Niezwykłe ANDRZEJKI z czarnym kotem…

Dnia 30 listopada czyli w Andrzejki „Mali Einsteini” postanowili zamienić się w czarne koty i udowodnić wszystkim, że te niezwykłe, trochę tajemnicze i magiczne stworzenia nie przynoszą pecha a wręcz przeciwnie potrafią być świetnymi kompanami do wspólnej zabawy.

Pomysł na „Dzień czarnego kota” obchodzony w naszym przedszkolu powstał we Włoszech. Tam właśnie założono Ruch Obrony Czarnych Kotów. Ma on na celu ochronę czarnych kotów przed skutkami przesądów, jakie je otaczają.

U nas dzieci w tym dniu miały okazję dowiedzieć się jak żyją koty, jakie mają przyzwyczajenia, co lubią jeść oraz jak należy opiekować się nimi. Przedszkolaki dzięki tej uroczystości jeszcze bardziej polubiły koty i udowodniły, iż czarny kot nie przynosi pecha. Tym razem przyniósł wiele radości zwłaszcza przedszkolakom.

Dzieci rozwiązywały wiele zagadek i bawiły się w różnego rodzaju zabawy, w których sprawdzaliśmy m.in. kocią mowę, kocią gimnastykę, w której poruszaliśmy się jak koty; koci spryt to było łamanie szyfrów i kodów; koci (nie) pech to odczarowywanie kociego pecha; koci przysmak to nasi przedszkolacy musieli spróbować mleka; koci wzrok oraz kocią pamięć. Odbył się również quiz wiedzy na temat kotów, które występowały w bajkach lub filmach animowanych.

Dzieci były bardzo zadowolone z tego wyjątkowego dnia a niecodzienne Andrzejki upłynęły nam na wspaniałej, wspólnej zabawie.

Dzień pluszowego, troskliwego i kochanego przyjaciela - MISIA

W tym roku z małym opóźnieniem, ponieważ 27 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. Nie sposób zapomnieć o tym szczególnym dniu dla wszystkich przedszkolaków, zwłaszcza, że jego bohaterem jest ulubiony przez wszystkich pluszowy przyjaciel.

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu. Mimo coraz nowocześniejszych i bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija.

W naszym przedszkolu obchodziliśmy ten dzień wyjątkowo. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszowymi misiami. Kiedy spotkaliśmy się wszyscy odwiedził nas również niesamowity gość –miś Troskliwiś. Nasze spotkanie było podsumowaniem rozważań na temat troskliwości, której uczyliśmy się od małych troskliwych misiów. Był też mały konkurs na najbardziej troskliwego przedszkolaka, podczas którego dzieci zbierały serduszka lub kwiatki przedstawiające ich dobre uczynki i troskliwość. Podczas spotkania z misiem Troskliwisiem przedszkolacy opowiadali o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek, które razem z nimi stworzyły, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz wiele innych ciekawych zabaw. „Mali Einsteini” próbowali również powiedzieć i pokazać jak należy się zachowywać, kiedy chce się być dobrym i troskliwym przyjacielem. Pokazywaliśmy jaki jest troskliwy przedszkolak.

Dzieci dzięki przepięknej, ciekawej atrakcji jaką była fotobudka misiowa, mogły zamienić się w prawdziwego troskliwego misia i zrobić sobie zdjęcie.

Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Spotkanie na stacji bębnowej w miasteczku SYMFONIA

Dnia 26 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedziła kolejny raz w tym roku Filharmonia Pomysłów i Miasteczko Symfonia z przedstawieniem pt. „Stacja Bębnowa”, które poprowadzili przyjaciele z Afryki.

Muzyka, którą przedszkolacy słyszeli wydobywała się z różnego rodzaju bębnów i bębenków. Dzieci poznały historię powstania takich bębnów. Początkowo bębny były moździerzem, którym kobiety zdrabniały różnego rodzaju przyprawy. Pewnego dnia zrobiły w nim po prostu dziurę, którą nakryto skórą. Po wystawieniu tego przedmiotu na słońce, właściwości tej skóry się zmieniły i to spowodowało, że powstał bębenek. Jeden z bębenków nazywał się Djembe.

Nasi przedszkolacy wraz z małpką, która zgubiła swój grający bębenek uczestniczyli w konkursie tanecznym, w którym pokazali swoje najlepsze zdolności i atrybuty. Zachęcony naszym wspaniałym tańcem, tym razem szczególnie dla nas, specjalny taniec wykonał również jeden z przyjaciół z Afryki.

Dzieci dowiedziały się od niego dużo o afrykańskich zwierzętach, które naśladował podczas tego wspaniałego występu i które z radością chcieliśmy także naśladować.

Filharmonia bardzo podobała się wszystkim przedszkolakom, które nauczyły się słuchać tego, co do nich mówi bębenek. Była to wspaniała muzyczna przygoda.

Przedstawienie teatralne "Pszczółka Maja"

Dnia 22 listopada 2018r. nasi przedszkolacy pojechali na przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia wystawianego w WOK-u pt. „Pszczółka Maja”. Wszyscy z miłą chęcią przenieśliśmy się na teatralną łąkę, gdzie wspólnie z bohaterami mogliśmy przyjrzeć się jej życiu z bardzo bliska.

Dzieci zapoznały się z ciekawą historią bohaterki, która poznała świat i uczyła się w nim żyć. Obejrzana sztuka wzmocni naszą świadomość ekologiczną, pobudzi wrażliwość na piękno przyrody i nauczy naszych widzów szacunku dla każdego nawet najmniejszego istnienia. Okazuje się bowiem, że w naszym ekosystemie wszystkie stworzenia są potrzebne, a gdyby któregoś zabrakło, miało by to fatalny wpływ na pozostałych, także na człowieka.

Pszczółka Maja jest wzorem do naśladowania, ponieważ takie wartości jak dobroć, szacunek do innych, bezinteresowna pomoc, szlachetność, miłość do ludzi, wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka  jest bardzo potrzebna w dzisiejszym świecie. Przypomina jej o tym nieodłączny towarzysz Gucio, który często powtarza: „Pamiętaj droga Maju. Stare przysłowie pszczół mówi: Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.”

Przedszkolacy z przedstawienia wróciły bardzo zadowolone i zostały historią zainspirowane.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w przedszkolu Mali Einsteini

Dnia 20 listopada 2018r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. 

Święto to upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek posiadający swoje prawa. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

Dla dzieci najważniejszymi prawami są min.:

 • Prawo do swobody myśli, wolnego wyboru;

 • Prawo do życia bez przemocy, nietykalności osobistej;

 • Prawo do rozwijania zainteresowań;

 • Prawo do wypoczynku i czasu wolnego;

 • Prawo do tożsamości i tolerancji;

 • Prawo do życia w rodzinie i opieki;

 • Prawo do zachowania tajemnicy;

 • Prawo do edukacji i nauki;

Nasi przedszkolacy rozmawiali o swoich prawach przez dwa dni i mieli do wykonania różne ciekawe zadania związane z tym tematem. Zarówno dzieci na piętrze jak i młodsze mogły popisać się znajomością swoich praw i przystąpić do wywiadu prowadzonego właśnie na ten temat. Dzieci bardzo dobrze rozumieją i rozpoznają swoje prawa, potrafią o nich mówić tak starsi jak i młodsi. Znajomością praw dzieci mogły popisać się również panie pracujące w przedszkolu, które nie tylko wspominały swoje dzieciństwo i związane z nim przywileje ale również wykazały się bardzo dobrą znajomością praw dzieci jako nauczycielki.

Przedszkolacy bawili się więc znakomicie, odszukując takie same ilustracje, wykonując różnorodne zadania związane z treścią danego prawa np. do prawa do nauki dzieci pokazały i świetnie śpiewają i tańczą, prawo do zabawy – przedszkolacy bawili się w ciuciubabkę, prawo do wyrażania swoich myśli i uczuć – dzieci pokazywały uczucie smutku i radości. Wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy a na koniec starsze dzieci przedstawiły najbardziej istotne dla nich prawa w formie plastycznej…

Prawa dziecka są fundamentem dziecięcego szczęścia oraz prawidłowego procesu dorastania. Dbajmy o to, aby ich przestrzegać.

Spotkanie z żołnierzami

Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej to jeden z celów wychowania przedszkolnego. Spotkania z ludźmi reprezentującymi różne zawody umożliwia realizację tego celu.

W dniu 15 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedzili wyjątkowi goście zasłużony przedstawiciel służb wojskowych związany z marynarką wojenną oraz żołnierz polskich wojsk powietrznych. Nasi goście opowiedzieli przedszkolakom o tym co różni obie służby, wyjaśnili na czym polega służba wojskowa, na czym polega zadanie ścigacza okrętów podwodnych i jak się je odnajduje. Dowiedzieliśmy się również jak nawigować taki okręt i jak poruszać się w momencie kiedy nic nie widać. Przedszkolacy mieli okazję poznać nasze powietrzne statki i śmigłowce, w jaki sposób się na nich lata i czy to trudne zadanie.

Dzieci z uwagą słuchały wyjaśnień na temat tego, co żołnierz robi na poligonie, dlaczego jego mundur ma określoną kolorystykę. Panowie zaprezentowali przedszkolakom swoje mundury: polowy – codzienny oraz galowy - wyjściowy. Goście opisali wszystkie oznaczenia mundurowe, które bardzo interesowały naszych podopiecznych. Dzieci dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. Przedszkolacy mieli również wyjaśnione co to musztra wojskowa oraz zaprawa. Przed naszymi przedszkolakami były do wykonania trudne i niecodzienne zadania, z którymi przedszkolacy poradzili sobie znakomicie. Były to zadania dotyczące przemieszczania się wg podanego kodu, ćwiczenia na sprawność i tężyznę fizyczną oraz dyscyplina i reagowanie na polecenia. Nasze spotkanie było bardzo interesujące, zwłaszcza starsze dzieci miały do naszych bohaterów wiele pytań i dociekań. Po wyczerpujących odpowiedziach podziękowaliśmy żołnierzom po żołniersku, żołnierską piosenką: „Przybyli ułani”.

Wszyscy jesteśmy ogromnie wdzięczni za możliwość spotkania i poświęcony nam czas.

"Kochamy, cenimy, wspominamy - lokalnie" Pułkownik Mieczysław Chęciński

Dnia 14 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedzili niesamowici goście, którzy powspominali i opowiedzieli nam o zasłużonym w walce o wolną Polskę żołnierzu, pochodzącym z Targowej Górki Panu Mieczysławie Chęcińskim. Nasi specjalni goście, którzy odwiedzili przedszkole to pan Czesław Kozielski, pan Adam Stefaniak oraz dziennikarz gazety Radia Września pan Tomasz Małecki. Nasze spotkanie miało niezwykły charakter, dlatego że było podsumowaniem rozmów dotyczących naszej ojczyzny, obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości oraz upamiętnienia osoby związanej z naszym regionem a łączącym te wszystkie tematy. Wizyta ta rozpoczęła się pięknym wierszem, który zaprezentowała nam Patrycja Mielcarek o symbolach narodowych. Następnie dzieci miały okazję obejrzeć multimedialną prezentacje dotyczącą Święta Niepodległości, z której dowiedzieli się i usłyszeli wiele informacji o tym, jak to się stało, że Polska stała się Niepodległa, jakie są nasze symbole narodowe i kiedy Polska tak naprawdę się narodziła.

Jako podsumowanie zdobytych wiadomości dzieci obejrzały krótką bajkę o powstaniu państwa polskiego i polskich zwyczajach. Następnie pan Tomasz opowiedział wszystkim dzieciom na czym polega praca dziennikarza i jakie są jego narzędzia pracy, np. mikrofon, realizator dźwięku, słuchawki. Pan dziennikarz wybrał kilku śmiałków z naszego przedszkola i postanowił z nimi przeprowadzić wywiad na temat symboli narodowych naszego kraju. Podopieczni świetnie się spisali, ponieważ odpowiedzieli na bardzo trudne pytania.

Następnie dzieci przeprowadziły wywiad pod okiem specjalisty z naszymi gośćmi a dotyczący drugiej prezentacji poświęconej panu Chęcińskiemu. Obaj panowie mieli okazję poznać tego niezwykłego człowieka i wielkiego żołnierza. Przedszkolacy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o walecznym ułanie jazłowieckim , jego historii i życiu. Dzieci mogły przyjrzeć się bliżej postaci a przede wszystkim spróbować dowiedzieć różnych interesujących ich informacji samodzielnie zadając pytania i formułując wywiad.

Bardzo dziękujemy naszym gościom za przybliżenie nam osoby z najbliższego otoczenia, która była bardzo związana z naszą gminą i była gotowa nieść pomoc innym.

"My pierwsza brygada" - spotkanie z KULTURKĄ

Dnia 13 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedzili artyści z muzycznym koncertem. W swoim repertuarze artyści mieli utwory patriotyczne i żołnierskie, tj.: „My pierwsza brygada” , „Rozkwitały pąki białych róż” oraz inne, które zagrzewały do walki podczas I wojny światowej.

Kilku ochotników z naszego przedszkola rozłożyło mapę Polski z tego okresu oraz pokazało jej granicę i porównało z obszarem, jaki teraz zajmuje nasza ojczyzna. Podopieczni stwierdzili, że kilkadziesiąt lat temu Polska była o wiele większa. Dzieci dowiedziały się również dużo o Józefie Piłsudskim, jego psie o imieniu Pies oraz o ulubionej klaczy Kasztance. Przedszkolacy odpowiedzieli na kilka pytań związanych z Niepodległością naszej ojczyzny i symbolami narodowymi: godło, flaga i hymn – „Mazurek Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego.

Podczas tego niespotykanego koncertu usłyszeliśmy kilka pięknych patriotycznych pieśni zagranych z pomocą instrumentów muzycznych – trąbki, perkusji i keyboardu oraz towarzyszącego im pięknego głosu żołnierskiej brygady. Występ bardzo się wszystkim podobał i długo jeszcze nuciliśmy piosenki w przedszkolu a jednej, która wpadła nam w uszy – nauczyliśmy się samodzielnie śpiewać.

Konkurs recytatorski

Wieczorem 8 listopada bardzo nastrojowo i poważnie zrobiło się w NOK-u. Właśnie tam odbywał się konkurs recytatorski z udziałem naszych podopiecznych. Wspólnie z innymi dziećmi z naszych gminnych przedszkoli, dzieci spróbowały swoich sił podczas recytacji wierszy patriotycznych.

Z niezwykłą powagą i bardzo nastrojowo przedszkolacy recytowali wiersze naszych polskich poetów, mówiące o walce, pięknie ojczystego kraju, naszej małej i dużej ojczyźnie. Wszyscy uczestnicy bardzo się starali i przepięknie się prezentowali.

Z naszego przedszkola wystąpiło dziewięcioro dzieci z grup starszych. Wszyscy bardzo się starali i wspaniale reprezentowali nasze przedszkole. Ogromnie wszystkim Wam gratulujemy i trzymamy kciuki na dalsze śmiałe wystąpienia i piękne prezentacje.

Spotkanie z harcerzami

Dnia 8 listopada 2018r. odwiedzili nasze przedszkole niezwykli goście: harcerze wraz z komendantem Ośrodka ZHP Watra w Nekli Zdzisławem Pawlakiem, który opowiedział również o początkach Związku Harcerstwa Polskiego na naszych ziemiach i o ich założycielu Andrzeju Małkowskim.

Harcerze w bardzo przystępny sposób przedstawili ideę harcerstwa, opowiedzieli o harcerskich tradycjach, a także omówili elementy swojego ubioru.

Harcerki pokazały, iż noszą szare mundury, spódnice i rogatywki (nakrycie głowy) oraz mają naszywkę WAGGS na lewej kieszeni munduru. Natomiast harcerze noszą mundury i rogatywki koloru zielonego oraz mają naszywkę WOSM na lewej kieszeni munduru. W skład ubioru wchodzą jeszcze: parciany pas harcerski, bojówki (spodnie) również dla harcerek, getry oraz nakrycia głowy jak rogatywka i beret, chusta oraz pierścień.

Na prawym rękawie harcerze przyszywają sobie sprawności jakie zdobyli. Na lewym natomiast ramieniu znajduje się sznur funkcyjny: zielony – przyboczny, granatowy – drużynowy a brązowy – zastępowy. Nad lewą kieszenią munduru znajduje się krzyż harcerski. Niekiedy harcerze noszą również koszulki t schirty z lilijką lub kurtki i polary harcerskie.

 

Jednak nasi goście nie tylko pokazali nam i opowiedzieli jak wyglądają i czym zajmują się harcerze ale podczas spotkania zaśpiewali nam też kilka piosenek harcerskich.

Przedszkolacy mieli też okazję zdobyć sprawności zuchowe, jak np.: trudną sprawność milczka, sprawność muzyczną oraz sprawność zręczności i szybkości. Nasze umiejętności oceniał nasz gość, pan Zdzisław, który bardzo uważnie przyglądał się jak udaje nam się wypełnić zadania. Na koniec spotkania druhny i druhowie przygotowali dla przedszkolaków zabawy integracyjne, które sprawiły wszystkim wielką radość.

Filharmonia Pomysłów

Dnia 5 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedziła ponownie Filharmonia Pomysłów, która tym razem zabrała dzieci na koncert do Instytutu Nudynapudynazologii Stosowanej. Wszyscy przenieśli się do instytutu Doktora Pięciolinka, który wraz z artystami z Ameryki Południowej, a dokładniej z Peru, próbowali zaradzić nudzie i złej pogodzie. Muzycy przywieźli z sobą kilka instrumentów, różniących się nieco od tych które przedszkolaki już znały. Były to między innymi: quenacho – flet indiański, charango – mała gitara, chajchas – grzechotka indiańska, quena – bambusowy flet, fletnia Pana, zaklinacz deszczu – kij deszczowy oraz marakasy.

Przy muzyce peruwiańskiej, nasi milusińscy wspólnie z doktorem Pięciolinkiem i Panem Kotem próbowali uleczyć z nudy dziewczynkę o imieniu Julka, która była bardzo nieszczęśliwa i smutna a dzięki specjalnemu czarowi muzyki i odpowiedniemu lekarstwu opuściła ją nuda i powrócił do niej uśmiech i radość.

To magiczne lekarstwo składało się z dwóch szczególnych składników: pasji i dobrego towarzystwa, których w naszym przedszkolu nie brakuje. Lek przydał się bardzo Julce, lecz przedszkolakom nie był i miejmy nadzieję nigdy nie będzie potrzebny - co widać na zdjęciach.

Muzyczne Studio Nagrań

Dnia 31 października 2018 roku w naszym przedszkolu gościli niespotykani goście: pan Janusz i pan Marek, którzy dzięki niezwykłej opowieści wprowadzili nas w świat muzycznego studia nagrań. Wszystko to odbyło się za sprawą Janka Zdolnego i Janusza Głuchego, którzy byli bohaterami opowieści. Historia zaczęła się od przyjścia Janka, który chciał nagrać piosenkę w studio, lecz nie wiedział od czego zacząć. Z początku jednocześnie grał na gitarze elektrycznej i śpiewał piosenkę, której tekst nie był dopracowany. Realizator dźwięku Pan Głuchy wytłumaczył Jankowi, że najpierw nagrywa się akompaniament, a później się do niego śpiewa. Cała sztuka nagrania jest bardzo trudna i wymaga przygotowania oraz serii prób. Niekiedy można nagranie podzielić na części i nagrywać po kawałku dany utwór. Tak też się stało z nagraniem przedszkolaków, którzy postanowili spróbować swoich umiejętności wokalnych przed mikrofonem. Było to trudne zadanie, gdyż dzieci musiały nauczyć się najpierw tekstu a później jeszcze go zaśpiewać ale efekt okazał się bardzo ciekawy. Podopieczni śpiewali etapami pierwszą zwrotkę a wszystkie panie drugą. Całość pan Marek połączył i powstała piękna piosenka w wykonaniu dzieci i nauczycielek. Wszystkim przedszkolakom bardzo podobała się wizyta naszych gości i to w jaki sposób można utrwalić i zapisać głos ludzki oraz co można z nim zrobić /a można duuużżżo/.

Szkoda, że naszej piosenki nie uda się posłuchać na listach przebojów, chociaż może niedługo, kto to wie… oto nasza piosenka...

A kiedy chcesz nagrywać to pamiętaj, że
Do tego przygotować musisz dobrze się
I musisz wiedzieć co? Gdzie? Jak? I po co?
Jeżeli chcesz by inni chcieli słuchać Cię.

 

A kiedy już do studia zdecydujesz się
Nie wszystko na raz bo to będzie bardzo źle
Mikrofon, gitara, podkład czy śpiew
Do tego przygotować musisz dobrze się.
La, la, la …

Sygnalizatorek Jacek i jego przygody

Dnia 26 października 2018r. w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie pt. „Sygnalizatorek Jacek ”. Podczas występu dzieci dowiedziały się wiele o przepisach ruchu drogowego i ich przestrzegania. Artyści przedstawili problem nieodpowiedzialnych i nierozważnych kierowców.

Dzieci nauczyły się jak przechodzić przez ulicę, przypomniały sobie, że trzeba obejrzeć się najpierw w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo. Przedszkolacy dowiedzieli się również jak być widocznym na chodniku i podczas marszu poprzez zakładanie czapki, kamizelki odblaskowych. Przedstawienie opowiadało o pewnym małym jeżyku, który nie mógł wrócić do swojej mamy, gdyż wybudowano drogę w lesie. Mały jeż spotyka kilka zwierzątek, które proponują mu sposób przemieszczania się: kreta, muchę oraz spotyka sygnalizatorka Jacka, który bezpiecznie przeprowadza go na drugą stronę. Dzięki pomocy i właściwym zasadom, jeżykowi udaje się bezpiecznie przejść a przedszkolakom utrwaliło podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.

Występ bardzo się spodobał wszystkim przedszkolakom.

Spotkanie z Panami Policjantami

Dnia 24 października 2018r. grupy „Poszukiwaczy” i „Badaczy” udały się na komisariat policji we Wrześni. Celem wycieczki było poznanie pracy policjantów. Wizyta rozpoczęła się w sali edukacyjnej Komendy Powiatowej Policji, gdzie odbywają się spotkania, lekcje edukacyjne i policjanci mają również szkolenia i odprawy. W czasie pobytu pan policjant przypomniał dzieciom podstawowe numery alarmowe, które przedszkolacy doskonale pamiętali:

 • 112 – numer ogólny

 • 997 – policja

 • 998 – straż pożarna

 • 999 – pogotowie ratunkowe.

Pracownik komisariatu udzielał wskazówek jak zachowywać się w stosunku do nieznajomych, kiedy np.: w domu nie ma dorosłych. Zwrócił uwagę i polecił starszakom, aby ustalili hasło z rodzicami, które pomogłoby, ustalić czy osoba podająca się za znajomego, faktycznie nim jest. Funkcjonariusz przekazał informacje, jak zachowywać się w stosunku do zaczepiających nas nieznanych osób. Ważne jest wówczas, aby od nieznajomych nie brać nic do picia ani jedzenia, a w razie zagrożenia uciekać w miejsce, gdzie jest dużo ludzi. Policjant rozmawiał też z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy i przypomniał dzieciom o konieczności jeżdżenia w fotelikach samochodowych. Następnie przedszkolacy obejrzeli krótki film animowany podsumowujący tematy jakie poruszali z panem policjantem.

Bardzo dużą atrakcją dla dzieci było zwiedzenie innych pomieszczeń komisariatu takich jak: cela aresztu oraz dyżurka, gdzie bez przerwy dzwonił telefon i gdzie wzywa się pomocy i jednocześnie tę pomoc uzyskuje.

Na zakończenie przedszkolacy mogli obejrzeć duży radiowóz i zobaczyć jak wygląda w środku. Dzieci podziękowały bardzo panom policjantom i podarowały drobny upominek.

W tym samym czasie dzieci młodsze odwiedził w przedszkolu inny funkcjonariusz – dzielnicowy Komisariatu w Nekli, pan Maciej, który przybył do małych przedszkolaków prosto z interwencji i opowiedział jak wygląda praca policjanta w małej miejscowości.

Dzieci miały okazję poznać w jaki sposób policjanci ze sobą się kontaktują, jakich atrybutów używają w swojej pracy i do czego są im one potrzebne. Wspólnie też przypomnieliśmy sobie jak należy zachowywać się podczas wycieczek i spacerów, jak bezpiecznie poruszać po drodze, jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas kontaktu z nieznajomymi i jak postępować w sytuacji zagrożenia. Utrwaliliśmy sobie też najważniejszy numer telefoniczny: 112.

Wizyty i kontakty z policjantami są zawsze bardzo ciekawe i atrakcyjne dla dzieci, często jest to pierwsza funkcja i rola jaką dzieci chciałyby pełnić w przyszłości. Spotkania te wnoszą wiele ciekawych informacji, które w formie utrwalenia zapadają w pamięci na długie lata. Dziękujemy naszym dzielnym policjantom, że tak oddanie służą nam wszystkim i dbają o nasze bezpieczeństwo.

Z wizytą na Dniu Seniora

Dnia 17.10.2018r. grupa „Poszukiwaczy” udała się do Nekielskiego Ośrodka Kultury na uroczystość z okazji Dnia Seniora. Przedszkolacy przygotowali dla zebranych tam gości w formie krótkiej części artystycznej przepiękny występ. Była to związana z aktualną porą roku opowieść jesienna z wierszykami i piosenkami. Jesień przedstawiona była jako piękna, wesoła i kolorowa pani, pełna niespodzianek i dobrych myśli. Jesień zarówno ta za oknem, jak i związana z częścią naszego życia jest spełnieniem pragnień i kolorowym snem.

A jednym z nich były drobne upominki od dzieci dla naszych Seniorów. Występ podobał się wszystkim bardzo a zachęcone 5-latki, przedstawiły go zaraz następnego dnia swoim kolegom, koleżankom, którzy dowiedzieli się co to znaczy senior i kto nim może zostać.

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 12 października 2018 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy bardzo ważne święto Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji najstarsza grupa „Badaczy” przygotowała część artystyczną na którą zaprosiła kolegów i koleżanki z młodszych grup, wszystkie panie pracujące w przedszkolu, panią dyrektor, przedstawicieli z Rady Rodziców oraz właściciela przedszkola – organ prowadzący.

Starszacy przygotowali piękną formę artystycznego wyrazu z wierszykami, piosenkami i przepięknymi życzeniami, które płynęły prosto z serca i były wyrazem ich wdzięczności i radości. Nie zabrakło również pięknych niespodzianek i drobnych upominków. Wszystkie panie były bardzo wzruszone i ogromnie szczęśliwe przecież sensem pracy w przedszkolu jest właśnie radość i miłość okazywana przez wychowanków.

Po przedstawieniu był czas dla wszystkich grup na wręczenie upominków naszym Paniom. Również życzenia składali: Pani Dyrektor, Pan Łukasz oraz Rada Rodziców. W międzyczasie Pani Dyrektor, której występ „Badaczy” bardzo się spodobał poprosiła o dodatkową bisową piosenkę, zadała również zagadkę kierowaną do najstarszej grupy, w której zapytała ile Pań jest w przedszkolu i jak mają na imię. Starszacy świetnie sobie poradzili z tym pytaniem. Następnie ogłoszono oficjalnie Dzień Zabawy w przedszkolu. Występ podobał się wszystkim przedszkolakom i Paniom.

Wszystkim rodzicom i dzieciom dziękujemy za pamięć, życzenia, ciepłe słowa i uśmiech. To dzięki Wam jesteśmy i dla Was.

Czworonożni przyjaciele

W związku z tygodniem poświęconym zwierzakom, 4 października odwiedził nas pan Tomek, który na co dzień opiekuje się naszymi zaadoptowanymi pupilami. Tym razem zabrał ze sobą suczkę, która wabi się Saga. Jest to cudowny psiak, lecz jej życie nie było wcale takie kolorowe. Saga, dzięki panu Tomkowi nabiera coraz więcej zaufania do ludzi z czego bardzo się cieszymy. Piesek obwąchał każdego z nas i pozwolił się pogłaskać.

Pan Tomek opowiedział, jak należy prawidłowo dbać o czworonożnych przyjaciół. Pokazał przedszkolakom, jak powinny zachować się w razie ataku psa. Najważniejsze zasady to:

nie uciekać,
nie patrzeć psu w oczy,
nie okazywać strachu,
nie odwracać się, bo może nas przewrócić,
stać bokiem do psa, na lekko rozstawionych nogach.

Oprócz takiego zachowania warto postarać się, aby przyjąć pozycję „żółwia” lub „drzewka”. Chronimy wtedy te części ciała, które są najbardziej narażone na ugryzienia. Pies widząc taką postawę i brak reakcji ze strony ofiary szybko się zniechęca i odchodzi.

Bardzo lubimy spotkania z czworonożnymi pupilami, gdyż wzajemnie się uszczęśliwiamy. Nasi drodzy przedszkolacy, dziękujemy Wam za dotychczasową pomoc i pieniążki zamiast lizaków wrzucane na pomoc naszym pupilom. Wierzymy, że każdy z was mając dobre serce nie zapomni o psiakach i może samodzielnie odwiedzi jeszcze schronisko w Skałowie. Może, któryś z Was zakocha się w jakimś bezbronnym piesku i zechce go zaadoptować tak prawdziwie. Trzymamy kciuki i jesteśmy pewni, że każdy piesek znajdzie nowy dom.

Dzień Chłopca w przedszkolu

Dnia 28 września 2018 roku w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopca. W tym wyjątkowym dniu odwiedził nas specjalny gość Mirek Chudy wraz z przyjaciółmi: Aliną i Pawłem. Pan Mirek na powitanie przeczytał nam znany i lubiany wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima, a po wysłuchaniu sprawdził naszą uwagę zadając pytania dot. treści, np. ile wagonów miała lokomotywa lub jakie w niej zwierzęta podróżowały.

Dzieci z uwagą wysłuchały wierszyka, dlatego świetnie odpowiedziały na zadane pytania. Pan Mirek opowiedział również dzieciom swoją historię związaną z życiem przed i po wypadku. Przedszkolacy mieli okazję poznać reprezentanta Kadry Narodowej Polski w dziedzinie sportów obronnych, któremu wypadek drogowy miał przekreślić całkowicie karierę i spełnianie swojej pasji. Na szczęście tak się nie stało i pan Mirek przekonał nas, że wiara i mocne postanowienie dążenia do celu może pokonać wszystko i dać siłę do realizacji najwspanialszych planów. Nasz gość gdy trafił na wózek inwalidzki nie poddał się a wręcz przeciwnie, zaczął trenować w Koninie szermierkę na wózku inwalidzkim. Już po trzech miesiącach trafił na zawody, w których zdobył czwarte miejsce, a rok później wystartował ponownie w mistrzostwach i zdobył miejsce na podium.

Dzieci miały okazję zobaczyć na własne oczy, dotknąć i przymierzyć wspaniałe medale min.: z mistrzostw świata.

Pan Mirek pokazał też jak wygląda strój szermierczy i jak nazywa się broń szermierza oraz jak należy ją trzymać i przygotował mały pokaz z pomocą chętnych przedszkolaków. Wybrane dzieci ubrano w strój szermierza i przy pomocy Pani Aliny i Pana Pawła mogli spróbować walki szermierczej. Następnie wybrano także nauczycielki: Panią Anię i Panią Patrycję, które walczyły ze sobą dzielnie, a dzieci w tym czasie z niezwykłą aktywnością kibicowały.

Na zakończenie spotkania, każdy przedszkolak, który chciał, mógł przymierzyć strój i potrzymać broń.

Dzieci serdecznie podziękowały naszym gościom za spotkanie i wróciły do sal gdzie na wszystkich czekały super niespodzianki przygotowane z okazji Dnia chłopca.

Festyn w Targowej Górce

Dnia 22.09.2018r. w sobotę na OSP w Targowej Górce – dzięki gościnności zaprzyjaźnionych z nami druhów strażaków odbył się festyn z okazji Dnia Przedszkolaka oraz 5-tych urodzin naszego przedszkola. Podczas tej uroczystości przyjęci zostali do grona przedszkolaków nasi młodsi koledzy i koleżanki, którzy od września zaczęli uczęszczać do naszego przedszkola. Pamiętaliśmy też o nieobecnej a z pewnością całym sercem będącej z nami – Darii.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania przez przedszkolaków, rodziców i wszystkich uczestników festynu hymnu przedszkola. Powitano też gościnnie uczestniczącą w festynie panią Izabelę i naszą absolwentkę Marysię, które poprowadziły dla wszystkich Zumbę na rozgrzewkę. Zabawa bardzo się podobała i z chęcią uczestniczyły w niej przedszkolacy /młodsi i starsi/ a nawet rodzice i rodzeństwo. Następnie każda z grup przedszkolnych zaprezentowała się w swojej ulubionej piosence i zabawie. Mogliśmy usłyszeć piękne piosenki o przyjaźni, przedszkolu, kolegach i koleżankach. Przypomnieliśmy sobie również ulubione przedszkolne zabawy, które nie były obce również rodzicom, jak min.: „Chodzi księżyc nocą”, "Boogie - woogie", „Jawor, jawor”, „Chodzi lisek koło drogi…” czy „Balonik” i ”Karuzela”.

Następnie dzieci bawiły się z pomocą chust animacyjnych a w między czasie dzieci i rodzice mogli wypisać życzenia i dobre słowa z okazji urodzin przedszkola.

Po tych miłych zabawach nastąpiła pora na pasowanie na przedszkolaka, dyplomy i plakietki urodzinowe, a potem wjechał duży tort urodzinowy przedszkola z wystrzałowymi petardami.

Podczas festynu był słodki poczęstunek, zupy, które przygotował dla nas pan Przemek oraz popcorn, wata cukrowa i gofry. Na końcu dzieci mogły zrobić proporzec z logiem przedszkola.

Pomimo niesprzyjającej pogody uroczystość była bardzo udana a roześmiane buzie dzieci są na to najlepszym dowodem.

Akcja – segregacja u Małych Einsteinów

Sprzątanie świata – to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszego środowiska. Nie zdajemy sobie sprawy, że wyrzucenie najmniejszego papierka przyczynia się do zanieczyszczenia naszej planety. Dlatego nasi przedszkolacy już od najmniejszych lat uczą się, że należy dbać o piękną otaczającej nas przyrody. W tym roku przypadała jubileuszowa 25 akcja sprzątania świata pt: „Akcja Segregacja”.

Nasi przedszkolacy bardzo skrupulatnie przed rozpoczęciem sprzątania świata przygotowywali się i przypominali zasady dotyczące segregacji. Dzieci powtórzyły sobie co wrzuca się do worków odpowiedniego koloru: zielony – szkło, żółty- tworzywa sztuczne i metale, niebieski – papier. Przygotowani i gotowi 18 września wszyscy z pełnym zapałem wyruszyliśmy na wielkie sprzątanie świata. Pogody tego dnia nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszej, co spowodowało, że uśmiech gościł na twarzy u każdego dziecka.

Przed wyjściem zadbaliśmy o bezpieczeństwo podopiecznych /kamizelki odblaskowe/ oraz /rękawiczki jednorazowe, ochronne/.

Najmłodsze grupy czyli „Wynalazcy” i „Odkrywcy” zadbali o czystość w pobliżu naszego przedszkola. Natomiast starsze grupy tzn. „Podróżnicy”, „Poszukiwacze” i „Badacze” miały specjalne zadanie, gdyż wyruszyły ulicami Nekli na poszukiwanie porzuconych śmieci. Nasze worki stopniowo się zapełniały. Najbardziej było to widoczne u najstarszych grup. Dzieci wzorowo wykonały swoje zadanie. Żadne z nich nie ominęło ani jednego śmiecia. Akcja – Sprzątanie świata, bardzo nas wszystkich wymęczyła. Mimo to przedszkolaki były zadowolone, że mogły zadbać o czystość środowiska i piękno natury. Pozostaje być tylko dumnym z naszych dzieci, że tak dzielnie uczestniczyły w akcji. Wierzymy, że w przyszłości nasze kochane przedszkolaki będą nauczać innych jak należy dbać o przyrodę.

„Ach taniec! Międzynarodowy język przyjaźni wystukiwany nogami.”

Dnia 11 września nasi przedszkolacy mieli okazję gościć specjalnych gości. Zespół folklorystyczny postanowił rozszerzyć wartości kultury wielu regionów wśród naszych dzieci. Nastąpiła prezentacja pięknej muzyki, zachwycającego tańca oraz zadziwiających strojów. Goście zaprezentowali folklor z różnych zakątków świata m.in. z Włoch i Hiszpani. Oczywiście nie mogło zabraknąć naszego regionalnego folkloru krakowskiego. Dzieci poznały podstawowe elementy damskiego i męskiego stroju krakowskiego, aby później mogły rozpoznawać i nazywać poznane elementy. Goście nauczyli także przedszkolaków podstawowego kroku tanecznego krakowiaka. Nasi milusińscy z radością uczyli się krakowiaka. Fantastycznym tańcem tancerze zdołali porwać wszystkich do wspólnego tańca i zabawy. Dzieci także miały okazję posłuchać muzyki ludowej, co przyczyni się do ukształtowania wśród nich postawy patriotyzmu lokalnego. Naszym przedszkolakom nie jest obca ludowa muzyka ani tance, gdyż co roku najstarsze grupy biorą udział w Lokalnym Przeglądzie Tańca Ludowego. Tam prezentują swoje układy taneczne, których uczyli się wcześniej w naszym przedszkolu. Po tej niesamowitej wizycie dzieci z pewnością będą pamiętać, że folklor nadal tętni życiem.

„Coś się kończy, żeby coś mogło trwać…”

Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy, i dlatego też 21 czerwca, w sali Nekielskiego Ośrodka Kultury odbyło się pożegnanie naszych najstarszych dzieci, z grupy BADACZY i POSZUKIWACZY, którzy już po wakacjach, po raz pierwszy przekroczą szkolne progi.

Po serdecznym przywitaniu przez nauczycielki zebranych rodziców i zaproszonych gości, pięknym i w skupieniu wykonanym Polonezem, dzieci rozpoczęły uroczystość. Przedszkolaki z dumą zaprezentowały przygotowany program artystyczny, pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Nasi absolwenci w swoich wierszykach wyrazili, jak bardzo im żal opuszczać nasze przedszkole, pełne wspomnień i beztroskiej zabawy. W przygotowanie całej uroczystości, dzieci włożyły całe serce i wiele pracy, co zostało błyskawicznie nagrodzone gromkimi brawami. Młodsi koledzy z grupy Poszukiwaczy, którzy pozostają jeszcze w przedszkolu, pożegnali starszych kolegów przygotowana specjalnie dla nich piosenką, życząc im samych sukcesów i powodzenia w szkole. Pod koniec odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i upominków przedszkolakom. Nie zabrakło także wzajemnych życzeń, podziękowań i kwiatów. Szczególnymi gośćmi tego dnia byli oczywiście rodzice, którzy również otrzymali dyplomy, za bezinteresowną pomoc i aktywne uczestnictwo w życiu przedszkola. Pełnym wzruszenia momentem, był czas kiedy dzieci, z uśmiechem na twarzy a jednocześnie mając łzy w oczach udali się do swoich rodziców, dziękując im za wsparcie i miłość.

Kochani Rodzice, wspominając rok szkolny 2017/2018 pragniemy Wam podziękować za wszystko, za całoroczną współpracę, za zrozumienie i wspomaganie nas w codziennych sytuacjach, wspierających rozwój naszych absolwentów. Przede wszystkim dziękujemy za zaufanie, jakim obdarzyliście nas i nasze przedszkole, powierzając edukacje i wychowanie Waszych dzieci w nasze ręce. Chcemy się pochwalić, że mamy Rodziców, na których zawsze możemy liczyć. Gratulujemy Wam tak wspaniałych, mądrych, twórczych i inteligentnych dzieci. Życzymy Wam wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Nasi wspaniali ABSOLWENCI, wyfruwacie spod naszych opiekuńczych skrzydeł, ponieważ jesteście już na tyle silni i gotowi, by przekroczyć szkolne progi. Dziękujemy za każdy dzień spędzony razem, za uśmiech, wspólne chwile i niesamowita chęć pomocy w każdej sytuacji. Jesteście cudowni, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że doskonale poradzicie sobie w szkolnych ławkach. Wypełnia nas duma, że mogłyśmy współpracować z tak wspaniałymi dziećmi. Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce, abyście byli dumą dla rodziców i przykładem dla innych dzieci.

Wszystkim życzymy słonecznych, pełnych radości i spokoju wakacji, odpoczywajcie, zwiedzajcie, bawcie się, bo naprawdę na to zasłużyliście!

Nie żegnajmy się…powiedzmy sobie DO ZOBACZENIA