Do kolejnego miłego spotkania w naszym przedszkolu doszło 24 czerwca w piątek; kiedy to wszystkie przedszkolaki spotkały się aby uroczyście zakończyć rok przedszkolny i rozpocząć wyczekiwane przez wszystkich wakacje.

„Wiła wianki i rzucała je do falującej wody”…… taką ludową piosenką w środowe popołudnie  rozpoczął się nasz Bal Starszaka. Tego dnia dzieci z grupy Badaczy i Poszukiwaczy  wraz z rodzicami spotkały się popołudniu w Sali NOK-u aby za sprawą magicznego zegara powspominać te trzy lata spędzone razem.

 

23 czerwca wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej na ostatnie w tym roku szkolnym potyczki sportowe. Tym razem pan Mateusz zaprosił nas na małe boisko z niezwykle miękką murawą i po rozgrzewce rozdzielił na zespoły.

17 czerwca był bardzo długo wyczekiwanym dniem przez wszystkich przedszkolaków. Tego dnia bowiem wszystkie dzieci z przedszkola „Mali Einsteini” wybrały się w niezwykle długą i fascynującą podróż do Józefowa k/Chocza.

 

Dnia 15 czerwca br. dzieci z naszego przedszkola zaprezentowały swoje umiejętności taneczne podczas Turnieju Tańca Towarzyskiego w Zespole Szkół w Targowej Górce. W imprezie brały udział dzieci i młodzież z różnych kategorii wiekowych, spośród, których wyłoniono po trzy najlepsze pary. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci uczęszczające na zajęcia taneczne prowadzone przez pana Michała Augustyniaka, które pokazały się w  walcu wiedeńskim i cha-chy.

 

W poniedziałek 13 czerwca już od rana wszystkie przedszkolaki były gotowe aby pójść z wizytą do szkoły, do której wybieraliśmy się na zaproszenie pani Małgosi Kubiaczyk. Z uśmiechem na twarzy ale i  nieco  przejęci dotarliśmy do szkoły, gdzie czekała na nas niespodzianka.

W Nekielskim Ośrodku Kultury, 10 czerwca odbył się nasz I Lokalny Przedszkolny Przegląd Tańca Ludowego. Jako organizatorzy byliśmy bardzo przejęci ponieważ po raz pierwszy nasze przedszkole występowało w roli gospodarza i zaprosiło inne przedszkola do wspólnej zabawy. I chociaż nie witaliśmy przybyłych gości w naszym przedszkolu ale w NOK-u to rola gospodarzy była dla nas bardzo ważna.

Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka, osoby najważniejsze w jego życiu. Dlatego chcąc podkreślić znaczenie mamy i taty i uhonorować ich święto, przedszkolacy wspólnie z paniami zorganizowali festyn przedszkolny. Odbył się on 4 czerwca na terenie OSP Nekla pod hasłem: „Na wyspach Bergamutach”

Dnia 3 czerwca 2016r. kilkoro dzieci z naszego przedszkola wzięło udział w XII Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej, który odbył się w Zespole Szkół w Targowej Górce. Nasi przedstawiciele zaprezentowali piosenki, których nauczyli się w przedszkolu.

 

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do występów dzieci przygotowanych dla rodziców, którzy z ogromnym wzruszeniem oglądają swoje pociechy wcielające się w różne postaci. Ale jak często można oglądać teatrzyk rodziców przygotowany specjalnie dla dzieci? Przedszkolaki z naszego przedszkola miały okazję obejrzeć przedstawienie, w którym grali ich rodzice i był to zupełnie wyjątkowy i wspaniały prezent z okazji Dnia Dziecka.

 

We wtorek 31 maja 2016 r. z okazji Dnia Dziecka dla naszych przedszkolaków zorganizowano moc atrakcji. Przedszkolny plac parkingowy za sprawą dmuchanych zamków zamienił się w tym dniu w świat fantastycznej zabawy

 

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważna dla każdego z nas jest  wiedza na temat bezpieczeństwa ;dlatego 30 maja wszystkie przedszkolaki wybrały się  do strażnicy OSP w Nekli; gdzie czekali na nas dzielni druhowie.

 

Kontynuując cykl majowych wycieczek dalekich i bliskich 24 we wtorek wybraliśmy się całym przedszkolem do pobliskiego Giecza, pierwszej siedziby Piastów na ziemiach polskich i pierwszego grodu książęcego.

 

 W poniedziałek 23 maja nasze przedszkole ponownie odwiedzili uczniowie. Tym razem byli to uczniowie klas I i II, którzy na kółku teatralnym wspólnie z panią Małgosią K. przygotowali dla nas przedstawienie pt. „Kopciuszek”. 

 20 maja straszaków z grup „Badaczy” i „Poszukiwaczy” odwiedzili starsi koledzy z klasy 1b, którzy jeszcze rok temu bawili się z nami na placu i w salach a teraz kończą już pierwszą klasę nauki szkolnej.

 

Podróże dalekie i bliskie- pod takim hasłem całe przedszkole wyruszyło 6 maja na wycieczki po Nekli a 13 maja, każda grupa dzieliła się swoimi spostrzeżeniami z innymi przedszkolakami i demonstrowała przygotowany plakat. 

 

12 maja dzieci z grupy Poszukiwaczy i Badaczy uczestniczyły w XIII Międzygminnej Olimpiadzie Przedszkolaków, której gospodarzem jest Przedszkole Miś Uszatek z Nekli.

 

W czwartek 28 kwietnia 2016 r. nasze przedszkole odwiedzili szczególni goście. Na specjalny koncert muzyczny przybyły: pani Magdalena Wilczyńska-Goś solistka Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu oraz pani Dominika Jaszyk - akompaniament. Było to niezwykłe spotkanie muzyczne, wszystkie dzieci przeniosły się marszowym krokiem do krainy opery.

 

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda...”- słowa tej piosenki znane są nam wszystkim doskonale.

Codziennie, w domu i przedszkolu, dbamy o swoje ząbki, dokładnie czyszcząc je i regularnie odwiedzając stomatologa.

Każdy mały przedszkolak z naszego przedszkola dobrze wie, co trzeba robić aby być zdrowym. W ostatnim tygodniu wiele uwagi poświęciliśmy tematom związanym właśnie ze zdrowiem. 19 kwietnia odbyło się w przedszkolu spotkanie z Tatą Antka- panem Grzegorzem K., który na co dzień zajmuje się radiologią

Dnia 18.04.2016r gościliśmy w naszym przedszkolu Filharmonię Pomysłów, która zaprezentowała nam kolejny spektakl pt: „DULI-DULI-łąka”.

 

W naszym przedszkolu kładziemy duży nacisk  na bezpieczeństwo oraz edukację z nim związaną.  Dlatego w piątek  naszych przedszkolaków odwiedzili  niezwykli goście- dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu pan Paweł Guzik i  Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji we Wrześni pan Adam Wojciński.

 

14 kwietnia 2016 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Sportu. Tego dnia wszystkie grupy w sportowych strojach wybrały się na Halę widowiskowo-sportową przy zespole Szkół w Nekli, gdzie dzięki gościnności pana dyrektora mogliśmy uczestniczyć w zawodach sportowych.

Dzieci w formie zabawy ćwiczyły sprawność ogólną: szybkość, dokładność, koordynację wzrokowo-ruchową a także uczyły się zdrowej rywalizacji i zasad fair-play oraz radzenia sobie z porażkami.

W piątek dnia 8 kwietnia wszystkie grupy z przedszkola „Mali Einsteini” wybrały się na Nekielski Rynek aby z mieszkańcami cieszyć się i weselić z nadejścia najpiękniejszej pory roku – WIOSNY.

Dnia 5 kwietnia młodsze dzieci z naszego przedszkola odwiedził niezwykły gość: pan leśniczy Marcin Siberna, który opowiedział dzieciom o swojej pracy oraz o tym jak istotną rolę odgrywają drzewa w naszym życiu.

 

Kto powiedział, że sadzenie lasów jest tylko dla dorosłych i doświadczonych osób? Leśnicy z Nadleśnictwa Czerniejewo i  Września-Dębina przełamali ten stereotyp. Zaprosili do wiosennego sadzenia lasu starszych przedszkolaków z naszego przedszkola.

 

 

Wielkanoc to czas, który spędzamy w rodzinnym gronie zajadając świąteczne przysmaki. W czwartek dnia 24. 03 w naszym przedszkolu odbyło się śniadanko wielkanocne, które każda grupa zjadła w swojej sali.

 

21 marca dzieci z naszego przedszkola  uroczyście powitały wiosnę. Tego dnia wszystkie przedszkolaki zebrały się aby w wiosennej scenerii pożegnać zimę i powitać wiosnę. W przedszkolnej sali  tego dnia znalazł się ktoś szczególny – Marzanna.

 

Teatr w życiu dziecka jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym rozwój, podobnie jak zabawa i książka. W zawiązku z tym dzieci z naszego przedszkola po raz kolejny uczestniczyły w przedstawieniu pt. „W Krainie Krasnali”.

Dnia  11 marca do naszego przedszkola przyjechały dwie nasze przybrane babcie: Marysia F. oraz Kazia F. Obie przywiozły do nas dziwne przedmioty i niespodzianki.

15 marca nasze przedszkole  odwiedzili niezwykli goście, pan Paweł Kubiak dyrektor Schroniska dla zwierząt w Skałowie oraz pani Elżbieta wolontariuszka,           opiekująca się mieszkańcami schroniska

W poniedziałek, 14 marca do naszego przedszkola zawitali artyści z Filharmonią Pomysłów.
Byliśmy bardzo ciekawi kolejnego spektaklu, który nosił tytuł: „W Hopsa-Dyrydasowie”.

 

Podczas kolejnego spotkania z Filharmonią Pomysłów, które odbyło się 22 lutego dzieci odwiedziły ASA – TADARASice, czyli Kraków i jego najbliższe okolice.  Oczywiście w podróży towarzyszył im Kot Psotnik.

 

 

 

 

Tak, zimowa pora to najlepszy czas aby sięgnąć po prawdziwego przyjaciela - książkę.

 

 

 

Dnia 18 lutego dzieci z dwóch najstarszych grup przedszkolnych udały się do Zespołu Szkół w Zasutowie na podsumowanie konkursu plastyczno-czytelniczego pt.:"Twórczość Jana Brechwy".

 

 

W  środę 17 lutego  2016roku nasze przedszkole miało zaszczyt gościć Pana Tomka Nowaczyka, artystę kabaretowego związanego  z poznańskim kabaretem „ Czesuaf”, klauna w fundacji Czerwone Noski, pisarza, autora książki „Gupik ma szczęście”

 

 „W dniu świętego Walentego
nic nie może dziać się złego,
nikt nie może się dziś złościć,
bo dziś nadszedł dzień miłości...”

 „Jak Rumcajs Cypiska uratował” tak brzmiał tytuł przedstawienia, w którym uczestniczyły dzieci z naszego przedszkola w dniu 10.02.2016r.

Karnawał to  miła tradycja  przepełniona  muzyką i zabawą , gdzie  ważnym elementem  tego okresu  są bale  przebierańców.

 

W środę 3 lutego do naszego przedszkola przyjechali niecodzienni goście. Odwiedzili nas bowiem starsi koledzy i koleżanki z Zespołu Szkół w Targowej Górce, którzy pod okiem pana Michała Augustyniaka uczą się w swojej szkole tańca.

 

 

W niedzielę 17 stycznia dzieci z grup: „Poszukiwaczy’ i „Badaczy” zostały zaproszone przez proboszcza naszej parafii ks. Wojciecha Schejnę do kościoła, gdzie podczas niedzielnej Mszy Św. miały przedstawić swoim kolegom i koleżankom Jasełka.

 

 

W dniach 11 i 12 stycznia we Wrzesińskim Ośrodku Kultury odbyły się początkowo przesłuchania a następnie Koncert Galowy VI Bożonarodzeniowego Przeglądu Kolęd, organizowanego przez Przedszkola Niepubliczne "MIś Uszatek" oraz "Świat Muzyki" Rudolfa Topolskiego.

 

Naszym Babciom i Dziadkom, zawdzięczamy bardzo wiele dlatego ich święto postanowiliśmy uczcić w szczególny sposób. Dzień Babci i Dzień Dziadka to  wspaniała okazja aby wnuki mogły pokazać jak ważnymi osobami są  ich Dziadkowie. W grupie Badaczy uroczystość z okazji  tego święta obyła się 14 stycznia na Sali Nekielskiego Ośrodka Kultury.

Babcia i dziadek, to  bardzo ważne osoby  w życiu każdego dziecka, a „Dzień Babci i Dziadka” - to najpiękniejsze dni, w  których są oni  obdarzani  szczególnymi dowodami miłości.

Choć za oknem śnieg i mróz, to miesiąc styczeń ma dwa wyjątkowe i ciepłe dni - Dzień Babci i Dziadka.

 

"Babci i dziadka, przyznać to trzeba, każdemu dziecku w życiu potrzeba.
Znana to para, bardzo kochana. Przez wszystkie dzieci jest szanowana”.

 Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, radości, dumy, wzruszeń i łez…

 

W poniedziałek 11 stycznia mieliśmy okazję uczestniczyć w kolejnym spotkaniu z Filharmonią Pomysłów. Koncert jaki oglądaliśmy nosił nazwę „ TO – I – HOLA- HOLA-ny”.

 

Wszystkie dzieci z przedszkola „Mali Einsteini” bardzo licznie włączyły się do koncertu i wspólnie z paniami wystąpiły śpiewając oraz tańcząc.

 

W świątecznej zawierusze łatwo zapomnieć jaka jest prawdziwa istota Świąt Bożego Narodzenia. W przedstawieniu aktorzy przybliżyli dzieciom w cudowny sposób co najważniejsze jest w tym szczególnym okresie.  Była to baśń z morałem, która choć na chwilę odwróciła uwagę dzieci od upominkowego szaleństwa, podkreślając radość płynącą z ciepła domowego ogniska.

Niezwykle świąteczny nastrój zapanował w naszym  przedszkolu 22 grudnia. Dzieci i wszyscy pracownicy przedszkola spotkali się aby wspólnie uczcić zbliżające się Święta Bożego Narodzenia,  kryjące w sobie tę niepowtarzalną magię. Wszystkie przedszkolaki przyszły w tym dniu odświętnie ubrane i w skupieniu oczekiwały na  Jasełka, przygotowane przez najstarsze dzieci z grupy „Badaczy” i „Poszukiwaczy” .

Okres świąteczny jest dla nas wszystkich okazją do refleksji, wspomnień , do czynienia dobra dla innych, do wzruszeń. Tych ostatnich w naszej grupie nie zabrakło 17 grudnia,   popołudniu ,podczas świątecznego spotkania rodzinnego. „Badacze” z wielkim przejęciem  przedstawili swoim najbliższym historię przyjścia na świat Jezusa, w której nie zabrakło pięknych  kolęd chociażby  takich jak „Cicha noc” .

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres roku. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Jest to również okazja do wspólnego kolędowania w przedszkolu. Korzystając ze świątecznej atmosfery dzieci z grupy „Odkrywców” zaprosiły rodziców do przedszkola na popołudniowe „Spotkanie przy choince”, które odbyło się dnia 15 grudnia 2015 r.

Dnia 16.12.2015r w grupie „Podróżników” odbyło się spotkanie przy choince. Spotkanie wprowadziło wszystkich zebranych w nastrój świąteczny. Dzieci wcieliły się w rolę, pokazały, że nie tylko są małymi przedszkolakami, ale również wielkimi aktorami, którzy potrafią doprowadzić do pojawienia się łezki w oku nie jednego gościa.

Święta Bożego Narodzenia  kryją w sobie  niepowtarzalna magię : radość i  niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę.

 

 

 

 

 

 

 

 "Są takie święta w naszym kalendarzu, co wywołują falę marzeń. Ten nastrój wszystkim się udziela, radość ogarnia serca i duszę rozwesela".

 

 

 

 

 

 W piątek 11 grudnia wszystkie dzieci z naszego przedszkola wyjechały autobusem, aby odnaleźć i przywieść do przedszkola choinkowe drzewka.

 

 

 7 grudnia do naszego przedszkola przybył niezwykły i długo wyczekiwany gość, Święty Mikołaj. Mimo, że aura późnojesienna nie była mu przyjazna a śniegu nigdzie nie dało się zauważyć, nasz gość zjawił się nagle i zaskoczył wszystkich.

 

Nasz udział w akcji "Góra Grosza".......

 „W przedszkolu zabawa
Andrzejek to czas
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas.
Już zaczynamy, już nie czekamy
Zabawa dalej,start….”

 

Pluszowy miś to zupełnie wyjątkowy przyjaciel z dzieciństwa. Wierny, kochany, zawsze gotowy do przytulenia, cierpliwy powiernik dziecięcych sekretów.

 

 

Jest w listopadzie taki dzień, który ważny jest dla każdego Polaka, jest w kalendarzu taka data, która kojarzy nam się z naszą Ojczyzną -11 listopada

– Święto Niepodległości.

 

W piątek 30 października gościliśmy w naszym przedszkolu Panią dietetyk- Martę Owczarzak, która w interesujący sposób przedstawiła dzieciom zawód dietetyka, poszerzyła wiedzę na temat zdrowego odżywiania.Dzieci zapoznały się z piramidą żywienia poczynając od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu mogłyby zostać wyeliminowane...

 

Dzień 28 października zgromadził w naszym przedszkolu gości na niezmiernie ważnym i istotnym wydarzeniu, jakie miało mieć miejsce w grupie "Podróżników"


 

 „Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć,
nauczyłem się w przedszkolu - o tym, jak żyć,
co robić, jak postępować, patrzeć,
odczuwać, marzyć i wyobrażać sobie lepszy Świat”.                                                       

                                       Robert Fulghum

Starsze przedszkolaki wybrały się  z wizytą na Komendę Policji do Wrześni, natomiast młodsze dzieci zaprosiły pana policjanta do przedszkola. Pan sierż. Adam Wojciński odwiedził nas 15 października i przywitał się z nami bardzo mile.

 

 

 

Dnia 13 października Komendę Policji we Wrześni odwiedzili nietypowi goście – dzieci z grupy Badaczy i Poszukiwaczy z Przedszkola Mali Einsteini. 

Wizyta przedszkolaków ożywiła policyjne korytarze. Podczas tego niecodziennego spotkania  dzieci mogły zapoznać się z pracą policjantów.

W czwartek  8 października w naszym przedszkolu mieliśmy zupełnie nietypowe święto - obchodziliśmy „Urodziny marchewki”.

Głównym celem organizacji takiego dnia było przede wszystkim zdrowe odżywianie i promowanie  spożywania  warzyw oraz ich przetworów.

 

 

W przedszkolu dzieci większość czasu spędzają na tworzeniu: rysują, budują, opowiadają, śpiewają. Są aktywne, dlatego nie byle jaką gratką okazało się  wtorkowe spotkanie z panem Bartkiem, który do naszego przedszkola przybył z…. robotami zbudowanymi z klocków Lego.

„...Wrześniowym polem idzie jesień.
Rude ma włosy i rudą suknię,
We włosy wpięte pierzaste astry,
a w rękach kłosy i słodką gruszkę.
Idzie i pachnie powidłami
Z twarzą rumianą jak reneta.
Wśród mgieł porannych i szumu liści
Już na październik w sadzie czeka...”

We wtorek 22 września dzieci z naszego przedszkola miały okazję przenieść się do czasów średniowiecznych, na dwór króla Bula, podczas przedstawienia teatralnego dla młodszych i starszych.....

 

To już trzeci rok kiedy  nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata". Przedszkolakom  należy ukazać potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić pozytywne uczucia, takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody dlatego w przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia, które zainspirowały dzieci do działań mających na celu dbanie o nasze środowisko.

 

"...grajcie koziołki, a waść niech tańczy fika fikołki..."

Rozpoczęliśmy nowy sezon koncertów dla dzieci z Filharmonią Pomysłów pod tytułem "Oj Dana, Dana - nietypowo na ludowo po Polsce”.
W nadchodzących spotkaniach muzycy i aktorzy przybliżą dzieciom muzyczne tradycje poszczególnych regionów Polski, legendy, taniec i stroje ludowe, śpiew, obrzędy i zabawy oraz inspiracje ludowe w muzyce naszych kompozytorów i muzyce rozrywkowej.