Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego... 22 czerwca w sali NOK-u odbyło się uroczyste pożegnanie dzieci z grupy Badacze, którzy już po wakacjach rozpoczną swoją przygodę w szkole. Uroczystość rozpoczęła się wykonaniem Poloneza. Po serdecznym powitaniu przez wychowawczynię zebranych gości dzieci zaprosiły na swój występ artystyczny. Z dumą prezentowały przygotowane wiersze, piosenki i tańce. Absolwenci podziękowali pani dyrektor, rodzicom oraz wszystkim paniom za trud, opiekę i wychowanie. Pożegnali również młodszych kolegów, którzy jeszcze zostają w przedszkolu, życząc im dobrej zabawy i powodzenia w dalszej nauce. Przygotowana uroczystość została nagrodzona gromkimi brawami. Na koniec absolwenci otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki i już wkrótce rozpoczną nowy etap w swoim małym, wielkim życiu. Dla pozostałych przedszkolaków to również był wyjątkowy dzień, ponieważ w ich życiu również zakończył się pewien etap, nie było to jednak pożegnanie z przedszkolem, a z grupą do której uczęszczali przez ostatni rok, gdyż już po wakacjach Wynalazcy staną się Odkrywcami, Odkrywcy Podróżnikami, a Podróżnicy i Poszukiwacze zamienią swoje nazwy na Badaczy I Tropicieli. Tego dnia każda grupa przed otrzymaniem dyplomów ukończenia grupy przedszkolnej zaprezentowała przez całą społecznością przedszkolna specjalnie przygotowaną na tą okazję piosenkę.

Dnia 10 czerwca 2022 roku był dla „Małych Einsteinów” dniem pełnym wrażeń. Już od rana przedszkolaki uczestniczyły w niesamowitym widowisku jakim był pokaz baniek mydlanych. Dzieci miały możliwość zobaczyć bańki zarówno mniejsze jak i większe, a także kolorowe i dymne. Ponadto obserwowały niezwykłe zjawisko jakim było klejenie baniek, tunele bańkowe, a także burza baniek mydlanych. Jednak największą atrakcją, która przysporzyła przedszkolakom ogrom radości okazało się zamykanie w bańce. Jednak nie była to jedyna atrakcja tego dnia. Przepiękna pogoda pozwoliła całej społeczności przedszkolnej przenieść się na plac przy OSP w Targowej Górce po to by tam dzieci wspólnie ze swoimi najbliższymi wzięły udział w festynie „W głębinach oceanu”. Wspólna zabawa rozpoczęła się od nurkowania w głębinach podczas tańca. Oczywiście nie zabrakło też ośmiornicy, kolorowych rybek, rekina, a także meduzy oraz niezwykle kochliwych śledzi. Jak wiadomo podczas festynu nie mogło zabraknąć muzycznych niespodzianek przygotowanych przez naszych przedszkolaków.

Dzień Dziecka jest to znane święto obchodzone na całym świecie. W naszym kraju dzień ten obchodzony jest 1 czerwca. Tradycyjne tego dnia na naszych kochanych milusińskich czekały liczne atrakcję. Przedszkolny parking zamienił się w „Wesołe Miasteczko”. Dzieci miały możliwość  zanurzenia się w basenie wypełnionym kolorowymi piłeczkami, wspinaniu się po ściance na kosmiczny szczyt tylko po to by z radosnym okrzykiem zjechać w dół. Ponadto z wielką radością zasiadały na bajecznych postaciach, by wraz z nimi wybrać się na przejażdżkę karuzelą. W między czasie trenowali swoje oko rzucając do celu w przeogromną tarczę. Ponadto przedszkolaki ten dzień spędzili ze swoimi ciociami na licznych zabawach. Nie ma nic cenniejszego i piękniejszego niż uśmiech dziecka, a tego w tym dniu nie zabrakło.

W poniedziałek 30 maja po raz kolejny odwiedzili nas muzycy z Filharmonii Pomysłów. Podczas spotkania zapoznaliśmy się z rolą dyrygenta oraz jego atrybutem-batutą. Goście za pomocą pantomimy w spektaklu „Ziuta batuta” opowiedzieli nam historię o dyrygencie zaklętym w ramie starego obrazu, czarodziejskiej pałeczce i zapomnianym teatrze. A wszystko to przy akompaniamencie pianina i specjalnych efektów dźwiękowych. Dzięki nim mogliśmy rozwijać wrażliwość muzyczną i wspaniale się bawić.

Dnia 26 maja jest to wyjątkowy dzień, o którym pamiętają zarówno ci młodsi jak i ci nieco starsi. Z okazji Dnia Matki w naszym przedszkolu w dniach 23-27.05.2022 odbyły się zajęcia otwarte we wszystkich grupach, na które zostały zaproszone wszystkie mamy. Jako pierwsi swoje mamy gościli w przedszkolu Badacza, którzy tego dnia wspólnie przenieśli się do świata pszczół i zwrócili uwagę na ich niezwykle ważną rolę w środowisku i życiu człowieka. Następnego dnia już od samego rana na swoje mamy czekali Odkrywcy, którzy zaprosili je do wspólnej zabawy, a następnie wybrali się do „Tajemniczego ogrodu” by w nim przypomnieć sobie co jest ważne dla rozwoju roślin i stworzyć niezwykle magiczny i kolorowy kwiatowy dywan. Nie zabrakło również małej muzycznej niespodzianki, Odkrywcy zaśpiewali dla swoich mam piosenkę „Uśmiechnięta mama” i zaprezentowali układ ruchowy do utworu „Bratnie dusze”. W środę mamy gościły w grupie Podróżników, tego dnia podobnie jak Badacze przenieśli się oni do środowiska życia pszczół, a wszystko po to wykonać dla nich poidełka i zwrócić uwagę na fakt, że należy o nie zadbać. Czwartek był wyjątkowym dniem dla Wynalazców, bo oni jako najmłodsi po raz pierwszy mieli okazję gościć swoje mamy w przedszkolu.

W piątek 20 maja 2022 roku grupy „Wynalazcy”, „Odkrywcy”, „Podróżnicy”, „Poszukiwacze” oraz „Badacze” wybrały się na wycieczkę do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Jest to miejsce, które pozwala przenieść się w inne czasy, odprężyć i poobcować z naturą. Dzieci miały możliwość przenieść się w czasie i zobaczyć jak dawniej żyli mieszkańcy typowej, wielkopolskiej wsi. Wędrówka wiejskimi drogami, drewniane młyny, zaglądanie do chałup, w których znajdował się sprzęt domowy i gospodarczy tamtych czasów, oraz opowieści cioć były dla dzieci ciekawą lekcją historii.

Dnia 15 maja obchodzi się w naszym kraju Dzień Niezapominajki. Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest od 2002 roku. Powstało dzięki inicjatywie Andrzeja Zalewskiego z Ekoradia. "Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych - serdecznych Polaków" - powiedział w 2006 roku. Jest to święto, które ma na celu  zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji, a także zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go oraz przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.  W naszym przedszkolu przygotowywaliśmy się do obchodów tego święta już kilka dni wcześniej zaznajamiając się z historiami mówiącymi o tym, jak być dobrym i lubianym i w jaki sposób nie zapomnieć o innych. Ponadto zbieraliśmy niezapominajki za dobre uczynki, a to wszystko po to by 17 maja 2022 roku całą społecznością przedszkolną udać się do NOK-u i tam wspólnie obchodzić Dzień Niezapominajki w połączeniu z Dniem Dobrych Uczynków. Tego dnia zadaniem „Małych Einsteinów” było odnalezienie niezapominajki, a pomagała nam w tym niezawodna ciocia Ania.

 

Dnia 9 maja 2022 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza. Z tej  okazji „Małych Einsteinów” odwiedzili niezwykli goście- Panie z Nekielskiego Klubu Seniora. Przedszkolaki ochoczo zaprosiły Panie do swoich sal zajęciowych i z uwagą wysłuchały ciekawostek dotyczących ich życia. Ponadto nasi goście zamienili się w przedszkolne ciocie i przeczytały dzieciom historię mówiące o tym, w jaki sposób być dobrym, jak być lubianym i w jaki sposób nie zapomnieć o innych. To spotkanie miało na celu nie tylko rozwijanie, pobudzanie wyobraźni i ciekawości dzieci oraz zwracania uwagi na ważne postawy i zachowania społeczne, ale także było doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej. Budowanie międzypokoleniowych relacji jest niezwykle istotne. Dzięki współpracy z Nekielskim Klubem Seniora nasi wychowankowie mają właśnie taką możliwość. Jak wiemy, przedszkole to dopiero początek drogi edukacyjnej.

 

Dnia 29 kwietnia 2022 roku całą naszą przedszkolną społecznością udaliśmy się do Stajni w Kokoszkach.  Tego dnia obchodziliśmy Dzień Konia. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania stajni. Mieliśmy możliwość zobaczyć od środka jak wygląda stajnia, zwiedzić jej pomieszczenia, a także dowiedzieć się czym zajmują się i jakie obowiązki należą do osób w niej pracujących. Ponadto dowiedzieliśmy się czym karmi się konie, a także czego jeść nie powinny. Zobaczyliśmy jak zachowują się konie podczas pobytu w boksach, a jak podczas przebywania na pastwisku. Dowiedzieliśmy się jakie narzędzia są niezbędne do pielęgnacji koni, a nawet mieliśmy okazję sami wyczesać i zaprzęgnąć konie.

W miesiącu maju, swoje święto obchodzą strażacy . Z tej okazji całe nasze przedszkole wybrało się w odwiedziny do Pań i Panów strażaków w OSP Nekla. W czasie wizyty strażacy zaprezentowali dzieciom pojazdy pożarnicze, sprzęt ratowniczy i gaśniczy, dodatkowe wyposażenie specjalistyczne oraz ubrania i sprzęt ochrony osobistej. Dzieci mogły również zobaczyć jak wygląda wewnątrz kabina wozu strażackiego, a także przymierzyć strażacki kask. Z wielkim zainteresowaniem dzieci słuchały i zadawały pytania dotyczące specyficznej pracy strażaka. Ponadto dzieci miały okazję sprawdzić swoje predyspozycje fizyczne podczas zawodów sportowych przygotowanych przez swoje ciocie, bo jak wiadomo sprawność fizyczna w pracy strażaka jest bardzo ważna. Na zakończenie wspólnego spotkania razem z druhami strażakami wszyscy zjedliśmy przepyszne kiełbaski prosto z ogniska. W ramach podziękowania w imieniu całej naszej przedszkolnej społeczności Badacze zaśpiewali piosenkę i złożyli strażakom życzenia. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i możliwość spotkania na strażnicy.

Kalendarz podaje nam, że 27 kwietnia swoje święto obchodzą floryści. Z tej okazji 28 kwietnia 2022 roku – przygotowana została prezentacja multimedialna o pracy florysty, jego zadaniach, zdolnościach. Ponadto całą społecznością przedszkolną udaliśmy się do pobliskiej pracowni florystycznej. Na miejscu przywitała nas przesympatyczna Pani Asia, która z ogromną przyjemnością opowiedziała nam jak wygląda praca florysty. Dowiedzieliśmy się co należy zrobić, aby móc wykonywać ten zawód. Ponadto Pani Asia odpowiadała na nasze liczne pytania, dzięki czemu przekonaliśmy się, że praca może być pasją, a jej wykonywanie pomimo licznych trudów może dawać wiele radości i satysfakcji.

W dniu 22 kwietnia obchodziliśmy" Dzień Ziemi". Z tej okazji każda z grup miała do wykonania bardzo ważne zadania. Po pierwsze to zadbanie o najmniejsze stworzenia, bardzo ważne w naszym ekosystemie – owady. Ważnym zadaniem było więc, zadbanie o nasze przedszkolne ogródki. Dzieci z werwą siały różne warzywa ale w tym roku ważne były również kwiaty. Dzieci dowiedziały się dlaczego warto o nie zadbać, co to są kwiaty miododajne, jak zwabić owady i jaka jest ich rola. Było to bardzo ważne zadanie, które rozpierały dumą naszych podopiecznych. Ponadto przedszkolaki wzięły czynny udział w sprzątaniu okolicy. Zaopatrzone w rękawiczki jednorazowe, worki na śmieci i pozytywne nastawienie chętnie wysprzątały przydzielony im teren. Dzieci udowodniły, że każdy może zadbać o otaczającą przyrodę. Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków?

Mali Einsteini znani są z tego, że dbają o kultywowanie zwyczajów i tradycji. Tradycją stały się u nas śniadanka wielkanocne. W tym roku miało ono miejsce 13 kwietnia. Każda grupa razem ze swoimi ciociami zasiadła do świątecznie nakrytego stołu i wspólnie spożyliśmy wielkanocne śniadanie. Oczywiście nie mogło zabraknąć zabaw z wielkanocnym zajączkiem. Tego dnia nasze przedszkole odwiedził zając Kicek, w drodze do przedszkolaków ukrył w naszym ogrodzie prezenty.

Dnia 6 kwietnia 2022 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Zdrowia. Punktem wyjścia tego dnia była Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia. Poruszaliśmy tematy związane z zachowaniami prozdrowotnymi, a także właściwym odżywianiem się. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe każda grupa obchodziła ten dzień w swojej sali.

Miesiąc marzec, jak wszyscy wiemy jest miesiącem kiedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety. Z tej właśnie okazji 30 marca grupa Badaczy, jako przedstawiciele wszystkich przedszkolaków a przede wszystkim - chłopców z przygotowali występ dla seniorów, z okazji tego właśnie święta. Były piękne wiersze, piosenki a nawet taniec ludowy. Całe wydarzenie miało miejsce w lojalnej kawiarni „Latte”. Przybyli goście doświadczyli wiele radości, a także wzruszeń. Owacji na stojąco nie było końca. Na zakończenie w nagrodę dzieci otrzymały słodką niespodziankę .

Dnia 16 marca 2022 roku po raz kolejny mieliśmy okazję gościć w naszym przedszkolu Filharmonię Pomysłów. Jednak dzisiejsze spotkanie było bardzo wyjątkowe, gdyż Muzolek świętował swoje pierwsze urodziny, oczywiście jak się wszyscy domyślają zorganizowane zostało dla niego z naszym udziałem przyjęcie niespodzianka.

W tym roku „Mali Einsteini” przywitali wiosnę w nieco inny sposób niż robili to dotychczas. 21 marca 2022 roku rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, tego dnia każda z grup wybrała się na spacer podczas którego napotkanym osobom przesyłała wiosenne pozdrowienia, wręczając ręcznie wykonane kartki. Podczas spaceru spotkaliśmy różne osoby a nasz drobny podarek wywoływał na każdej twarzy uśmiech i wprawiał przechodniów w cudowny, wiosenny nastrój.

Natomiast 22 marca 2022 roku obchodziliśmy Dzień Motyla, bo kto by nie chciał choć przez chwilę kolorowym być motylem… Tego dnia całą przedszkolną społecznością udaliśmy się do NOK-u, gdzie czekała na nas niezastąpiona ciocia Ania, która tego dnia wcieliła się w jakże niezwykle czarującą gąsieniczkę. Podczas wspólnej zabawy poznaliśmy etapy rozwoju motyla. Trenując umiejętność współpracy w grupie stworzyliśmy malownicze, wiosenne łąki po to by nasza gąsieniczka znalazła dla siebie odpowiednie miejsce, a Mali Einsteini mogli razem z nią poruszać swoim ciałem w rytm muzyki. Mieliśmy też możliwość poćwiczyć percepcję i orientację odszukując swojej motylej pary. Tego dnia odwiedzili nas również wyjątkowi goście, a była to Pani Iwona W. i Pani Olga D.

Matematyka otacza nas wszędzie i mamy z nią do czynienia w niemal każdym aspekcie naszego życia. Jako królowa nauk ma swoje święto, które przypada na dzień 12 marca. W naszym przedszkolu pod hasłem „Łamanie Głów- Małych Einsteinów” obchodziliśmy Dzień Matematyki 15 marca 2022 roku. Matematyka kształtuje i uczy dzieci, jest fundamentem logicznego myślenia. Pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego świata.

Dnia 8 marca obchodzi się Dzień Kobiet i tak też było w naszym przedszkolu. Tego dnia świętowaliśmy w swoich grupach. W tym roku dzień ten miał formę działalności literacko-plastycznej. Każda z grup na podstawie wybranej bohaterki literackiej  dokonywała analizy jej cech godnych naśladowania, a następnie prezentowała je podczas swoich plastycznych działań.

W marcu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, z tej okazji 4 marca 2022 roku całą przedszkolną społecznością udaliśmy się do Gniezna na spektakl pt. „Królowa Śniegu”. „Królowa Śniegu” jest to uniwersalna i wielowątkowa baśń, która dotyka różnorodnych tematów w tym przemijania, dorastania, uczuć, a także przeplata wątek walki dobra ze złem. Jednak tym razem mieliśmy okazję zetknąć się z nowoczesną adaptacją tej oto baśni. Oczywiście nie zabrakło głównych postaci takich jak: Gerda, Kaj czy Królowa Śniegu. Historia ta opowiadała o bezgranicznym wybaczeniu, potrzebie bliskości drugiego człowieka, a także ukazywała niezwykłą moc przyjaźni.

Dnia 22 lutego w naszym Przedszkolu mieliśmy przyjemność gościć Filharmonię Pomysłów . Przedstawienie pod tytułem „ Ciachuciachańce” było cudownym wydarzeniem, które przeniosło nas do świata ludowych opowieści, tradycji, zwyczajów. Mogliśmy usłyszeć między innymi takie piosenki jak : „Miała Baba koguta”, „Czerwone jabłuszko „,  „Hola holeczka”.

„Wyginam śmiało ciało.. dla mnie to mało!..”  to słowa pochodzące z kultowego przeboju, który znają zarówno Ci młodsi jak i nieco starsi. Był to motyw przewodni tegorocznego baliku karnawałowego, który odbył się 24 lutego. Zaraz po śniadaniu całą przedszkolną społecznością wyruszyliśmy do NOK-u by przenieść się do klimatycznego Madagaskaru.

„Instynktownie ciągniemy do dobra
I ono się zwraca”
J.Owsiak

 

Dnia 30 stycznia 2022 roku odbył się już po raz 30 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i teraz nasze przedszkole włączyło się w akcję. Pomimo niesprzyjającej pogody udało nam się zrealizować cel- wesprzeć WOŚP.  Zarówno dzieci jak i rodzice zaskoczyli nas swoją frekwencją, ofiarnością i pomocą. Pracownicy przedszkola tego dnia stali się wolontariuszami. Na odwiedzających nas w tym dniu rodziców i przedszkolaków czekały liczne niespodzianki. Ciocie wspólnie przygotowały kawiarenkę, która serwowała ciepłą kawę, herbatę, soczki oraz przepyszne słodkości. Ponadto nasi goście mieli możliwość obejrzeć niezwykłą wystawę- znalazły się na niej ekologiczne rzeźby, które wzbogacały odczucia etyczne, pobudzały wyobraźnię, a przede wszystkim wspomagały działania proekologiczne. Jest to dla nas ogromna radość, że nasza przedszkola społeczność nastawiona jest na pomaganie. Dziękujemy bardzo wszystkim tym, którzy włączyli się razem z nami „Małymi Einsteinami” do tej znaczącej akcji.

Okres Bożego Narodzenia to niezwykle magiczny czas, który może trwać i trwać... 11 stycznia 2022 roku w naszym przedszkolu ponownie zabrzmiały kolędy. Pani Dyrektor wspólnie z Panem Rudolfem wcielili  się w postacie kolędników: króla i pastuszka i odwiedzając kolejno grupy zaprezentowali jasełka w nieco innej odsłonie.

W starszych grupach wykorzystując teatrzyk kamishibai pani Ania przestawiła dzieciom w niezwykle przemyślany, magiczny i ciekawy sposób „Boże Narodzenie” przeplatając jasełkowe spotkanie, kolędami śpiewanymi przez Pana Rudolfa. Podczas tego spotkania dzieci usłyszały wiele ciekawostek dotyczących kolęd, a także poznały tradycje związane z kolędowaniem i Kolędnikami. Wspólne kolędowanie wprawiło ponownie „Małych Einsteinów” w świąteczny nastrój.

Dnia 17 grudnia 2021 roku odbyła się coroczna przedszkolna wigilia, jednak ze względu na sytuację związaną z COVID nie wszystkie grupy mogły w niej uczestniczyć. Każda z grup przygotowała i nagrała dla swoich bliskich muzyczną niespodziankę. Wynalazcy, Odkrywcy oraz Podróżnicy ten dzień świętowali w swoich salach. Wspólna wieczerza poprzedzona została niezwykłą niespodzianką przygotowaną przez Panią dyrektor, która to wcieliła się w rolę Bosego Pastuszka i przytoczyła dzieciom w niezwykle przemyślany, magiczny i ciekawy sposób „Opowieść Wigilijną” przeplatając ją kolędami śpiewanymi przez Pana Rudolfa.

Dnia 13.12.2021 odbyło się kolejne spotkanie z Filharmonią Pomysłów. Jak zawsze tak i tym razem dzieci udały się na spotkanie z Muzolkiem. Tym razem wspólnie z nim zagościliśmy w Tiktakotece po to by poczuć i zrozumieć rytm. Dzieci z dużym zaangażowaniem i radością obejrzały przedstawienie,a także brały w nim aktywny udział. Poznaliśmy różne style taneczne, a także wykonywaliśmy różne zadania, ukryte pod zegarami, a wszystko po to by odnaleźć serce Tiktaktoteki-metronom. Bawiliśmy się świetnie. Spotkanie „na granicy z pięciolinią” wprawiło nas w wyśmienity nastrój.

Dnia 6 grudnia jak co roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Mikołajki, jednak w tym roku miały one inną, wyjątkową formę. Realizując swoje założenia włączyliśmy się w akcję #RazemNaŚwięta. Dzieci ze wszystkich grup wspólnie ze swoimi ciociami postanowiły przygotować świąteczne paczki dla potrzebujących, w tym roku powędrowały one do dzieci z Domu Dziecka w Pleszewie. Przygotowywaliśmy się do tego dnia bardzo długo. Przeprowadziliśmy zbiórkę różnego rodzaju ubrań. Piekliśmy pierniczki po to by móc słodkim upominkiem obdarować nie tylko wychowanków domu dziecka, ale również naszych seniorów z którymi wielokrotnie współpracujemy.

Dnia 20 listopada obchodzi się Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, a natomiast 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Oczywiście w naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć celebracji tych jakże ważnych dni. W tym roku z okazji Dnia Praw Dziecka postanowiliśmy stworzyć „Kartę Praw Małych Einsteinów”, było to dla nas nie lada wyzwanie. Wszystkie grupy wraz ze swoimi ciociami przygotowały i zobrazowały po dwa prawa. Wynalazcy-prawo do odpoczynku oraz prawo do przytulania, Odkrywcy-prawo do emocji oraz prawo do aktywności fizycznej, Podróżnicy- prawo do zabawy i prawo do szacunku , Poszukiwacze-prawo do uśmiechu oraz prawo do bezpieczeństwa i pomocy, a Badacze jako najstarsza grupa –prawo do nauki oraz prawo do ochrony zdrowia.

W dniach 29.11 - 03.12 u „Małych Einsteinów”  zapachniało świętami. Zapachniało w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż w powietrzu unosił się zapach cynamonu, miodu i przypraw korzennych.  Działo się to za sprawą naszych kochanych przedszkolaków, które wraz ze swoimi ciociami wypiekały pierniczki. A to wszystko po to, by móc w tym świątecznym okresie obdarować nimi potrzebujących, samotnych, a także swoich najbliższych. Nie ma przecież nic piękniejszego niż podarunek od serca, a w dodatku wykonany własnoręcznie przez dzieci. 

W dniu 26 listopada całą naszą przedszkolną społecznościom udaliśmy się do Nekielskiego Ośrodka Kultury na wyjątkowy bal andrzejkowy. Jednak nie był to taki zwykły bal, gdyż przenieśliśmy się do niezwykłej krainy bajek, gdzie wróżyliśmy i bawiliśmy się z bajkowymi postaciami. Nasze bajkowe andrzejki rozpoczęły się od spotkania z jakże sympatyczna Baby Jagą, która wyjaśniła wszystkim kim jest czarodziej, a także pokazała nam po czym możemy go poznać. Otrzymaliśmy szczęśliwe amulety oraz nauczyliśmy się magicznego zaklęcia i...czarowaliśmy. Sprawdzaliśmy swój refleks podczas tańca z miotłą, dmuchaliśmy bańki mydlane i tańczyliśmy na pierniczkach, które to z chwili na chwilę robiły się coraz to mniejsze.

 Dnia 15 listopada 2021 roku grupa „ Poszukiwaczy” i „ Badaczy”, jako najstarsi przedstawiciele całej społeczności przedszkolnej przyłączyli się do obchodów Dnia Niepodległości.

Dzieci wybrały się na spacer aby odwiedzić ważne dla Nekli miejsca. Dla upamiętnienia i uczczenia zamierzchłych wydarzeń oraz ku pamięci naszych rodaków, którzy poświęcili dla Polski to co najcenniejsze – życie, złożyliśmy znicze. Stanęliśmy przy „ Kamieniu Sybiraków”, przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, przy starej Szkole oraz w najważniejszym miejscu obchodów Świąt Narodowych- na rynku.

Dnia 21 października 2021 roku w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantami. Podczas spotkania przypomnieliśmy sobie najważniejsze zasady dotyczące poruszania się po drodze , a także dowiedzieliśmy się dlaczego tak ważne jest noszenie kamizelek odblaskowych i odblasków. Ponadto mieliśmy możliwość usłyszeć z czym na co dzień  w swojej pracy zmaga się osoba wykonującą zawód policjanta. Nasi goście zapoznali nas również z policyjnymi atrybutami.

Dnia 10 listopada 2021 roku nasza przedszkola społeczność udała się na wycieczkę do znajdującego się nieopodal rezerwatu archeologicznego w Gieczu, po to by zgłębić swoją wiedzę na temat kowala. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość spacerować po terenie osady. Już na samym wejściu mogliśmy zobaczyć wykopaliska-kamienne fundamenty palatium

Dzień 9 listopada rozpoczął się zupełnie inaczej niż zwykle. Już od samego rana na korytarzach przedszkolnych pojawiły się niezwykłe przedmioty i  wspaniałe rękodzieła.

Stało się tak za sprawą naszych cioć ale i jednego z tatusiów /tata Marcela – PODRÓŻNIKA/.

Dnia 05.11.2021 odbyło się kolejne już w tym roku szkolnym spotkanie z Filharmonią Pomysłów. Jak zawsze i tym razem podczas koncertu dzieci przeniosły się wraz z naszymi gośćmi w świat dźwięków, a dokładniej było to spotkanie „na granicy z pięciolinią”. Dzieci z dużym zaangażowaniem i radością obejrzały przedstawienie, którego głównymi bohaterami były: Tuptusia, Muzolinka oraz tajemnicza dźwiękokręciołą. Dzieci bawiły się i tańczyły do różnych stylów tanecznych, z zaangażowaniem pomagały Tuptusii odzyskać utracony głos, a uśmiechom nie było końca.

Dnia 20.10.2021 roku nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość-pies Saga wraz ze swoim właścicielem Panem Tomkiem. Przyjechali oni do nas z wizytą z zaprzyjaźnionego schroniska w Skałowie, w którym  to mieszkają zaadoptowane przez nas pieski Jami i Miko.

Spotkanie miało formę edukacyjną i odbyło się na przedszkolnym parkingu. 

Dnia 4 października 2021 r., wszystkie grupy z przedszkola „Mali Einsteini”, kolejno autokarem wyruszyły w podróż do zaczarowanego parku. Zaczarowanego, gdyż park właśnie znajdować się zaczął pod magiczną władzą pani jesieni a dzieci, chciały zobaczyć na własne oczy tę magię.

 

W dniach 08.10.-14.10.2021 r. w naszym przedszkolu trwał „Tydzień gier planszowych”. Gry planszowe nie tylko bawią, ale przede wszystkim uczą, rozwijają i budują więzi. Podczas zabawy dzieci ćwiczyły zdrową rywalizację, czyli umiejętność zarówno wgrywania jak i przegrywania. Wynalazcy wraz ze swoimi ciociami idąc śladem kolorowych stópek dotarli do „Figurkowa”, gdzie rozwijając swoją koordynację wzrokowo-ruchową, bawiąc się kolorowymi figurami, jednocześnie poruszając się po nich dotarli do mety.

Dnia 05.10.2021 odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z Filharmonią Pomysłów. Jak zawsze i tym razem podczas koncertu dzieci przeniosły się wraz z naszymi gośćmi w świat dźwięków, który mieścił się w „muzycznej kamienicy”.

Tymi oto słowami 30 września 2021 roku „Mali Einsteini” rozpoczęli świętowanie Dnia Chłopca. Przedszkolny parking zamienił się w plac budowy. Przedszkolaki miały możliwość zobaczyć z bliska kilka budowlanych maszyn, poznać ich nazwy, a także ich przeznaczenie. Oczywiście każdy wie, że przedszkolak niczego nie boi się... O czym i tym razem mogliśmy się przekonać. Dzieci bez wahania postanowiły poznać maszyny od środka i tak oto jeden po drugim zasiadali na fotelach: koparki, koparko-ładowarki, wywrotki, a także wysięgnika teleskopowego.

Dnia 22.09.2021 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Jabłka. Rozpoczęliśmy ten dzień od  rozmów na temat jego wyglądu  ,kolorów, wielkości, kształtu, smaku, a także różnych odmian i dyskusji dlaczego warto jeść jabłuszka i pod jaką postacią. Następnie nasze sale zamieniły się w „Kuchcikowo”, a w całym przedszkolu unosił się przepiękny zapach jabłek.

Dnia 21 września 2021 roku cała społeczność naszego przedszkola udała się do Szumi Boru, by tam w zgodzie z przyrodą świętować Dzień Przedszkolaka, a także powitać w naszych szeregach nowych przedszkolaków i dokonać ich pasowania.  Na „Małych Einsteinów” czekało nie lada wyzwanie-BIEG NA ORIENTACJĘ. 

Każda z grup otrzymała mapę, na której to zostały zaznaczone punkty kontrolne, a w nich specjalnie przygotowane zadania. Wynalazcy i Odkrywcy udowodnili, że chętnie pomagają zwierzętom w zdobywaniu pokarmu, doskonale radzą sobie z czynnościami konstrukcyjnymi –zbudowali kopczyk dla mrówek, ale również są niezwykle odważni i nie straszna jest im nawet mgła. Ponadto wykazali się spostrzegawczością i doskonałą umiejętnością przeliczania, a także sprawnością fizyczną podczas pokonywania zarówno trasy biegu jak i napotykanych przeszkód.