Dnia 18 czerwca dzieci młodszych grup żegnały rok szkolny i z radością powitały wakacje. „Poszukiwacze” i „Podróżnicy” przygotowali z tej okazji letnie przedstawienie, które zabrało nas w podróż dookoła świata i nie tylko. W kolorowych strojach dzieci żegnały rok szkolny i witały lato. Był wakacyjny pociąg, wakacyjny taniec, wakacyjne piosenki i zabawy….

Wszystkie dzieci w niezwykle wesołych nastrojach odebrały dyplomy ukończenia grup przedszkolnych i z radością powitają się w nowych grupach od września…

Dnia 19 czerwca w sali NOK Nasi tegoroczni absolwenci postanowili pożegnać się z przedszkolem i z lekkim niepokojem powitać szkołę .

Na tę uroczystość „Badacze” zaprosili wszystkich rodziców dzieci 6-letnich oraz honorowych gości.

Występ najstarsi przedszkolacy rozpoczęli od przepięknego narodowego tańca… POLONEZA, a po uroczystym wejściu zaprezentowali swój program artystyczny. Było sentymentalnie, podniośle ale i wesoło, z humorem. Dzieci recytowały, śpiewały, a przede wszystkim pięknie tańczyły.

Były słowa podziękowań i tutaj nasi przedszkolacy o nikim nie zapomnieli i w niepowtarzalny, swój własny sposób pożegnały wychowawczynię, wszystkie wchodzące do grupy ciocie, panią dyrektor. Nie zabrakło w tym momencie łez i smutku z powodu straty bliskich im osób ale przecież jeszcze się zobaczymy… szkoła w końcu nie jest tak daleko…

Było nam z Wami bardzo miło i dziękujemy za te wspaniałe lata nasi drodzy absolwenci. Życzymy Wam samych sukcesów, radości i spełnienia swoich pragnień i marzeń. Rozwijajcie skrzydła aby móc polecieć wysoko i daleko…

Dnia 12 czerwca odwiedził nasze przedszkole teatr Gargulec z przedstawieniem „Hamburgery atakują”, w którym w bardzo humorystyczny sposób dowiedzieliśmy się jak powinniśmy właściwie się odżywiać i dbać o zdrowie oraz w jaki sposób nie ulegać złym nawykom żywieniowym…

Aktorzy ubawili nas do łez, z radością pomagaliśmy Marchewie w ratowaniu jej przyjaciela, który zbyt mocno polubił słodycze i niezdrowe produkty. Jak w bajce bywa wszystko skończyło się dobrze i bezpiecznie a nasi podopieczni dowiedzieli się co nam grozi, jeśli nie będziemy dbać o kondycję fizyczną i zdrowie.

W tym dniu w przedszkolu gościliśmy również dzieci, które od 1 września rozpoczną przedszkolną przygodę w naszej placówce. Dzieci wspólnie z rodzicami uczestniczyły w tym zabawnym przedstawieniu i z radością po jego zakończeniu przeszły do sal na spotkanie z opiekunami.

Dnia 11 czerwca tak jak w minionych latach, najstarsza grupa przedszkolna wybrała się na organizowany przez nasze przedszkole Przegląd Tańca. W tym roku przegląd dotyczył tańców zarówno regionalnych jak i narodowych i uczestniczyły w nim dzieci z przedszkoli gminnych.

Nasze zaproszenie przyjęły: „Akademia Talentów”  z najstarszą grupą  oraz „Miś Uszatek” - najstarsza grupa. W przeglądzie z naszego przedszkola udział wzięli wszyscy 6-latkowie – przyszli absolwenci a dodatkowo w formie gościnnej, część młodszej grupy „Poszukiwaczy”, która w przerwie integrowała wszystkie spotykające się na przeglądzie dzieci.

 

 

Dnia 5 czerwca dzieci wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę przyrodniczą do „Szumi Boru” – ośrodka edukacyjnego Nadleśnictwa Czerniejewo. Wyruszyliśmy wcześnie rano, aby po śniadaniu rozpocząć podróż ścieżkami edukacyjnymi i poznać las i jego mieszkańców.

Od początku spaceru bardzo dużą uwagę zwracaliśmy na zachowanie ciszy i spokoju, chcieliśmy korzystając z wyprawy do lasu zobaczyć i usłyszeć jak najwięcej, pamiętając o tym, iż las to mieszkanie zwierząt.

 

Dnia 1 czerwca 2019r. w Strażnicy OSP w Targowej Górce odbył się nasz kolejny festyn rodzinny pod hasłem: „Zwierzogród”.

Jak co roku w bardzo miłej, rodzinnej atmosferze bawiliśmy się razem: dzieci, rodzice i pracownicy przedszkola. Tegoroczny festyn uświetniły jak zawsze występy dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Każda grupa zatańczyła i zaśpiewała piękne piosenki związane z Dniem Mamy i Taty. Po każdym występie, dzieci z danych grup wręczały upominki rodzicom z okazji ich święta. Natomiast pani dyrektor dziękując rodzicom za pomoc i wsparcie wręczała dyplom przyjaciela przedszkola.

Dzień Matki to chyba najpiękniejszy dzień w roku, wiedzą o tym wszystkie dzieci z przedszkola „Mali Einsteini”. Mamą jest się przez całe życie i pamiętali o tym „Podróżnicy”, kiedy 22 maja wybrali się do NOK-u z przygotowanym występem dla wszystkich mam i tatusiów seniorów.

Jak zawsze występ naszych przedszkolaków, to sama przyjemność dla oglądających. Przedszkolacy przepięknie zatańczyli, zaśpiewali i recytowali wiesze, które każdą mamę i tatę chwytały za serce.

Na koniec były piękne niespodzianki dla wszystkich gości i życzenia, aby na twarzy każdej mamy i taty gościł uśmiech, radość i duma a każdy dzień był spełnieniem pragnień i rodzicielskich zamierzeń…

Dzień 29 maja był niezwykle emocjonującym dniem dla wszystkich przedszkolaków. Tego dnia wszystkie grupy wybrały się do zagrody Pałuckiej, gdzie powitała nas pani Henryka, która opowiedziała nam o starych zwyczajach, pracach, obrzędach. Na początku spotkania młodsze dzieci zbierały zioła i kwiaty i przygotowywały z nich bukieciki a starsze po poważnej przysiędze kucharskiej przystąpiły do pieczenia bułek. Bułki powstają z mąki a mąka ze zmielonego ziarna a z kolei ziarno młóciło się cepami. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądał cep, jak należało nim pracować i co pod wpływem uderzeń wydobywało się ze snopków zbóż. Okazało się, że młócenie przy pomocy cepa jest bardzo trudne i tylko nieliczni Einsteini byli w stanie sprostać temu zadaniu.

Dnia 15 maja 2019 roku grupa Badaczy reprezentowała nas w Międzygminnej Olimpiadzie Przedszkolaków. Organizatorzy rozpoczęli od powitania wszystkich reprezentacji przedszkolnych. Wszyscy wkroczyliśmy na salę gimnastyczną przy Zespole Szkół w Nekli, witani gromkimi brawami kibiców i przybyłych gości. Następnie było przywitanie przybyłych gości, zaniesienie przez przedszkolaków flagi olimpijskiej, a także zapalenie znicza olimpijskiego. Po części oficjalnej dzieci z zapałem przystąpiły do sportowej rywalizacji, która połączona była z dobrą zabawą i zasadą fair-play - najważniejszą z zasad przestrzeganych przez najmłodszych sportowców.

Dnia 14 maja 2019 roku przedszkolacy udali się do miejscowej remizy OSP w Nekli, która w tym roku obchodzić będzie 90-tą rocznicę powstania. 

Mimo deszczu, który pojawił się przed śniadaniem, przedszkolacy wytrwale postanowili odwiedzić dzielnych druhów i wybrali się na wycieczkę autobusem.

Strażacy zaprezentowali dzieciom swój garaż, gdzie skrywał się jeden ze strażackich samochodów. Okazało się, że po otwarciu kryje on wiele ciekawych i różnorodnych sprzętów w które wyposażeni są nasi strażacy. Każdy nawet najmniejszy drobiazg nie uszedł uwagi naszych przedszkolaków i druhowie wszystko musieli dokładnie tłumaczyć i pokazywać. Opowiedzieli zatem jaki sprzęt mają do różnych akcji i do czego jest on wykorzystywany. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób druhowie służą nam pomocą i jakie akcje wymagają odpowiedniego sprzętu. Widzieliśmy maski tlenowe, deskę – nosze, torbę pierwszej pomocy i wiele, wiele różnych innych sprzętów. Mogliśmy zobaczyć gdzie strażacy się ubierają i co jeszcze znajduje się w remizie.

Dnia 7 maja 2019 roku odwiedził nas niesamowity gość – Pani Mirosława Woźniak, która jest autorką książek dla dzieci oraz utworów satyrycznych.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Autorka barwnie i dowcipnie opowiadała o swojej twórczości i pracy pisarza, czytała fragmenty książek, a także odpowiadała wyczerpująco na mnóstwo pytań ze strony dzieci.

Dnia 17 kwietnia 2019r. już od samego rana w przedszkolu było bardzo uroczyście i odświętnie, gdyż odbyło się Wielkanocne Śniadanie z udziałem dzieci i nauczycieli.

Na świątecznym stole nie mogło zabraknąć jajka to symbol nowego życia i płodności, chleba, który w święconce na Wielkanoc symbolizuje Ciało Chrystusa , jako oznaka dostatku. białej kiełbasy, która jest pamiątką ofiary z baranka paschalnego, baby wielkanocnej, która symbolizuje wzrastanie wiary, nadziei i miłości.

O znaczeniu pokarmów, jako symbolach świątecznych, dzieci dowiedziały się wcześniej na zajęciach od swoich nauczycielek. Przed rozpoczęciem wspólnego śniadania złożyliśmy sobie ciepłe życzenia.

Dnia 16 kwietnia 2019r. odwiedził nas niesamowity gość ze swoim pupilem – królikiem o imieniu Brajan. To spotkanie nie było przypadkowe, gdyż króliczek jest kuzynem zająca a czas przedświąteczny kojarzy nam się zwłaszcza z tym niezwykłym i hojnym zwierzątkiem. Króliczka przyniosła do nas mama Kasi, która opowiedziała dzieciom o swoim pupilu, który w domu potrafi być też niezwykłym towarzyszem.

Dnia 11 kwietnia 2019r. nasi przedszkolacy miło i twórczo spędzili czas wspólnie na warsztatach twórczości artystycznej przygotowując ozdoby świąteczne razem z naszym gościem Panią Anią.

W prace zaangażowani byli zarówno starsi jak i młodsi uczestnicy spotkania. Każdy starał się wykonać najlepiej jak potrafił swój wielkanocny stroik, który stanowić miał formę niespodzianki dla potrzebujących. Podczas warsztatów dzieci wykonały prześliczne ozdoby z barankami, zajączkami oraz kurami. Przedszkolacy rozbudzali swoją wyobraźnię i kształtowali twórczą aktywność konstrukcyjno-plastyczną doskonaląc również sprawność manualną.

Dnia 25 marca 2019 roku odwiedziła nas Filharmonia Pomysłów, dzięki której zawitaliśmy do Galerii Ustrojstw Muzycznych. Była ona pełna niepotrzebnych już melodii według Muzotronika, który poszukiwał współczesnych dźwięków - zupełnie innych od tych, które wszyscy znamy.

Przyjście  nowej  pory  roku, czyli wiosny  jest  doskonałą  okazją  do  tego,  by  uzmysłowić  dzieciom, jak  wielkie  bogactwo  niesie  ze  sobą  budząca  się  do  życia  przyroda - pierwsze przebiśniegi, krokusy, śpiewające skowronki  przypominają nam  o nadejściu nowej pory roku. Lada dzień pojawią się bociany,  usłyszymy ich miły klekot.

Dnia 20 marca 2019 roku nasze przedszkole odwiedził niesamowity gość – Pani Zuzanna, która gra na flecie poprzecznym w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w orkiestrze podczas przedstawień min.: dla dzieci.

Pani Zuzanna uczyła się gry na flecie i gra około 15 lat. Przedszkolacy dowiedzieli się od czego należy zacząć naukę, próbowali kilku ćwiczeń oddechu. Pani Zuzanna opowiedziała w jaki sposób z jej instrumentu wydobywa się muzyka oraz w jaki sposób można na nim grać.

Piękna harfa, piękna baletnica, piękna Harfinka i tajemnicze glissando... wszystko to spotkać możecie w Miasteczku Symfonia wystawianym przez Filharmonię Pomysłów.

Podczas spotkania z artystami przedszkolacy dowiedzieli się jak zbudowana jest harfa oraz usłyszeli jej kojące brzmienie. Dzieci miały okazję, żeby zobaczyć fantastyczne pokazy taneczne w wykonaniu baletnicy, a także sami próbowali wykonać kilka baletowych figur, które przyznam szczerze nie należały do najłatwiejszych.

Dnia 14 marca 2019r. gościliśmy w naszym przedszkolu drugą niesamowitą kobietę, która zaprezentowała nam niezwykły i klimatyczny Taniec Brzucha. Był to występ w wykonaniu przedstawiciela szkoły tańca Alchemia Dance Studio z Wrześni.

Taniec brzucha to niezwykle subtelny i eksponujący kobiecość taniec, który pobudza do pracy całe ciało. Delikatne ruchy klatki piersiowej, bioder, dłoni i stóp mogą być wykonane przez każdą kobietę, niezależnie od jej wieku, figury i kondycji.

W związku z minionym Dniem Kobiet przedszkolacy w następnych tygodniach będą gościć w przedszkolu trzy wybitne i niezwykłe kobiety. Pierwsza z nich pojawiła się u nas dnia 12 marca 2019r. kiedy to gościliśmy znaną tancerkę Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Była to pani Ula, która jest laureatką wielu prestiżowych nagród za osobowość taneczną i twórczość choreograficzną – Taniec na Pointach.

Taniec klasyczny wymaga przystosowania się do wysiłku fizycznego i odnalezienia właściwego toru odżywiania się, aby temu wysiłkowi podołać. Specyfika „baletówki” polega na łączeniu przedmiotów ogólnokształcących z zawodowymi, gdzie codziennie odbywają się lekcje tańca klasycznego i innych technik.

Oprócz lekcji tańca jakie brał nasz gość są też zajęcia kształcące w kierunku muzycznym: umuzykalnienie, rytmika oraz audycje muzyczne. Tancerka brała też lekcje z wiedzy o tańcu oraz z technik uzupełniających. Wśród zajęć tanecznych, podstawową techniką jest taniec klasyczny, ale także taniec współczesny oraz ludowy, hip-hop i taniec historyczny.

Dnia 7 marca 2019r. „Badacze”, „Poszukiwacze” i „Podróżnicy” udali się do Nekielskiego Ośrodka Kultury na spotkanie z podróżnikiem i pisarzem mieszkającym na stałe w Krakowie. Pan Roman Pankiewicz ponad trzy lata pracował w Moskwie, następnie również trzy lata we Frankfurcie nad Menem w Niemczech. Miłość do tatrzańskich szlaków, przełożyła się na późniejszą chęć poznawania świata. Swoje wyprawy opisuje w książkach.

 

We wtorek 19 lutego nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość… Pani Małgosia na co dzień zajmuje się ciężko chorymi ludźmi i pracuje jako pielęgniarka, ale aby odpocząć i oderwać się trochę od rzeczywistości zajmuje się ciekawymi ręcznymi robótkami.

Dnia13 lutego, jeden dzień przed Walentynkami, przedszkolacy wybrali się na niezwykłą wycieczkę aby przesłać pozdrowienia wszystkim, których kochamy, cenimy, lubimy i darzymy zaufaniem.

Nasze pozdrowienia były niecodzienne, ponieważ wyśpiewane i nie zostały wysłane w formie listownej ale jako dźwięk i głos radiowy. Tego dnia wszystkie grupy gościły bowiem w radiu … . Dzięki gościnności pana Tomka M. i za jego sprawą mieliśmy okazję nie tylko zobaczyć jak wygląda praca radiowca i prezentera, dziennikarza ale również mogliśmy sami stać się przez chwilę postacią radiową i przekazać życzenia swoim bliskim.

Dnia 11 lutego 2019r. grupy „Poszukiwaczy” i „Podróżników” udały się do pizzerii „Słoneczna”, aby uczcić Narodowy Dzień Pizzy i zapoczątkować włoski, miłosny tydzień w przedszkolu. A w piątek 15 lutego grupy „Wynalazców”, „Odkrywców” i „Badaczy” ten przemiły tydzień w pizzerni zakończyły. Przedszkolaki wybrały się właśnie do tej pizzerni, gdyż właścicielami lokalu są rodzice naszej przedszkolanki Darii, której nie ma teraz z nami a której przez odwiedziny w pizzerni mogliśmy złożyć Walentynkowe życzenia i pozdrowienia.

Dnia 29 stycznia w godzinach późno popołudniowych w NOK-u odbył się organizowany przez pana Rudolfa – rytmika pracującego w przedszkolach na terenie naszej gminy i ościennych oraz nasze przedszkole Przegląd Kolęd dla dzieci przedszkolnych.

Dnia 28 stycznia nasze przedszkole odwiedzili niecodzienni goście. Było to spotkanie niezwykle emocjonujące i pełne niespodzianek. Nasze przedszkolaki przeniosły się na kilka chwil do świata czarów i magii. Ze swoim magicznym programem specjalnie dla naszych pociech wystąpił prawdziwy iluzjonista.

Dnia 13 stycznia 2019 roku odbył się już 27 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku tak i teraz dzieci z Przedszkola Mali Einsteini postanowiły wesprzeć tę wielką akcję i ofiarować to co mają najcenniejszego a więc siebie i swoje gorące serduszka.

W hali widowiskowo-sportowej podczas tego finału, przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności w części artystycznej, umilając czas zgromadzonej publiczności.

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem są zwłaszcza bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, bardzo kolorowy i wesoły, często wyczekiwany przez wiele tygodni.

Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu niesamowitych przeżyć i radości.

Dnia 8 stycznia 2019r. w Nekielskim Ośrodku Kultury odbył się balik karnawałowy „Małych Einsteinów”, który odbył się w niezwykłym klimacie bajki „Kraina Lodu”. Podczas balu spotkaliśmy się ze znanymi nam postaciami bajkowymi jak: Elzą, Christopher ’em oraz Olafem.

Dnia 9 stycznia 2019r. grupa Badaczy wybrała się na spotkanie z nekielskimi diabetykami, na którym zaprezentowała swoje świąteczne kolędy i pastorałki, przeplatane wspaniałymi i bardzo atrakcyjnymi tańcami. Spotkanie odbyło się w Nekielskim Ośrodku Kultury.

Dnia 6 stycznia 2019r. grupa starszaków wystawiła swoje Jasełka Bożonarodzeniowe w Kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Nekli podczas mszy o godzinie 12.00. Dzieci przedstawiły obecnym na mszy przepiękne kolędy i dzieje narodzin Pana Jezusa Chrystusa w scenerii Bożonarodzeniowej szopki przy ołtarzu.

Wszystkim zgromadzonym w Kościele bardzo podobało się przedstawienie, które Badacze zaprezentowali. Przedszkolnych aktorów uhonorowano gromkimi brawami.

Dnia 19 grudnia, późnym popołudniem spotkali się rodzice dzieci z grupy „Poszukiwacze” na niecodziennym przedstawieniu, które przygotowały dla nich ich dzieci.

Dzieci odegrały dla rodziców scenkę ze spotkania z Mikołajem, podczas której pięknie recytowały świąteczne wierszyki, śpiewały zimowo-świąteczne piosenki a przede wszystkim zatańczyły dla rodziców śniegowe tańce…

Dnia 15 grudnia 2018r. w naszym przedszkolu odbył się już piąty Kiermasz Świąteczny, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem i budził wiele ciepłych i radosnych emocji.

Podobnie jak w ubiegłych latach wystawiane były na Kiermaszu prace dzieci w postaci przepięknych, niepowtarzalnych ozdób choinkowych, stroików i toreb do pakowania oraz upieczonych specjalnie na tę okazję pierniczków. W tym roku dołączyły również do dziecięcych prac ozdoby przygotowane przez rodziców i panie w przedszkolu. Wszystkie przygotowane bombki i stroiki były niezwykle efektowne i przyciągały wzrok każdego, kto odwiedził w tym dniu nasze przedszkole. Ponadto każda z grup przygotowała Świąteczny występ dla rodziców w formie inscenizowanej lub koncertowej.

Dnia 10 grudnia 2018r. nasze przedszkole odwiedziło Miasteczko Symfonia, której tematem przewodnim było Ministerstwo Muzyki. Przedszkolacy dzielnie poszukiwali mapy miasteczka, którą w kawałkach nasi podopieczni znajdowali oraz łączyli w całość. Nieoceniona była pomoc ministra Szarpidruta. Dzieci przypomniały sobie podział instrumentów, a także dowiedzieliśmy się kim chciał zostać Minister Muzyki w młodości.

Występ jak zawsze bardzo ucieszył dzieci, które z niecierpliwością czekają na następną filharmonię.

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola.

Tym razem na Mikołaja czekała nie lada niespodzianka, ponieważ dzieci z grupy „Poszukiwacze” przygotowały świąteczne przedstawienie. Nasz gość z wielkim zainteresowaniem obejrzał z pozostałymi dziećmi przepiękny spektakl.

Dnia 30 listopada czyli w Andrzejki „Mali Einsteini” postanowili zamienić się w czarne koty i udowodnić wszystkim, że te niezwykłe, trochę tajemnicze i magiczne stworzenia nie przynoszą pecha a wręcz przeciwnie potrafią być świetnymi kompanami do wspólnej zabawy.

Pomysł na „Dzień czarnego kota” obchodzony w naszym przedszkolu powstał we Włoszech. Tam właśnie założono Ruch Obrony Czarnych Kotów. Ma on na celu ochronę czarnych kotów przed skutkami przesądów, jakie je otaczają.

W tym roku z małym opóźnieniem, ponieważ 27 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. Nie sposób zapomnieć o tym szczególnym dniu dla wszystkich przedszkolaków, zwłaszcza, że jego bohaterem jest ulubiony przez wszystkich pluszowy przyjaciel.

Dnia 26 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedziła kolejny raz w tym roku Filharmonia Pomysłów i Miasteczko Symfonia z przedstawieniem pt. „Stacja Bębnowa”, które poprowadzili przyjaciele z Afryki.

Muzyka, którą przedszkolacy słyszeli wydobywała się z różnego rodzaju bębnów i bębenków. Dzieci poznały historię powstania takich bębnów. Początkowo bębny były moździerzem, którym kobiety zdrabniały różnego rodzaju przyprawy. Pewnego dnia zrobiły w nim po prostu dziurę, którą nakryto skórą. Po wystawieniu tego przedmiotu na słońce, właściwości tej skóry się zmieniły i to spowodowało, że powstał bębenek. Jeden z bębenków nazywał się Djembe.

Dnia 22 listopada 2018r. nasi przedszkolacy pojechali na przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia wystawianego w WOK-u pt. „Pszczółka Maja”. Wszyscy z miłą chęcią przenieśliśmy się na teatralną łąkę, gdzie wspólnie z bohaterami mogliśmy przyjrzeć się jej życiu z bardzo bliska.

Dnia 20 listopada 2018r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. 

Święto to upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek posiadający swoje prawa. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej to jeden z celów wychowania przedszkolnego. Spotkania z ludźmi reprezentującymi różne zawody umożliwia realizację tego celu.

W dniu 15 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedzili wyjątkowi goście zasłużony przedstawiciel służb wojskowych związany z marynarką wojenną oraz żołnierz polskich wojsk powietrznych. Nasi goście opowiedzieli przedszkolakom o tym co różni obie służby, wyjaśnili na czym polega służba wojskowa, na czym polega zadanie ścigacza okrętów podwodnych i jak się je odnajduje. Dowiedzieliśmy się również jak nawigować taki okręt i jak poruszać się w momencie kiedy nic nie widać. Przedszkolacy mieli okazję poznać nasze powietrzne statki i śmigłowce, w jaki sposób się na nich lata i czy to trudne zadanie.

Dnia 14 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedzili niesamowici goście, którzy powspominali i opowiedzieli nam o zasłużonym w walce o wolną Polskę żołnierzu, pochodzącym z Targowej Górki Panu Mieczysławie Chęcińskim. Nasi specjalni goście, którzy odwiedzili przedszkole to pan Czesław Kozielski, pan Adam Stefaniak oraz dziennikarz gazety Radia Września pan Tomasz Małecki. Nasze spotkanie miało niezwykły charakter, dlatego że było podsumowaniem rozmów dotyczących naszej ojczyzny, obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości oraz upamiętnienia osoby związanej z naszym regionem a łączącym te wszystkie tematy.

Dnia 13 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedzili artyści z muzycznym koncertem. W swoim repertuarze artyści mieli utwory patriotyczne i żołnierskie, tj.: „My pierwsza brygada” , „Rozkwitały pąki białych róż” oraz inne, które zagrzewały do walki podczas I wojny światowej.

Wieczorem 8 listopada bardzo nastrojowo i poważnie zrobiło się w NOK-u. Właśnie tam odbywał się konkurs recytatorski z udziałem naszych podopiecznych. Wspólnie z innymi dziećmi z naszych gminnych przedszkoli, dzieci spróbowały swoich sił podczas recytacji wierszy patriotycznych.

Dnia 8 listopada 2018r. odwiedzili nasze przedszkole niezwykli goście: harcerze wraz z komendantem Ośrodka ZHP Watra w Nekli Zdzisławem Pawlakiem, który opowiedział również o początkach Związku Harcerstwa Polskiego na naszych ziemiach i o ich założycielu Andrzeju Małkowskim.

Harcerze w bardzo przystępny sposób przedstawili ideę harcerstwa, opowiedzieli o harcerskich tradycjach, a także omówili elementy swojego ubioru.

Dnia 5 listopada 2018r. nasze przedszkole odwiedziła ponownie Filharmonia Pomysłów, która tym razem zabrała dzieci na koncert do Instytutu Nudynapudynazologii Stosowanej. Wszyscy przenieśli się do instytutu Doktora Pięciolinka, który wraz z artystami z Ameryki Południowej, a dokładniej z Peru, próbowali zaradzić nudzie i złej pogodzie. Muzycy przywieźli z sobą kilka instrumentów, różniących się nieco od tych które przedszkolaki już znały. Były to między innymi: quenacho – flet indiański, charango – mała gitara, chajchas – grzechotka indiańska, quena – bambusowy flet, fletnia Pana, zaklinacz deszczu – kij deszczowy oraz marakasy.

Dnia 31 października 2018 roku w naszym przedszkolu gościli niespotykani goście: pan Janusz i pan Marek, którzy dzięki niezwykłej opowieści wprowadzili nas w świat muzycznego studia nagrań. Wszystko to odbyło się za sprawą Janka Zdolnego i Janusza Głuchego, którzy byli bohaterami opowieści. Historia zaczęła się od przyjścia Janka, który chciał nagrać piosenkę w studio, lecz nie wiedział od czego zacząć.

Dnia 26 października 2018r. w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie pt. „Sygnalizatorek Jacek ”. Podczas występu dzieci dowiedziały się wiele o przepisach ruchu drogowego i ich przestrzegania. Artyści przedstawili problem nieodpowiedzialnych i nierozważnych kierowców.

 

Dnia 24 października 2018r. grupy „Poszukiwaczy” i „Badaczy” udały się na komisariat policji we Wrześni. Celem wycieczki było poznanie pracy policjantów. Wizyta rozpoczęła się w sali edukacyjnej Komendy Powiatowej Policji, gdzie odbywają się spotkania, lekcje edukacyjne i policjanci mają również szkolenia i odprawy. W czasie pobytu pan policjant przypomniał dzieciom podstawowe numery alarmowe, które przedszkolacy doskonale pamiętali:

  • 112 – numer ogólny

  • 997 – policja

  • 998 – straż pożarna

  • 999 – pogotowie ratunkowe.

Dnia 17.10.2018r. grupa „Poszukiwaczy” udała się do Nekielskiego Ośrodka Kultury na uroczystość z okazji Dnia Seniora. Przedszkolacy przygotowali dla zebranych tam gości w formie krótkiej części artystycznej przepiękny występ. Była to związana z aktualną porą roku opowieść jesienna z wierszykami i piosenkami. Jesień przedstawiona była jako piękna, wesoła i kolorowa pani, pełna niespodzianek i dobrych myśli. Jesień zarówno ta za oknem, jak i związana z częścią naszego życia jest spełnieniem pragnień i kolorowym snem.

A jednym z nich były drobne upominki od dzieci dla naszych Seniorów. Występ podobał się wszystkim bardzo a zachęcone 5-latki, przedstawiły go zaraz następnego dnia swoim kolegom, koleżankom, którzy dowiedzieli się co to znaczy senior i kto nim może zostać.

Dnia 12 października 2018 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy bardzo ważne święto Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji najstarsza grupa „Badaczy” przygotowała część artystyczną na którą zaprosiła kolegów i koleżanki z młodszych grup, wszystkie panie pracujące w przedszkolu, panią dyrektor, przedstawicieli z Rady Rodziców oraz właściciela przedszkola – organ prowadzący.

W związku z tygodniem poświęconym zwierzakom, 4 października odwiedził nas pan Tomek, który na co dzień opiekuje się naszymi zaadoptowanymi pupilami. Tym razem zabrał ze sobą suczkę, która wabi się Saga. Jest to cudowny psiak, lecz jej życie nie było wcale takie kolorowe. Saga, dzięki panu Tomkowi nabiera coraz więcej zaufania do ludzi z czego bardzo się cieszymy. Piesek obwąchał każdego z nas i pozwolił się pogłaskać.

Dnia 22.09.2018r. w sobotę na OSP w Targowej Górce – dzięki gościnności zaprzyjaźnionych z nami druhów strażaków odbył się festyn z okazji Dnia Przedszkolaka oraz 5-tych urodzin naszego przedszkola. Podczas tej uroczystości przyjęci zostali do grona przedszkolaków nasi młodsi koledzy i koleżanki, którzy od września zaczęli uczęszczać do naszego przedszkola. Pamiętaliśmy też o nieobecnej a z pewnością całym sercem będącej z nami – Darii.

 

Dnia 28 września 2018 roku w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopca. W tym wyjątkowym dniu odwiedził nas specjalny gość Mirek Chudy wraz z przyjaciółmi: Aliną i Pawłem. Pan Mirek na powitanie przeczytał nam znany i lubiany wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima, a po wysłuchaniu sprawdził naszą uwagę zadając pytania dot. treści, np. ile wagonów miała lokomotywa lub jakie w niej zwierzęta podróżowały.

Sprzątanie świata – to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszego środowiska. Nie zdajemy sobie sprawy, że wyrzucenie najmniejszego papierka przyczynia się do zanieczyszczenia naszej planety. Dlatego nasi przedszkolacy już od najmniejszych lat uczą się, że należy dbać o piękną otaczającej nas przyrody. W tym roku przypadała jubileuszowa 25 akcja sprzątania świata pt: „Akcja Segregacja”.