszkolaki nie tylko śpiewały ale i tańczyły, recytowały wiersze, bawiąc się przy tym znakomicie. Nie obyło się również bez sprawdzenia wiedzy
o misiach. Każda z grup odpowiadała na kilka pytań, z którymi poradziła sobie doskonale. Na zakończenie dzieci mogły wraz ze swoimi pluszakami pobawić się przy muzyce do znanych misiowych utworów. Nie zabrakło więc zabawy „Stary niedźwiedź…”, „Jadą, jadą misie…”, „Pluszowy miś…”

Każdy przedszkolak otrzymał jeszcze dyplom uczestnika festiwalu i radosny i zadowolony mógł wrócić do przedszkola.

Spotkanie z filharmonia pomysłów…

Dnia 20 listopada, w kolejną muzyczną podróż zabrała nas Filharmonia Pomysłów, która odwiedziła nasze przedszkole , aby muzycznie umilić czas naszym przedszkolakom. Tym razem aktorzy zaprezentowali się w spektaklu pt. „ Sztaba Bum – Bum”.

Nieco tajemniczy tytuł bardzo zaciekawił dzieci, które z zapartym tchem śledziły cały występ. Okazało się, że główny bohater, Sztaba Bum – Bum to przedziwny gość, który pokradł mieszkańcom muzycznej kamienicy wszystkie czyste nuty, w poszukiwaniu instrumentów, które nadały mu imię. Dzieci poznały prawdziwe instrumenty rodem z odległej Afryki : był to Balafon i Jembe. Jak się okazało, zagrać na balafonie to niezwykła przyjemność. Dzieci już doskonale wiedzą, jak zbudowane są te niesamowite instrumenty. Pudło rezonansowe w balafonie stanowią owoce tykwy, które wprawione w ruch wydają bardzo specyficzny dźwięk. Cała jego budowa przypomina most, albo drewnianą drabinkę, która jednak nie służy do wchodzenia, ale uderzania w nie pałeczkami. Jembe natomiast wygląda jak bęben w kształcie kielicha, w którego uderzamy dłońmi. W zależności jak mocno uderzymy w ten instrument, tak głośny dźwięk z niego wydobędziemy. Podczas przedstawienia towarzyszył nam Pan Kot, który okazał się niezwykle pomocny w poznawaniu nowych doświadczeń muzycznych. Dzieci zaproszone do wspólnej zabawy tanecznej w tajemniczych czapkach bawiły się wyśmienicie.

Pasowania na przedszkolaka w przedszkolu…

Jestem małym przedszkolakiem ale dużo już potrafię…”

W dniach 15 i 16 listopada w naszym przedszkolu odbywały się niezwykle ważne i uroczyste imprezy. W środę bowiem i czwartek najmłodsi nasi koledzy i koleżanki stali się w pełni przedszkolakami i zostali pasowani.

W uroczystym pasowaniu na przedszkolaka u „Odkrywców” udział brały wszystkie dzieci uczęszczające w tym roku do tej grupy, tj. 3 i 2,5-latki

Już od samego rana dzieci pięknie ubrane czekały na tę szczególną chwilę i magiczną kredkę, która to pozwoli stać im się prawdziwymi przedszkolakami. W uroczystości nie mogło zabraknąć również rodziców, dlatego sala „Odkrywców” w tym szczególnym dniu była pełna po brzegi.

Dzieci wspaniale zaprezentowały się w piosenkach, wierszykach a nawet zatańczyły przed tak licznie zgromadzona publicznością. Następnie pani dyrektor każde dziecko pasowała na prawdziwego przedszkolaka, który nie płacze, potrafi dzielić się zabawkami, jest grzeczny i miły dla innych. Wszyscy byli bardzo skupieni, podekscytowani i bardzo zaaferowani, czy aby na pewno magiczna kredka zdziała cuda i zamieni maluszka w prawdziwego przedszkolaka?

Oczywiście mali jeszcze „Odkrywcy” pokazali, że zasługują już na miano przedszkolaka o czym przekonali się również zaproszeni goście: pan Łukasz i pan Burmistrz a panią dyrektor oraz panie Izabelę i Kasię przepełniała duma i radość, że te jeszcze niedawno płaczące za mamą maluszki potrafią zaprezentować swoje umiejętności przed szeroką publicznością. Życzymy Wam wielu radosnych chwil spędzonych w przedszkolu, trwałych i dobrych przyjaźni oraz kolorowych wspomnień…

W grupie „Podróżników” natomiast do pasowania przystąpiły tylko dzieci, które jeszcze nie były pasowane i zjawiły się w naszym przedszkolu dopiero od września. Jednak w występach brały udział wszyscy podróżnicy, którzy podobnie jak ich młodsi koledzy zaprezentowali swoje zdolności wokalne, taneczne a nawet aktorskie znakomicie. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane i śmiało występowały prezentując swoje wierszyki czy piosenki. Na koniec oczywiście był najważniejszy moment tj. pasowanie kolegów i koleżanek i wstąpienie ich w szeregi prawdziwych przedszkolaków. Wspaniałej chwili dopełniły niespodzianki, prezenty i wspaniały tort Małych Einsteinów. Wszyscy byli niezwykle szczęśliwi a zaproszeni goście-rodzice dumni ze swoich pociech, które stanęły na wysokości zadania i w piękny sposób przeszły z malucha w zucha- przedszkolaka…

Życzymy Wam jeszcze wielu takich wspaniałych występów i samych radosnych chwil…

W muzeum ...

Pozostając w temacie lokalnego patriotyzmu, tuz po obchodach Dnia Niepodległości, w poniedziałek 13 listopada dzieci z grupy Wynalazców, Poszukiwaczy i Badaczy wybrały się do Wrześni, aby zwiedzić Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich. Dla większości naszych podopiecznych był to pierwszy pobyt w muzeum. Straszaki dowiedziały się co to muzeum oraz w jakim celu gromadzi się i chroni zabytki oraz eksponaty muzealne.

Naszą historyczną podróż po muzeum rozpoczęliśmy od zwiedzenia Sali, w której znajdowały się ekspozycje archeologiczne z najdawniejszych czasów. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć szkielet człowieka, różne naczynia garncarskie i ząb dinozaura, który zrobił na dzieciach ogromne wrażenie. Jednak najważniejszą dla nas częścią muzeum, była sala lekcyjna z czasów zaborów i walki dzieci o język polski. W ramach tych niecodziennych zajęć, dzieci pod kierunkiem Pana Przewodnika miały okazję zapoznać się z prawdziwa salą lekcyjną, usiąść w prawdziwych drewnianych, twardych ławach szkolnych i obejrzeć oryginalny z tamtych czasów film. Zapoznaliśmy się z warunkami, z jakimi musieli sobie radzić uczniowie, kiedy to posługiwanie się językiem polskim było zabronione. Poznaliśmy historie Bronisławy Śmidowicz, dziewczynki, która jako pierwsza podjęła bunt w obronie polskiej mowy.

Ponadto, mieliśmy okazję zobaczyć, jak wyglądał wystrój saloniku mieszczańskiego, który znajdował się w domach zamożnych ludzi. Po wizycie w muzeum, wszystkie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku Bronki Śmidowicz, siedzącej na ławce z elementarzem w dłoni.

Nasza wycieczka stanowiła niezwykłą lekcje historii, dzięki której zdobyliśmy mnóstwo wiadomości, co dostarczyło nam wiele niezapomnianych wrażeń, które za pewne na długo pozostaną w pamięci małych einsteinów.

 Wspominamy stare dzieje i dawne czasy…spotkanie z gościem…

13 listopada zaraz po Święcie Odzyskania Niepodległości starsze grupy przedszkolne wybrały się do muzeum im. Dzieci Wrzesińskich. Natomiast następnego dnia tj. 14 listopada młodszych kolegów odwiedził dyrektor tegoż muzeum pan Sebastian. Wspólnie z „Odkrywcami”, „Podróżnikami” Podróżnikami podróż poza czasem wybrali się i „Wynalazcy”, którzy zamierzchłe czasy znali już z pobytu w muzeum. Toteż kiedy pan Sebastian w bardzo ciekawy sposób opowiadał co znajduje się w muzeum, jak odnajduje się i przechowuje eksponaty i co to są pamiątki, dzieci z grupy „Wynalazcy” pomagały młodszym kolegom zrozumieć omawiane treści na przykładzie swojej wizyty. Bardzo cenne były opowiadania i przeżycia starszych kolegów, którzy na własne oczy widzieli rózgę do bicia dzieci, drewniane, twarde ławki oraz stary telefon, itp. przedmioty.

Lekcja historii okazała się niezwykle ciekawa a lista pamiątek i eksponatów bardzo długa. Dziękujemy bardzo, panu Sebastianowi za odwiedziny w naszym przedszkolu i bardzo ciekawą opowieść…

Wizyta gościa w przedszkolu

„Człowiek jest wielkim nie przez to, co posiada,

 lecz przez to, kim jest;

 nie przez to, co ma,

 lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II

 

Te prawdziwe i piękne słowa naszego Wspaniałego, Wielkiego Polaka Jana Pawła II są kwintesencją projektu, którego realizacją zajęły się najstarsze grupy w naszym przedszkolu. Badacze i Poszukiwacze wraz z paniami starały się przekazać wszystkim, jak ważne w życiu każdego człowieka są wartości, którymi należy się kierować w życiu. W związku z tym, postanowiliśmy wszystkim przedstawić niesamowita osobę, człowieka, który przez całe swoje życie, z pełnym oddaniem i poświęceniem niósł pomoc innym…Pan Czesław Borkowski, Honorowy Obywatel Nekli, wieloletni Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej, społecznik, radny, aktywny działacz…jednym słowem, nasz LOKALNY BOHATER. To właśnie Pan Czesiu w niezwykły sposób, swoim przykładem i czynami pozwolił nam dokładnie zapoznać się z najważniejszymi cechami, jakie powinni znajdować się w czołówce na naszej życiowej drodze. Bezinteresowność, honor, odwaga, miłość, przyjaźń, tolerancja, pokora, szacunek zaufanie to tylko niektóre z wartości, które przypisujemy Panu Czesławowi, którego wszyscy mieliśmy okazję poznać osobiście, kiedy to bohater zjawił się w naszym przedszkolu. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały Pana Czesia, który opowiedział nam o najważniejszych wydarzeniach i akcjach strażackich, w których brał udział. Opowiadał również o swoim dzieciństwie, wyborze zawodu i poświęceniu się pasji jaką stała się Ochotnicza służba w straży. Pan Czesław okazał się niezwykle ciepłym, przesympatycznym, miłym troszkę starszym  człowiekiem, który przez całe swoje życie stawiał innych przed sobą . Spotkanie z Nim było dla nas wszystkich wielkim zaszczytem i  ogromnym przeżyciemJ

Ucząc i odkrywając wartości już od najmłodszych lat, pomagamy dzieciom w ukształtowaniu mocnego i prawego charakteru, który pozwala im godnie żyć godnie, twórczo i szczęśliwie; stać się dobrymi członkami rodzin, odpowiedzialnymi obywatelami i oprzeć się złym wpływom ze strony rówieśników, społeczeństwa i masowej kultury. A to przecież nasze wspólne najważniejsze zadanie.

Dziękujemy Panu Czesławowi za to, że swoim przykładem pomógł nam  zrozumieć istotę i znaczenie ludzkich wartości, które są tak bardzo ważne w życiu każdego człowieka … dorosłego i tego troszkę młodszego

Nieśmiech śmiech

W tym roku szkolnym mamy niebywałą okazję dokładnie zapoznać się z instrumentami muzycznymi, które zawsze wzbudzają niezwykłe zainteresowanie u dzieci. Tak było i tym razem, kiedy to 2 listopada udało nam się po raz kolejny spotkać z naszymi przyjaciółmi z Filharmonii Pomysłów, którzy poprzez perfekcyjnie zorganizowaną, muzyczną zabawę zaprezentowali nam zaczarowany świat dźwięków w przedstawieniu pt. „Niechmiech śmiech”. Głównym bohaterem tego spotkania okazał się niezwykle nieśmiały akordeon KORDZIK, który mimo swojego cudnego wyglądu strasznie się wstydził, siedział tylko cichutko na krzesełku, nieśmiało zerkając w kierunku uśmiechniętych dzieci. Próbował nie raz nie dwa przełamać swój lęk i zagrać coś pięknego dla dzieci, jednakże zawsze przez lęk coś szło nie tak. Nasze cudowne i przyjazne przedszkolaki oczywiście nie mogły pozwolić, aby taki dorodny instrument marnował się w kącie i dlatego też postanowiły mu pomóc. Oczami wyobraźni wspólnie przenieśliśmy się do kuchni, która znajdowała się w muzycznej kamienicy. Okazało się, bowiem, że wcześniej poznany przez nas, śmieszny i uroczy Minister Szarpidrut pozostawił dla nas książkę kucharska, w której znajdował się niezwykły przepis..była to muzyczna mikstura WSTYDZIOŁEK do przygotowania wspólnie przez dzieci. Po wypiciu tego eliksiru nawet najbardziej nieśmiałe instrumenty przełamują swój strach. Dzieci ochoczo zakasały magiczne rękawy i zaczęły panowanie w muzycznej kuchni. Po przygotowaniu głównych składników, skutecznie wykonały zadanie. Miłe słowo, wspólne śpiewanie piosenek rozbudziły w instrumencie wiarę w siebie. Okazało się to niezwykle skuteczne i sprawiło, że KORDZIK stał się uśmiechniętym, wesołym i co najważniejsze odważnym instrumentem, który w podziękowaniu za odczarowanie zagrał dla nas piękną melodię.

Szczęśliwy Pan Kot, który towarzyszył nam podczas przedstawienia obiecał nam, że już niedługo znów się spotkamy i dalej wyruszymy w muzyczną podróż.

Plastycznie-artystycznie u „Małych Einsteinow”

27 października już od rana trwały w naszym przedszkolu wielkie przygotowania, zwłaszcza na parterze, gdzie młodsi przedszkolacy przygotowywali się na wspólne malowanie i twórcze przedstawienie pani Jesieni.

Na początek dwie sale „Podróżników” i „Wynalazców” utonęły we mgle z folii malarskiej. Tak przygotowane sale czekały tylko na gości a było ich wielu i niezwykłych. Tego dnia bowiem przedszkole odwiedzili wspólnie z paniami: panią dyrektor Szkoły Podstawowej Aldoną Kubacką i panią Magdaleną Małek-Filipczak – nauczycielem j. polskiego, uczniowie 2kl. Gimnazjum, którzy postanowili pokazać młodszym kolegom i koleżankom jak można przedstawić jesień i co pięknego się w niej kryje…

Na początku starsze koleżanki przedstawiły nam piękny wiersz J. Czechowicza pt: „Jesień” … mogliśmy zobaczyć zarówno ranną mgłę, jak i kiście kalin i jarzębin…

Po wysłuchaniu wiersza nasi przedszkolacy potrafili trafnie odpowiedzieć na zadawane pytania oraz wyobrazić sobie przedstawione przez artystę jesienne krajobrazy.

Po takim pięknym wstępie pod okiem znakomitej nauczycielki sztuki plastycznej pani Aldony rozpoczęliśmy tworzyć nasze dzieła. Każda grupa miała przygotowany arkusz papieru i wspólnie z uczniami gimnazjum rozpoczęliśmy planowanie naszego jesiennego obrazu. Na początek w ruch poszły ołówki i nasze głowy… Niełatwo przecież przedstawić i rozplanować wszystkie jesienne krajobrazy… Najpierw trzeba było zaplanować co pojawi się na obrazie.

Kiedy już plan był gotowy rozpoczęła się najwspanialsza część naszego spotkania a mianowicie malowanie farbami… Farby tempery i akryle, którymi miały dzieci okazję malować łączyły się we wspaniałe i niezwykłe barwy, które w pełni oddawały nastrój jesieni i nasz…

Malowali z zaangażowaniem tak przedszkolacy jak i ich starsi koledzy, a wspólna praca dawała tak jednym jak i drugim wiele radości… co widać było na zdjęciach ale przede wszystkim na naszych obrazach…

Był to wspaniały, niezwykły dzień. Dzień twórczy, pełen pasji i zapału… Dziękujemy bardzo za wspólną zabawę …

Wizyta policji w przedszkolu...

Bardzo ważnym wydarzeniem we wtorek 24 października dla naszych przedszkolaków było spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji z Wrześni, młodszym aspirantem Piotrem Nawrockim. Pan Policjant dokładnie objaśnił młodszym przedszkolakom jak w bezpieczny sposób przechodzić przez jezdnię?, w jaki sposób poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do niebezpiecznych dla nas sytuacji?, komu można powiedzieć jak się nazywamy, a komu nie? Dzieci miały możliwość bliżej zapoznać się z niezwykłą pracą policjanta, jego strojem, potrzebnym wyposażeniem. Te dodatkowe akcesoria, które miał z sobą pan Piotr dodatkowo rozbudziły emocje naszych wychowanków. Kajdanki, kamizelki, pałki i czapki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Policjant bardzo chętnie opowiedział przedszkolakom o swojej niezwykle ważnej i odpowiedzialnej pracy, o zasadach panujących w ruchu drogowym i o tym, jak należy w prawidłowy sposób przewozić dzieci w samochodzie a co za tym idzie o konieczności używania fotelików, podstawek i pasów bezpieczeństwa podczas jazdy autem. Wspólnie przypomnieliśmy sobie wszystkie numery alarmowe 997, 998, 999 i oczywiście 112. Nasi milusińscy posiadając oczywiście takie wiadomości i z dumą wypowiadali wszystkie bardzo ważne numery. Przedszkolaki usłyszały również jak należy zachować się w sytuacji, kiedy spotkamy osobę, której nie znamy jak i również, co należy zrobić podczas kontaktu z nieznajomym psem.

Jednak największą atrakcją było niespodziewane pojawienie się wozu policyjnego wraz z przedstawicielem naszej lokalnej policji, mimo różnych wezwań udało się sprawić naszym przedszkolakom niespodziankę i przed przedszkolem stanął radiowóz, do którego wszystkie dzieci miały okazję wsiąść i zobaczyć jak tak naprawdę wygląda od środka, usłyszeć policyjne sygnały dźwiękowe i świetlne, połączyć się z innymi policjantami przez radiostację. Było to niezwykle przeżycie dla wszystkich przedszkolaków zarówno tych młodszych, którzy po obejrzeniu radiowozu pożegnali się z panami policjantami, jak i starszych, którzy właśnie od oglądania radiowozu rozpoczęli swoje spotkanie.

Z ulgą odetchnęli „Badacze” i „Poszukiwacze” gdy wracając do przedszkola usłyszeli, że radiowóz został wezwany na akcję. Całe szczęście, że pan Piotr mógł przejść ze starszakami i dokończyć spotkanie. Oczywiście podobnie jak w młodszych grupach i starszacy dowiedzieli się różnych ciekawych informacji o pracy policjanta, mieli okazję obejrzeć akcesoria policyjne…

Na zakończenie tego ekscytującego spotkania dzieci zaśpiewały piosenki o ruchu drogowym oraz przygotowały w podziękowaniu za wizytę pamiątkową ramkę pt: „Bezpieczny przedszkolak”, która według obietnicy policjantów zawiśnie w Komendzie we Wrześni.

Serdecznie dziękujemy za to spotkanie i mamy nadzieję, że uda nam się spotkać za rok.

Nasi podopieczni ze schroniska w Skałowie

Dnia 17 października nasze przedszkole odwiedzili niezwykli goście…byli to przedstawiciele schroniska w Skałowie, z którymi z pełnym zaangażowaniem podjęliśmy współpracę, aby choć trochę pomóc przy opiece nad psami i kotkami które z różnych względów nie mają własnego domu.

Na początku usłyszeliśmy bardzo wesołą nowinę, bowiem okazało się, że nasi dotychczasowi podopieczni, piesek Maniek i kot Zyga, dzięki naszemu wsparciu i zainteresowaniu znalazły ciepły dom, pełen miłości i dobra. Jeden z nich : piesek poleciał nawet do odległej Kanady, gdzie znalazł  dom u starszego pana Bardzo z tego powodu się ucieszyliśmy i postanowiliśmy dalej wspierać smutne zwierzaczki. Opiekunowie schroniska w ramach podziękowania za akcję przeprowadzili z naszymi milusińskimi pogadankę o potrzebujących zwierzętach, przypomnieli nam o tym, co smuci kochane czworonogi a co sprawia im największą radość. Wspólnie przypomnieliśmy sobie również, jak należy się zachować w spotkaniu z pieskiem, którego nie znamy. Nasi wychowankowie oczywiście stanęli na wysokości zadania i z dumą zaprezentowali pozycję „żółwia” i „drzewka”, która chroni nas gdy  niespodzianie spotkamy nieznanego i nie do końca przyjaznego psa. Dowiedzieliśmy się również, że psy mają doskonały węch i niekiedy może drażnić je nasz zapach, który przenosimy na sobie. Dlatego ważne jest aby zwracać uwagę na reakcję psa i zawsze podchodzić do niego z uwagą i dystansem. Nasi goście mieli dla nas również niespodzianki, każda z grup otrzymała piękną drewnianą pamiątkę, z logo schroniska, które natychmiast znalazło miejsce w sali..ale to nie wszystko! Największy uśmiech na twarzy dzieci wywołał widok suczki Lili, małej, wesołej psinki, która na widok dzieci z wielką ochota merdała ogonkiem…okazało się, że to właśnie ją nasze przedszkolaki obejmą opieką i sprawią, by, mimo iż przebywa w schronisku nie zabrakło jej powodów do radości. Przedszkolaki były jak zwykle przygotowani i dla naszej małej nowej podopiecznej mieli przygotowany prezent w postaci  worków z karmą.

Bardzo się cieszymy, że nasze działania przyczyniają się do uszczęśliwiania zwierzaków, ponieważ to przez nasze wsparcie, porzucone i odtrącone psiaki mają ogromną szansę na znalezienie nowych domów.

Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za aktywne włączenie się w akcję Uśmiech dobro powraca Uśmiech

Przedstawienie teatralne „Wybierz numer 112”

W ramach realizacji treści programu wychowawczego i profilaktycznego związanych z kształtowaniem u dzieci postaw zachowania bezpieczeństwa, dnia 12 października 2017 r. nasze przedszkolaki obejrzały spektakl pt. „Wybierz numer 112” w wykonaniu aktorów Teatru Gargulec.

Przedstawienie okraszone było piosenkami, w których powtarzający się refren pozwalał zapamiętać numer 112.  Dzieci wykazały wielkie zainteresowanie barwnymi i charakterystycznymi postaciami: strażakiem, policjantem, lekarzem, chochlikiem, panem Telefonem oraz małą dziewczynką Anią - główną bohaterką bajki. Głównym celem przedstawienia było zwrócenie uwagi dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych oraz zrozumienie i zapamiętanie przez nich, do czego służy numer 112.

Poprzez odegranie kilku różnych scenek , aktorzy pokazali kiedy należy ,a kiedy wręcz nie wolno używać  numeru 112.  Dzieciom bardzo podobał się spektakl, który obfitował w barwne i niespodziewane wydarzenia akcji, ciekawe dialogi oraz wpadające w ucho piosenki. Wszystkie dzieci gromkimi brawami podziękowały aktorom za przedstawienie i pożegnały gości, mając nadzieję na ponowne z nimi spotkanie.

Dzień nauczyciela w przedszkolu


„Najlepszy jest ten nauczyciel, który ucząc,

 potrafi tchnąć przyjemność w dusze uczniów”

 

Jak co roku, 14 października jest dniem szczególnym, ponieważ w tym dniu obchodzimy Święto Edukacji Narodowej. Jest to bardzo ważna data dla wszystkich nauczycieli, pedagogów oraz pracowników, związanych z  edukacją i kształceniem najmłodszych pokoleń. Przedszkolacy z naszego przedszkola już po raz drugi postanowili w szczególny sposób podziękować swoim ciociom i z tej okazji przygotowali specjalną  uroczystość. Głównymi prowadzącymi i wykonawcami byli najstarsi przedszkolacy z grup „Poszukiwaczy” i „Badaczy”, którzy wszystkich kolegów zaprosili tego dnia do sali na piętro, aby razem rozpocząć wspólne świętowanie.  Wszyscy elegancko ubrani , w skupieniu i z wielką radością słuchaliśmy przygotowanych przez starszych kolegów piosenek i wierszyków. Na twarzach Pań pojawiły się jeszcze większe niż, na co dzień uśmiechy, co zapowiadało cudną zabawę.  Ten pogodny i ciepły nastrój udzielał się wszystkim, również specjalnie na tę okazję zaproszonym gościom: przedstawicielom Rady Rodziców, panu Łukaszowi. Starszacy włożyli w występ całe serduszka, więc wszystko musiało udać się doskonale! Z dumą i radością prezentowali swoje artystyczne i wokalne zdolności. Poprzez wiersze  i piosenki dzieci miały okazję wyrazić swoje podziękowania dla wszystkich Pań, za okazywaną, na co dzień dobrość, serce i uśmiech.

Po występach pani Dyrektor złożyła wszystkim Paniom ciepłe życzenia radości i sił, których na pewno nie zabraknie nam na kolejne miesiące pracy. Z pewnością na długo zatrzymamy w pamięci piękne chwile i atmosferę, która wspólnie stworzyliśmy, będąc tego szczególnego dnia razem z naszymi wszystkimi wychowankami.

Dopełnieniem tej niesamowitej uroczystości było wręczenie pięknych kwiatów.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy za pośrednictwem przedstawicieli Rady Rodziców obdarowali nas pięknymi kwiatami. Dziękujemy Wam wszystkim za życzenia, uśmiech, ciepłe słowa, które pokrzepiają i dają siłę i zapał do dalszej efektywnej pracy!

Fantom Klawiaturnik

Dnia 9 października zawitała do naszego przedszkola po raz kolejny Filharmonia Pomysłów, aby zaprezentować nam kolejne przedstawienie p: „Fantom Klawiaturnik”.  Sam tytuł bardzo zaciekawił dzieci, co sprawiło, że z ogromnym zaciekawieniem rozsiadły się wygodnie na dywanie. Artyści przenieśli nas w muzyczny świat, do komnaty zapomnianych i popsutych instrumentów, gdzie nagle pojawił się duch, który strzegł tajemnic strychu. Nie był on jednak jedynym gościem, otóż najważniejszą postacią przedstawienia był zwariowany i wesoły Minister Szarpidrut, przed którym było nie lada wyzwanie. Mianowicie musiał sprawdzić, czy znalezione w komnacie instrumenty nadają się jeszcze do grania. Okazało się, że mimo wielkich starań akordeon, gitara i saksofon nie nadawały się do użytku. Jednak fortepian to zupełnie inna bajka… Ten niezwykły instrument potrzebował jedynie odpowiedniej osoby, która z dumą zasiądzie przy nim i zacznie muzyczną podróż. Ale niestety nawet Minister Szarpidrut tego nie potrafił. Na szczęście na naszych cudownych przedszkolaków zawsze można liczyć. Tak było i tym razem. Z ogromnym zaangażowaniem zasiadły przy fortepianie i „zagrały” na nim przepiękne melodię! Pozostałe dzieci oczywiście nie próżnowały i dlatego aby również przygotować się do występu, przy śpiewie wokalistki, w rytm muzyki rozgrzewały dłonie, nadgarstki, łokcie i ramiona.

W trakcie przedstawienia jak zwykle było wiele śmiechu i całe mnóstwo przyjaznych dla małych uszu dźwięków. Cały występ wywołał zachwyt wśród dzieci, które odwdzięczyły się aktorom gromkimi brawami J

Dzień chłopca w przedszkolu

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
innych przyjemności już nawet nie zliczę!

 

30 września, jak co roku obchodzimy Dzień Chłopca. W naszym przedszkolu w tym roku świętowanie przypadło nam o jeden dzień wcześniej, 29 września w piątek.  Tego dnia we wszystkich grupach przedszkolnych świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień. Tym razem postanowiliśmy spędzić go w nieco inny sposób. Z samego rana, nasi wspaniali chłopcy przyszli do przedszkola z uśmiechem i pełnym zadowoleniem. Otóż czekało na nich nie lada wyzwanie, w ciągu całego dnia sami zobowiązali się, że pokażą nam wszystkim, iż zasługują na miano „Małego dżentelmena”. Jak przystało na naszych najzdolniejszych mężczyzn wyszło im wszystko znakomicie. Najpierw dziewczynki złożyły piękne życzenia, płynące z samego serduszka. Chłopcy w podziękowaniu, uprzejmie i z uśmiechem na twarzy zaprosili koleżanki do wspólnej zabawy, nie zapominając oczywiście o używaniu zwrotów grzecznościowych. Nasi kochani wychowankowie bawili się wyśmienicie, biorąc udział w licznych zabawach i konkursach. Nie zabrakło oczywiście wspólnych pląsów przy muzyce, z użyciem między innymi balonów, co sprawiło, że przedszkolaki bawiły się jeszcze lepiej. Pod koniec zabawy nastąpiło oficjalne przyjęcie naszych dzielnych tancerzy do „Klubu Niezwykle Uprzejmych Chłopaków – MAŁYCH DŻENTELMENÓW”. Po fantastycznie spędzonym wspólnym czasie przyszedł czas na upominki dla chłopców ale również dla naszych przemiłych dziewcząt, które ufundowali rodzice.

Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji i radości, który z pewnością na długo zapadnie w pamięć Małych Einsteinów Śmiech

Podwodne królestwo Pana Grzegorza ;)

26 września nasze przedszkole odwiedził pan Grzegorz Górski, tata jednego z naszych młodszych przedszkolaków, który przybył do nas, aby opowiedzieć nam o swoim niezwykłym zainteresowaniu i hobby, chociaż nie tylko. Okazało się, że nasz gość od prawie 20 lat nurkuje w wodach całego świata i odwiedzając przedszkolaków chciał im przybliżyć ten niesamowity, bardzo niebezpieczny i ciekawy rodzaj spędzania wolnego czasu. Pan Grzegorz nurkuje z zamiłowania ale i aby ratować innych ludzi w pracy, ponieważ zawodowo jest strażakiem. Umiejętność nurkowania przydaje się więc w akcjach związanych z wypadkami na akwenach wodnych.

Na początku poznaliśmy, jakim sprzętem posługuje się nurek, aby mógł zejść bezpiecznie pod wodę. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć między innymi piankę, którą musi założyć, specjalną kamizelkę, aparat oddechowy, ciężarki, które umożliwiają zejście pod wodę oraz płetwy. Mieliśmy szansę z bliska zapoznać się z całym niezbędnym sprzętem, ochotnicy mogli przymierzyć i faktycznie przekonać się jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pod woda i do czego jest ono potrzebne.  Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały ciekawych historii, które gość nam opowiadał. Niezwykłą atrakcją były przyniesione przez pana Grzegorza butle tlenowe, które były niesamowicie ciężkie o czym przekonały się panie nauczycielki oraz zdjęcia podwodnego akcji oraz wyjazdów. Ciekawym doświadczeniem była też nauka porozumiewania się pod wodą.

Spotkanie było niezwykle ciekawe. Nasi milusińscy z wielką uwagą słuchały podwodnych opowieści i zaraz po spotkaniu wielu z naszych przedszkolaków podjęło ważną decyzję, że w przyszłości zostaną nurkami, tak jak nasz gość.

Trzymamy mocno kciuki, aby ich marzenia się spełniły J

Bardzo dziękujemy panu Grzegorzowi za uchylenie rąbka tajemnicy w dziedzinie nurkowania i przybliżenie piękna podwodnego królestwa oraz poświęcony nam czas..

Idzie lasem Pani Jesień, jarzębinę w koszu niesie...


Idzie lasem Pani Jesień, jarzębinę w koszu niesie,

Daj korali nam troszeczkę, nawleczemy na niteczkę.

 

W piękny dzień, gdy na niebie uśmiechało się do nas złote słoneczko, nasze przedszkolaki wraz z opiekunami wybrały się na niedaleką, choć bardzo ekscytującą wycieczkę. Wszyscy z ogromną radością i uśmiechem na twarzy dotarliśmy się na leśną polanę na Grabach, gdzie wspólnie wypatrywaliśmy wyczekiwaną…Panią Jesień!

Dzieci z zapałem postanowiły śpiewająco zaprosić wyczekiwanego gościa, dlatego też kolejno, każda grupa przedszkolna z dumą zaśpiewała jesienną piosenkę. Ku radości wszystkich nasz śpiew przywołał upragnioną Panią Jesień, która w barwnym stroju rozpoczęła swoje panowanie. W morzu oklasków naszych milusińskich, zawitała do nas z wielkim koszem pełnym darów: jabłek, orzechów, kasztanów oraz magicznym, niewidzialnym dla gołego oka pędzlem, którym w przecudowny sposób zaczęła już malować cały świat na jesienne barwy. Zabrała nas wszystkich w kolorową podróż, podczas której pokazała nam zmiany zachodzące w przyrodzie. Dzieci ochoczo zaprosiły ją do wspólnego tańca co sprawiło, że powitanie jesieni stało się świetną okazją do wspólnych zabaw. Nie zabrakło ulubionych przez wszystkich konkurencji: toczenia dyni, zbierania kasztanów, podawania jabłka czy sadzenia ziemniaczków. Nasze kochane przedszkolaki spisały się jak zawsze na medal J

Tak radośnie powitana jesień na pewno nie będzie smutna i zimna ale pięknie barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby.

Mali Einsteini porządkują świat.

Wrzesień to miesiąc, w którym, jak co roku włączamy się w akcję „ Sprzątania świata”. Tak było i tym razem, dlatego też 20 września był dniem, w którym panie szczególną uwagę dzieci zwracały na segregowanie śmieci i recykling. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem brały udział w pogawędce. Jednak główną atrakcją, której nie mogły się doczekać było wyjście na nietypowy spacer i rozpoczęcie naszej akcji. Pogoda w tym dniu była przepiękna, dlatego po pysznym śniadanku, dzielne i pełne zapału przedszkolaki wraz z nauczycielkami spotkały się przed przedszkolem.

Wszyscy otrzymali rękawiczki ochronne i worki na śmieci, co dodatkowo zmotywowało naszych milusińskich. Młodsze grupy zajęły się porządkowaniem terenu wokół naszego przedszkola, natomiast grupy starsze wyruszyły na dłuższy spacer, w poszukiwaniu porozrzucanych śmieci. Dzieci bardzo się zaangażowały i wzorowo wykonały swoje zadanie. Nasze worki stopniowo zapełniały się odpadkami. Można było jednak zauważyć, że śmieci z roku na rok jest coraz mniej, z czego jesteśmy bardzo dumni. Troszkę zmęczeni, choć bardzo zadowoleni z uśmiechem na twarzy powróciliśmy do przedszkola. Wszyscy na pewno zapamiętają, że najlepiej jak potrafimy musimy dbać i szanować naszą przyrodę.

Wierzymy, że prowadzone przez nas wszelkie działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwienie dzieci, i że w przyszłości nasi kochani wychowankowie będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego je świata.

Filharmonia pomysłów...

11 września w przedszkolu a wcześniej na Festynie inauguracyjnym  gościliśmy w naszym przedszkolu naszych znajomych już aktorów z Filharmoni Pomysłów. Bardzo się wszyscy ucieszyliśmy, ponieważ spotkania z nimi są zawsze niesamowicie ciekawe, zabawne i wiele nas uczą zarówno o świecie muzyki, jak i tańca, tradycji i kultury. Tak było również i tym razem. Nasi goście przybyli do nas z przedstawieniem pt” Trąbisław Trututański. Rozpoczyna ono cykl spotkań tegorocznych zatytułowanych „ Namuzowywalnia czyli muzyczna kamienica”. Myślą przewodnia przedstawienia było ukazanie dzieciom jak ważna jest dla nas wszystkich muzyka, a zwłaszcza ta klasyczna. Główną postacią był  tytułowy bohater, który w ciekawy sposób wprowadził nas w świat instrumentów, tym razem dętych blaszanych. Mieliśmy okazje zobaczyć, posłuchać i dotknąć m.in. puzon, trąbkę i tubę, która przez swój wygląd wywołała najwięcej emocji. Nasi znajomi zaprezentowali nam dźwięki, jakie wydobywają się z owych instrumentów. Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w śpiewaniu piosenek, byli również niezwykle pomocni w wyklaskiwaniu odpowiedniego rytmu.  Gra na instrumencie to niesamowita forma aktywności muzycznej. Dzieci w ten sposób czują dużą potrzebę odkrywania kolejnych dźwięków, z niecierpliwością oczekując na kolejne muzyczne niespodzianki. Już nie możemy doczekać się  kolejnego spotkania z naszymi znajomymi.

Festyn przedszkolny

1 września, jak co roku, wszystkie dzieci pożegnały już wakacje a tym samym zadowolone powróciły w przedszkolne mury.

Jak zawsze uśmiechnięte Panie już od samego progu witały wszystkie dzieci w przedszkolu. Po takim powitaniu nic nie jest straszne, dlatego starsze przedszkolaki wróciły z radością do swoich pań i kolegów, natomiast  najmłodsze dzieci powoli poznają, co to znaczy być prawdziwym przedszkolakiem. Pierwsze dni nowego roku szkolnego upłynęły szybko na wspólnej zabawie. Aby nie zapominać, że zabawa jest dla dzieci najważniejsza, 9 września, w sobotnie przedpołudnie, na naszym przedszkolnym parkingu  zorganizowaliśmy festyn rozpoczynający nowy rok szkolny. Po serdecznym przywitaniu wszystkich miłych przedszkolaków i ich rodziców przez panią Dyrektor, dzieci odśpiewały hymn naszego przedszkola. Następnie nasi milusińscy i ich rodziny zostali zaproszeni do wspólnej zabawy prowadzonej przez zaprzyjaźnioną już z nami Filharmonią Pomysłów. „Los witamonos” to hasło przewodnie naszego pikniku i jak nie trudno zgadnąć promowaliśmy w ten sposób zdrowy tryb życia, zarówno w sporcie, ruchu jak i zdrowych posiłkach. Wśród wielu znakomitych zabaw, piosenek i konkurencji czas upływał nieubłaganie. Pogoda dopisała wyśmienicie, co sprawiło, że ruch na świeżym powietrzu wzmógł w wszystkich uczestnikach pragnienie. Wszyscy mogli poczęstować się lemoniadą, orzeźwiającym sorbetem oraz zdrowymi i pełnymi witamin szaszłykami owocowymi, przygotowanymi przez naszą firmę cateringową i pana Przemka. Ponadto uczestnicy częstowali się ciasteczkami zbożowymi przygotowanymi własnoręcznie przez naszych wspaniałych przedszkolaków.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną pełną witamin zabawę. Życzymy wszystkim dzieciom i ich rodzicom, by każdego dnia z takim uśmiechem wchodzili w nasze progi.

Dziękujemy również bardzo serdecznie panu Przemkowi i jego pracownikom za wsparcie, pomoc i obecność na naszym festynie.

Zdrowe śniadanka z naszego ogródka...

Już jakiś czas na naszych talerzykach pojawiają się zdrowe i przepiękne skarby z naszego przedszkolnego ogrodu. Początkowo nikt z przedszkolaków nie do końca zdawał sobie sprawę, że małe kwiatuszkowi pomidorki to nasze wyhodowane pomidory cocktailowe a zielona soczysta natka pochodzi od naszej pietruszki ozdobnej. Nasze przedszkolne talerzyki ze śniadaniem przedstawiały się imponująco, więc „Wynalazcy” i „Podróżnicy” postanowili sprawdzić co jeszcze można przynieść z ogrodu i ułożyć na talerzach. Najpierw więc wybrali się do ogrodu zerwać pomidory i pietruszkę. Można było powąchać i obejrzeć też nasze kwiatki, które pięknie i kolorowo ozdabiają skrzynki. Później przedszkolacy wykorzystywali zerwane warzywka do ozdabiania zdrowych kanapek a fantazję i wyobraźnię mieli bardzo bogatą i urozmaiconą. Tym sposobem zwykłe kanapki stawały się okrętami, wyspą z drzewkiem i jeszcze wieloma innymi rzeczami… Smacznego…..

Przygotowanie do festynu

W przedszkolu pod koniec wakacji było bardzo pracowicie, ciekawie i pysznie a to za sprawą przygotowywanych przez dzieci i nauczycielki zdrowych przysmaków, które uświetnić mają festyn inauguracyjny Nowy Rok szkolny 2017/2018. Tematem festynu będzie zdrowie i zdrowa żywność, dlatego dzieci postanowiły włączyć się w akcję Los Vitaminos i upiec zdrowe ciastka zbożowe. Jak zawsze podczas naszych eksperymentów kulinarnych było radości i pracy co niemiara. Trzeba było ważyć, odmierzać, mieszać, ubijać, wałkować, wykrawać i oczywiście ozdabiać nasze ciasteczka. Oczywiście warto było się trudzić, gdyż efekt końcowy przeszedł najśmielsze oczekiwania Ciasteczka nie tylko upiekły się bardzo smaczne ale i wyglądały przepięknie i z pewnością będą nie lada atrakcją na naszym festynie.

Zakończenie roku szkolnego

23 czerwca młodsze dzieci z przedszkola pożegnały rok szkolny 2016/2017 i tym samym pożegnały się już na dobre ze swoimi grupami. Dla wielu będzie to długo wyczekiwany i duży awans, start od września w grupie straszaków i starszych średniaków.

Dzieci z grup: „Odkrywców”, „Podróżników” Podróżników „Wynalazców” udowodniły, że już nie są małymi przedszkolakami i odważnie potrafią wystąpić przed dużą publicznością – a o tą w tym roku nie było trudno. Wyjątkowo zjawili się nieoczekiwani, mili goście z Rady Rodziców oraz gość specjalny. Dzieci zaprezentowały się w piosenkach, wierszykach o tematyce letnio-wakacyjnej. Nie zabrakło również podziękowań i pożegnania starszych kolegów, którzy opuścili już mury przedszkola. Było bardzo uroczyście, doniośle ale i wesoło, przecież zaczyna się najmilszy czas wakacji i cieple beztroskie lato. Oczywiście wszystkie dzieci otrzymały jakże ważne dyplomy ukończenia grupy przedszkolnej, które wszyscy odbierali z dumą i zadowoleniem. Na koniec pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia ciekawych, ciepłych i bezpiecznych wakacji i do zobaczenia we wrześniu…

Pożegnanie przedszkola

Ktoś mądry kiedyś powiedział, że  nasze życie składa się z powitań i pożegnań……i dla nas niestety nadeszła chwila pożegnania . W czwartek 22 czerwca nasze przedszkole uroczyście pożegnały dwie grupy naszych kochanych przedszkolaków Badaczy i Poszukiwaczy. 

Była to dla nas niezwykle ważna i wzruszająca chwila, nasi kochani milusińscy; z którymi spędziłyśmy 4 lata zostali absolwentami,  którzy podczas swojego występu na scenie NOK-u z łezką w oku wspominali czas spędzony w przedszkolu. Swoje występy dzieci rozpoczęły majestatycznym „polonezem” , później były prezentacje, dyplomy, podziękowania…i pożegnanie z przedszkolem, kochanymi paniami, które związały się z dziećmi i przeżywały bardzo mocno tę chwilę…

Oto ich krótkie wspomnienie…

Pani Iza: …”Trudno opisać dumę … jaka mnie przepełnia na myśl o tych już nie małych przedszkolakach a o przyszłych uczniach, którzy w wierszach, piosenkach i tańcach zaprezentowali się znakomicie. Mocno trzymam kciuki aby wszystkie przedszkolne doświadczenia pomogły naszym absolwentom otworzyć nową ciekawą księgę życia – jaką jest szkoła . powodzenia”.

Pani Patrycja: „Wiedziałam, że chwile pożegnania to mieszanka uczuć. Radość, że zaczyna się nowy rozdział w ich życiu i smutek, że wspólna praca i zabawa dobiegły końca. Dziękuje Wam za ten cudowny czas i życzę byście się nie zmieniali i rozwijali skrzydła.