W tym szczególnym dniu 8 marca 2019r. wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez drobnych upominków i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:)

Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech...

 

Dnia 28 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dinozaura, który odbył się w sali NOK-u. Data przypada na 26 lutego, wobec czego już 27 lutego oglądaliśmy bajkę o dinozaurach. W piątek cały dzień rozmawialiśmy o prehistorycznych stworach, które 65 milionów lat temu zamieszkiwały naszą planetę. Pani Dyrektor w roli dinozaura zabrała nas w podróż w czasie i w jednej chwili znaleźliśmy się wśród palm i zarośli z dinozaurami.

 

 

Dnia 24 lutego odwiedziły nasze przedszkole niesamowici goście- przedstawiciele Muzeum Archeologicznego z Giecza. Panie, które przyjechały do naszego przedszkola przeniosły nas w odległe, zamierzchłe czasy… Dowiedzieliśmy się jak żyli i wyglądali nasi przodkowie, a także czym się zajmowali. Goście przedstawili podopiecznym jak w Średniowieczu wyglądali rycerze i kobiety. Poznaliśmy zajęcia kobiet, które głównie gotowały i zajmowały się domem. Szyły ubrania takie jak czapki, rękawiczki, a także przedmioty codziennego użytku: garnki z gliny, łyżki z drewna, solniczki, itp.

 

Dnia 14 lutego 2020r. nasze przedszkole obchodziło coroczne Święto Zakochanych. Tradycja tego dnia jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i jest nieodłącznie związana z wysyłaniem anonimowych wyznań miłosnych lub też wręczeniem kwiatów osobie, którą się kocha. W tym dniu przedszkolaki przyszły ubrane w kolorze czerwonym, który jest symbolem Walentynek.

Cicho- sza!

Oto prosiła Szeptułka podczas kolejnego spotkania z Filharmonią Pomysłów. 23 stycznia odbyło się nasze cykliczne spotkanie z muzycznym światem dźwięków mieszczących się NA GRANICY PIĘCIOLINII w spektaklu „ Zaciszne Cicho-sza!”. Tym razem Muzolek spotkał szeptułkę, która była przerażona hałasem. Na domiar złego podsłuchiwała pewną rozmowę przez co jej uszy zmieniły swój rozmiar.

W dniach 21- 23 stycznia dzieci z naszego przedszkola gościły swoje Babcie i Dziadków podczas uroczystości z okazji ich święta. Dzieci z niecierpliwością wyczekiwały ich wizyty, ponieważ przygotowały programy artystyczne, w których powiedziały za co tak bardzo kochają swoje Babcie i swoich Dziadków. Wszystko odbywało się w sali NOK’u, nasi dziadkowie mogli napić się kawy, herbaty, a także skosztować przepysznych wypieków mam. W tak miłej atmosferze podziwiali swoje wnuki na scenie. Bardzo miło wspominamy te dni! Dziękujemy za miłe odwiedziny i życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom zdrowia, pociechy z wnucząt i nieschodzącego z twarzy uśmiechu!

Co roku, na drugą niedzielę stycznia przypada finał WOŚP, w którym z radością najmłodsi mieszkańcy naszego miasteczka biorą udział. 

W tym roku również, 12 stycznia w niedzielę, w Hali Widowiskowo-Sportowej przy Szkole Podstawowej w Nekli, stawili się przedszkolacy z naszego przedszkola.

Pomagać chcieli wszyscy i uczestnictwo w koncercie zgłosiło pięć grup przedszkolnych. „Mali Einsteini” wystąpili widowiskowo pod wspólnym tytułem „Aniołkowo i świątecznie z darem serc”.

Dnia 5 stycznia w Kościele parafialnym pw. Św. Andrzeja Apostoła w Nekli odbył się koncert Jasełkowy z udziałem dzieci z grupy „Badacze”. Dzieci licznie wzięły udział w tym niezwykłym przedstawieniu dla wszystkich mieszkańców naszej miejscowości obecnych na Mszy Świętej.

Bardzo pięknie i dużym zaangażowaniem każdy powiedział swoją rolę a wszyscy „Badacze” razem przepięknie zaśpiewali przygotowane kolędy i pastorałki.

Dnia 19 grudnia odbyła się w przedszkolu nasza wspólna wigilia ale zanim usiedliśmy do stołu, złożyliśmy sobie życzenia i przełamaliśmy się opłatkiem odwiedziła nas nietypowa kapela góralska.

Kapela przywiozła z sobą zupełnie inny /choć nasz/ język i w pierwszej chwili jej opowiadanie nie do końca zostało przez dzieci zrozumiane … A było to tak: …”W mroźne, grudniowe dni przeniysiyme Wos do góralskiyj chaty, ka wesoło trzasko kominek. Śpiywać bedziyme nojpiykniyjse polskiy kolyndy a Wy razem z nami, hej!

Dnia 12 grudnia w późnych godzinach popołudniowych odbył się w Nekielskim Ośrodku Kultury wspaniały i niecodzienny koncert w wykonaniu wszystkich dzieci z przedszkola „Mali Einsteini”.

Był to koncert niezwykły, aniołkowy dar serc dla wszystkich gości zgromadzonych na Sali ale również dla nieobecnych…

Dedykowany był min.: nieobecnej na koncercie Darii dla której licytowane były dary sympatyków przedszkola i naszych gości.

Wizyta Mikołaja w Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Od samego ranka w dniu 6 grudnia 2019r. dzieci z niecierpliwością wyczekiwały na gościa z siwą brodą, spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowego” dzwoneczka. I nieoczekiwanie już rankiem, pomimo braku białego puchu, przed przedszkolem zjawił się upragniony gość witając dzieci słodkim cukierkiem i podzwaniając cudownym dzwoneczkiem.

Tym razem Mikolaj przybył do przedszkola, samochodem… i z radością pojawił się na uroczystości.

Mikołaj – kochany przez wszystkich, cały rok czekał na ten dzień, aby wręczyć prezenty. Dzieci się bardzo ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. Śmiechu i radości było wiele. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie.

Jednakże najpierw przedszkolacy wraz Mikołajem obejrzeli występ przygotowany przez Poszukiwaczy, w którym mogliśmy spotkać królową śniegu, bałwana, krasnoludków, którzy w cudowny sposób przedstawili swoje perypetie poprzez taniec, śpiew i wierszyki. Bardzo dziękujemy za przepiękne przedstawienie Poszukiwaczom i życzymy im dalszych sukcesów.

Po występach Mikołaj obdarował dzieci drobnymi upominkami zaczynając od najmłodszych aż do najstarszych przedszkolaków. Dzieci Mikołajowi wręczyły drobny upominek i przy okazji podziękowały za prezenty. Był to bardzo radosny dzień, a w sercach dzieci pojawiła się już tęsknota za Mikołajem, które postanowiły już na niego czekać, aby dotarł również i w przyszłym roku.

Dnia 5 grudnia 2019r. odwiedziła nas filharmonia pomysłów z muzycznym spektaklem pt. „Zakątek dźwiękowierszy”. Podczas spotkania ponownie widzieliśmy się z Muzolinką, która była zrozpaczona, a inni aktorzy próbowali ją rozśmieszyć i poprawić humor.

Podczas muzycznego spotkania mogliśmy posłuchać wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima w formie piosenki. Usłyszeliśmy takie utwory jak: „Zosia samosia”, „Idzie Grześ przez wieś”, „Lokomotywa”, „Kaczka dziwaczka” i wiele innych wierszy, który każdy przedszkolak zna.

Dzieci bardzo przeżywały całe spotkanie i kibicowały Muzolince w poprawieniu jej nastroju.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z filharmonią i na przygody Muzolinki.

Dnia 28 listopada, w czwartek odwiedzili nas wspaniali goście z Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Koninie. Pan Kapelmistrz zaprezentował przedszkolakom instrumenty, na których grali dla nas członkowie orkiestry. Omówił także elementy ich ubioru, gdyż był to niecodzienny strój górniczej orkiestry i różnił się zdecydowanie od klasycznych mundurów i strojów innych orkiestr. Kapelmistrz miał bardzo dobry kontakt z naszymi przedszkolakami i chętnie wchodził z nimi w interakcję poprzez różnego rodzaju zadania, zagadki i wspólne aktywne słuchanie.

Nasi goście zaprezentowali nam kilka utworów, były to: „Zielone pchełki”, „Piosenka o różowych tulipanach”, „Rytm i melodia”, „ Stand by me”, „Jozin z Bazin”, a na koniec „Hej sokoły!”.

Dnia 26 listopada nasze przedszkole odwiedził teatrzyk lalek ze spektaklem „Przygody Tomka Wszędobylskiego – Podróż do Afryki”. Było to niesamowite doświadczenie dla naszych przedszkolaków. Narratorem przedstawienia była lalka zajączka, która stała się głównym zainteresowaniem dzieci. Narrator wszystkie dzieci przywitał i zaprosił na spotkanie z Tomkiem Wszędobylskim z którym wybraliśmy się w świat Afryki.

Celem podróży Tomka było złapanie lwa, który miał trafić do Zoo. Niestety razem z Tomkiem w podróż wybrało się dwóch przemytników, którzy pod pozorem pomocy, chcieli przemycić do Afryki cenne przedmioty. Mieli do tego skrzynię, którą chcieli podsunąć Tomkowi dla lwa, aby zamknął go w skrzyni.

Ich niecne zamiary zostały odkryte i Tomek, przejrzał złe plany współpodróżników. W całym tym działaniu pomagał dzielnie złapany lew, który wzbudził zainteresowanie dzieci – zwłaszcza że był pluszowy…

Dnia 21 listopada przedszkolacy udali się do Nekielskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie, w którym aktorami były nasze przedszkolne ciocie: Iza, Karolina, Anita, Magda oraz dwie ciocie Marty. Występ był związany z obchodzonym dzień wcześniej Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka.

W ramach realizowanego w przedszkolu projektu, postanowiliśmy w tym roku zaprosić znamienitego, znanego i zasłużonego mieszkańca naszej miejscowości, pana Czesława Szalatego. W tym roku tematem projektu były: „Wojny dorosłych historie dzieci”. Omawiane tematy wiązały się przede ze świętem narodowym 11 listopada i kształtowaniem postaw patriotycznych ale i czytaniem książki o losach wojennych dziecka – „Asiuni”. Podsumowaniem projektu były dwa dni, kiedy odwiedzili nas seniorzy nekielscy.

Dnia 8 listopada 2019 r. nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość, babcia Dominika z grupy Poszukiwacze. Postanowiła ona wspólnie z dziećmi zgodnie z tradycją wielkopolską upiec tego dnia rogale świętomarcińskie. Zdradziła przedszkolakom bardzo dobry przepis na rogale, choć nie do końca były to rogale zgodne z tradycją, za to smaczne i ulubione przez dzieci.

Jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię? Jak bronić się przed obcymi zwierzętami? Jakie znamy numery alarmowe? Na wszystkie te pytania i nie tylko, wspólnie z naszym gościem próbowali odpowiedzieć młodsi przedszkolacy podczas spotkania z funkcjonariuszem Powiatowej Komendy Policji ze Wrześni.

Pan Tomek odwiedził nas 25 października, a celem jego wizyty było zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się pieszych po drogach. Pokazał dzieciom swoje wyposażenie – kajdanki, lizak i czapkę, a także przypomniał nam numery alarmowe. Pan Policjant zwrócił uwagę na bezpieczeństwo dzieci podczas podróży autem i podkreślił, że każde dziecko powinno jeździć w foteliku i zapiętych pasach.

Dnia 22 października w naszym przedszkolu dominowała pizza, a każde dziecko zamieniło się w PIZZAIOLE, czyli osobę, która robi pizzę. Pani Weronika z firmy „Piecyk na wyjeździe” przedstawiła nam swoje narzędzia pracy, które są jej potrzebne do przygotowania pizzy. Bardzo dokładnie wymieniła nam składniki, których używa do zrobienia pizzy, a dzieci starały się je zapamiętać. Następnie przeszliśmy do stanowisk pracy i każdy przedszkolak miał okazję przygotować własną pizzę.

Dnia 18 października 2019 r. nasze przedszkole obchodziło Dzień Drzewa. Z racji tego święta każda grupa przedszkolna przygotowała własne drzewo: gruszę, śliwę, jabłoń, kasztanowca i dąb. Sale na parterze i na piętrze zamieniły się w las, gdzie jesiennym liściom, kasztanom, żołędziom i szyszkom towarzyszyły nam odgłosy leśnych zwierząt,.

Największą niespodzianką dnia był nasz gość – Pan Marcin pracujący w służbie leśnej. Przedstawił nam makiety drzew liściastych i iglastych. Opowiedział nam o szkółkach leśnych, w których znaleźć można młode drzewa gotowe do posadzenia. Mieliśmy okazję zobaczyć maluchy wśród drzew, była to mała jabłoń, świerk i sosna, które posadziliśmy na terenie naszego przedszkola. Każda grupa ma teraz swoje własne drzewko, o które będzie dbać i doglądać jego wzrostu.

Dnia 17 października odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Na granicy pięciolinii” prowadzone przez Filharmonię Pomysłów. Tematem były „Zakamarki Sonostworków”.

Podczas występu przedszkolacy poznali Uku, który jest sonostworkiem i mieszka w ukulele oraz Heli, który ma swój dom w helikonie.

Dnia 14 października 2019 r. przypada bardzo ważne Święto dla każdego przedszkolaka. W tym dniu swoje święto mają wszystkie panie – ciocie w naszym przedszkolu.

W tym roku święto to przypadało w poniedziałek i z tej okazji najstarsza grupa „Badaczy” zaprosiła wszystkich min. przedstawicieli Rady Rodziców, panią dyrektor, właściciela przedszkola oraz wszystkie grupy i panie na specjalnie przygotowaną na ten Dzień uroczystość.

Starszacy powiedzieli wiele pięknych wierszyków i zaśpiewali przepiękne piosenki wśród których znalazły się: „Kolorowe listki”, „Nasza Pani”, ”Nasze przedszkole…”, a także zatańczyli dwie piosenki: „I love you baby” oraz „Sofia”.

Dnia 3 października 2019r. nasi przedszkolacy udali się na wycieczkę do Schroniska dla Zwierząt w Skałowie, w którym odwiedziliśmy nasze zaadoptowane psy /Jamiego i Miłka/, o które nieustannie dbamy.

W schronisku wszystkie dzieci powitał pan Tomek, który od wielu już lat zajmuje się tresurą psów a teraz dodatkowo jeszcze prowadzi spotkania z dziećmi nt.: właściwego zachowania się wobec nieznanego psa.

Dnia30 września nasze przedszkole odwiedził Pan Tomasz Kramski – nasz lokalny numer wśród maratończyków. Nasz gość biega, dodajmy że od ośmiu lat i tak pokochał ten sport, iż zgodził się podzielić tą pasją z naszymi przedszkolakami. Pan Tomek pokonuje teraz ogromne dystanse i maratony, chociaż zaczynał od krótkich tras. Będąc w przedszkolu nasz gość rozmawiał z przedszkolakami na temat sportu i dobrego odżywiania. Dowiedzieliśmy się skąd wzięła się nazwa "maraton" i dlaczego warto biegać

Dnia 26 września 2019r. nasze przedszkole po raz pierwszy w tym roku odwiedziła Filharmonia Pomysłów z koncertem pt. „Gdzie mieszkają dźwięki?”, które jest pierwszym spotkaniem z cyklu „Na granicy pięciolinii”.

Przedszkolaki podczas spektaklu muzycznego poznały Ministra Szarpidruta, a także Muzolka i Muzolinkę – nowe maskotki Filharmonii, które są przesympatyczne i są słodziakami.

Dnia 25 września 2019r. nasze przedszkole odwiedzili niesamowici goście, a mianowicie członkowie naszej lokalnej społeczności – seniorzy. Goście w nawiązaniu do Europejskiego Tygodnia Sportu postanowili promować sport i aktywność fizyczną wśród najmłodszych.

Tego dnia wszyscy przedszkolacy, a także ich ciocie przyszli do przedszkola ubrani w stroje sportowe. Celem tego spotkania z seniorami było integrowanie się grup przedszkolnych razem z seniorami oraz zachęcanie najmłodszych do aktywności na świeżym powietrzu.

Dnia 21 września w sobotę spotkaliśmy się wspólnie z rodzicami wyjątkowo z dwóch powodów: pierwszy to Dzień Przedszkolaka, a drugi to uroczyste pasowanie na „Małego Einsteina”. Nasze spotkanie nie odbyło się w przedszkolu ale gościliśmy się tego dnia w Grabach, na świetlicy i terenie wokół niej, gdzie odbył się Festyn Przedszkolny.

Ostatniego dnia lata dopisała nam zarówno świetna pogoda, jak i dobre humory. Nasi przedszkolacy wspólnie z rodzicami licznie zjawili się już przed godz. 10.00 na miejscu, gdzie już od samego początku na nie atrakcje przygotowane przez zaprzyjaźnioną z przedszkolem FILHARMONIĘ POMYSŁÓW.

Dnia 20 września to bardzo ważna data dla wszystkich Małych Einsteinów, ponieważ tego dnia podjęliśmy po raz kolejny akcję sprzątania świata. Tematem tegorocznej edycji było "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" . Czyli sprzątanie, ale i zmienianie swoich nawyków i przyzwyczajeń oraz zachęcanie, zwracanie uwagi na podejmowanie działań bardziej odpowiedzialnych i świadomych (np. rezygnacja z jednorazowych plastików).

Już od samego rana dzieci z wszystkich grup przygotowywały się do wyruszenia na pomoc naszej ukochanej planecie Ziemi. Zaopatrzeni zostaliśmy w stosowne rękawice jednorazowe i worki do segregacji śmieci, które otrzymaliśmy z Zakładu Gospodarki Komunalnej Miasta i Gminy Nekla.

Tak przygotowani wszyscy ruszyliśmy do działania.

Dnia 10 września 2019r. nasze przedszkole odwiedził teatrzyk ARLEKIN ze studia artystycznego Białegostoku z przedstawieniem pt. „Zuzia w zaczarowanej krainie” dla dzieci z grup Wynalazcy, Odkrywcy i Podróżnicy, a także „Nasz nowy kolega Mambo” dla grupy Poszukiwaczy i Badaczy.

Zuzia w zaczarowanej krainie” to opowieść o dziewczynce, która miała pójść pierwszy raz do przedszkola. Zuzia była zrozpaczona, nie wyobrażała sobie opuścić mamy. Sytuację uratował dziadek, który pomógł Zuzi. Przedstawił jej różne osoby, niektórzy z nich stali się jej przyjaciółmi. Ostatecznie Zuzia przekonała się do przedszkola. Po tym przedstawieniu utwierdziliśmy się w przekonaniu, że przedszkole jest miejscem, które nas uczy i pozwala spędzić czas bawiąc się z przyjaciółmi.