23 czerwca młodsze dzieci z przedszkola pożegnały rok szkolny 2016/2017 i tym samym pożegnały się już na dobre ze swoimi grupami. Dla wielu będzie to długo wyczekiwany i duży awans, start od września w grupie straszaków i starszych średniaków.

Ktoś mądry kiedyś powiedział, że  nasze życie składa się z powitań i pożegnań……i dla nas niestety nadeszła chwila pożegnania . W czwartek 22 czerwca nasze przedszkole uroczyście pożegnały dwie grupy naszych kochanych przedszkolaków Badaczy i Poszukiwaczy.

Dnia 20 czerwca nasze przedszkolaki odwiedzili wyjątkowi goście. Były to dzieci z 3 klasy Szkoły Podstawowej z Nekli wraz ze swoją wychowawczynią Panią Gabrysią Szczepańską. Uczniowie zaprezentowali się w tańcach, których nauczyli się pod przewodnictwem swojej Pani.

W poniedziałek 19 czerwca wybraliśmy się z wizytą do… naszych starszych kolegów do szkoły. Z wielką radością i uwagą przyglądaliśmy się przygotowanym przez uczniów naszej nekielskiej szkoły pokazie tanecznym.

W dniu 13 czerwca  2017r w sali Nekielskiego Ośrodka Kultury  odbył się już II Lokalny Przegląd Tańca Ludowego  zorganizowany przez nasze przedszkole. Celem naszej  imprezy jest rozpowszechnianie piękna i tradycji polskich( szczególnie wielkopolskich) tańców ludowych wśród najmłodszych. Idea naszego przeglądu  spotkała się z sympatią  przedszkoli w naszej gminie; a poziom artystyczny przeglądu z roku na rok staje się coraz wyższy. Impreza na stałe wpisała się do artystycznego kalendarza  przedszkolnego. W  tegorocznym przeglądzie  wzięły udział 4 przedszkolne  placówki.  

1 czerwca to dzień ,na który dzieci czekają cały okrągły rok. Niekiedy tego dnia spełniają się marzenia i sny i dzieją rożne niezwykłe rzeczy. Tak było i tym razem…

W przeddzień tego ważnego dnia na przedszkolnym parkingu pojawiły się zamki dmuchane i inne atrakcje ale największa niespodzianka była przygotowywana w tajemnicy przy pomocy i współudziale rodziców… a było to już drugie przedstawienie dla dzieci.

Jak już w minionych latach tak i teraz stało się tradycją, iż z okazji Dnia Dziecka pojawiają się w naszym przedszkolu dmuchane zamki, zjeżdżalnie i inne dziecięce atrakcje.

Wspaniała zabawa, piękna pogoda, uśmiechnięte twarze dzieci oraz rodziców to obrazki które można było zauważyć podczas  IV już Festynu Rodzinnego „Małych Einsteinów”, który odbył się 27 maja br. na terenie OSP w Targowej Górce. W tym roku hasło przewodnie brzmiało „Kolorowe dzieci” , dlatego też na pikniku ubiór dzieci i rodziców był kolorowy.

22 maja już od samego rana w naszym przedszkolu trwały przygotowania do niezwykłej wycieczki ; wycieczki do Poznania. Wszystkie dzieci wybierały się do stolicy Wielkopolski ale miejsca odwiedzane przez grupy młodsze i starsze troszkę się różniły.

Miejscem, do którego wybierali się wszyscy był Teatr Wielki w Poznaniu. Tego dnia w pierwszej kolejności grupy Badaczy i Poszukiwaczy a następnie Podróżników, Wynalazców i Odkrywców  z wielkim przejęciem wzięły udział  można powiedzieć w lekcji teatralnej  ponieważ celem naszej wycieczki był Teatr Wielki w Poznaniu.

18 maja odbyła się już XIV Międzygminna Olimpiada Sportowa Przedszkolaków, organizowana przez przedszkole „Mis Uszatek” z Nekli. Nasi przedszkolacy uczestniczyli w tych sportowych zmaganiach już po raz trzeci. Tym razem przygotowaliśmy się do nich z wielką starannością o czym świadczy zajęte II miejsce wśród drużyn uczestniczących w olimpiadzie.

W sobotę 13 maja odbył się II Rajd Rowerowy „Małych Einsteinów” .

Start przewidziany był na godz. 10.00 ale już o 9.30 pojawili się pierwsi cykliści z niecierpliwością oczekując rozpoczęcia się rajdu. Pogoda nam dopisała i w pełnym słońcu zebranych 130 rowerzystów /młodszych i starszych/ ruszyło w trasę…

W dniu 10 maja przedszkolaki z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni. W pierwszej grupie do strażaków wybrali się „Odkrywcy”, „Podróżnicy” i „Wynalazcy” a później dojechały starsze grupy „Poszukiwaczy” i „Badaczy”. Po przybyciu na miejsce, dzieci serdecznie przywitali Panowie Strażacy, którzy chętnie oprowadzili i zapoznali naszych przedszkolaków ze swoją pracą.

W dniach  21,26, 27 oraz 28 kwietnia  dzięki uprzejmości  Państwa Justyny  i Marcina  Nowaków, właścicieli Pizzerii Słoneczna , wychowankowie z naszego przedszkola mieli okazję wybrać się na wycieczki do pizzerii. W ramach tej niezwykłej  wizyty przedszkolaki  zapoznały się z pracą w pizzerii oraz zobaczyły jak robi się prawdziwą pizzę.

W dniach 24 i 25 kwietnia wszystkie dzieci z przedszkola wyjechały na wycieczkę do redakcji „Wiadomości Wrzesińskich”. Aby odpowiedzieć sobie na jakże trudne pytania: Jak powstaje gazeta? Na czym polega praca dziennikarza i fotoreportera? Co można robić w redakcji? – wybraliśmy się na wycieczkę.

Kiedyś Wisława Szymborska powiedziała, że  najlepszą zabawa jaką wymyślił sobie człowiek jest czytanie książek.  Książka niewątpliwie  jest wielkim przyjacielem człowieka :uczy   myślenia, pobudza wyobraźnię, wyrabia cierpliwość i ciekawość świata. Na spotkanie z tym niezwykłym przyjacielem przedszkolaki z naszego przedszkola wybrały się w odwiedziny  do biblioteki.

Nasze kochane przedszkolaki nie boją się wyzwań i dobrze wiedzą , że aby być zdrowym to trzeba jeść dużo warzyw i owoców; wiadomo ,że najzdrowsze warzywa to te, które pochodzą z naszych własnych ogródków. Postanowiliśmy więc osobiście wyhodować własne warzywa. Ale jak się do tego zabrać?

Pierwszym podstawowym zadaniem jest oczywiście założenie swojego ogródka  przedszkolnego zarówno pana Łukasza jak i pana Radka, nasz mały parking zamienił się w mini ogród. Stanęły tam specjalne skrzynie z ziemią do uprawy  warzyw i kwiatów.

Jest  w naszym mieście takie szczególne miejsce, które jest odwiedzane przez nas kiedy chcemy dbać o swoje zdrowie , kiedy zachorujemy,  kiedy mamy receptę do zrealizowania…to apteka.

 

23 marca  w naszym przedszkolu odbyły się  niezwykłe zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadziły  pani doktor Agnieszka Górna i pani pielęgniarka Magda Krasińska pracujące na Oddziale Dziecięcym we wrzesińskim szpitalu.

 W dniu 21 marca dzieci z naszego przedszkola wzięły udział jak co roku w obrzędzie ,,powitania wiosny” który miał miejsce na nekielskim rynku.

 

WIKLINIOKI to kolejne przedstawienie, które przygotowała  dla naszych Milusińskich Filharmonia Pomysłów. Tym razem wesoła Zosia wprowadziła dzieci w świat wielkopolskich instrumentów muzycznych, przybliżyła gwarę i nasze wielkopolskie obrzędy.

 

15 marca przedszkolaki z grupy Badaczy wybrały się z niezwykłą misją do szkoły – poznania tajników informatyki – wzięliśmy udział w warsztatach komputerowych. W naszych informatycznych zmaganiach pomagały nam starsze koleżanki i kolega z gimnazjum.

13 marca nasze przedszkole odwiedził aktor i reżyser Artur Romański z Teatru Animacji w Poznaniu, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy i karierze aktorskiej a towarzyszył mu znany nam, utalentowany skrzypek Janusz Czachor.

8 marca to wyjątkowy dzień w roku; tego dnia święto obchodzą wszystkie kobiety, te duże i te całkiem malutkie. Oczywiście nasze przedszkole również postanowiło spędzić ten dzień wyjątkowo.

 1 marca jedna z grup starszych „Poszukiwacze”, wybrała się do szkoły na warsztaty komputerowe. W naszym pierwszym zetknięciu z komputerem szkolnym pomagały nam dzielnie starsze koleżanki z Gimnazjum. Wspólnie

 28 lutego po południu w NOK-u, zwieńczeniem przedszkolnego Podkoziołka były przygotowane przez pana Michała warsztaty taneczne dla dzieci i rodziców. Podczas tego spotkania zarówno dorośli jak dzieci mieli okazję zobaczyć pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Targowej Górce ale i samodzielnie zmierzyć się z takimi szlagierami karnawałowymi jak rumba, samba a nawet rock and roll.

 

Podkoziołek, czyli ostatki są ostatnim dniem karnawału i objadania się pysznościami przed Wielkim Postem. Takiej tradycji nie mogło zabraknąć również w naszym przedszkolu.

Jak powstaje chleb? Skąd biorą się pączki i czy łatwo je zrobić?” – na to pytanie przedszkolaki z przedszkola „Mali Einsteini”  już doskonale znają odpowiedź.

 

 

23 lutego nasze przedszkole odwiedził Teatr Arlekin, który zaprezentował przedstawienie pt: „Baśń o 12 miesiącach”.

 

Nauka programowania to umiejętność, której coraz częściej wymaga otaczający nasz świat. Programowanie rozwija logiczne i twórcze myślenie, uczy dążyć do celu, uczy jasno wyrażać swoje oczekiwania, doprowadza do tego, że dziecko czuje się "sprawcą".

 

W tym roku w przedszkolu „Mali Einsteini”  Walentynki obchodzone były zupełnie inaczej i upłynęły pod hasłem " Przedszkolaki  listy piszą" :)

 

Jak co roku nasze przedszkolaki wzięły udział w Gminnym Konkursie Plastyczno –Czytelniczym organizowanym przez  Przedszkole przy Zespole Szkół w Zasutowie. Tym razem podsumowanie konkursu odbyło się 27 stycznia, a Przedszkole „Mali Einsteini” reprezentowały pięciolatki z grup „Wynalazców” oraz  „Podróżników”.

 

Na zewnątrz biało i mroźnie, ale nie u nas. Już od kilku dni u naszych przedszkolaków panuje  ciepło i serdeczność.  Wszystko to za sprawą dziadków, którzy przybyli do swoich wnucząt, by wspólnie świętować Dzień Babci i Dziadka.

Nasze spotkania z kochanymi dziadkami odbywały się w Nekielskim Ośrodku Kultury :18 stycznia świętowały dzieci z grupy Odkrywców, 20 stycznia z grup Wynalazców i Podróżników; a 24 stycznia przedszkolaki z grup Poszukiwaczy Badaczy. 

19 stycznia  grupa „Badaczy”  wspólnie z grupą „Poszukiwaczy” wybrały  się do Nekielskiego Ośrodka Kultury na  uroczyste noworoczne spotkanie z Seniorami. Nasi kochani Seniorzy  przywitali nas gromkimi brawami, kiedy tylko pojawiliśmy się na scenie. Tam zaprezentowaliśmy przedstawienie mówiące o takich wartościach jak miłość, wiara, nadzieja i dobroć.

17 stycznia we wtorek w Nekielskim Ośrodku Kultury, w godzinach popołudniowych,  odbył się już VII Bożonarodzeniowy Przegląd Kolęd ( dla nas niezwykły ponieważ poraz pierwszy w Nekli). Podczas tego niezwykłego spotkania zorganizowanego przez  pana Rudolfa Topolskiego , Przedszkole Mali Einsteini oraz NOK mogliśmy usłyszeć zarówno tradycyjne, znane kolędy, jak  i przepiękne pastorałki w wykonaniu dzieci z różnych  przedszkoli.

 

16 stycznia Filharmonia Pomysłów zabrała nas w niezwykłą przygodę pt. "Drewniolce". Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o zabawach z dawnych lat, nauczyliśmy się prostych rymowanek, poznaliśmy zabawy w które bawili się nasi rodzice i dziadkowie.

 

Nie  mogło być inaczej….. w niedzielę 15 stycznia na Hali widowiskowo- sportowej podczas 25 Finału Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy nie mogło zabraknąć występu dzieci z naszego przedszkola. 

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas 13 stycznia; tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, indianki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

 

W środę 11 stycznia  już od rana w naszym przedszkolu rozbrzmiewała cudowna  muzyka… a wszystko za sprawą niezwykłych gości, w których życiu muzyka jest niezwykle ważna. Odwiedzili nas pan Janusz Czachor – muzyk, nauczyciel gry na skrzypcach i gitarze, oraz pan Wiesiu Prządka- znany nie tylko w Polsce akordeonista.

Początek roku 2017 był znakomitą okazją do wysłuchania w naszym  kościele parafialnym w Nekli  znanych polskich kolęd i  pastorałek w wykonaniu przedszkolaków.

Wszystkie dzieci odświętnie ubrane z niecierpliwością czekały na wigilijne spotkanie organizowane przez starszych kolegów na piętrze. Nie zabrakło wierszyków o tematyce świątecznej, pięknych polskich kolęd, pastorałek czy też nastrojowych świątecznych piosenek. Następnie wszyscy złożyliśmy sobie życzenia i podzieliliśmy się opłatkiem. Dużo było obiecywania poprawy, zdarzało się, że trzeba było kogoś przeprosić ale przede wszystkim życzyliśmy sobie i wszystkim radości, uśmiechu, zdrowia i niegasnącej w sercach dobroci.

 

17 grudnia nasze przedszkole mimo, że była to sobota, odwiedziło wiele osób. Wspólnie z naszymi wychowankami do przedszkola przyszli ich rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i inni znajomi. Wszyscy zjawili się na przygotowywany już od wielu dni II Kiermasz Bożonarodzeniowy organizowany przez przedszkole.

Na parterze budynku nasze zwykłe sale zmieniły się nie do poznania i przeniosły wszystkich odwiedzających w klimat magicznych, śnieżnych i niecodziennych Świąt.

 

W środę 14 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu wyjątkowych gości przedstawicielki Nekielskiego Chóru Wrzos. Spotkanie przebiegło w wyjątkowo świątecznej atmosferze gdyż nasi goście wystąpili w typowo świątecznym repertuarze.

 

 Skąd się wzięła Wisła? Jakie tajemnice skrywa? Przez jakie miasta płynie królowa polskich rzek? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiedzieć mogły się dzieci podczas tradycyjnego spotkania z Filharmonią Pomysłów.

 

Dnia 8 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się niecodzienne spotkanie, bowiem przyjechał do nas pan Tomek z objazdowym studiem nagrań.

 

Puk puk puk do drzwi puka ktoś…… tak do drzwi naszego przedszkola 6 grudnia zapukał długo wyczekiwany gość – święty Mikołaj. Nasz gość długo przechadzał się korytarzami przedszkola bo… ściany naszego budynku za sprawą prac dzieci zamieniły się w prawdziwą galerię mikołajowych portretów.

 

 

1 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się niezwykle apetyczne spotkanie – tego dnia odwiedził nas pan Przemek Czekała – szef Kuchni wraz ze swoim zastępcą  panem Marcinem. Pana Przemka już dość dobrze znamy – choć nie osobiście; a to dzięki pysznym i przede wszystkim zdrowym obiadom; które specjalnie dla nas przygotowuje codziennie.

 

 

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

 

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa.

Pies jako najlepszy przyjaciel człowieka funkcjonuje w naszej świadomości od wielu dziesiątków lat ; dla naszych przedszkolaków również.

 

„ Życie człowieka od wczesnego dzieciństwa do późnej starości jest życiem wartościami.”

 

Patriotyzm to troska o dobro swego kraju, stałe dążenie do dbania o to co stworzyły poprzednie pokolenia. Głównym zadaniem przedszkola jest budzenie u dzieci miłości do małej i wielkiej Ojczyzny przez budowanie  poczucia tożsamości regionalnej, narodowej, europejskiej. W realizacji tego zadania pomogli nam niezwykli goście; Wojacy  z VII Pułku  Strzelców Konnych Wielkopolski...

W poniedziałek 14 listopada, w naszym przedszkolu po raz kolejny zagościła „Filharmonia Pomysłów”. Tym razem artyści zabrali nas w podróż na Podhale i zaprezentowali góralskie „WŁÓCZKOWAŃCE”

 

W naszym przedszkolu w dniu 10 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji dzieci z dolnej części przedszkola wybrały się na nekielski rynek aby wspólnie z wychowawczyniami zapalić znicz pod tablicą pamiątkową. W tym dniu zajęcia dydaktyczne również związane były z tym ważnym świętem w trakcie których dzieci utrwaliły sobie symbole narodowe oraz poznały trochę historii o Naszym kraju.

 

 

W środę 26 października na lekcjach angielskiego dzieci uczyły się o tradycji Halloween w kulturze angielskiej.

 

Bajki wędrują po całym świecie   a w piątek 4 listopada przybyły do naszego przedszkola  i to nie przypadkiem …. ponieważ 5 listopada na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Postaci z Bajek ( czyli w dzień urodzin Walta Disneya).

 

W piątek 28 października  w hali w Nekli odbyła się impreza sportowa dla przedszkolaków na zakończenie projektu „Animator Sportu”, w której udział dzieci z grupy Poszukiwaczy i Badaczy z naszego przedszkola; a także nasi rówieśnicy z Przedszkola Miś Uszatek oraz przedszkolaki z Akademii Talentów.  

„Mamo, tato jestem przedszkolakiem”, czyli pasowanie na przedszkolaka w grupie "Podróżników"...

 

 

 

 

 

W dniu 26 października jak co roku w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka najmłodszych dzieci...

 

Dnia 25.10 gościliśmy w przedszkolu specjalnego gościa pana Radomira Gorzelańczyka który jest lekarzem weterynarii.

 Dnia 18 października nasze przedszkolaki pojechały z wizytą do Schroniska dla  Zwierząt w Skałowie. Można powiedzieć, że wizyta „Małych Einsteinów” w Schronisku była zakończeniem akcji prowadzonej w przedszkolu, której głównym celem było zwrócenie  uwagi na potrzeby zwierząt, które nie mają własnego domu.

„…laleczka z saskiej porcelany

twarz miała bladą jak pergamin…”

Dnia 17.10 jak co miesiąc odwiedziła nas Filharmonia Pomysłów z koncertem pt: „Lulajki”.

 

 „Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości”(A. Einstein). W piątek 14 października  odpowiadając na zaproszenie dzieci z grup Poszukiwaczy i Badaczy , wszyscy pracownicy naszego przedszkola zebrali się w sali ,,Poszukiwaczy".

Dnia 13 października w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Nekli – panem Maciejem Wodyńskim.

 

 W dniu 10.10 grupa Odkrywców i młodsze dzieci z grupy Podróżników udała się do Komendy Powiatowej Policji we Wrześni

Dnia 05.10.2016 r. dzieci z grupy „Wynalazcy” oraz 5-latki z grupy „Podróżników” wraz ze swoimi opiekunkami wybrały się autobusem na wycieczkę , na komisariat policji we Wrześni.

 

Dzień 30 września  był  wyjątkowym  dniem w naszym Przedszkolu, ponieważ tego dnia obchodzony  był  Dzień Chłopaka....

 

We wtorkowy poranek do naszego przedszkola przybył dobrze nam znany  gość- pan Adam Dopierała, którego wszyscy dobrze znamy i odwiedzamy kiedy jakieś zdrowotne kłopoty mamy. Tym razem jednak pan Adam przybył do nas w zupełnie innym celu......

 

23 września do młodszych dzieci z naszego przedszkola zawitał teatr Arlekin z przedstawieniem pt. „Zuzia w Zaczarowanej krainie”. Była to opowieść o dziewczynce, która nie odstępuje swojej mamy na krok.

W piątek 23 września na piętrze dzieci starsze mogły obejrzeć bardzo pouczającą i mądrą bajkę japońską o biednym, uczciwym i dobrym rybaku oraz zaczarowanym żurawiu.

Dnia 22 września całym przedszkolem wybraliśmy się do Słonecznej zagrody w Nekielce aby pożegnać lato i tym samym powitać jesień.

Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej. Dlatego już w tym wieku należy dziecku ukazać potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić w dziecku pozytywne uczucia, takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody