Dnia 13 maja wybraliśmy się całą społecznością przedszkolną do Teatru Muzycznego w Poznaniu na przedstawienie pod tytułem „Śpiąca Królewna”. Dzieci miały okazję wykazać się kulturalnym zachowaniem w miejscu publicznym. Muzyczny spektakl wszystkim się bardzo podobał. Kolejną atrakcją dla starszych grup był przejazd do Ogrodu Botanicznego. Przedszkolaki mogły z bliska zobaczyć mnóstwo okazów roślin. Podziwiały piękne kompozycje oraz kwitnące okazy kwiatów i krzewów.

W czwartek 10 maja  wybraliśmy się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w  Nekli, aby zapoznać się z tajnikami pracy strażaka. Na miejscu powitali nas Strażacy i pokazali pomieszczenia, w których odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. Następnie zaprezentowali całe wyposażenie wozu strażackiego, dzieci mogły z bliska oglądać wozy strażackie i sprzęt pożarniczy, wysłuchały również opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Przez chwile wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak  prawdziwi  strażacy przymierzając hełm czy wsiadając do wozu strażackiego. Po tym spotkaniu nie tylko chłopcy stwierdzili, że w przyszłości chcieliby zostać strażakami.  Dzieci krótkim występem artystycznym gorąco  podziękowały strażakom za miłe i pouczające  spotkanie, które z całą pewnością na długo pozostanie w pamięci. Wracając do przedszkola, opowiadały z zachwytem swoje „strażackie przeżycia”.

We wtorek 23 kwietnia przedszkolaki  uczestniczyły w spotkaniu czytelniczym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nekli. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby zostać członkiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Dzieci wysłuchały bajki , a następnie miały do wykonania zadanie plastyczne. Z dużą radością i zainteresowaniem przystąpiły do pracy, z którą znakomicie sobie poradziły. Na zakończenie spotkania dzieci przekazały pani bibliotekarce podziękowanie za oprowadzenie po świecie książki.

Dnia 22 kwietnia – DZIEŃ ZIEMI, to bardzo ważna data dla wszystkich Małych Einsteinów, ponieważ tego dnia podjęliśmy po raz kolejny akcję sprzątania świata. Tematem tegorocznej edycji było "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" . Czyli sprzątanie, ale i zmienianie swoich nawyków i przyzwyczajeń oraz zachęcanie, zwracanie uwagi na podejmowanie działań bardziej odpowiedzialnych i świadomych (np. rezygnacja z jednorazowych plastików).

Już od samego rana dzieci z wszystkich grup przygotowywały się do wyruszenia na pomoc naszej ukochanej planecie Ziemi. Zaopatrzeni zostaliśmy w stosowne rękawice jednorazowe i worki do segregacji śmieci, które otrzymaliśmy z Zakładu Gospodarki Komunalnej Miasta i Gminy Nekla. Tak przygotowani wszyscy ruszyliśmy do działania. Po ukończonej  akcji sprzątania, wszystkie grupy przygotowały plakaty mówiące właśnie o tym, jak najlepiej dbać o planetę.

Dnia 22 marca mieliśmy okazję gościć w naszym przedszkolu specjalnego gościa.  Pani Jowita opowiedziała nam o języku migowym. Języku, który pomaga osobom niemym komunikować się. Nauczyła dzieci kilku słów w tym trudnym języku oraz  dwie piosenki. Dodatkowo przedszkolaki kształtowały swoją wrażliwość na zagadnienie niepełnosprawności oraz postawy wobec osób z niepełnosprawnościami.

Dzień 21 marca w naszym przedszkolu był szczególnie radosny i kolorowy. Żegnanie zimy i przywitanie wiosny związane jest bowiem z miłymi przeżyciami wszystkich przedszkolaków. Przyjście  nowej  pory  roku – wiosny  jest  doskonałą  okazją  do  tego,  by  uzmysłowić  dzieciom, jak  wielkie  bogactwo  niesie  ze  sobą  budząca  się  do  życia  przyroda. Aby uczcić nadejście wiosny wszyscy przedszkolacy na przedszkolnym parkingu śpiewali piosenki o wiośnie, a następnie wesołym korowodem witaliśmy nową porę roku, a żegnaliśmy zimę.  Każda z grup przygotowała specjalne dekoracje związane z wiosną. Były kwiaty, motyle, żabki, biedronki o raz pszczółki.

Dzień Kobiet w naszym przedszkolu, jak co roku, to przemiłe święto dla wszystkich Pań i dziewczynek.

Radosna atmosfera panowała już od samego rana. W tym szczególnym dniu grupa „ Poszukiwaczy” przygotowała występ artystyczny dla wszystkich dzieci z przedszkola. Piękny występ wniósł wiele radości. W dalszej części dnia mali dżentelmeni składali życzenia dziewczynkom oraz Paniom. Chłopcy  śpiewali „100 lat” i wręczyli drobne upominki. To był bardzo uroczysty dzień dla naszych małych kobiet.

Dnia 7 marca gościliśmy w Naszym przedszkolu Filharmonię Pomysłów.  Tym razem, przedstawienie pod tytułem „Baju dźwięki” mówiło o dawnych legendach polskich, o bohaterach. O tym, że nie ma w prawdziwym życiu strachów i ,że nie trzeba się bać treści bajek, czy legend. Zawsze warto o tym rozmawiać z innymi oraz po prostu się przytulać, bo to zawsze pomaga.

Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego obchodziliśmy 29 lutego. Święto to jest doskonałą okazją do poznania tego niezwykłego zwierzęcia i jego zwyczajów, a także sposobnością do rozmowy poruszającej wpływ człowieka na naszą planetę. Nasze przedszkolaki, podczas tego szczególnego dnia, dowiedziały się wielu interesujących ciekawostek dotyczących życia niedźwiedzi polarnych, przeprowadziły doświadczenie, z którego dowiedziały się dlaczego niedźwiedzie polarne nie marzną, poznały miejsce ich zamieszkania i zwyczaje. Niestety niedźwiedź polarny – król Arktyki – jest zagrożony wyginięciem z powodu ocieplającego się klimatu, odwiertów ropy naftowej i polowań. Dbajmy o otaczającą nas przyrodę, bo to co robimy na własnym podwórku wpływa również  na to, co dzieje się gdzieś w odległej , lodowej krainie…

Dnia 30 stycznia obchodzony był w naszym przedszkolu Dzień Rogala. Z  tej okazji właśnie rozmawialiśmy o historii rogali i o tym ,jak one powstają. Aby lepiej to zrozumieć wybraliśmy się do zaprzyjaźnionej piekarni Państwa Eitner w Nekli. Piekarze pokazali nam wszelkie maszyny znajdujące się w piekarni oraz zorganizowali wspólne pieczenie rogali. Na zakończenie każdy przedszkolak wykonał już w przedszkolnej Sali, swojego rogala z masy solnej. Wszystkie wyglądały przepięknie.

Dnia 25 stycznia w Nekielskim Ośrodku Kultury całą społecznością przedszkolną świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Każda grupa miała możliwość zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich, wokalnych oraz tanecznych przed swoimi kochanymi dziadkami. Podczas spotkania goście mogli poczęstować się pysznym ciastem oraz napić się kawy, czy herbaty. Cudowne upominki wręczone przez wnuków jeszcze bardziej wzruszyły gości. To był wspaniałe przedpołudnie.

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas 16 stycznia; tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, indianki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Cała impreza prowadzona była przez Filharmonię Pomysłów i nosiła tytuł „ Nie z tego świata” i odbywała się w Niekielskim Ośrodku Kultury.

Dnia 11 stycznia pierwszy raz w Nowym Roku gościliśmy w naszym przedszkolu Filharmonię Pomysłów. Przedstawienie pod tytułem „Bajki-grajki-onegdajki” opowiadało o zabawach dla dzieci, o których już mało kto pamięta. Fajnie było się przenieść w przeszłość oraz nauczyć dzieci czegoś nowego.

Tradycja śpiewania kolęd i pastorałek jest nieodłącznym towarzyszem okresu Świąt Bożego Narodzenia. W jego niezwykle radosny, świąteczny klimat wprowadziły nas dwie wspaniałe absolwentki naszej placówki. Dziewczynki zaprezentowały nam piękną grę na skrzypcach oraz altówce. Pięknie grane melodie umiliły  kolędowanie wszystkich dzieci. Dodatkowo przedszkolaki mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat instrumentów oraz nauki grania na nich. To wydarzenie dostarczyło każdemu wiele pięknych emocji i wzruszeń.

Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Dzieci nasłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było z daleka. I już wiadomo było, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Wszystkie przedszkolaki  bardzo przeżywały to spotkanie, szczególnie te, które pierwszy raz witały Mikołaja w przedszkolu. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Dzieci z ogromną radością przywitały Mikołaja pięknym przedstawieniem w wykonaniu dzieci z grupy Podróżników. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom przekazał piękne prezenty.

Dnia 1 grudnia  wyruszyliśmy zaraz po smacznym śniadaniu do Pięczkowa obok Orzechowa. Znajduje się tam plantacja , na której mogliśmy zobaczyć wiele odmian drzewek świątecznych. Dowiedzieliśmy się jak ścina się takie drzewko oraz ja należy zapakować je i przygotować do transportu. Każda grupa po obejrzeniu wszystkich drzewek wybrała to jedno najpiękniejsze, które trafi na ich salę. . Mogliśmy ogrzać się przy gorącym ognisku w ten mroźny dzień. Na koniec czekał nas ciepły poczęstunek, hot-dog, czyli ulubiony przysmak każdego dziecka. To był dzień pełen wrażeń.

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj. Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji; to czas czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Nasze przedszkolaki również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Zebraliśmy się więc w by  wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. Wszystkie panie zabrały dzieci do świata magii i czarów. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów dostaną od Mikołaja…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną). Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość.

Dnia 16 listopada do przedszkola przybył niespodziewany gość  - Fizyk, z okazji Dnia Wynalazcy. Celem spotkania było  przybliżenie dzieciom tajemnic otaczającego nas świata poprzez zabawę i eksperymenty fizyczne  związane  z powietrzem.  Doświadczenia, które mogliśmy zaobserwować bardzo ciekawiły dzieci, ale również grono pedagogiczne.

Dnia 21 listopada całą społecznością przedszkolną udaliśmy się do Muzeum  im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni.  Tu wszyscy zasiedli w zrekonstruowanej sali klasowej, gdzie mieli okazję wziąć udział  w ciekawej lekcji muzealnej obfitującej w interesujące fakty sprzed lat. Dodatkowo potem dzieci z grup starszych udali się spacerkiem pod pomnik Dzieci Wrzesińskich, gdzie zapalono znicz.

Dnia 14 października całą społecznością przedszkolną udaliśmy się na wycieczkę autokarową do Dyniowej Zagrody w Kaczanowie. Mogliśmy zobaczyć tam mnóstwo dyń różnego rodzaju, poznać sposób ich hodowli. Trudnym zadaniem dla wszystkich było przejście labiryntu kukurydzianego. Dodatkowo każdy miał możliwość nakarmić zwierzęta, które również zamieszkują Dyniową Zagrodę. Na koniec każdy otrzymał od właścicieli dynię na pamiątkę.

Dnia 26 października przyjechali do przedszkola nietypowi goście- mianowicie Policjanci. Każdej grupie opowiedzieli o bezpieczeństwie  na drodze, w domu, podczas kontaktu z osobą nieznajomą. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca policjanta oraz poznały jego  służbowe wyposażenie. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Na koniec spotkania każde dziecko miało możliwość wejścia do radiowozu.

Dzień Edukacji Narodowej,  to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty. Nasze przedszkolaki również chciały podziękować w tym dniu, swoim ukochanym  paniom i pracownikom przedszkola za uśmiech, życzliwość i trud włożony w ich wychowanie, za opiekę, dobre rady, czyste sale, wszelkie naprawy oraz smaczne posiłki.  Słowa tych podziękowań zawarte były w wierszach, piosenkach i tańcach, przygotowanych przez dzieci z grupy „Tropiciele”.  Za ciekawy i udany  występ przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Ponadto, nasze Przedszkole obchodziło również swoje świeto…10 urodziny i z tej okazji została przygotowana prezentacja multimedialna, która opowiedziała co działo się przez te lata w naszej placówce. Wzruszeń nikt nie mógł ukryć. Na zakończenie tego pięknego dnia była słodka niespodzianka – tort. :)

W  październiku mieliśmy okazję gościć w naszym przedszkolu Weterynarza, pana Radomira Gorzelańczyka. Celem spotkania było poznanie pracy weterynarza oraz zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych, a także kształtowania postaw humanitarnych w stosunku do nich. Przedszkolaki także bardzo chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zwierząt, które posiadają w domu. Pan weterynarz wyjaśnił co należy robić, kiedy domowe czworonogi czują się źle.

Dnia 13 października nasze przedszkolaki pojechały z wizytą do Schroniska dla zwierząt w Skałowie. W trakcie wizyty dzieci miały możliwość obejrzenia  przebywających w schronisku psów i kotów oraz poznania funkcjonowania tej instytucji. Dodatkowo pan Tomek pokazał nam, jak należy zachować się, gdy w pobliżu jest nieznajomy pies. Te ważne zasady dzieci opanowały do perfekcji.

Dnia 29 września świętowaliśmy w naszym Przedszkolu Dzień Chłopca. Każda z grup świętowała na sportowo, bo w końcu w zdrowym ciele, zdrowy duch…  Były  wyścigi w zbieraniu piłek, rzuty piłkami do celu, przeciąganie liny, przejście po śladach, zabawy z chustą animacyjną. Sportowych emocji nie brakowało, a wszyscy bawili się doskonale. Na zakończenie, nasi mali mężczyźni otrzymali piękne życzenia…;)

Nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę na stadion Lecha w Poznaniu. W czasie pobytu na stadionie zobaczyli nie tylko murawę, gdzie rozgrywane są ważne mecze. Przedszkolaki zwiedziły między innymi: hol główny, salę konferencyjną, Korytarz Sław, szatnię gości, Tunel- Strefę Zero, poziomy boiska wraz z ławkami rezerwowych. Oprócz przewodnika w wycieczce udział wzięła również maskotka – Koziołek ;)

Dnia 21 września po raz pierwszy w tym roku szkolnym odbył się występ Filharmonii Pomysłów. Przedstawienie mówiło o stworkach, które uwielbiały dźwięczeć, ale nikt nie zwracał na nie uwagi, ponieważ były małe i mieszkały w instrumentach : ukulele i helikonie. Ważnym akcentem przedstawienia było nawiązanie do magicznego słowa PRZPRASZAM. Dzieci mogły również zobaczyć , dotknąć te instrumenty muzyczne oraz wspólnie pośpiewać i potańczyć. Chyba każdy z nas już tęsknił za tymi koncertami…

W sobotę 23 września odbył się Festyn rodzinny na powitanie jesieni. Imprezę  pod nazwą „Los  Witaminos”, rozpoczęła  Filharmonia Pomysłów. Artyści porwali wszystkich gości w wir tańca i śpiewu i wielu różnych konkurencji. Po tej części spotkania, nadszedł czas na część artystyczną każdej grupy. Najmłodsza grupa „Wynalazcy” zaśpiewali pięknie piosenkę po, czym Pani Dyrektor pasowała każdego na przedszkolaka. Następnie grupa „Odkrywaców,”, „Podrówżników”, „Poszukiwaczy” i „Trapicieli” zaśpiewała piosenkę oraz zaprezentowała zabawę ruchową. Podczas festynu wszyscy goście mogli zjeść coś słodkiego, wypić kawę , herbatę oraz posilić się zdrową zupką. Każdy opuszczając nasz zaczarowany ogród miał zadowolenie i uśmiech na twarzy.

Piękna pogoda oraz ciekawe atrakcje sprawiły, że wszystkie buzie były uśmiechnięte.  18 września wszystkie przedszkolaki wysłuchały „Historii o ziemniaku”, z której dowiedziały się, skąd pochodzi ziemniak, oraz jakie potrawy można z niego przygotować. Ciekawostką było dla nich, to że w zależności od regionu Polski ziemniak jest także nazywany kartoflem, grulą czy pyrą. Dzieci  brały udział w konkurencjach i zawodach sportowych, w których głównym bohaterem był ziemniak. Przedszkolaki mogły wykazać się szybkością, zwinnością i celnością.  Nie zabrakło również  zabaw ze śpiewem oraz zabaw integracyjnych przy muzyce. Dodatkowo, dzieci po zabawach zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z tego radosnego dnia. Uwieńczeniem wspaniałej zabawy była uczta z ziemniaków - frytki, przygotowanych przez panie z naszego przedszkola . Dzieci aż palce lizały… ;)

Dnia 14 września cała nasza społeczność przedszkolna wybrała się na wycieczkę autobusową na gospodarstwo rolne do pobliskiego Gąsiorowa. Dzieci miały możliwość obejrzenie maszyn rolniczych , poznania pracy rolnika. Najciekawsze dla przedszkolaków były liczne krowy, którymi głownie zajmuje się gospodarz. Ciekawostki z życia tych zwierząt bardzo zainteresowały nasze pociechy. Dodatkowo magli u źródła dowiedzieć się, jak wygląda dojenie takiej ilości krów. Przedszkolacy oraz Pan gospodarz rozmawiali także o produktach mlecznych, które wcześniej już poznali. Wszyscy będą długo wspominali ten wspaniały dzień.